Eσείς τι λέτε !?

Discussion in 'Εγώ είμαι ράτσας αλλά και φάτσας' started by Jelipop, Apr 6, 2009.

1. Jelipop

Jelipop New Member

Γειά σας !! Τι κάνετε ? Χάθηκα το ξέρω .. Τεσπα !!

Θέλω την γνώμη σας σε κάτι !! Κ παρακαλώ πολύ μόνο σοβαρές απόψεις !! Ευχαριστώ εκ των προτέρων ..

Θα σας πώ μια ιστοριούλα ...

Πριν 32 χρόνια περίπου γεννήθηκε ενα παλικάρι που άκουγε στο όνομα Γιάννης ... Αυτο το παλικάρι δν ειναι πλέον μαζί μας ... Έφυγε στα ξαφνικά ... !
    Έχει όμως την αδερφή του κ τους γονείς του πίσω οι οποίοι έπιασαν πάτο ... Αυτο το παιδί ειναι ξαδερφός μου ...

Όταν πήρα την μαλτεζούλα μου θυμάμαι οτι η ξαδέρφη μου είχε ξετρελαθεί κ μου έλεγε πως θα ήθελε και αυτη ένα ζωάκι κλπ κλπ ! Απο την ημέρα που έγινε το περισταστηκό μου ζητάει κάθε φορά που πηγαίνω να της πηγαίνω κ την Μπουμπού μου !!Κ σκέφτηκα οτι θα ήταν καλό να της έπερνα ένα σκυλάκι - αρσενικό κατα προτήμηση για να μπορεί να το φωνάζει Jonny ! - για να έριχνε όλο της το Focus εκεί !!

Εσείς τι πιστεύετε ?! Θα της κάνει καλό - κ όχι μονο σε εκείνη αλλα σε όλη την οικογένεια - ή μήπως το ζωάκι -επειδή ειναι κ πολύ φρέσκο το γεγονός - να μην νιώθει καλά ?! Λόγο του ότι έχουν το ένστηκτο .. κ αν πάρω παράδειγμα απο την δικιά μου μια βδομάδα σχεδόν τώρα ούτε γαβγίζει ... :(

Επίσης πότε μου προτείνετε να της το πάρω ?! Να αφήσω να περάσει λίγος καιρός ?!

ΥΓ. Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας . Ευχαριστώ πολύ.
  2. aristea

aristea Active Member

Λυπάμαι για την απώλεια σας.

Πριν κάνεις οτιδήποτε καλό θα ήταν να τους ρωτούσες αν θέλουν κατοικίδιο κατω απο αυτες τις συνθήκες.
    Ειναι διαφορετικό ενα ζωο επισκεπτης και διαφορετικο συγκάτοικος.
    Ισως να μην νιώθουν ακόμα ετοιμοι να αναλαβουν τις ευθύνες ενος ζώου.
    Ενας σκύλος πολλες φορες λειτουργει θεραπευτικά αλλα αν θα τους κάνει καλό ή όχι στη παρούσα φάση μόνο εκείνοι το ξερουν.
  3. Jelipop

Jelipop New Member

Aristea σε ευχαριστώ πολύ κ σε ευχαριστώ κ για την απάντηση σου !! Δν θα ήθελα να τους ρωτήσω αν θέλουν να τους πάρω ένα ζώο !!

Θα προτιμούσα να τους το έκανα έκπληξη !

Ακόμα το σκέφτομαι ! Γιατι γνωρίζω οτι τα καημένα τα κουτάβια δν φταίνε σε τπτ ..!! Αν σε περίπτωση το πάρω κ δεν το θέλουν θα το κρατήσω εγώ!

Επίσης αυτη τη στιγμή δεν ειναι σε θέση να γνωρίζουν τι ειναι καλό για αυτους ! Στο λέω ειλικρινά .... Σε μια συζήτηση που έκανα κ με τους φίλους τους αλλα κ με αλλα μέλη τις οικογένειας καταλήξαμε στο ότι θα τους έκανε καλό ! Θα αφοσιουθούν όλοι μαζί στο μεγάλωμα του , κ αν ειναι κ παιχνιδίαρικο σίγουρα δν θα έχουν χρόνο να σκεφτούν κάτι αλλο πέρα απο αυτο !
  4. servetas

servetas New Member

εγώ προσωπικά διαφωνώ καθέτως στο να κάνουμε ζωάκια δώρο.Όπως είπες και εσύ δεν φταίει σε τίποτα το καημένο.Επίσης θα συμφωνήσω και με την Aristea πρέπει να τους ρωτήσεις!
  5. platon

platon Σκύλος

Νομίζω υπάρχει η δυνατότητα φιλοξενίας κάποιου αδέσποτου για λίγες ημέρες.

Δοκίμασε να δεις τις αντιδράσεις τους αν τους ρωτήσεις διακριτικά, όπως π.χ. πως θα τους φαίνονταν αν τους άφηνες την δικιά σου για να πας διακοπές 15-20 ημέρες το καλοκαίρι...
  6. kira

kira New Member

Συμφωνώ με τη φιλοξενία αδέσποτου για αρχή και μετά βλέπεις πως θα το χειριστούν και οι ίδιοι και αν το έχουν ανάγκη το ζωάκι!Πάνω από όλα πρέπει οι άνθρωποι να βιώσουν τον πόνο τους και να αποφασίσουν μόνοι τους σιγά σιγά να προχωρήσουν.Βέβαια ένα σκυλάκι μπορεί να τους βοηθήσει σε αυτό αλλά δεν είναι λύση να ο δουν σαν αντικατάστατο και να ο φωνάζουν Johnny,είναι τραγικό αυτό..........και ούτε πρόκειται ποτέ να αντικαταστήσει το σκυλάκι το παιδί τους!Πριν ένα χρόνο περίπου σκοτώθηκε ο Δημήτρης στα 24 ,φίλος και αδερφός πολύ καλής μου φίλης.......οι γονείς του έδωσαν όλη τους τη φροντίδα και τη στοργή στο σκύλο του Δημήτρη,έναν κούκλο μποξερίνο ,που παρά τις φροντίδες πέθανε πριν δύο μήνες από άγνωστη αιτία και ενώ ήταν μόνο 3 χρονών!Το σκυλάκι πέθανε από τη στενοχώρια του παιδιά,δεν ήθελε να ζει χωρίς το Δημήτρη,όσο κι αν αγαπούε όη την οικογένεια!Από τότε οι άνθρωποι τρελάθηκαν από τη λύπη τους ,γι αυτούς ήταν σαν να ζούσαν ξανά το θάνατο του παιδιού τους και όσο κι αν προσπαθούμε να τους πείσουμε να πάρουν ένα κουταβάκι δεν θέλουν όυτε καν να ακούσον κάτι τέτοιο..........γι αυτό σου λέω φέρτο σιγά σιγά γιατί δεν ξέρεις τις αντιδράσεις των ανθρώπων όταν είναι τόσο λεπτές οι ισορροπίες..........
  7. Δάφνη

Δάφνη New Member

Το χουμε πει τόσες φορές, δεν χρειάζεται να το ξαναλέμε: σε καμία περίπτωση δεν κάνουμε δώρο ζωάκι. Η απόφαση να αποκτήσεις ζώο είναι τελείως προσωπική...
  8. bunny 7

bunny 7 New Member

να έχουμε όμως υπόψη μας ότι η ζωή με ένα κατοικίδιο, πόσο μάλλον ένα σκύλο, ανεβάζει το επίπεδο της καθημερινότητας και προσφέρει πάρα πολλά συναισθήματα, γεγονός που δικαιολογεί γιατί το προτείνουν γιατροί και ψυχολόγοι σε άτομα που το έχουν πραγματικά ανάγκη. Σκεφτείτε ότι λόγω μιας περιπέτειας στην υγεία της μανας μου, είχε πέσει πολύ η ψυχολογία μας στο σπίτι και ήθελα να της κάνω δώρο ένα yorkie, που είναι η αγαπημένη της ράτσα. Δυστυχως ο νοικιαρης μας, δεν το επιτρέπει ( :shock: :shock: :shock: :shock: :axe: :axe: :axe: ) και έτσι, πήρα ένα κουνελάκι. Σας πληροφορώ, παρόλο που γκρινιάζει ορισμένες φορές ότι λίγο μυρίζει κτλ, την έχω πιάσει πολλές φορές να το χαζεύει και να γελάει χάρη σε αυτό και τέλος πάντων να υπάρχει ένα επιπρόσθετο ενδιαφέρον στην πληκτική και ανυπόφορη καθημερινότητα.
    Παρολαυτά, το μόνο που με προβληματίζει έιναι το εξής δίλημμα: ναι μεν η προσθήκη ενος τρυφερού μέλους στην οικογένεια θα τους κάνει να ξεχνιούνται από τις άσχημες σκέψεις κτλ, μήπως θα έπρεπε πρώτα να τους αφήσεις να ξεσπάσουν ψυχολογικά, έστω τον πρώτο δύσκολο καιρό; Γιατί πίστεψέ με, εαν δεν ξεσπάσεις στην αρχή και τα κρατάς, θα ξεσπάς λίγο λίγο για όλη σου τη ζωή. ...
  9. Jelipop

Jelipop New Member

Δεν ειμαι αγενής αλλα πραγματικά μερικές απαντήσεις με έκαναν έξω φρενών . Ξέρω πολυ καλά οτι δεν κάνουμε δώρο ζωάκι δν περίμενα μερικούς απο εσάς να μου το πούν κ πόσο μάλλον με τέτοιο τόνο . Το προσπερνάω όμως κ θα απαντήσω στην bunny 7

Εννοείται οτι δν θα το πάρω τώρα ! Θα το πάρω αρχές Μαίου ..!! :D

ΥΓ. Niva σε έχω στα υπόψην μου !! Για οτι αποφασίσω θα σε ενημερώσω. :)
  10. bunny 7

bunny 7 New Member

Θα συμφωνήσω μαζί σου για τον τόνο. Το ότι κάποιοι άνθρωποι ασχολούνται πολύ με τα ζώα και έχουν αποκτήσει πάρα πολλές γνώσεις, σημαίνει ότι πρέπει να σεβόμαστε τις απόψεις και τις γνώσεις τους. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν πρέπει να σέβονται κι αυτοί τους υπόλοιπους.
    Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά, και να πάρεις την πιο σωστή απόφαση! :wink:
  11. Jelipop

Jelipop New Member

Ξέρεις κάτι ? Ειναι ένα φόρουμ που "γνωριζόμαστε" περισότερο μέσα απο αυτα που γράφουμε ! Στην πραγματικότητα δν ξέρουμε αν όλα αυτα (που λέει ο καθένας) ειναι αλήθεια !!!

Επίσης στα λόγια όλοι καλοί ειναι στην πράξη ειναι το θέμα ! Κ αν ήταν στην θέση μου (που μακάρι Παναγία μου κανένας άνθρωπος να μην βρεθεί) να δώ τι θα σκεφτόντουσαν !

Εγώ προτιμώ πάντως η ξαδέρφη μου (23 χρονών κοπέλα) να έχει ενα σκύλο παρά να πάει κ κανα ψυχολόγο κ να πάρει χάπια ... (Διότι σε αυτο το στάδιο θα καταλήξει..)

Οπότε ΠΑΡΑΚΑΛΩ όποιος έχει την "όρεξη" να μου την πεί μπορεί να το κάνει με pm .

Εδώ θα ήθελα μόνο ΣΟΒΑΡΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ..!

Ευχαριστώ πολύ ! Κ εσένα bunny 7 σε ευχαριστώ προσωπικά !! :)
  12. bunny 7

bunny 7 New Member

Πιστεύω ότι είναι αξιοσημείωτο το ότι προσπαθείς και σπας το κεφάλι σου για να βρεις τρόπο να κάνεις κάποιο δικό σου πρόσωπο ευτυχισμένο. Έχεις πολλά μπράβο από μένα και είναι κάτι εξαιρετικά σπάνιο στις μέρες μας όπου όλοι κοιτάνε την πάρτη τους και την καλοπέρασή τους και δεν δίνουν δεκάρα για το πώς αισθάνεται ο άλλος, ακόμα κι αν είναι συγγενής τους. Προφανώς είσαι από τους λίγους καλόψυχους ανθρώπους που έχουν απομείνει στον πλανήτη και η ξαδέρφη σου είναι πολύ τυχερή που σε έχει.
    Ας ζυγίσουμε λίγο την κατάσταση. Εάν χαρίσεις το σκυλάκι σε αυτή την οικογένεια και το δεχτούν, μπορεί να τους κάνει λίγο πιο ευτυχισμένους- που είναι πολυ σημαντικό. Από την άλλη, στη χειρότερη, εάν δεν το θέλουν, δεν νομίζω οτι μιλάμε για ρεμάλια. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα παρατήσουν το σκυλί στο δρόμο, ούτε θα το κακομεταχειριστούν κτλ κτλ. Οπότε, δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος κίνδυνος για το ζωντανό.
  13. Jelipop

Jelipop New Member

Λοιπόν θα κάνω το "κόπο" να σου πώ γιατι πραγματικά είσαι η μόνη που ενδιαφέρθηκες .

Δεν μιλάμε για ανθρώπους που δεν είχαν ποτέ τους ζώο !! Πάντα είχαν ενυδρίο στο σπίτι(πάαραα πολλά χρόνια) μέχρι κ χελώνες (μινιόν) !Ο Γιάννης είχε κ ένα κανισάκι ημίαιμο μέχρι που έφυγε απο γεράματα ..! Οπότε καταλαβένεις οτι δν μιλάμε για ανθρώπους που δεν έχουν κάποια επαφή με τα ζώα .. Θα μου πείς ναι αλλο τα ψάρια κ οι χελώνες κ άλλο τα κουταβίνια !! Τεσπα !!

Εγώ πιστεύω οτι πάντα ένα ζωάκι μπορεί να σε κάνει χαρούμενο !! Κ στην τελική (σε περίπτωση που δν το θέλουν , που αποκλείεται δλδ αλλα λέμε, θα το κρατήσω εγώ να κάνει παρέα κ στην μπουμπού μου !) !!

Να αγαπάμε τα ζώα φίλοι μου ! Γιατι τα ζώα λειτουργούν σαν ψυχοθεραπεία μερικές φορές !! Αλλα να αγαπάμε κ τους ανθρώπους !!
  14. bunny 7

bunny 7 New Member

"Να αγαπάμε τα ζώα φίλοι μου ! Γιατι τα ζώα λειτουργούν σαν ψυχοθεραπεία μερικές φορές !! Αλλα να αγαπάμε κ τους ανθρώπους !!"
    Σωστή!!!
  15. margarita-junior

margarita-junior New Member

γεια σας...
    θελω να σας πω κ εγω την αποψη μου με δικο μου περιστατικο...
    ενταξει ξερω δεν μοιαζει αλλα ok....
    ειχα ενα κουνελακι 4 χρονια κ ψοφησε φετος απο κατι που επαθε(ακομα δεν ξερω τι)...
    ηξερα οτι θα ψοφησει κ ημουν παρα πολυ χαλια.....:-(το πηγαινα καθημερινα στον κτηνιατρο για να το δει κα να κανει κατι ενεσεις ωσπου μια μερα μου κανει καλυτερα να το αφησεις εδω...ειχα δεθει εννοειται παρα πολυ μαζι του παρα πολυ ομως...
    αρχισα να κλαιω αμεσως μαζι με την μαμα μου κ φυγαμε...
    ολη την μερα δεν μιλουσα σε κανενα...
    περνω τηλ την επομενη μερα τον γιατρο να δω πως παει κ μου ειπε οτι ψοφησε....εμεινα............ηταν η γιορτη μου εκεινη την μερα κ ημουν χαλια παρα πολυ..:-(
    τελος παντων μου μηραν την προηγουμε δωρο για την γιορτη μου ενα αλλο κ ενταξει δεν μπορω να πω οτι την εχω ξεχασει αλλα σιγουρα εγινα καλυτερα γιατι ειχα καποιο αλλο να φροντισω...κ εννοειται το προσεχω περισσοτερο τωρα αυτο....

συγνωμη αν το θεωρειται ασκετο...
    αν ναι μπορειτε να το διαγραψετε....

λυπαμαι πολυ για οτι εγινε κ θεωρω απο εμενα τουλαχιστον (ενταξει ανθρωπο εχασαν οχι ζωακι) οτι καλο θα τους κανει............
  16. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Εγώ πάλι πιστεύω οτι δεν είναι η κατάλληλη στιγμή για να πάρουν σκύλο. Ένα ζώο σε αυτή τη δεδομένη στιγμή μόνο ευθύνες θα βάλει στο κεφάλι τους. Αν το είχαν απο πριν τότε θα ήταν το κατάλληλο φάρμακο. Ένα καινούριο ζώο όμως σε μιά ήδη μπλεγμένη και στενάχωρη κατάσταση μόνο την επιβαρύνει. Μπορεί να αούγεται ακραίο, αλλά όσον αφορά την διαχείριση της θλίψης πιστεύω οτι κάποιος ειδικός μπορεί να κάνει καλύτερη δουλειά απο ότι ένα καινούριο (επαναλαμβάνω) κατοικίδιο. Άλλωστε τα κατοικίδια "φτιάχνουν" την ψυχολογία μας γιατί μας βοηθάνε να ξεχάσουμε το προβλήματά μας, και όχι να τα λύσουμε. Τα κατοικίδια είναι σαν ένα μόνιμο παυσίπονο, αλλά καμιά φορά χρειαζόμαστε να νιώσουμε τον πόνο και να να πιούμε και πικρό φάρμακο για να τον διώξουμε για πάντα.

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι, αν τους φέρεις εσύ σκύλο στο σπίτι τους, και δεν επιλέξουν να το κάνουν μόνοι τους, μπορεί άθελά σου να κάνεις κακό, και όχι καλό. Συζήτησέ το μαζί τους και μετά αν ευοδώσει η συζήτηση μπορείς να τους βοηθήσεις να επιλέξουν ένα σκυλάκι.
  17. aristea

aristea Active Member

Niva συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και δεν θεωρώ την αποψή σου καθόλου ακραία.
    Η θλίψη και ο πόνος είναι ιδιαίτερες καταστάσεις.
    Ενα ζώο μας βοηθάει να τις αντιμετωπίσουμε καλύτερα κάτω απο κάποιες προυποθέσεις.
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση διατηρώ επιφυλάξεις ακόμα και αν συγκαταθέσουν στην απόκτησή του.
    Ενας σκύλος προφανώς κουτάβι που θα λερώνει, θα κανει κάποιες ζημιές που απαιτεί χρόνο και κόπο, δεν ξέρω πόσο "θεραπευτικά" μπορεί να λειτουργήσει.
  18. Δάφνη

Δάφνη New Member

Ουάου... Φαντάσου και να χρησιμοποιούσα όντως σκληρή ή προσβλητική γλώσσα τι θα λέγατε!
  19. bunny 7

bunny 7 New Member

Και γιατί να κάνεις κάτι τέτοιο αγαπητή Dafni;
  20. Δάφνη

Δάφνη New Member

Προφανώς δεν με κατάλαβες: εννοούσα ότι, εάν θεωρείτε αυτό τον σχετικά ήπιο "τόνο" ως προσβλητικό, πώς θα αντιδρούσατε αν είχα όντως μιλήσει προσβλητικά. ΟΚ;

Share This Page