Εσωσα απο τον αρσενικο 2 γατακια.Χρειαζομαι βοηθεια

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by 99anio, Mar 17, 2015.

1. 99anio

99anio New Member

Γεια σας,
    Πριν περίπου 2 εβδομαδες γεννησε μια γατα στο μπαλκονι μου 3 γατακια τα οποια δεν πειραξα ολο αυτο το διαστημα για να μην τρομαξω την μητερα και σταματησει να ερχεται να τα ταιζει.
    Σημερα δυστυχως ενας μεγάλος αρσενικος επιτεθηκε στα γατακια απο τα οποια τα δυο σωθηκαν...λιγα λεπτα νωριτερα και θα το προλαβαινα το κακο :( τα πηγα στον κτηνιατρο και μου συνεστησε να επιστρεψω το υγιες γατακι στην θεση του αλλα αποφασισα να μην το κανω τελικα γιατι απο το πρωι κυνηγαν τη θηλυκια καμια 10καρια αρσενικοι που δεν την αφηνουν στιγμη, δε μπορει με τιποτα να πλησιασει.Φοβηθηκα μηπως σκοτωσουν και το αλλο γατακι.
    Εκανα καλα? Αν ξαναζευγαρωσει η θηλυκια θα ξαναερθει να ταισει το μικρο? δεν ειναι πολυ αργα να το ξαναβαλω πισω !
    Παντως το εχω ηδη ταΐσει και τριψει και ελπιζω το τραυματισμενο να βγαλει τη μερα !! επισης τα κραταω ζεστα...
    Για το τραυματισμενο ο κτηνιατρος μου ειπε οτι του ειχε δημιουργηθει αιματωμα και οτι θα φανει αν θα επιβιωσει μεχρι αυριο.Μου συστησε να του ριχνω τακτικα 1-2 σταγονες γαλα.Το μικρο βεβαια δειχνει σα να εχει παραλύσει απο την αριστερη του πλευρα δεν κλεινει το ματακι του, εχει συνεχως ανοιχτο το στομα και το χειλος του ειναι πεσμενο !! θα βαλω και φωτογραφιες.
    ειναι περιπου 2-2,5 εβδομαδων σε ηλικια.
    Δεχομαι οποιαδηποτε συμβουλη γτ δεν εχω ιδεα τι κανω και προσπαθω να ακολουθω τις πληροφοριες του διαδικτύου.
    Σας ευχαριστω

Attached Files:

2. Marin

Marin Administrator

Είχα το ίδιο πρόβλημα πριν λίγο καιρό. Και δυστυχώς αναγκάστηκα να καθίσω κάπου 5 ώρες στο χιόνι μέχρι να επιστρέψει να πάρει όλα τα μωρά της. Για το τελευταίο έκανε 2 ώρες να έρθει, ξύλιασα... στο τέλος το πήρα μέσα και το ζέστανα γιατί το θεώρησα απαραίτητο. Όμως μετά από 2 ώρες ήρθε και το πήρε και έπρεπε να το δώσω γιατί τα μωρά ήταν μόλις 4-5 ημερών, δεν θα την έβγαζαν.

Εφόσον τα γατάκια είναι μεγαλωμένα και έχουν πιει αρκετό από το μητρικό γάλα, πιστεύω οτι μπορούν να τα καταφέρουν χωρίς τη μαμά τους και πιστεύω είναι καλύτερα να τα κρατήσεις. Οι γάτοι είναι πολύ επιθετικοί όταν θέλουν να ζευγαρώσουν με μια μαμά και αν αυτή είναι άπειρη μπορεί να τα αφήσει.

Μπράβο σου πάντως που ασχολήθηκες και από οτι βλέπω ασχολείσαι σοβαρά. Αν θέλεις βοήθεια πες μου.
  3. 99anio

99anio New Member

Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση !!
    Τα φροντιζουμε με την αδερφη μου οποτε μοιραζεται η προσπαθεια...σιγουρα θα εχω και αλλες αποριες..προς το παρον δεν βρηκα καπου να διευκρινιζει τα ποσα ml ανα γευμα πρεπει να δινω στα γατακια..ολοι μιλουν για την ημερησια προσληψη..ποτε θα καταλαβαινω ποτε πρεπει να σταματησω να τα πιεζω να φανε?ποτε καταλαβαινω οτι χορτασαν? Τα εχω διπλα στην ξυλοσομπα και σκεπασμενα οποτε πιστευω οτι ειναι αρκετα ζεστα !!χρειαζεται κ αλλη θερμανση??
  4. 99anio

99anio New Member

update
    Το τραυματισμενο δυστυχως δεν εβγαλε την νυχτα αλλα αυτος ο μικρουλης ειναι μια χαρα και με πολυ ορεξη.Μου πιπιλαει και μου δαγκωνει τα δαχτυλα συνεχεια !!:):):):):) <3 <3

Attached Files:

Share This Page