Erotiseis se enan ktiniatro

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by agnes, Dec 4, 2006.

1. Marianthy

Marianthy New Member

Και μπήκα να δω τι έγινε... Ok υπομονή. Think positive! :)
  2. aggeliki

aggeliki New Member

τα νεα ειναι πιο ασχημα απο οτι τα περιμενα.το γατακι εχει και λευχαιμια και ειτζ.τιποτα δενμπορω να κανω για τα αλλα,ακομη και να τα εμβολιασω για λευχαιμια αν δεν εχουν κολλησει που πολυ αμφιβαλλω θα κολλησουν ειτζ.θα τρελαθω!!!
  3. Marianthy

Marianthy New Member

Αγγελική μου λυπάμαι...

Ό,τι και να σου πω τώρα ξέρω πως δεν βελτιώνει τα πράγματα... Συζήτησε με το γιατρό για το τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις. Δεν γνωρίζω ακριβώς πώς είναι το ειτζ της γάτας. Λειτουργεί όπως ο ιός της λευχαιμίας?

Σκέψου μήπως αξίζει το ρίσκο το εμβόλιο αν κάποια βγουν αρνητικά... Είχες πει πως υπάρχει και για το ειτζ (αν και πολύ ακριβό...). Λογικά τώρα θα σου πει ο γιατρός για να κρατηθεί η γατούλα να ακολουθήσεις κάποια φαρμακευτική αγωγή.

Αν θελήσεις οτιδήποτε από συμβουλές ή χρειαστείς οτιδήποτε μη διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου.
  4. aggeliki

aggeliki New Member

ευχαριστω Μαριανθη,τωρα προσπαθω να παρω και την αλλη κτηνιατρο αλλα λειπει.θα σε ενημερωνω γιατι δεν εχω και αλλον κανεναν να με καταλαβαινει :cry: :cry: :cry:
  5. Marianthy

Marianthy New Member

Αν χρειαστείς και άλλον γιατρό, πες μου να σου πω αυτόν που κοίταγε και τα δικά μου.
  6. Marianthy

Marianthy New Member

Αγγελική,

έψαξα λίγο στο internet για το aids (FIV). Γενικώς στα κείμενα που διαβάζω, βλέπω να γράφουν ως τρόπο μετάδοσης τα βαθιά δαγκώματα. Δηλαδή επαφή μολυσμένου σάλιου με το αίμα του άλλου ζώου. Φαίνεται να μη μεταδίδεται με κοινά πιατάκια, ούτε με σεξουαλική επαφή (σε αντίθεση με τη λευχαιμία). Αν βέβαια οι γάτες σου είναι στειρωμένες το τελευταίο το γλιτώνεις έτσι κι αλλιώς.

Αν λοιπόν αυτά ισχύουν, φαίνεται να μην έχει τις ίδιες πιθανότητες μετάδοσης με τη λευχαιμία! Ίσως αν κατάφερνες να προλάβεις λοιπόν τη λευχαιμία στα υπόλοιπα... Φυσικά μετά από εξέταση και δυστυχώς κάποιο ρίσκο.

Αυτό που σε συμβουλεύω να κάνεις άμεσα, μήπως και δεν έχουν κολήσει τα υπόλοιπα, να αφαιρέσεις όλα τα πιατάκια! Να μην έχουν την ευκαιρία να τρώνε και να πίνουν από το ίδιο πιάτο. Να τους βάζεις όσο μπορείς φαί και νερό ξεχωριστά...
  7. aggeliki

aggeliki New Member

γεια,μιλησα και με αλλον κτηνιατρο σημερα,οντως το aids μεταδιδεται με βαθιες δαγκωματιες σε αυτο τουλαχιστον συμφωνησαν.να τα ταιζω χωριστα πες οτι γινεται αλλα πρεπει να εχουν παντα νερο,δεν μπορω να τους δινω οποτε ειμαι σπιτι μονο.εξαλλου εχω νερο για τον σκυλο μονιμα και μπορει να πανε εκει.Ασε δεν γινεται αυτο,το εχω σκεφτει.εξαλλου δεν πιστευω οτι δεν θα εχουν κολλησει μετα απο 3-4 χρονια που τρωνε και πινουν μαζι,αμα δεν εχουν κολλησει μετα απο τοσο καιρο δεν θα κολλησουν ποτε.μπορω μονο να τους κανω εξεταση για λευχαιμια να ξερω τι γινεται. :cry: :cry: :cry:αλλα και παλι δεν μπορω να τα εμβολιασω,δεν μπορω να το διακινδυνευσω,γιατι μπορει να ειναι φορεις αλλα να παρουσιασουν συμπτωματα μετα απο χρονια και ετσι τα καταδικαζω απο τωρα
  8. Marianthy

Marianthy New Member

Κοίτα, γενικά θα συμφωνήσω μαζί σου. Όμως αν?? Τα δικά μου ήταν και αυτά μαζί 2 χρόνια αλλά ως εκ θαύματος η μια από τις 4 γάτες που είχα ακείνη την εποχή βρέθηκε αρνητική σε λευχαιμία. Αν σώσεις έστω και ένα είναι σημαντικό. Βέβαια και το εμβόλιο ρίσκο ήταν σε αυτή την περίπτωση που δεν μπορούσα να τα κρατήσω σε καραντίνα. Όμως τελικά, μετά από ένα χρόνο, αυτή είναι η μόνη που μου απόμεινε...

Αν είσαι αποφασισμένη να πληρώσεις τις εξετάσεις για λευχαιμία και δεις οτι υπάρχει πιθανότητα κάποια να έχουν γλιτώσει, η γνώμη μου είναι να συζητήσεις σοβαρά με τον γιατρό σου την περίπτωση του εμβολίου (στα υγειή πάντα) αν και καταλαβαίνω τους λόγους για τους οποίους διστάζεις.
  9. Marianthy

Marianthy New Member

Δεν ξέρω τι να σου πω... Είναι όντως ρίσκο και η μια απόφαση και η άλλη. Πάντως αν αποφασίσεις να μην κάνεις εμβόλια έτσι κι αλλιώς, στη θέση σου δεν θα έκανα τεστ όσο δεν έχουν συμπτώματα. Θα καταφέρεις μόνο να αγχωθείς αν είναι θετικά. Αν πάλι είναι αρνητικά, θα πεις οκ τη γλιτώσαμε ως τώρα αλλά μπορεί την επόμενη εβδομάδα να μην ξέρεις αν κολήσανε... Αξίζει βέβαια να ξέρεις αν έχουν όταν πρόκειται να ακολουθήσεις φαρμακευτική αγωγή για να ξέρεις τι δίνεις.

Σου έχει πει τι είδους φάρμακα μπορείτε να δώσετε στην αρρωστούλα για να μη χειροτερεύει όσο γίνεται?
  10. aggeliki

aggeliki New Member

εδω και αν ειναι το μπερδεμα,αλλα λεει ο ενας αλλα ο αλλος.για τον εναν ειναι καλο η κορτιζονη γιατι εχει καλυτερα αποτελεσματα στα ουλα,δεν ποναει οταν τρωει,δενεχει σαλια και αιμα.ο αλλος λεει αντιβιωσης εναλλαξ 4 διαφορετικες για 10 μερες καθε μηνα και για τον τριτο πρεπει να παρουμα δειγμα απο τα ουλα για βιοψια και μετα βλεπουμε τι απο τα δυο
  11. Marianthy

Marianthy New Member

Να σου πω, κάποιος από αυτούς είναι αυτός που τόσα χρόνια δεν είχε σκεφτεί οτι αυτό που είχε η γατούλα συνδέεται με λευχαιμία? Προσωπικά θα ρώταγα και άλλον...

Κορτιζόνη αν κατάλαβα καλά της έδινες τόσα χρόνια και σταμάτησε να την πιάνει και τόσο σωστά?

Το να πρέπει να δοκιμάσεις διαφορετικά φάρμακα μου φαίνεται λογικό... Προφανώς δεν αντιδρούν όλοι οι οργανισμοί το ίδιο...

Αυτό που έχω καταλάβει εγώ από την αγωγή που έκανα στη δικιά μου είναι το εξής. Της έδινε ένα αντιικό (δεν ξέρω αν είναι το ίδιο με τα αντιβιωτικά), (έχω την εντύπωση πως ήταν ανθρώπινο αλλά σε διαφορετικές αναλογίες) για να έχει άμυνα σε οτιδήποτε παράπλευρο μπορεί να κόλαγε λόγω χαμηλού ανοσοποιιτικού. Μία εβδομάδα το έπερνε μία όχι. Αυτό για 2 μήνες. Και το επαναλάβαμε κάποια στιγμή που χειροτέρεψε ξανά. Προφανώς πάνε να προλάβουν άλλες ασθένειες. Για τον ίδιο τον ιό της λευχαιμίας δεν μπορούν να κάνουν κάτι.

Μπορεί αυτό που λέει να δοκιμάσετε να είναι πιο κατάλληλο επειδή έχει και το ειτζ. Απλά να ξέρεις γενικώς τι γίνεται. Ρώτα τον πάντως αν μπορείς να δίνεις και βιταμίνες. Όσο την βοηθάς καλό είναι. :)
  12. aggeliki

aggeliki New Member

α ναι, βιταμινες μου το ειπαν ολοι και της δινω τωρα.μου ειχαν πει για ενα ειδος λευχαιμιας αλλα λεγανε οτι δεν μεταδιδεται και εφοσον δεν φτιαχνει δεν χρειαζονται εξετασεις,εγω εφοσον ειπε λευχαιμια και οτι δεν κολλαει τι αλλο να φανταζομουν?που να ξερω?το θεμα ειναι οτι ολοι ξερουν τι εξετασεις επρεπε να γινουν αλλα δεν το θεωρουσαν απαραιτητο εφοσον δεν υπηρχε θεραπεια,εγω αυτο καταλαβα
  13. Marianthy

Marianthy New Member

Το βασικό πρόβλημα ήταν πως νόμιζε οτι δεν κολάει. Ή έστω πως κατέληξε οτι έχει το είδος που δεν κολάει, μάλλον χωρίς εξετάσεις αφού τώρα αποδικνύουν κάτι άλλο οι εξετάσεις...

Αν τουλάχιστον ήξερε πως κολάει και του είχες πει πως έρχεται σε επαφή με τις άλλες γάτες θα υπήρχε αρκετά σοβαρός λόγος να κάνετε τις εξετάσεις νωρίτερα και να προφυλάξετε τις υπόλοιπες.

Τέλος πάντων, δεν έχει σημασία τι θα μπορούσε να είχε γίνει και δεν φταις εσύ. Πάντως αυτό που μπορείς να κάνεις για την "θεραπεία" (δεν είναι θεραπεία είναι συντήρηση), είναι να πάρεις αρκετές γνώμες γιατί απ'ότι έχω καταλάβει υπάρχουν αρκετές μέθοδοι. Αξίζει να δοκιμάσεις και να βρεις τον κατάλληλο τρόπο να έχει η γατούλα όσο το δυνατόν ποιοτικότερη ζωή από δω και πέρα. Απότι είδα και στις φωτογραφίες φαίνεται καλά, δεν είναι και στο τελικό στάδιο!! Όσο χρόνο κερδίσει καλό είναι. Μόλις βρω μια σελίδα που είχα δει με επιλογές φαρμάκων για λευχαιμία, θα σου τη στείλω, αν θες να τα συζητήσεις με το γιατρό.
  14. Marianthy

Marianthy New Member

15. aggeliki

aggeliki New Member

Μαριανθη ειναι η γατα που της εκανες το εμβολιο λευχαιμιας?της το κανεις καθε χρονο τωρα?γιατι δυο κτηνιατρους που ρωτησα και που τους εχω εμπιστοσυνη,οχι αυτους που δεν μου ειπαν για την εξεταση,μου ειπαν οτι το εμβολιο εχει καποιες παρενεργειες και συγκεκριμενα μπορει να προκαλεσει καρκινο σε εκεινο το σημειο που γινεται και γι αυτο λεει το κανουν οχι στα πλευρα αλλα στο ποδι
  16. aggeliki

aggeliki New Member

Μαριανθη τα δικα σου απο τοτε που εμφανισαν την αρρωστια ποσο εζησαν?μετα δεν τρωγαν και τους εκανες ευθανασια?γιατι εγω ειδα το βιβλιαρακι υγειας της τσιλιβιθρου και το προβλημα ξεκινησε το καλοκαιρι του 2002 και της εκανε κορτιζονη και μεχρι το 2005 εκανα αραια και που,εδω και 1 1/2 χρονια κανει καθε μηνα.μου φαινεται οτι με την κορτιζονη αντεχουν περισσοτερο.η γατα τωρα ειναι 6 χρονων περιπου
  17. Marianthy

Marianthy New Member

Καλημέρα :)

Η Αύρα είναι η γάτα που έχω εμβολιάσει για λευχαιμία πέρυσι. Αυτό επαναλαμβάνεται κάθε χρόνο (η πρώτη δόση ήταν διπλή με διαφορά κάποιων εβδομάδων). Φέτος αποφάσισα πως θα πρέπει να τη φροντίσω καλύτερα και της έκανα πλήρη εμβολιασμό καθώς και της λευχαιμίας.

Αυτό που λες για τον καρκίνο μπορεί να ισχύει. Το βρήκα και σε ένα κείμενο το οποίο είναι copyprotected και δεν μπορώ να το βάλω, αλλά το link είναι: http://www.sniksnak.com/cathealth/felv.html Τελευταία παράγραφος.

Όμως σκέφτηκα 2 πράγματα.

1) Ο κίνδυνος που διέτρεχε ήταν τεράστιος... Σκέψου από τις 4 γάτες κόλησαν όλες εκτός από αυτήν... Και παλαιότερα είχαμε άλλο ένα κρούσμα, έναν γατούλη που τυφλώθηκε τελικά... αλλά δυστυχώς ήμουν μικρή και δεν το είχα ψάξει, ίσως προλάβαινα τα υπόλοιπα γατάκια... Άρα ήταν πιο άμεση ανάγκη να την προστατέψω από κάτι σίγουρο, σε σχέση με κάτι που έχει λίγες πιθανότητες να συμβεί.

2) Πόσα από τα φάρμακα ή τα εμβόλια ή οτιδήποτε που κάνουν έχουν πιθανότητες για παρενέργεις? Αυτά συνήθως είναι μικρά ποσοστά που δεν τα γλιτώνεις. Μετράς τα υπέρ και τα κατά και αποφασίζεις. Νομίζω πως στην περίπτωση που είδα πως τα έχανα το ένα μετά το άλλο έπρεπε να ρισκάρω...

Δεν πρόσεξα είναι η αλήθεια πού έκανε το εμβόλιο ο γιατρός, την επόμενη φορά θα του κάνω μια ερώτηση.

Ήθελα μόνο να σε ρωτήσω, αν δεν προτείνουν το εμβόλιο οι γιατροί, τι προτείνουν να κάνεις αν κάποια από τα γατάκια είναι ακόμα μη μολυσμένα? Ή θεωρούν πως δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση? Επειδή είχα ρωτήσει κι άλλους πριν από αυτόν που κατέληξα, μου είχαν πει άμεση ευθανασία στο άρρωστο (!!!) χωρίς κανέναν έλεγχο στα υπόλοιπα. Ο έλεγχος ερχόταν δεύτερος... Το άρρωστο έπρεπε να φύγει γιατί ήταν φορέας - εστία μολύνσεως και για άλλες γάτες όχι μόνο αυτές που τάιζα εγώ. Καλώς ή κακώς βέβαια εγώ δεν ήμουν σε θέση να κάνω κάτι τόσο δραστικό... Αλλά πήγα κατευθείαν για εξετάσεις, είδα οτι ήταν αρνητική η άλλη και εμβολίασα. Εσένα σου έχουν πει να τα αφήσεις όπως είναι όλα μαζί και ό,τι γίνει?
  18. Marianthy

Marianthy New Member

Εγώ είχα δύο διαφορετικές περιπτώσεις. Ή μάλλον τρεις. Το πρώτο κρούσμα που ήταν αν θυμάμαι καλά κάπου το 2002 ίσως και πιο πριν, ήταν ένας γατούλης που τυφλώθηκε και είχε και προβλήματα στο στόμα, και από όταν εμφανίστηκε το πρόβλημα διήρκεσε κάπου 9 μήνες. Μετά δεν μπορούσε να φάει χάλια πια και τον κοιμήσαμε... Αυτός ήταν νεαρός, κάπου 2 ετών όταν έγινε.

Τα τελευταία ήταν μια γατούλα περίπου 6-7 ετών όταν ξεκίνησε το πρόβλημα, με προβλήματα στο στόμα, και μάδημα... Από το 2004 άντεξε μέχρι την άνοιξη του 2006 με τη θεραπεία που σου περιέγραψα παραπάνω. Βέβαια δεν το πήρα είδηση τον πρώτο χρόνο, που ακόμα η Αύρα ήταν αστείρωτη και όταν γέννησε, η αρρωστούλα προφανώς κόλησε τα 2 μικρά την πρώτη χρονιά της ζωούλας τους. Δυστυχώς εγώ στην αρχή υπολόγιζα πως αφού η αρρωστούλα μου δεν έχει καθόλου κέφι για παρέες και επαφές με τα μωρά δεν ήταν άμεση ανάγκη η δικιά τους προστασία...

Τα μικρά αυτά πάνω που κλείνανε χρόνο και θα τα πήγαινα για τεστ και εμβόλιο..., παρουσιάσανε έντονα συνεχόμενα συνάχια, παρόλη την αντιβίωση μόλις τέλειωνε η θεραπεία την επόμενη μέρα τα έβρισκα με υγρά από τη μύτη και από το στόμα... (το ένα ήταν και τυφλό αλλά για άλλους λόγους κατά 99%, δεν ήταν αυτό το πρόβλημά του) Από τις αντιβιώσεις άρχισαν προβλήματα στο έντερο..

Για να μη σε κουράζω το συμπέρασμα απότι μου είπε και ο γιατρός είναι πως τα μικρά προσβληθήκανε σε ηλικία με μη ολοκληρωμένο ανοσοποιητικό σύστημα.. Και τα έριξε μια και έξω... Δεν μπορούσαμε να τα κρατήσουμε σε αυτήν την κατάσταση... ούτε τα φάρμακα έπιαναν πια. να τα ταίζω με το ζόρι... με σύριγγα στο στόμα πιέζοντάς τα... και αυτά να πονάνε... Μέχρι τι? Να λιώσουν? Γιατί το είδα στην μεγάλη αυτό και δεν το ήθελα να φτάσουν σε αυτό το σημείο. Και γνώριζα πως είναι μια ασθένεια που δεν έχει ελπίδες να βελτιωθεί το ζωντανό. Αλλιώς να το πάλευα.

Οι μεγάλες γάτες έχουν καλύτερες άμυνες. Και σου δίνουν το περιθώριο να τις βοηθήσεις με φάρμακα.

Όσο για την κορτιζόνη προφανώς έχει άμεσα αποτελέσματα. Αλλά πιστεύω πως πρέπει να βοηθάς και τον οργανισμό με προστασία από τις υπόλοιπες ασθένειες που είναι ευάλωτος λόγω χαμηλού ανοσοποιιτικού. Ίσως οι βιταμίνες να είναι αρκετές. Ο γιατρός ξέρει καλύτερα.

Πάντως η δικιά σου γατούλα έχει αντέξει πολύ! :) Και είναι ακόμα πολύ καλά όπως φαίνεται! Φτου της!
  19. aggeliki

aggeliki New Member

λοιπον βρηκα και αλλον κτηνιατρο που ειναι σε κλινικη και μου ειπε οταν το ρωτησα για το εμβολιο οτι το θεμα θελει πολυ συζητηση και αμα θελω να παω το απογευμα να μου τα εξηγηση ολα.θα παω να δω τι θα μου πει και αυτος.οι αλλοι κτηνιατροι μου λενε να δω αν εχουν κολλησει οι γατες και να κανω το εμβολιο αλλα οταν τους λεω οτι δεν μπορω να τα εχω σε καραντινα 3 μηνες,εκτος απο εναν που μου ειπε οτι δεν πειραζει,που δεν το πιστευω αυτο οι αλλοι 5 που εχω ρωτησει μου εχουν πει οτι θα υπαρχει προβλημα.αυτος που θα παω το απογευμα μου ειπε οτι η λευχαιμια μπορει να θεραπευτει,τι να πω οκαθενας μου λεει και κατι καινουργιο,θα παω και θα σου πω
  20. Marianthy

Marianthy New Member

Να θεραπευτεί?? Μακάρι!!! Αλλά είναι η πρώτη φορά που το ακούω! Ενημέρωσέ με για ότι σου πει, με ενδιαφέρει πολύ! Μπορεί να μου εμφανιστούν κι εμένα κι άλλα στη γειτονιά έτσι όπως πάμε... Μακάρι για τη μικρούλα σου!

Αν δεν μπορείς να τα κρατήσεις σε καραντίνα (2 μήνες ήξερα εγώ αλλά δεν έχει σημασία) υπάρχει όντως πρόβλημα. Στο ξαναλέω πως κι εγώ με ρίσκο την εμβολίασα γιατί ήταν πιο πιθανό να μου κολήσει από τα άλλα. Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι μήπως αυτός που σου λέει πως δεν υπάρχει πρόβλημα έχει υπόψιν του κάποιον τρόπο εξέτασης (ίσως και πιο καινούρια εξέταση??) που να φαίνεται αν έχει προσβληθεί το γατί νωρίτερα από τους 2-3 μήνες...

Share This Page