Erotiseis se enan ktiniatro

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by agnes, Dec 4, 2006.

1. aggeliki

aggeliki New Member

οχι δεν το λεει απο αυτη την αποψη,απλα επειδη το εμβολιο δεν εχει λεει ζωντανους οργανισμους αλλα κατι αλλο που δεν το θυμαμαι,το ειπα αυτο που μου ειπε στην παλια κτηνιατρο και μου ειπε,ναι καλα,παντα υπαρχει κινδυνος,οσο για την θεραπεια το εχω ακουσει αλλη μια φορα αλλα οχι οτι σιγουρα θεραπευεται,οτι υπαρχει αυτοιαση.ξερεις ο αλλος γιατι μου ειπε για το ποδι? ειναι λιγο μακαβριο.αν παθει καρκινο εκει του κοβουν το ποδι καιζει η γατα μετα
  2. Marianthy

Marianthy New Member

Κατάλαβα... Κι εγώ είμαι της άποψης απ'όσα έχω διαβάσει και όσα έχω συζητήσει με γιατρούς, πως εμβόλιο σε ήδη μολυσμένο ζώο είναι επικίνδυνο. Ακόμα και αν είναι από αυτά με μη ζωντανούς οργανισμούς... Τι να πω δεν ξέρω όμως... Τα πράγματα προχωράνε, και μακάρι να γίνονται όντως πιο ακίνδυνα :)

Αυτός που σου είπε για τη θεραπεία, μήπως ασχολείται με ομοιοπαθητική σε ζώα? Γιατί αυτή που έγραψες για την αυτοίαση μου θυμίζει κάτι που διάβαζα σε ένα site με ομοιοπαθητικές θεραπείες σε ζώα και μάλιστα για λευχαιμία και ειτζ. Αν και με αυτές τις ασθένεις... δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Μακάρι πάντως! Όταν θα ξέρεις λεπτομέρειες αν δεν σου κάνει κόπο, ενημέρωσέ με. :)

Κόβουν το πόδι??? Πάντως να σου πω κάτι? Οι πιθανότητες δεν νομίζω πως είναι και τόσο πολλές... Όπου διαβάζω βλέπω κάτι απειροελάχιστα ποσοστά που αναπτύξανε καρκίνο σε αυτό το σημείο... Και πάλι μετά από αυτό που έζησα με τη γριούλα μου και κυρίως μετά από αυτό που πέρασε η ίδια η γατούλα μου, την ίδια απόφαση θα έπερνα... Δύσκολα αλλά θα την έπερνα...
  3. aggeliki

aggeliki New Member

στο τελευταιο site που μου εστειλες ειδες που γραφει για ενα τεστ που μπορει να δειξει ακομη και αν η λευχαιμια εχει μολυνει την γατα λιγες μερες??
  4. Marianthy

Marianthy New Member

Το είδα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτά υπάρχουν και στην Ελλάδα (και ποιό είναι το κόστος τους). Αυτά τα βρήκα σχετικά αργά για τα δικά μου, αλλά ίσως μπορείς να τα συζητήσεις εσύ με γιατρό και να προλάβεις. :)

Επίσης, κάτι άλλο. Τα δικά σου γατουλίνια αν κατάλαβα καλά είναι σε εξωτερικό χώρο σωστά? Έχει σημασία να το ξέρει αυτό ο γιατρός και να προχωρήσει σε λύσεις βάση αυτού! Παίζει σοβαρό ρόλο στις θεραπείες, στα εμβόλια. Συνεχίζω να διαβάζω για το εμβόλιο και όπου λένε για τον καρκίνο (vaccine-related sarcoma) τονίζουν πως για να αποφασίσει κανείς αν θα κάνει ή όχι το εμβόλιο, πρέπει να λάβει υπόψιν του κυρίως το αν υπάρχει επαφή με πιθανόν γάτες-φορείς επειδή η λευχαιμία κολάει τόσο εύκολα.

Άσχετο αλλά κάποια φορά είχα πάει σε έναν καλό κατά τα άλλα γιατρό, που αρνούταν να καταλάβει πως τα γατιά είναι έξω. Γενικώς δεν ήταν καθόλου ευέλικτος να προτείνει λύσεις για αδεσποτάκια... Ήθελε με το ζόρι να τα βάλω μέσα... αυτό ήταν αδύνατο... Τα γατιά ήταν μεγάλα... Καταλήξαμε απλά να φύγω αντί να μου βρει κάποια λύση... Ήταν μάλλον γιατρός για εσωτερικά κατοικίδια...
  5. Marianthy

Marianthy New Member

Αν τελικά μετά από όλα αυτά αποφασίσεις να σκεφτείς το εμβόλιο... Βρήκα και αυτό...

There is one FeLV vaccine that works without adjuvents, Purevax (tm) from Merial. It is administered through a vaccine "gun" that shoots the vaccine through the skin and into the subcutaneous tissues in a manner that causes sufficient reaction without adjuvents. It is currently thought that this reduces the risk of vaccine associated sarcoma to very low levels -- or possibly eliminates it. At the present time it is too early to tell if the vaccine will actually eliminate the risk of vaccine associated sarcomas but if I was going to vaccinate my own cat for feline leukemia this is the vaccine that I would use at the current time. It is more expensive that the other vaccines and due to the need to purchase the vaccine gun not all veterinarians use it.

Από:
    http://www.vetinfo4cats.com/

Αυτό ιδέα δεν έχω αν υπάρχει στην Ελλάδα...

Πάω να δουλέψω τώρα λίγο (θα με κρεμάσουν ανάποδα αν δουν οτι ασχολούμαι πάλι με τις γάτες :razz: ). Θα περιμένω νέα
  6. aggeliki

aggeliki New Member

:razz: :razz:
  7. aggeliki

aggeliki New Member

καλησπερα,πηγα στον κτηνιατρο και πραγματικα μονο διαλεξη δεν μου εκανα.θα παω αυριο να κανω στα αλλα 4 εξεταση για ειτζ και λευχαιμια.αν βγουν αρνητικα επειδη δεν μπορω να τα εχω καραντινα νομιζω πως θα κανω το εμβολιο.μου ειπε οτι τωρα τα εμβολια εχουν αλλαξει και παλιοτερα αν του εκανα και ηταν αρρωστο θα πεθαινε αλλα σημερα οχι,παρολα αυτα θα τον ξαναρωτησω και θα του πω και για το εμβολιο που μου ειπες γιατι αυτο το ξεχασα,δεν με αφησε και πολυ να μιλησω,μιλαγε ασταματητα,προσπαθουσε να μου εξηγηση.υπαρχει περιπτωση αναλογως σε πιο σταδιο ειναι η λευχαιμια να ζησει η γατα κανονικα,για το ειζ δεν ειναι και τοσο καλα τα πραγματα.οντως υπαρχει περιπτωση για καρκινο στο σημειο αυτο οπως λεει και το κειμενο αλλα οπως υποστηριζει οχι για 1 και 2 φορες και οχι με μεγαλες πιθανοτητες.τα αποτελεσματα ισως βγουν την ιδια μερα,θα δειξει,ομως οπως μου ειχε πει ενας αλλος κτηνιατρος το αιμα θα το παρει απο το λαιμο και αυτο με φοβιζει,μαλλον αυτα θα χρειαστουν ηρεμηστικο.
  8. Marianthy

Marianthy New Member

Ενδιαφέρεται δηλαδή. Αυτό είναι θετικό για έναν γιατρό. Άλλοι δεν μπαίνουν στον κόπο να σου εξηγήσουν και πολλά... Όταν έλεγε θεραπεία λοιπόν εννούσε πως αν αντέξει ο οργανισμός της παραμένει φορέας αν κατάλαβα καλά και οτι δεν νοσεί? Ή εξαφανίζεται ο ιός?

Αυτό για το αίμα από το λαιμό δεν το ήξερα... :?

Κουράγιο. Ελπίζω να έχουν σωθεί αρκετά γατάκια να νοιώσεις κι εσύ λίγο καλύτερα! Από Δευτέρα να έχεις ευχάριστα νέα! Θα τα πούμε.
  9. aggeliki

aggeliki New Member

ναι μαλλον αυτο εννοουσε.σε καποιο απο αυτα που μου εστειλες λεει και για μια εξεταση που δεν γινεται σε πολλες κλινικες.αυτος ειναι ενας απο αυτους που την κανουν αλλα αφου δεν εχει βγει ακρη απο τις αλλες εξετασεις.η εξεταση elisa ειναι αυτη που κανουν τα κτηνιατρια,Η εξεταση με την μεθοδο ifa ειναι οταν περνουν απο το μυελο,και αυτη την κανει αλλα αφου βγει αρνητικo το elisa.αν βγει θετικο το ifa σημαινει οτι η ασθενεια εχει προχωρησει.η τελευταια εξεταση ειναι το pcr
  10. aggeliki

aggeliki New Member

επισης μου ειπε οτι το 66% τον γατιων με λευχαιμια ζουν ενω το υπολοιπο πεθαινει καποια στιγμη,με το ειτζ τα πραγματα ειναι δυσκολα δεν γινεται τιποτα και καποια στιγμη πεθαινουν.επισης διαβασε και το www.vetclinic.gr

Αν η γάτα μου είναι θετική τι πρέπει να κάνω;
    Σ' αυτό το σημείο θα πρέπει να τονιστεί ότι κάθε γατάκι που προσβάλλεται από τον ιό, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι και θα νοσήσει. Αυτό γιατί ένα μεγάλο ποσοστό γατιών που προσβάλλονται από τον ιό είναι σε θέση να αναπτύξουν ανοσία και να αντιμετωπίσουν τον ιό. Μια δεύτερη κατηγορία γατιών αναπτύσσει ανοσία και περιορίζει τον ιό, αλλά όταν υποβληθεί σε στρες ή σε ανοσοκατασταλτική θεραπεία είναι δυνατό να νοσήσει. Τέλος μια τρίτη κατηγορία γατιών δεν είναι ικανή να εμφανίσει ανοσία και έκθεση τους στον ιό συνεπάγεται ότι το γατάκι θα νοσήσει.
    Έτσι εάν ένα γατάκι που προέρχεται από μολυσμένη μητέρα ή αν αποκτήσετε μια καινούργια γάτα και βρεθεί θετική στον ιό χωρίς όμως να εμφανίζει συμπτώματα, τότε θα πρέπει το ζώο αυτό να επανεξεταστεί σε ένα μήνα για να διαπιστωθεί αν η προσβολή είναι παροδική ή όχι. Τα μικρά γατάκια θα πρέπει να ελέγχονται μετά την ηλικία των 16 εβδομάδων, όταν αναμένεται ότι ο ιός που τους έχει μεταδοθεί από την μητέρα του θα έχει ελεγχθεί.
  11. aggeliki

aggeliki New Member

βγηκαν τα αποτελεσματα.ολα ειναι αρνητικα στη λευχαιμια αλλα ενα ειναι θετικο στο ειτζ.που ειναι χειροτερο αυτο απο οτι να ηταν στην λευχαιμια.για το ειτζ δεν υπαρχει καποια υποστηριξει.δεν ξερω τι να κανω.δεν μπορω να τους κανω ευθανασια.και υποτιθεται οτι το ειτζ κολλαει ποιο δυσκολα(δαγκωμα)σε σχεση με την λευχαιμια,τι να πω και τι να κανω? :cry: :cry: :cry: :cry:

εμαθα για εναν κτηνιατρο που κανει καποια αγωγη με ιντερφερονη,για το ειτζ ,ειναι λιγο μακρια βεβαια αλλα θα παω.αυτος ασχολειται μονο με γατες,θα παω να δω τι θα πει και αυτος.

Treatment

There has been no proven effective treatment for FIV infection. If your cat has no clinical signs, no treatment may be recommended. In this situation, regular follow-up visits to your veterinarian are important to insure the condition does not progress. If immunodeficiency and secondary infections have developed, your veterinarian will choose treatments to combat them. These are likely to consist of antibiotics for bacterial infections, nutritional support, fluid therapy for dehydrated cats and parasite control.

Several therapies used to treat people with AIDS have been used in cats with FIV infection with the goal of boosting their immune systems and slowing the progress of the disease. These treatments include:

AZT, a well-known AIDS drug. Treatment with AZT may result in clinical improvement, immune function and quality of life, but AZT has some potentially serious adverse effects and should be administered to FIV-infected cats under the supervision of a veterinarian experienced with its use.

Alpha interferon. This drug may reduce viral replication in some infected cats. It is not licensed for use in cats, but some clinical studies found increased activity, increased appetite, improvement of blood abnormalities, increased clearance of virus and prolonged survival in treated cats.

Bone marrow transplantation. This procedure has been performed in a limited number of FIV-infected cats and is successful in restoring white blood cell counts in some instances. Infected cats, however, remain infected with FIV. This procedure is available only at a limited number of referral research institutions
  12. Marianthy

Marianthy New Member

Καλησπέρα!
    Είναι όντως περίεργο που ένα κόλησε ειτζ, και δεν έχουν κολήσει λευχαιμία. Δες τι θα σου πει και ο γιατρός που λες για το ιντερφερον.

Για την ευθανασία, παρόλο που οι γιατροί είναι σχεδόν κάθετοι σχετικά με αυτό το θέμα όταν οι γάτες μπορεί έρχονται και σε επαφή με άλλες (ίσως σου το είπε κι εσένα) σε καταλαβαίνω απόλυτα! Κι εγώ κράτησα την μεγάλη όσο άντεξε... Μπορεί αντικειμενικά να μην ήταν το σωστό αλλά καλώς ή κακώς όταν έχεις δεθεί με ένα πλάσμα δεν μπορείς να είσαι πάντα αντικειμενικός. Θα πάρεις όποια απόφαση αντέχεις εσύ και να νιώθεις καλά με αυτήν.

Μην στεναχωριέσαι. Να ξέρεις οτι είσαι πολύ τυχερή, ή μάλλον τα γατάκια είναι πολύ τυχερά που έχουν γλυτώσει!!! Όπως κατάλαβες είναι μια ασθένεια που εξαπλώνεται εύκολα... Λοιπόν να χαίρεσαι για όσα γλίτωσαν! Όταν κοιμίσαμε τον τελευταίο μου γάτο, ακριβώς αυτό μου είχε πει ο γιατρός. Πως είναι θαύμα που γλίτωσα τη μία. Αυτά που δεν έχουν τίποτα θα κάνουν εμβόλιο? Τι σου είπε?
  13. aggeliki

aggeliki New Member

καλημερα,ειναι πολυ περιεργο,εκτος και αν εχουν κολλησει και δεν εχει φανει ακομη.σημερα θα παω να παρω τις εξετασεις και να συζητησουμε τι θα κανω.θα κλεισω και ραντεβου και στον αλλο κτηνιατρο που ασχολειται μονο με γατες.για το εμβολιο παρολο που επιμενει οτι δεν θα παθει τιποτα η γατα ακομη και αν εχει λευχαιμια,εγω φοβαμαι μηπως κανοντας το εμβολιο <<ξυπνησει>>ο ιος,αν τον εχει η γατα. :(
  14. Marianthy

Marianthy New Member

Ναι, καταλαβαίνω... κι εγώ δεν το έχω ξανακούσει αυτό... Ρώτα και τον άλλον που θα πας για τις γάτες. Όσες πληροφορίες μαζεύεις τόσο το καλύτερο. Είναι όντως πιθανό αυτό που λες να έχουν κολήσει πρόσφατα, αλλά αν η γατούλα σου όπως φαίνεται έχει λευχαιμία εδώ και χρόνια (το λέω λόγω συμπτωμάτων) τι στο καλό? Τώρα λίγο πριν την εξέταση θα κόλησαν?... Τι να πω...
  15. aggeliki

aggeliki New Member

θα σε ενημερωσω για οτιδηποτε καινουργιο. :)
  16. aggeliki

aggeliki New Member

η ιντερφερονη ειναι αντιιοικο,αυτο που εκανες και εσυ στα δικα σου.δεν νομιζω οτι εχει αποτελεσμα,εσενα ποσο κρατησαν,1 χρονο?τρωγανε κανονικα η ποναγανε παρολα αυτα?

πηγα και μου ειπε οτι αν εινα να χρησιμοποιησουμε αντιιοικο δεν θα κανουμε ιντερφερονη γιατι δεν εχει αποτελεσμα,μονο AZT,που ομως εχει παρενεργειες,π.χ. αναιμια,και θα πρεπει καθε εβδομαδα να κανει εξετασεις αιματος για οσο διαστημα παιρνει το φαρμακο γιατι αν παισει ο αιματοκριτης θα πρεπει να σταματησει και ισως να κανει και μεταγγισει.τοσο καλα ολα αυτα!!δεν νομιζω να κανω κατι τετοιο.
  17. Marianthy

Marianthy New Member

Η αλήθεια είναι πως μέσα στον πανικό μου, δεν είχα ρωτήσει το όνομα του φαρμάκου. Μου ταιριάζει όμως από την περιγραφή της αγωγής για ιντερφερον. Έχω την εντύπωση από αυτά που έχω διαβάσει, πως αυτού του είδους οι θεραπείες, είναι στο χέρι του γιατρού τι θα κάνουν. Νομίζω πως δεν είναι καν επίσημες και εγκεκριμένες πολλές από αυτές. Προσπαθούν και αυτοί οι άνθρωποι να βοηθήσουν μαθάίνοντας και διαβάζοντας. Δεν ξέρω αν υπάρχει επίσημη αντιμετώπιση για αυτές τις ασθένεις στις γάτες. Τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα...

Πάντως εγώ του πήγα μια γάτα που ήταν ήδη πολύ άσχημα... Ήταν αδυνατισμένη και αδύναμη. Επίσης ήταν μια γάτα μεγαλωμένη έξω και λίγο άγρια αν πήγαινες να της δώσεις πχ. με το ζόρι φάρμακο, έτσι ήταν δύσκολη η χορήγηση βιταμινών αν και κάτι κατάφερα...

Όντως η γατούλα άντεξε περίπου ενάμιση χρόνο. Και στην κατάστασή της ήταν και αυτό αξιοπερίεργο... Είχε μαδήσει, αδυνατήσει πολύ... Μην κρίνεις λοιπόν με τα ίδια κριτήρια τα φάρμακα που θα δώσεις. Για παράδειγμα πιστεύω αν έδινε στη συγκεκριμένη γάτα το ΑΖΤ που έχει δυνατές παρενέργειες όπως η αναιμία, δεν θα άντεχε το γατί, ήταν ήδη πολύ καταπονημένο. Για να καταλάβεις επειδή την είδε σε τέτοια κατάσταση, δεν της έκανε ούτε νάρκωση παρόλο που ήταν πολύ άγρια κατά την εξέταση. Μου είπε πως αποφεύγουμε την νάρκωση σε τόσο ταλαιπωρημένους οργανισμούς. Ήταν σε φάση που πιστεύω πως κακώς την κράτησα τόσο πολύ... Αλλά ότι έγινε έγινε.

Οι δύο γάτοι δεν πήραν καθόλου αγωγή με αντιοικα. Ήταν ήδη πολύ άσχημα, δεν έπιανε ούτε φάρμακο, μάλλον λόγω της μικρής τους ηλικίας όπως σου είπα.

Ίσως, όσο βλέπεις πως η γάτα δεν χειροτερεύει, να μην είναι απαραίτητο να ρισκάρεις με τόσο βαριές αγωγές... Δεν ξέρω τι να σου πω. Πάντως να ξέρεις πως με αυτές τις ασθένεις, έρχεται δυστυχώς η στιγμή που πρέπει να ζυγίσεις τα υπέρ και τα κατά μιας αγωγής και να ρισκάρεις να αποφασίσεις..

Άλλη επιλογή σου έδωσε ο γιατρός?
  18. aggeliki

aggeliki New Member

μου ειπε οτι το καλυτερο ειναι να τα χωρισω και να προχωρησουμε η σε καποια θεραπεια υποστηριξεις η να περιμενουμε να εμφανισει καποιο συμπτωμα και το αλλο και επειτα.η τσιλιβιθρου περνει αντιβιωση με αντιφλεγμονωδη για τα ουλα και μου ειπε να παρω απο το φαρμακειο λισινι
    εχει δει αποτελεσματα στα ουλα.ειναι βιταμινες ακυνδινες που περνουν και οι αθλητες,το θεμα ειναι αν θα τα φαι.το αλλο μαλλον εχει αναιμια ηδη,απο οτι καταλαβε οταν ειδε το αιμα.ισως του κανω γενικη αιματος,νομιζω πινει πολλη νερο και μαλλον εχει και διαρροια,δεν ξερω σιγουρα,αλλα ετσι νομιζω
  19. Marianthy

Marianthy New Member

Εννοείς να τα χωρίσεις από τα υγιή, ή και μεταξύ τους αυτά που έχουν κολήσει?

Αν πίνει πολύ νερό καλά κάνει! :) Τα δικά μου είχαν πρόβλημα αφυδάτωσης και τους έβαλε ορό κάποιες φορές. Δεν πίνανε νερό λόγω της άσχημης κατάστασης με το συνάχι... Αλλά μπορεί να αφυδατώνονται και από άλλες αιτίες, όπως αν όντως έχει διάροια. Αυτό να το έχεις το νου σου. Αν βλέπεις πως αφυδατώνονται (φαίνεται από το δέρμα τους στη ράχη) να τα πηγαίνεις να τους βάζει λίγο ορό να εξισορροπούνται. Είναι σημαντικό όταν έχεις τέτοιες ασθένειες να τα προσέχεις από όλες τις πλευρές... Να κρατιούνται σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση.

Ένα ένα ό,τι θυμάμαι σου τα λέω. Ελπίζω να μη σε πρίζω αλλά ότι εμπειρία έχει κανείς μπορεί να βοηθάει. :)
  20. aggeliki

aggeliki New Member

και βεβαια δεν με πριζεις,καλε,ισα-ισα!!να χωρισω τα αρρωστα και να κανω το εμβολιο λευχαιμιας σε αυτο με το ειτζ αφου κανουμε γενικες εξετασεις για να δουμε το ανοσοποιητικο του πρωτα,αν αντεξει και παλι με ρισκο.

Share This Page