Erotiseis se enan ktiniatro

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by agnes, Dec 4, 2006.

1. Morgan_A

Morgan_A New Member

Αμέσως...

Θα έλεγα, ότι όσο γρηγορότερα κάνετε την πρώτη σας επίσκεψη στον κτηνίατρο, τόσο καλύτερα... :)

Εάν βέβαια, πάρεις το κουταβάκι σου, από κάποιον υπεύθυνο εκτροφέα..., θα σου πει και εκείνος, τι πρέπει να κάνεις..., αλλά πάντα, μια επίσκεψη σε έναν κτηνίατρο, όλο και κάτι παραπάνω θα έχει να σου δώσει... :wink:

.
  2. Marin

Marin Administrator

Το έχω δει αυτό το βίντεο δε λέει αυτό που λες, απλά πως σε σχέση με τα επιθετικά πιτμπουλ, παρατηρούνται και επιθετικες συμπεριφορες σε κοκερ και λαμπραντορ.

Αυτό το βίντεο όμως είναι ερασιτεχνικό δε χρειάζεται να το πιστεύεις.

Το οποιοδήποτε σκυλί γίνεται επιθετικό, δε γεννιέται.

Μαρίνα
  3. Morgan_A

Morgan_A New Member

Επιπλέον...

Επιπλέον, θα πρέπει για να βγάλουμε τέτοιου είδους συμπεράσματα..., να λάβουμε υπόψη μας, πολλούς παράγοντες...

Εννοώ, ότι κι΄ αν ακόμα, αυτή η στατιστική είναι βάσιμη..., δεν μπορούμε να αγνοήσουμε, τις συνθήκες... κατά τις οποίες, ενεργεί επιθετικά, το κάθε σκυλί. :|

Γιατί, οι παράγοντες σε κάθε περίπτωση, είναι διαφορετικοί..., οπότε δεν μπορούμε, τόσο εύκολα... και τόσο απλά..., να βγάλουμε σωστά συμπεράσματα... :wink:

.
  4. Guest

Guest Guest

Ειμαι σε δίλλημα...αρσενικό ή θυληκό να πάρω.Διαβάζω ότι τα θυληκά είναι πιο "ήπιοι" χαρακτήρες και πιο εύκολα εκαπιδεύσιμα.Έχουν περίοδο 2 φορές το χρόνο που διαρκεί 3 βδομάδες.Τα αρσενικά από την άλλη βγαίνουν πιο μεγαλόσωμα,είναι λίγο πιο ατίθασα,κτλ. Και ρωτάω εγώ...Αν διαλέξω αρσενικό,πως μπορώ να σταματήσω το πρόβλημα να τρίβεται στα πόδια όποιας γυναίκας βρει???Με τη στείρωση? Αν διαλέξω θυληκό,σίγουρα να το βάλω να γονιμοποιήσει είναι τεράστιος μπελάς και σίγουρα αν γεννήσει αρκετά κουταβάκια δε μπορώ να τα φροντίζω όλα. Αν σε κάθε περίπτωση, είτε αρσενικό είτε θυληκό, το στειρώσω,θα έχω τα προβλήματα π.χ. το αρσενικό να τρίβεται όπου βρει προκειμένου να ικανοποιήσει την ανάγκη του και το θυληκό να μην έχει περίοδο...Επιπλεόν...εχουν εμμηνόπαυση τα σκυλιά?Πήρα κάτι βιβλία και διαβάζω,αλλά δε το γράφουν πουθενά αυτό.
  5. Marin

Marin Administrator

ΜΠΡΑΒΟ!!!!!
    Πολύ χαίρομαι.

Θα πρότεινα θηλυκό γιατί είναι ευκολότερα για αυτούς που δεν γνωρίζουν. Να το στειρώσεις μετά την πρώτη περίοδο και όσο έχει περίοδο να μην το βγάζεις έξω.

Επίσης μπορείς να πάρεις αρσενικό και να το εκπαιδεύσεις.

Μαρίνα
  6. Guest

Guest Guest

Διάβασα ότι μια θυληκιά σκυλίτσα και να μην γεννήσει ποτέ δεν τρέχει κάτι όσον αφορά την υγεία της ,την συμπεριφορά της ,κτλ. Οπότε μπορώ να πάρω σκυλίτσα και μετά να την στειρώσω.Η περίοδος θα σταματήσει? Επίσης...θα μπορεί να συνεβρεθεί με αρσενικά,αλλά δεν πρόκειται να συλλάβει? Η δε θα της έρχεται καθόλου η επιθυμία? Αν στειρώσω ένα αρσενικό...θα σταματήσει να έχει ορμές? Είναι κάποιες λεπτομέρειες που δε αναφέρουν κάτι τα συγκεκριμένα βιβλία
  7. aggeliki

aggeliki New Member

οταν την στειρωσεις δεν θα εχει ορμες,ουτε και οιστρο!
    και το αρσενικο επισης δεν θα εχει ορμες
  8. Marin

Marin Administrator

Μερικά ζώα ζευγαρώνουν και μετά τη στείρωση. Το έχω δει και σε αρσενικό και σε θηλυκό. Αλλά είναι ψιλοσπάνιο.

Κουτάβια δε θα μπορεί να κάνει όμως και περίοδο δε θα έχει.

Μαρίνα
  9. Marianthy

Marianthy New Member

Εμένα πάντως η στειρωμένη γατούλα μου τον τελαυταίο καιρό έχει γεμίσει τον κήπο από υποψήφιους γαμπρούς! :-D Αν και τους πλακώνει κανονικότατα! Είναι πολύ τσαούσω!! Απλά για κάποιο λόγο συνεχίζει να τους μυρίζει θηλυκό... Αλλά απλά κάθονται μαζί της και την κοιτάνε. Και μερικοί είναι και κούκλοι. Έχω προσπαθήσει να τους κάνω να με εμπιστευτούν μπας και κάναμε τίποτα με στειρώσεις, αλλά είναι αδύνατον! Είναι πολύ άγριοι... εξαφανίζονται!

Πάντως είναι και αυτό μια παγίδα. Κάθονται με τη δικιά μου τη στειρωμένη και δεν πάνε σε άλλες :-D .
  10. platon

platon Σκύλος

Η δικιά μου πριν την στείρωση είχε το καβάλημα του ποδιού στο πρόγραμμα επι καθημερινής βάσεως. Επίσης όταν έβλεπε κάτι άλλα γειτονάκια αρσενικά - θηλυκά, έτρεχε να τα καβαλήσει και αυτά.
    Μετά την στείρωση αυτό κόπηκε σχεδόν στο 90%. Στην αρχή κάτι πήγαινε να κάνει αλλά σαν να της έλειπε κάτι και σταματούσε αμέσως.

Το θέμα της περιόδου εγώ δεν το βλέπω σαν πρόβλημα για να αποφύγει κάποιος το να πάρει θηλυκό. Πιο σημαντικό είναι το θέμα της τρίχας μέσα στο σπίτι παρά μερικές σταγόνες αίμα 2 φορές τον χρόνο.
  11. Mnemic

Mnemic New Member

Γεια Σας!!!

Γεια Σας, Δεν Ξερω Αν Μπορειτε Να Βοηθισετε,Εχω Ενα Ποιμενικο Καυκασου Ειναι 11 Μηνων Και Κοντα 70 Κιλα, Πρεπει Να Τον Μεταφερω Με Αυτοκινητο Αλλα Δεν Καθεται Ησυχος, Θα Μπορουσα Να Του Δωσω Κατι Να Κοιμηθει Αν Ναι ΤΙ?
    Σας Ευχαριστω Προκαταβολικα και Περιμενω νεα Σας!!!
  12. kostas.kostass

kostas.kostass New Member

kalispera pedia mia erwtisi an xserete.exw ena maltezaki 55imerwn.paratirisa sta kaka tis ligo aima na anisixw;

Share This Page