Erotiseis se enan ktiniatro

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by agnes, Dec 4, 2006.

1. platon

platon Σκύλος

Ένα κουτάβι μέχρι 35 ημερών κάνει πρώτα το puppy και ακολουθεί το παρακάτω σχήμα.
    Μετά τις 35 μέρες ξεκινάει με tetradog (DHP-L), 15 μέρες μετά κάνει το Corona. Σχεδόν 15 μέρες μετά κάνει επαναληπτικό DHP-L και οι περισσότεροι κάνουν μαζί το εμβόλιο για την λύσσα hexadog (DHPL-R).
    To αν θα το κάνουν μαζί ή χωριστά dhpl & rabissin, εξαρτάτε από τον σκύλο σου και από τον γιατρό.
    Η δικιά μου σκύλα τα κάνει χωριστά γιατί στο 6πλο παθαίνει κάποια αλεργία.

Από εκεί και πέρα ανάλογα την ράτσα μπορεί να χρειαστεί να κάνεις και κάποια επιπλέον, π.χ στα boxer κάνουν και το pneumodog.

Αυτός είναι ο πρώτος κύκλος εμβολίων. Από εκεί και πέρα ακολουθείς ετήσια επανάληψη, συνήθως μόνο με DHPL-R

To κόστος του εμβολίου είναι περίπου στα 20 ευρώ το ένα. Άρα σωστά σου είπαν 100 ευρώ για ολόκληρο τον 1ο κύκλο.

Τα "διαφορετικού είδους" εμβόλια από γιατρό σε γιατρό, μάλλον είναι "διαφορετικής μάρκας".

Σχετικά με τα παράσιτα δίνουμε 1 χάπι για κάθε 10 κιλά, ανά 3 μήνες περίπου (Drontal). Κόστος, περίπου 3-4 ευρώ/χάπι. Υπάρχουν βέβαια και χάπια με αντιστοιχούν σε 35 κιλά σκύλο, ή χάπια για μικρόσωμα, 2-8 κιλά.

ΠΑΝΤΑ κάνουμε το εμβόλιο στον γιατρό και όχι μόνοι μας. Πιστεύω πως τα 7-8 ευρώ που θα γλιτώσουμε δεν συγκρίνονται με την άμεση επέμβαση του γιατρού σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά (π.χ. αλεργικό σοκ).
    Επίσης ΠΑΝΤΑ περιμένουμε λίγη ώρα μετά το εμβόλιο στο ιατρείο, για να προλάβουμε αυτό που γράφω παραπάνω.

Τώρα για το ποιος είναι καλός γιατρός ή όχι, αυτό έχει να κάνει με την εμπιστοσύνη που έχουμε εμείς στο πρόσωπό του. Με τον τρόπο που πιάνει το ζώο, με το ενδιαφέρον που δείχνει, γενικά με όλη την συμπεριφορά του.
    Ρωτάμε και άλλους αν είναι ευχαριστημένοι από αυτόν και πάμε.
    Τώρα, ένας γιατρός που κάνει ηρεμιστική ένεση σε έναν σκύλο για να του κάνει εμβόλιο, για μένα δεν είναι καλός. Ούτε επίσης αυτός που πας για εμβόλιο, σου το κάνει και σε διώχνει χωρίς μία μίνι εξέταση του σκύλου.
    Σαφώς δεν είναι και αυτός που σου γεμίζει το βιβλιάριο με 15 εμβόλια την χρονιά.
    :)
  2. aggeliki

aggeliki New Member

ναι, ο νομος το επιτρεπει,ασχετα αν διαφωνει ο διαχειρηστης
  3. malshi

malshi New Member

πόσο κοστίζει περίπου να στειρώσω το αρσενικό σκυλάκι μου? Γνωρίζει κάποιος?
  4. aggeliki

aggeliki New Member

αναλογα τον κτηνιατρο,εμενα περνει γυρω στα 50 ευρω.
  5. Marin

Marin Administrator

Re: Ίσως

3 μέρες και 3 νύχτες μετρημένες?
    Δεν είναι μύθος ότι ένα κουτάβι κλαίει, αλλά όχι για τόσο λίγο, σίγουρα για πολύ περισσότερο. Ενα κουτάβι μωρό θα κλαίει όσο το αφήνεις μόνο του και όσο δεν είναι στην αγκαλιά σου. Θα πρότεινα να ενημερωθείς λίγο πριν πάρεις το κουταβάκι, καλά κάνεις και ρωτάς εδώ, αλλά θέλεις να σου στείλουμε και μερικά αρθράκια να διαβάσεις? Γιατί πιστεύω δεν είσαι έτοιμος/η ακόμα για κουτάβι.

Τι ηλικία έχεις αν επιτρέπεται?

Μαρίνα
  6. Guest

Guest Guest

Και βιβλία να μου στείλετε δεν έχω πρόβλημα.25 χρονών είμαι.Το ψάχνω πολύ τελευταία.Θα έπαιρνα και νωρίτερα σκυλάκι αμα ήθελα,αλλά έχω δει πολλούς ανημέρωτους με ζώα και τα ταλαιπωρούν τόσο πολύ...δε θέλω να γίνεται αυτό για αυτό θέλω να ενημερωθώ όσο το δυνατόν περισσότερο και μετά να το πάρω.Σε κανα 3 μηνο θα το έχω δηλαδή γιατί τότε θα είναι 2 μηνών.Αν θέλεις στείλε μου άρθρα,διευθύνσεις...ότι θες.Λαμπραντόρ καθαρό θα είναι η σκυλίτσα.Αν έχεις κάτι πάνω σε αυτό στείλε.Σε ευχαριστώ
  7. Guest

Guest Guest

Α και μία άλλη απορία που έχω.Κάπου διάβασα ότι τα σκυλιά θέλουν μπάνιο μία φορά στις 10 μέρες.Ενας φίλος μου που έχει ένα επανιελ μπρετον κυνηγόσκυλο λεει ότι δε θέλουν τακτικά μπάνιο.Που βρίσκεται η ιδανική λύση?Μία θεία μου που έχει ένα μικρούλι...σαν τον Ιντεφιξ είναι...το πλένει μία φορά την εβδομάδα,αλλά μπορώ να πω ότι το σπίτι μυρίζει λίγο σκυλίλα.Αυτό το πρόβλημα θα υπάρχει...δηλαδή το σπίτι θα μυρίζει ούτως ή άλλως?
  8. aggeliki

aggeliki New Member

οχι καθε εβδομαδα ειναι πολυ συχνα,δεν κανει.μια φορα το μηνα νομιζω ειναι καλα.εμενα που εχουν τα ξαδελφια μου σκυλακι μεσα στο σπιτι δεν μου μυριζει τιποτα.
  9. Morgan_A

Morgan_A New Member

Αυτό είναι λαχείο...

Δεν νομίζω, από προσωπική εμπειρία..., ότι στο θέμα της μυρωδιάς του σπιτιού, παίζει τόσο μεγάλο ρόλο, το κάθε πότε θα του κάνεις μπάνιο...

Η δική μου άποψη, στο πρόβλημα αυτό είναι, ότι διαφέρει από σκυλί σε σκυλί, το πόσο μυρίζει...

Δεν εννοώ ότι, δεν παίζει συμαντικό ρόλο η καθαριότητα γενικά..., αλλοίμονο..., αλλά όχι τόσο το μπάνιο του ζώου.

Μου έτυχαν δηλαδή περιπτώσεις, που το σπίτι μύριζε πολύ..., ότι κι΄ αν έκανα..., όσο τακτικά και αν το έκανα μπάνιο... και περιπτώσεις που δεν μύριζε καθόλου... :wink:

Νομίζω μάλιστα, ότι δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο, ούτε και το μέγεθος...

Πιστεύω, ότι και σ΄ αυτά, ισχύει ότι ισχύει και στους ανθρώπους...

Άλλοι άνθρωποι έχουν βαριά μυρωδιά... και με το παραμικρό, μόλις ιδρώσουν λίγο, μυρίζουν άσχημα και άλλοι όχι...

Αυτό για μένα είναι λαχείο... :)

.
  10. Marin

Marin Administrator

An thes koita stis skyloselides sto pets.gr, exei polla gia puppies. An exeis apories pes mou na zhthsoume apo enan ekpaideuti na se voithisei.

:)

Marina
  11. Marin

Marin Administrator

To spiti tha myrizei sigoura etsi kai alliws... to oti to plenei mia fora tin evdomada einai para poly kako gia to skyli, profanws giauto myrizei entona giati exei provlima sto derma apo to poly plysimo...

To idaniko einai mia fora to mina ektos an lerwthei sti volta (spanio).

Fysika mpanio se mwro koutavi de kaneis, oute na to vgazeis volta epitrepetai wspou na teleiwsei ta emvolia.

Ta mwra ta katharizoume me mwromantila ektos an einai adespota, molis ta mazepsoume ta kanoume ena mpanio anagkastika.

Marina
  12. gikkat

gikkat New Member

...oso gia ti skylila pou aneferes, to kathe skyli exei ti diki tou miridia opos alloste kai kathe anthropos (san tin avra tou kathenos ena pragma...)
    ti mirodia tou tha ti sinithiseis kai den tha sou kanei katholou aisthisi!
  13. Morgan_A

Morgan_A New Member

Διαστροφή...???

Εγώ παιδιά, λατρεύω την κουταβίλα... :D

Αυτήν την μωρουδίστικη μυρωδιά..., που έχουν τα κουτάβια..., την λατρεύω στην κυριολεξία...

Όταν ο δικός μου, ήταν μωρό..., τι να σας λέω...???

Όλη μέρα, το ματσούλαγα... :D

Κόντεψα να το κατσιάσω..., το έρμο... :razz:

Τώρα, όπως θέλει το παίρνει αυτό κανένας, για άλλους είναι φυσιολογικό... και για άλλους διαστροφή... :-D

.
  14. BlueWolf

BlueWolf New Member

Κατ’ αρχάς καλά κάνεις και μπράβο σου που ρωτάς να μάθεις και να ενημερωθείς πριν αποκτήσεις σκύλο ώστε να είσαι έτοιμη.
    Αν ρωτήσεις κτηνίατρο ή εκτροφέα θα σου πει , και προφανώς κάτι παραπάνω ξέρει, πως το σωστό είναι τα σκυλιά να πλένονται , με σαμπουάν, 3-4 φορές το χρόνο. Αυτό είναι το ιδανικό για να έχει υγιές δέρμα και τρίχωμα. Επειδή εμείς έχουμε τα σκυλιά μέσα στο σπίτι και το 3-4 φορές το χρόνο μας δείχνει υπερβολικό και μας δημιουργεί πρόβλημα, νομίζω πως κάθε 2 μήνες ή με εξαιρέσεις κάθε 1 ½ μήνα είναι αποδεκτό.
    Το κάθε εβδομάδα ή κάθε 10 μέρες είναι καταστροφικό.
    Αυτό που πρέπει να γίνεται είναι να βουρτσίζουμε το σκύλο κάθε μέρα αν είναι δυνατόν. Έτσι διατηρούμε το τρίχωμά του καθαρό και υγιές. Το να ρίξουμε σκέτο νερό επίσης δεν κάνει κακό αρκεί στα μακρύτριχα σκυλιά να κάνουμε καλό στέγνωμα με σεσουάρ διότι κρατάει υγρασία το τρίχωμα και σε βάθος χρόνου δημιουργεί προβλήματα στα οστά.
    Η μυρωδιά είναι θέμα φυλής, σε κάποιες περιπτώσεις, οπότε όσο συχνά και να το πλένεις πάντα θα μυρίζει, ή διατροφής σε άλλες περιπτώσεις , οπότε φροντίζεις να του αλλάξεις τροφή.
    Γιώργος.
  15. platon

platon Σκύλος

Το αν θα μυρίζει το σπίτι ή όχι έχει να κάνει αποκλειστικά με τον σκύλο και όχι με την καθαριότητά του (εκτός αν λέμε για σκύλο που έχει να πλυθεί 10 χρόνια). Μπορεί να μην μυρίζει καθόλου, τόσο σε εσένα όσο και στους επισκέπτες του σπιτιού σου, μπορεί βέβαια και να μυρίζει ολόκληρο το σπίτι.

Στο θέμα του μπάνιου, 1-2 φορές τον μήνα είναι υπερ-αρκετές. Μετά την βόλτα λίγο καθάρισμα τα πόδια του...
  16. Morgan_A

Morgan_A New Member

Και κάτι ακόμα, που ίσως βοηθήσει κάποιους...

Και κάτι ακόμα, που ίσως βοηθήσει κάποιους... :)

Επειδή πράγματι, το μπάνιο με σαμπουάν, πολύ τακτικά..., απαγορεύεται..., εγώ για να αντιμετωπίζω το πρόβλημα που δημιουργήτο, με τον γεράκο μου, ο οποίος σαν πολύ μικρόσωμο και μαλλιαρό σκυλάκι, εύκολα λερωνόταν..., με το παραμικρό και έπρεπε πάντα να είναι καθαρός, γιατί ανέβαινε παντού..., είχα καταλήξει και εφάρμοζα την εξής λύση...

Τον έπλενα καθημερινά, αλλά μόνο με νερό... και βέβαια όχι ολόκληρο..., αλλά μόνο στην κοιλίτσα, στα ποδαράκια, στο κωλαράκι του και στο πιπίνι... :D

Αυτό..., το έκανα για χρόοοονια... και δεν του δημιούργησε ποτέ, κανένα πρόβλημα...

Έχει ακόμα και τώρα, στα 16 του χρόνια, κανονικότατα όλο το πλούσιο μαλλί του... και μέχρι σήμερα, δόξα τω Θεώ..., ούτε μου δημιούργησε ποτέ καμμία θερματοπάθεια...

Τους τελευταίους μήνες όμως, επειδή μετά από σειρά εγκεφαλικών..., που έχει περάσει, λόγω της μεγάλης ηλικίας του..., δεν μπορεί να περπατήσει καλά... πια και συνεχώς πέφτει... [ δεν τον κρατάνε τα ποδαράκια του..., φαίνεται ], δεν τον πολυβγάζω πια βόλτες και έτσι δεν μου λερώνεται τακτικά, αλλά και πάλι, όταν τύχει αυτό κάνω... και είναι καλή λύση... :)

.
  17. gikkat

gikkat New Member

afti i moroudila einai teleia!!!
    ego tous filao tin koilia kai tis patouses otan einai morakia!!!
    tora pou i Ramone einai olokliri gaidoura arkoumai stin koilia... :roll:
  18. Guest

Guest Guest

Βρε παιδια διαβασα κατι ή μαλλον ειδα ενα βιντεο που ελεγε οτι τα λαμπραντορ και τα κοκερ σπανιελ ειναι τα πιο επιθετικα...υποστηριζοντας ετσι τα πιτ μπουλ στο οτι ειναι φιλικα και τετοια..Εγω εψαξα πολλες μελετες στο ιντερνετ και ερευνες και τα λαμπραντορ και τα κοκερ σπανιελ κατεχουν τις χαμηλοτερες θεσεις.Τωρα που στο διαολο βρηκαν οτι ειναι τα πιο επικινδυνα για τον ανθρωπο...καλυτερα να μου το πουν και μενα να το δω.Τωρα που το σκεφτομαι αλλου επρεπε να το ειχα γραψει αυτο το ποστ και οχι εδω...αλλα δε βαριεσαι.Καλα που μου ειπατε για το μπανιο γιατι ειναι οντως ενα σημαντικο κομματι.Και μια αλλα ερωτηση...Οταν πια παω να παρω το κουταβακι απο τον εκτροφεα...ποτε πρεπει να το παω στον κτηνιατρο για του κανει εμβολιο και ενα μικρο τσεκ απ για την υγεια του και ολα αυτα?
  19. BlueWolf

BlueWolf New Member

Το ότι τα λαμπραντόρ και τα σπανιελ είναι επιθετικά είναι τουλάχιστον αστείο. Από τα πιο εύκολα εκπαιδεύσιμα σκυλιά είναι τα λαμπραντορ.
    Το κουτάβι να το πας στον κτηνίατρο αμέσως μόλις το πάρεις ακόμα κι αν σου πει πως έχει κάνει κάποιο εμβόλιο ήδη. Από τη στιγμή που αναλαμβάνεις το κουτάβι ακούς και εμπιστεύεσαι μόνο τον κτηνίατρό σου. Κανέναν άλλο. Βασική προϋπόθεση η σωστή επιλογή κτηνίατρου.
  20. BlueWolf

BlueWolf New Member

Σε ποια περιοχή μένεις, να σου συστήσουμε ένα καλό κτηνίατρο?

Share This Page