Erotiseis se enan ktiniatro

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by agnes, Dec 4, 2006.

1. Marianthy

Marianthy New Member

Πλάκωσέ το στις βιταμίνες και σε αυτές τις αλοιφές (που τρώγονται) που υπάρχουν με πολύ σίδηρο και ένα σωρό άλλα να δυναμώσει. :-D
  2. Stella

Stella New Member

Αγγελική, σε ποιον γιατρό πήγες τώρα, την τελευταία φορά που αναφέρεις;
  3. aggeliki

aggeliki New Member

ξερεις καθολου απο Ν.Μακρη;τον πηγα σε ενα κτηνιατρο που ειναι στη μαραθωνος.γραφει κτηνιατρικο κεντρο,διπλα στο perfect toys,γιατι;
  4. Stella

Stella New Member

Ρώτησα διότι δεν γνωρίζω άλλον κτηνίατρο στην Αθήνα και στην ευρύτερη περιοχή που να ασχολείται μόνο με γάτες, παρά μόνο αυτόν που πηγαίνω εγώ τα δικά μου γατιά, κι είναι στο Φάληρο. Όχι ότι θα τον άλλαζα με τίποτε, αλλά εαν υπάρχει και άλλος γιατρός που ειδικεύεται στις γάτες, θα ήθελα απλώς να το ξέρω :)

Όσο για τις δικές σου περιπέτειες με τις γατούλες σου... τι να πω άλλο από περαστικά κατά τον καλύτερο και ηπιότερο (εαν υπάρχει) τρόπο.
  5. aggeliki

aggeliki New Member

οχι αυτος δεν ασχολειται μονο με γατες και εγω αυτον εννοουσα στο φαληρο,αλλα δεν πηγα εκει,μονο τηλεφωνο πηρα!!ξερω ποιον λες.
  6. Marianthy

Marianthy New Member

Καλησπέρα Αγγελική!

Έχω πνιγεί στη δουλειά τις τελευταίες μέρες...
    Κανένα νέο? Με τον γατούλη?
  7. aggeliki

aggeliki New Member

καλησπερα Μαριανθη,πηγα και εκανα σε ολα τα οροαρνητικα εμβολιο λευχαιμιας και ας ελπισουμε οτι δεν θα υπαρχει προβλημα.τωρα τα ταιζω ολα ξεχωριστα και δεν τους αφηνω φαγητο συνεχεια,το νερο το αλλαζω 2-3 φορες την ημερα και το γατακι που εχει ειτζ με νεφρικη ανεπαρκεια του δινω μονο ειδικη τροφη.σε 15 μερες θα παω να του ξανακανω εξεταση αιματος να δουμε αν εχουν πεσει οι τιμες της ουριας και κρετινινης.επισης στα αρρωστα δινω λισινι,την βιταμινη που σου ελεγα.το ΑΖΤ δεν μπορει να γινει στο γατο με την νεφρικη ανεπαρκεια ουτε φαρμακα ειναι καλο να παιρνει ετσι αν ειναι να κανω το ΑΖΤ θα το κανω μονο στην αλλη γατουλα και μονο αν δεν μπορει να γινει κατι αλλο
  8. Marianthy

Marianthy New Member

Μάλιστα... έχεις δρόμο... μακάρι να έχεις τον χρόνο για όλα αυτά! Πάντως μπήκες σε μια σειρά κι ελπίζω πως θα κυλίσουν όλα ήρεμα.

Δεν πιστεύω να έχουν πρόβλημα με το εμβόλιο... Πιστεύω πως τα έσωσες!! :)
    Σου λέω και πάλι, μετά από αυτά που είχα περάσει, πως πιστεύω πως είναι πολύ τυχερά τα γατούλια σου που γλιτώσανε!!!

Όσο για τα δύο αρρωστούλια, εύχομαι να πάνε τα πράγματα όσο το δυνατόν καλύτερα να τους πεις! Και να μου τα ζουπίξεις! Τα έχω συμπαθήσει πολύ και χωρίς να τα ξέρω... :wink: :)
  9. aggeliki

aggeliki New Member

ευχαριστω πολυ Μαριανθη μου!! :) παω να τα ζουπιξω και να τα ταισω.
  10. Guest

Guest Guest

Απορία...

Γεια σας.Θα ήθελα πολύ να μάθω μετά απο ποιά ηλικία αρχίζουμε να κάνουμε εμβόλια σε ένα σκυλάκι (λαμπραντορ),κάθε ποτε πρέπει να του κάνουμε εμβόλια και να το πηγαίνουμε στον κτηνίατρο, αν πρέπει να του δίνουμε διάφορες ταμπλέτες κτλ και τέλος πόσο περίπου στοιχίζει ένα εμβόλιο. Ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων.
  11. aggeliki

aggeliki New Member

Re: Απορία...

καλημερα,απο 2 μηνων μπορεις να κανεις τα εμβολια.τον πρωτο χρονο γινονται σε 2 δοσεις,μετα τα κανεις 1 φορα το χρονο.στον κτηνιατρο το πας αν παρατηρησεις κατι διαφορετικο με την συμπεριφορα του π.χ κανει εμετο συχνα κ.τ.λ.δινεις καθε 3-4 μηνες χαπακι,το drontal plus,και συνηθως η επισκεψη για τα εμβολια κοστιζει 20-30 ευρω το πολυ!
  12. Guest

Guest Guest

Ευχαριστώ!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου Αγγελική.Εγώ άλλα είχα μάθει για τα εμβόλια για αυτό ρώτησα.Μου είπαν ότι κάθε ράτσα έχει διαφορετικά εμβόλια και ότι τα εμβόλια για τα λαμπραντόρ κοστίζουν γύρω στα 100 ευρώ...και σκεφτόμουν τι μου λένε τώρα αυτοί???Καλά και 100 ευρώ να έκαναν θα τα έδινα για το σκυλάκι μου,αλλα ήθελα να ξέρω...μη μας πιάσουν και κορόιδα!!!
    Αλήθεια πως θα καταλάβουμε αν ένας κτηνίατρος είναι καλός ή καλύτερος από έναν άλλον??Εννοώ υπάρχει περίπτωση έανς κτηνίατρος να κάνει διαφορετικού είδους εμβόλια από έναν άλλον?Είναι στάνταρ τα εμβόλια που κάνουν σε όλα τα σκυλιά και σε συγκεκριμένη χρονική στιγμή? Δηλαδή το πρώτο το κάνουν π.χ. 3 μηνών και το άλλο 7 μηνών σε κάθε περίπτωση?
  13. Marin

Marin Administrator

Re: Ευχαριστώ!

Ποιος κτηνιατρος σου είπε τέτοιο πράγμα?
    Το ζώο το έχεις πάει ποτέ σε κτηνίατρο?

Τα εμβόλια κοστίζουν σε κάθε κτηνίατρο 4-5-6 ευρώ, αποκλείεται να σου είπαν ότι το ένα εμβόλιο κάνει 100, εκτός αν εννοούσε κάποιος ότι στο σύνολο του ο εμβολιασμός ενός κουταβιού φτάνει τα 100 ευρώ, γιατί αυτό ισχύει. Κάθε φορά αν σε χρεώνει 20-25 ευρώ, λογικά θα φτάσει 100.

Μαρίνα
  14. aggeliki

aggeliki New Member

Re: Ευχαριστώ!

πρωτη φορα το ακουω αυτο και σιγουρα δεν ισχυει.εμενα περνει 20 για τα ετησια εμβολια και για της λυσσας αλλα 20 που γινεται μετα πο 1 μηνα περιπου.τα πρωτα γινονται 2-3 μηνων με μια επισκεψη και μετα απο 1 μηνα κανεις το επαναληπτικο και μετα απο 1 μηνα απο το επαναληπτικο κανεις της λυσσας.τα επομενα χρονια πας 1 φορα για τα ετησια και αλλη μια για της λυσσας εκτος και αν το κανει μαζι
  15. Guest

Guest Guest

Ίσως

Ίσως να έχεις δίκιο και να μην κατάλαβα εγώ καλά και να εννοούσε ότι γενικά θα μου στοιχίσουν 100 ευρώ τα εμβόλια του πρώτου χρόνου.Σε κτηνίατρο δε το έχω πάει γιατί ακόμη δεν έχει γίνει η γέννα.Το περιμένω πως και πως σε κανά μήνα,αλλά θα πρέπει να περιμένω άλλους 2 μήνες για να απογαλακτιστεί.Άκουσα επίσης ότι όταν παίρνεις ένα κουταβάκι 2 μηνών αυτό κλαίει γαι 3 μέρες και 3 νύχτες... Αυτό ισχύει ή τελικά είναι μύθος?Και αν τελικά ισχύει πως θα το αποφύγω??Θα μου κάνουν έξωση αλλιώς!!!!
  16. gikkat

gikkat New Member

ki emena 20 € tin episkepsi eite kanei emvolio, eite tin exo paei gia kapoia alli therapeia...
    100 € einai para polla lefta (ektos opos eipan ta paidia an ennoei to synolo)
    oso gia to oti ta emvolia einai analoga me ti ratsa... ki afto proti fora to akouo!!!
    tha trelathoume sto telos edo mesa... :smt119
  17. aggeliki

aggeliki New Member

Re: Ίσως

αμα εχει παρεα δεν κλαιει,αλλα μαλλον δεν θα μπορεις και να εισαι 24 ωρες μαζι του.εξωση δεν μπορουν να σου κανουν γιατι ο νομος επιτρεπει 2 κατοικιδια στο σπιτι.εξαλλου δεν θα κλαιει συνεχεια,φροντισε να το παρεις σβκ ωστε να εισαι περισσοτερο μαζι του,σε λιγες μερες θα συνηθισει.αμα ειχες μωρο δηλ που θα εκλεγε θα σου εκανες εξωση??
  18. Guest

Guest Guest

Αυτό σκέφτηκα και εγώ Αγγελική.Να το πάρ σ/κ για να είμαι συνέχεια μαζί της και να την φροντίζω.Μπορώ απο την αρχή να του δίνω κροκέτες και τέτοια ή θέλει συγκεκριμένο φαγητό τους πρώτους μήνες?Επίσης πόση ποσότητα να του βάζω να τρώει??Όταν είναι κουταβάκι πρέπει να τρώει 3 φορές την ημέρα έτσι δεν είναι?Έχω και ένα χαμστεράκι εν τω μεταξύ...δε νομιζω να υπάρχει πρόβλημα...
  19. aggeliki

aggeliki New Member

αν εχει βγαλει αρκετα δοντακια και μπορει να φαει κροκετες για κουταβακια,μπορεις να του δινεις,δινε και κονσερβα,μπορεις νατα ανακατευεις και με ρυζι.τα κουταβακια τρωνε συχνα,3 ή και 5 φορες απο λιγο.πχ αν του δωσεις κονσερβα λεει πανω την ημερησια δοση,εσυ θα το μοιραζεις σε 3 γευματα,και μπορεις να του δινεις και ξηρα τροφη.για το χαμστερακι καλο ειναι να το βαλεις καπου που να μην το φτανει γιατι μπορει να τρομαξει το χαμστερακι και να μην του κανει καλο
  20. Guest

Guest Guest

Ω το καημένο το χοντρούλικο το χαμστεράκι μου!!!Λες να τρομάξει έ?Που να το βάλω όμως...κάτι θα σκεφτώ.Για αυτό που είπες ότι ο νόμος επιτρέπει μέχρι 2 κατοικίδια...αυτό ισχύει αφού έχεις πάρει έγκριση από τον ιδιοκτήτη του σπιτιού και τον διαχειριστή? ΄Η το ένα είναι ανεξάρτητο από το άλλο? Δηλαδή μπορώ να φέρω το κουταβάκι σπίτι και να μην έχω ενημερώσει κανέναν αφού ο νόμος με καλύπτει? Αν ο διαχειριστής αρνηθεί επικαλώντας ότι θα κάνει θόρυβο σε ώρες κοινής ησυχίας κτλ κτλ? Τι να του πω εγώ...Θέλω να σου πω...ο νόμος λέει ξεκάθαρα ότι μπορείς να έχεις κατοικίδιο σε πολυκατοικία χωρίς να πάρεις άδεια από κανέναν?

Share This Page