Ερώτηση για ποτίστρα

Discussion in 'Σκιουράκια' started by manost, Aug 13, 2012.

1. manost

manost New Member

Καλησπέρα στο forum.
    Είμαι κανιούριος (ευχαριστώ και τους admin για την ενεργοποίηση του λογαριασμού μου) και έχω στο σπίτι μου ένα Jack Russell, ένα καναρινάκι και μία καρδερίνα. Από χτες έχω και ένα 5 μηνών θηλυκό Chipmunk που μου το έκανε δώρο μία φίλη (το σκιουράκι γεννήθηκε από ζευγάρι, που είχε στην κατοχή τους ένας γνωστός της και χάρισε τα μικρά).
    Έχω διαβάσει σχεδόν όλα τα threads εδώ μέσα και ευτυχώς διάβασα και από άλλα μέλη ότι είχαν τις πρώτες μέρες με το σκιουράκι τους το ίδιο θέμα μ' εμένα. Δηλαδή να είναι συνεχώς κρυμμένο μέσα στο ξύλινο σπιτάκι που του έχω στο 0.90m ύψους κλουβί του και να βγαίνει ΜΟΝΟ για φαγητό και νερό.
    Ελπίζω σιγά-σιγά να νιώσει άνετα και είναι συνέχεια (ή τον περισσότερο διάστημα) έξω από το σπιτάκι του. Το πρόβλημα βέβαια που αντιμετώπιζα και ήθελα να ρωτήσω, αλλά δεν μπορούσα να γράψω, ήταν ότι η ποτίστρα με τη μπίλια δεν έσταζε. Αν πίεζα το δοχείο, έτρεχε νερό από το σωληνάκι, και για τα επόμενα 2-3 λεπτά όταν πίεζα τη μπίλια, δάκρυζε. Μετά δεν έβγαινε καθόλου νερό.
    Ηθελα να ρωτήσω αν ήταν φυσιολογικό, μιας και στα πουλιά έχω τις κλασσικές ποτίστρες, αλλά τελικά σήμερα το πρωί πήγα σ' ένα petshop και αγόρασα μία καινούρια, η οποία στάζει συνεχώς νερό όταν πιέζεις την μπίλια. Καμία σχέση με την προηγούμενη, η οποία μάλλον είναι ελαττωματική. Ευτυχώς γιατί δεν μπορούσα να καταλάβω αν το ζωάκι έπινε ή απλά πήγαινε εκεί, πιπιλούσε και έφευγε διψασμένο.

Τώρα, θα μαζέψω αύριο κλαδιά από πεύκο για να βάλω στο κλουβί, γιατί είναι πολύ άδειο και ήθελα να ρωτήσω από την εμπειρία σας αν πιστεύετε ότι θα ανέβει επάνω στην ρόδα που προ-υπήρχε σ΄αυτό. Υπάρχει περίπτωση να μην ανέβει ποτέ, ακόμη και αν βάλω μέσα σ' αυτή λιχουδιές για να το δελεάσω ή αργά ή γρήγορα ανεβαίνουν όλα τα σκιουράκια;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και καλώς σάς βρήκα.
  2. skouk

skouk Member

το σκιουρακι δεν εξημερωνεται πληρως ποτε,πρεπει να το ξερεις αυτο.σπανια συμβαινει να εξημερωθει απολυτα και αυτο γινεται αν το εχεις απο νεογεννητο και σε μαθει σαν μητερα του.στη ροδα το πιο πιθανο ειναι να μην ανεβει ποτε.ειναι διαολακια και τα πειραζουν ολα αλλα συνηθως δεν κανουν ροδα.ειδικα αν μικρη.συν το οτι η ροδα αν εχει κενα ειναι επικινδυνη μην πιαστουν τα ποδια του ή η ουρα οταν και αν τη χρησιμοποιησει.για να σε μαθει παρε μια παλια φανελα σου,φορα τη ολη μερα και το βραδυ βγαλτη και βαλτη μεσα στο κλουβι του,εννοειται μην κανεις γυμναστικη και τετοια και φαει μασχαλιλα το ζωακι,εχουν πολυ ευαισθητη μυτη,καλο θα ηταν να μην σε συνδθασει στο μυαλο του με κατι που βρωμαει.αν βαλεις μεσα κλαδια κρεμασε τη,εγω αυτο ειχα κανει και την χρησιμοποιουσε ως κουνια και κοιμοταν εκει.μετα απο κατι μηνες βεβαια την ξεκρεμασε μονος του,την αφησε κατω και κουρνιαζε εκει μεσα και με τον καιρο την εκοβε σε μικροτερα κομματια με τα δοντια του και σκεπαζοταν και εκρυβε μεσα τροφη.κλαδια μην βαλεις απο δεντρο που εχουν καρπο με ενα σπορο μεσα οπως βερικοκια,κερασια και τετοια,ειναι τοξικα.....εγω εχω βαλει κλαδι απο πλατανο και τον εχει καταβολεψει.του αρεσει να του δινεις χαρτοπετσετες,ξερει τι θα τις κανει αυτος.στην αρχη θα ξρυβεται πολυ μεχρι να συνηθισει το νεο περιβαλλον,και καλο θα ηταν να μην αλλαζεις θεση στο κλουβι.κατω να εχεις ροκανιδι,αποροφα τις μυρωδιες και τα υγρα απο τα ουρα του αν και γενικα ειναι καθαρο ζωο,λερωνει μονο μια συγκεκριμενη γωνια του κλουβιου του.μπορει να κατουραει και απ'εξω μερικες φορες καταλαθος οποτε δες ποια γωνια διαλεγει και φροντισε να μην εχεις καινενα ακριβο χαλι απο κατω;)
    η ποτιστρα σταζει μερικες φορες αναλογα με την εξωτερικη πιεση του αερα και τη θερμοκρασια του δωματιου.να μην τη γεμιζεις τελειως γτ θα δυσκολευεται να πιει.

Share This Page