ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ / ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by mkontogeorgiou, Jun 7, 2007.

1. mkontogeorgiou

mkontogeorgiou New Member

Ποιες αιματολογικές εξετάσεις πρέπει να ζητήσω απο τον κτηνίατρο να κάνει στο σκυλί μου και κάθε πότε πρέπει να επαναλαμβάνονται;

Ποια είναι τα "σημάδια" που μπορεί να με ανησυχήσουν ώστε να ζητήσω επιπλέον εξέταση και για ποιες ασθένειες;
  2. gikkat

gikkat New Member

οι προληπτικές εξετάσεις είναι για το καλαζάρ οι οποίες πρέπει να γίνονται 1 φορά το χρόνο απαραίτητα... (το ιδανικό βέβαια είναι 2)
    οι σύνηθεις εποχές για τις εξετάσεις αυτές είναι γύρω στο Δεκέμβρη (ώστε αν το ζώο έχει τσιμπιθεί το καλοκαίρι, να προλάβει να φανεί στις εξετάσεις καθώς η αρρώστια θέλει λίγο καιρό μέχρι να φανεί)
    η δεύτερη συνήθως γίνεται Μάιο-Ιούνιο για να επιβεβαιώσεις ότι το ζώο οδεύει προς το καλοκαίρι υγιές...

κατά τ' άλλα μπορείς προληπτικά να κάνεις γενικές αραιά και που... σε περίπτωση που δεις κάτι παράξενο στο σκυλί το αναφέρεις στον κτηνίατρο ώστε να σου συστήσει συγκεκριμένες εξετάσεις ανάλογα με την περίπτωση...
  3. Marin

Marin Moderator

LEISHMANIA - ERLICHIA

Όχι τεστακι αλλά σε εργαστήριο.
  4. gikkat

gikkat New Member

Μαρίνα,
    εννοείς για καλλιέργια???
  5. aggeliki

aggeliki New Member

οταν δεις καποια διαφορετικη συμπεριφορα του σκυλου στην διαθεση,διατροφη,παιχνιδι,ή εμετους,διαρροιες,δερματικα προβληματα καλο ειναι να επικοινωνεις αμεσως με τον κτηνιατρο
  6. mkontogeorgiou

για να καταλάβω ...

λεισμανίαση = καλαζααρ ή άλλο το ένα άλλο το άλλο;
  7. mkontogeorgiou

σύμφωνοι σε αυτές τις περιπτώσεις έχεις ήδη πάρει τον γιατρό και τρέχεις.

Η δική μου απορία όμως είναι

Ένα σκυλί που δείχνει υγιές είναι όντως ;

(Για να καταλάβετε γιατί ρωτάω, χτες είχα πάει την δική μου για εμβόλια μπάνιο κούρεμα και ένα τσεκ απ. Συνάντησα εκεί μια κοπέλλα με ένα μαλτέζικο που έδειχνε υγιέστατο, ήταν καλοφροντισμένο και φοβερά αγαπησιάρικο. Όταν την χαιρέτησα την ώρα που έφευγε και της έλεγα τι καλό σκυλί που έχει μου απάντησε "είδες μωρέ; είναι πολύ καλός αλλά έχει καρκίνο το καημένο μου .... και τώρα έπαθα εγώ πανικό μην έχει κάτι η Holly μου και δεν το έχω προλάβει - ναι είμαι υστέρω :p)
  8. fwteinh

fwteinh New Member

εμενα οταν ειχε καρκινο κουτσαινε..και το πηγαμε αρχικα στον τοτε γιατρο και μας ειπε οτι εχει ορθοπεδικο προβλημα επειδη εχουμε πολλες σκαλες στο σπιτι....!μετα πηγαμε και αλλου και διαπιστωσαν μετασταση καρκινου (ειχε εμφανισει παλια στους ορχεις τους οποιους ειχαμε αφιαρεσει)!κοιτα εσυ για λιγο που θα ειδες το σκυλι αυτο δεν μπορεσες να καταλαβεις.οταν το αφεντικο του το ζει σιγουρα θα παρατηρησει κατι...
  9. aggeliki

aggeliki New Member

εξετασεις για τον καρκινο προληπτικες δεν ξερω,αλλα μπορεις να κανεις ψιλαφησει στο σωμα του σκυλου και αμα δεις καποιο εξογκωμα το λες στον κτηνιατρο,πολλες φορες δεν ειναι απαραιτητα καρκινος,αλλα λιπωμα και δεν το βγαζουν.με τις παραπανω εξετασεις παντως καλυπτεσαι αρκετα!

Share This Page