Ερωτηση για κουνελι

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by Hipix, Mar 10, 2018.

1. Hipix

Hipix New Member

κτ γνωστα μ ατομα μ φεραν κουνελακι θα ηθελα να κανω τις εξης ερωτησεις

1 Το μπουκαλι για το νερο ολο σταζει και κανει χαλια το κλουβι... εχει θεμα το κανει και το δικο σας? η ειναι χαλασμενο? σταματαει που και που βεβαια

2 υπαρχει τροπος να μαθω το κουνελι να μην μου λερωνει εξω και να κανει μονο στο κλουβι του? την αναγκη του (καποια αμμο ισως κατι? ) λεω τωρα εγω..... αν ναι ? Τι πρεπει να αγορασω

3 γιατι καποιες φορες το αφηνω ελευθερο και χοροπηδαει τρεχει σαν παραδαλο κατσικι υπαρχει κατι ωστε να παρω για να το περιορισω πχ σε ενα χωρο γτ δεν θελω να πηγαινει σε ολα τα δωματια γτ μπορει να χαθει μπορει να.... κτ σαν φραχτης ισως δεν ξερω πραγματικα (δωστε ιδεες παρακαλω)

4 Πρεπει να το εχω καθε μερα εξω? γτ καπου μ ειπαν εστω μιση ωρα εξω την ημερα? ισχυει? οχι οτι εχω θεμα να το βγαζω αλλα αμα ισχυει

και τι ειναι καλυτερο πελε η πριονιδι? η υπαρχει κτ αλλο που δεν ξερω?

Για την ωρα αυτα... Σας ευχαριστω πολυ :) Κουνελο ΦΙλοι!!!!!
  2. Evitanelly

Evitanelly New Member

Θα σου απαντησω απο προσωπικη εμπειρια διοτι και εγω προσφατα απεκτησα ενα κουνελακι και δεν εχω μεγαλη γνωση σε ολα τα θεματα
    1) εμενα το εκανε αυτο οταν εβγαλε την μπιλια απ την πιπιλα και ευτυχως την βρηκα εγκαιρα μην την καταπιει! Μπορει να εχει θεμα και να πρεπει να παρεις καινουριο

2) το πελλετ για υποστρωμα ειναι το πιο καταλληλο πιστευω διοτι ειναι πολυ απορροφητικο δε μυριζει και δεν αφηνει σκονη για να δημιουργει αναπνευστικα προβληματα στο κουνελακι. Οταν θα κανει κακακια απεξω απ το κλουβι η την τουαλετα του θα τα μαζευεις και θα τα βαζεις εκει που πρεπει να κανει τη δουλεια του και σιγα σιγα θα το καταλαβει μονο του. Γενικα να το παρατηρεις ποτε ειναι ετοιμο να κανει κακακια ειδικα μετα το φαγητο και να το βαζεις στην τουαλετα του

3) τα κουνελια χοροπηδανε γιατι παιζουν και γυμναζονται με αυτον τον τροπο- ετσι ξεμουδιαζουν οταν βγουν απ το κλουβι τους. Ειναι κατι το οποιο δε μπορεις να το ελεγξεις και δε μπορεις να περιφραξεις το κουνελι σου. Εγω απλα το αφηνω στο δωματιο και κλεινω τις πορτες για να μη βγει προς τα εξω. Γενικα να το εχεις παντα στην επιβλεψη σου οταν ειναι εξω για να μην κανει καποια ζημια η χτυπησει η φαει καποιο καλωδιο.

4) τα κουνελια πρεπει καθημερινα να βγαινουν εξω 3-4 ωρες απ ο,τι εχω διαβασει. Εγω προσωπικα το εχω εξω το περισσοτερο μερος της ημερας, δε μπορω να το περιοριζω

Αυτα απο μενα και ριξε μια ματια και σε παλιοτερες ερωτησεις εδω η και στο ιντερνετ ευρυτερα, θα παρεις πολλες πληροφοριες.
  3. AlexP

AlexP New Member

Απο προσωπικη εμπειρια: 1)εχω παρατηρησει οτι τα μπουκαλια χαλανε πολυ γρηγορα και σταζουν οποτε μαλλον ειναι χαλασμενο. 2)γενικα τα κουνελια βρισκουν ενα συγκεκριμενο μερος απο μονα τους να κανουν την αναγκη τους οποτε μπορεις να βαλεις εκει κατι σαν μπωλακι για να τα μαζευεις.Παντα θα του ξεφευγει κατι παντως. 3)Εγω το αφηνω στο δωματιο μου με κλειστη πορτα για να μην φυγει και βαζω πραγματα σε οποιο μερος δεν θελω να παει για να μην περασει.Επισης οταν πλησιαζει εκει του φωναζω μη και εχει αρχισει να το μαθαινει. 4)Εγω το βγαζω οση περισσοτερη ωρα μπορω.Πρεπει να φροντισεις να βλεπει το κλουβι σαν φωλια και να πηγαινει απο μονο του οταν πχ θελει να φαει ή να ξεκουραστει.Οποτε μπορεις να αφηνεις την πορτουλα ανοιχτη για να μπαινοβγαινει οποτε θελει.

Share This Page