Ερώτηση για παπαγάλο

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by Fever, May 2, 2008.

1. Fever

Fever New Member

Γειά σας είμαι καινούριος στο forum και θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση. Ποιόν παπαγάλο θεωρείτε πιο κατάληλο για διαμέρισμα?? Αρχικά σκεφτόμουν να πάρω εναν conure αλλά ένας φιλος μου που έχει έναν μου πρότεινε να τον αποφύγω λόγο της δυνατής φωνής. Τώρα σκέφτομαι για έναν senegal που έχει πιο χαμηλή φωνή απο τους κονουρες όπως εχω διαβάσει.Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας.
  2. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Καλωσήρθες Fever! Δεν ξέρω απο παπαγάλους, και δεν έχω γνώμη σχετικά με το θέμα που θέτεις, αλλά θα ήθελα να σου σημειώσω οτι ένας οποιοσδήποτε παπαγάλος δεν ζεί λιγότερο απο 20 χρόνια! Επομένως κατά την γνώμη μου το πρώτο σου κριτήριο δεν θα έπρεπε να είναι το κατά πόσο χαμηλή ή ψηλή είναι η φωνή του, αλλά το αν θα έχεις την διάθεση εσύ να ακούς αυτή την φωνή για τόσα χρόνια! Ότι παπαγάλο και να πάρεις θα φωνάζει! Αυτό τουλάχιστον είναι σίγουρο! Απ εκεί και πέρα πιστεύω οτι παίζει ρόλο και το πώς έχει μεγαλώσει ένας παπαγάλος! Οι παπαγάλοι απο τα πετ σοπ συνήθως δεν είναι σωστά κοινωνικοποιημένοι με αποτέλεσμα πολλές φορές να είναι επιθετικοί και να υιοθετουν αντικοινωνικές συμπεριφορές, όπως π.χ. το συνεχές κρώξιμο! Σαφώς είναι πολύ καλύτερο να αγοράσεις παπαγάλο απο εκτροφέα, που τον έχει μεγαλώσει μόνος του! Φυσικά τότα θα τον πληρώσεις ακριβά αλλά σκέψου οτι παίρνεις σύντροφο ζωής!
  3. Debby

Debby New Member

οτι παπαγαλο και να παρεις,και απο οπου και να τον παρεις,θα φωναζει πολυ,και ας ειναι και εξημερωμενος...ειναι στη φυση του.αν δεν εισαι διαθετημενος να ασχοληθεις πολλες ωρες μαζι του μην παρεις..αν μενει πολλες ωρες μονος του θα μαραζωσει με δυσαρεστες συνεπειες...
  4. Marianthy

Marianthy New Member

Συμφωνώ με την debby, και επίσης (επειδή κι εγώ το είχα ψάξει πριν αποκτήσω το παπαγαλοκαναρίνι) να δεις πόσο ζει το κάθε είδος. Μερικοί ζουν απίστευτα πολύ και να είσαι σίγουρος οτι μπορείς να δεσμευτείς μακροχρόνια απέναντί του! (όρκους αιώνιας αγάπης κτλ... :razz: )
  5. wind-sa

wind-sa New Member

Ta pio xamilofona einai ta Budgie ;) Ta alla... :roll:
  6. Debby

Debby New Member

αστα πωλινα...ωρες ωρες σε ξεκουφενουν!
  7. kokacy10

kokacy10 New Member

Εγώ πάλι που εκτέφω παπαγάλους παρατήρησα ότι οι παπαγάλοι που πήρα από πετ σοπ κράζουν περισσότερο από τα παιδιά τους τα αοποία έβαλα σε άλλο κλουβί. Όμως μην νομίσεις ότι και τα παιδιά τους δεν σου σπαν τα νεύρα. Θα σου πρότεινα να πάρεις 2 μικρά παπαγαλάκια και δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
  8. athapris

athapris New Member

Προσωπικά θα συνιστούσα να αγοράσεις Indian Ringneck το οποίο να έχει μεγαλώσει ταϊσμένο στο χέρι και να είναι μωρό (όχι μεγαλύτερο από 6 μηνών σε καμία περίπτωση). Η τιμή του κυμαίνεται από περίπου 150 ευρώ τα πράσινα (που είναι και τα πιο "κοινά") και μπορεί να ανέβει έως και 300 ευρώ (μπλέ, lutinos κλπ).

Είναι υπέροχα πουλιά, προσφέρουν πολλά σε σχέση με το τι ζητούν (μιλούν πολύ ευκολότερα σε σχέση με τους Σενεγάλης οι οποίοι είναι και κατά πολύ ακριβότεροι) και μπορούν άνετα να ζήσουν σε διαμέρισμα με ό,τι μπορεί να σημαίνει αυτό...
  9. Fever

Fever New Member

Είμαι ανάμεσα σε Indian Ringneck και σε κονουρα green cheek. Τους ακουσα και τους δυο και δεν θα με διώξουν απο την πολυκατοικία :p . Για τον παπαγάλο θα διαθέσω γυρω στα 600-700 ευρώ όλα μαζι : παπαγάλος(οχι απο pet shop φυσικα) ,κλουβια, παιχνιδια κλπ. Ποιο απο τα δύο μου προτείνετε?
  10. david68

david68 New Member

Kαλώς ήρθες Βασίλη στο Φόρουμ.
    Όλοι οι παπαγάλοι φωνάζουν και πολλές φορές είναι ενοχλητικοί θα έλεγα.
    Όμως με κάποια εκπαίδευση τα πράγματα βελτιώνονται αισθητά.
    Καταρχάς μιλάω για ταϊσμένα στο χέρι γιατί τα άλλα είναι άγρια και δεν γνωρίζω.
    Υπάρχει ένα αξίωμα στους παπαγάλους.
    Αγνοώ τις συμπεριφορές που ενοχλούν και ενισχύω τις καλές συμπεριφορές
    .Δηλαδή.Ο κάθε παπαγάλος θέλει από τη φύση του να είναι αρχηγός του κοπαδιού και εσύ να είσαι το κοπάδι.Άρα θα κάνει τα πάντα, θα φωνάξει θα επιμένει να κάνει αυτός ότι θέλει.Όταν φωνάζει θέλει να τραβήξει την προσοχή μας.Εμείς όμως δεν θα πρέπει να τον περνούμε όποτε αυτός θέλει γιατί θα συνδέσει ΦΩΝΗ=ΠΡΟΣΟΧΗ και θα φωνάζει συνεχώς.Θέλει υπομονή να κτίσεις μια σχέση εμπιστοσύνης με το παπαγάλο σου.Αυτό γίνεται με το να αφιερώσεις χρόνο και να έχεις ένα σταθερό χαρακτήρα απέναντί του για να καταλαβαίνει κάθε φορά τη θέλεις και τι δε θέλεις και να μη μπερδεύεται.Μάθε να διαβάζεις τη γλώσσα του σώματος του πουλιού.
    Αυτό θα γίνει σιγά σιγά με το καιρό.
    Εγώ θα έπαιρνα μια κονούρα green cheek που είναι από τις πιο ήσυχες από τις κονούρες.Είναι πολύ κοινωνικά πουλιά και καταπληκτικά pet.Όμως κάθε πουλί είναι διαφορετικό και όσο και να διαβάσεις μπορεί να σου βγει τελείως άλλο από αυτό πού θα περίμενες.
    Καλή τύχη σε ότι κάνεις.

Share This Page