Εξετάσεις πριν τη στείρωση?

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by aristea, Oct 19, 2007.

1. aristea

aristea Active Member

Ανέτρεξα στα θέματα και δεν βρήκα εαν πρέπει να προηγηθούν εξετάσεις πριν τη στείρωση του γάτου. Πρέπει ή ισχύει μόνο για τους σκύλους? Στη γάτα δεν είχαν γίνει εξετάσεις αλλά έχουν περάσει 10 χρόνια από τότε και δεν ξέρω εαν έχει κάτι αλλάξει. Εσείς τι κάνετε πριν στειρώσετε τα γατιά?
    Επιπλέον γνωρίζετε πόσο επιβλαβές μπορεί να είναι εαν δεν τρώει την ξηρή τροφή που είναι για στειρωμένους γάτους?
    Ενα προβληματάκι θα το έχω σε αυτό το ζήτημα. Ξηρά τροφή τρώει μόνο του σκύλου συν ότι με 3 ζώα λίγο δύσκολο πρακτικά να ελέξω ποιος τρώει και από ποιόν.

Φιλικά :)
  2. aggeliki

aggeliki New Member

εξετασεις γενικα δεν κανουν,αλλα κανονικα θα επρεπε,βεβαια εγω σε κανενα δεν εκανα και δεν ειχα προβλημα μεχρι στιγμης.το να μην τρωει ξηρα τροφη για στειρωμενους ειναι πολυ επιβλαβες γιατι θα παθει ουρολιθιαση που σημαινει οτι θα φραξει απο πετρες η ουριθρα και το γατι θα πεθανει μεσα σε 12 ωρες αν δεν μπορεσει να κανει τσισα απο τοξικο σοκ.γενικα ουρολιθιαση μπορει να παθει καθε γατα αλλα σε μεγαλυτερο ποσοστο τα αρσενικα στειρωμενα και ειδικα αν δεν τρωνε την ειδικη τροφη,ειναι πολυ σημαντικο αυτο.αν δεις οτι αλλαζει συμπεριφορα,ποναει οταν κατουραει ή βγαζει αιμα,πρεπει να παει αμεσως σε γιατρο για αντιβιωση και απο κει και περα παρακολουθησει,αν θα βελτιωθει η κατασταση αλλιως γινεται επεμβαση.επισης αν παθει ουρολιθιαση τρωνε ειδικη τροφη που διαλυει τις πετρες αλλιως αν δεν μπορει καθολου να κατουρησει και δεν υπαρχει βελτιωσει γινεται επεμβαση!επισης πολυ απιβλαβες ειναι να τρωει την τροφη του σκυλου ειτε ειναι στειρωμενο ειτε οχι ,αλλα ακομα περισσοτερο αν ειναι.εχω και εγω αυτο το προβλημα και εχω ρωτησει τον κτηνιατρο και ειναι ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΟ να τρωνε του σκυλου τροφη και το αναποδο!
  3. aggeliki

aggeliki New Member

Νοσος του Κατωτερου Ουροποιητικου της Γατας

ο ορος αυτος καλυπτει ενα ευρυ φασμα κλινικων καταστασεων,πολλες απο αυτες ευθυνονται για τισ φλεγμονες της κατωτερας ουροφορου οδου.Οι προσβεβλημενες γατες συχνα παρουσιαζουν συπτωματα παρομοια με αυτα της κυστιτιδας του ανθρωπου.Σε ορισμενες γατες ο σχηματισμος κρυσταλκου υλικου στη κατωτερη ουροφορο οδο παρεμποδιζει τη διοδο του ουρου.Αυτο παρατηρειτε συχνοτερα σε αρσενικους γατους, γιατι η ουρηθρα του ασερνικου(ο σωληνας που φερει το ουροαπο την ουροδοχο κυστη στο εξωτερικο περιβαλλον) ειναι στενοτερη απο εκεινη του θηλυκου. Η πληρης εμφραξη,αν δεν αντιμετωπιστη εγκαιρως,μπορει να προκαλεσει μη ανεστρεψιμες βλαβες στους νεφρους.
    Η ταυτοποιηση του αιτιου τησ ΝοκΟΓ απαιτη συνηθως διαγνωστικη διερευνηση.

Προδιαθετικοι παραγοντες:
    ΤΡΟΦΗ
    τα υψηλα επιπεδα ορισμενων ανοργανων στοιχειων στην τροφη ενδεχετενα αυξησουν την πιθανοτητα σχηματισμου κρυσταλλων στα ουρα.Το μαγνησιο και ο ο φωσφορος αποτελουν ουσιαστικα του πιο κοινου τυπου κρυσταλου-του στροβιτη,για αυτο ειναι σκοπιμο τα επιπεδα τους στην τροφη να ειναι οσο το δυνατο χαμηλοτερα.Η τροφη που καταναλωνει η γατα επηρεαζει επισης την οξυτητα του παραγωμενου ουρου.Οι κρυσταλλοι στρουβιτη τεινουν να σχηματισθουν σε πιο αλκαλικο ουρο ενω η αλλοι τυποι κρυσταλλων, οπως αυτοι του οξαλικου ασβεστιου σε πιο οξινο ουρο.Συνεπως , η χορηγηση τροφης που οδηγει σε παραγωγη ουρου με το σωστο ΡΗ παιζει ουσιαστικο ρολο στον ελεγχο του σχηματισμου κρυσταλλων.
    ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ
    Η ελλειψη ασκησης, η περιοριμενη προσληψη νερου,ακομη ακαθαρτο δοχειο υγειηνης , μπορει να αποτελεσουν αιτιες για την μειωμενη συχνοτητα ουρησης της γατας μπορει να προκαλεσει την ΝοΚΟΓ
    ΘΡΕΠΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
    Το πλεοναζον βαρος ,ως αποτελεσμσ συνδυασμου διαιτητικων κ περιβαντολογικων παραγοντων προδιαθετει επισης σε ΝοΚΟΓ.
    ΦΥΛΟ
    Παρολο που η εκδηλωση της ΚοΝΟΓ ειναι εξισου πιθανη κ στα 2 φυλα,η εμφραξη της ουρηθρας λογω σχηματισμου βυσματος,ειναι συχνοτερη σε στειρωμενους αρσενικους.

ΣΥΠΤΩΜΑΤΑ

Η ΝοΚΟΓμπορει να ειναι δυσαρεστη και σε περιπτωση εμφραξης ειναι εξαιρετικα επικυνδυνη.Η αναγνωριση των τυπικων συπτωματων ειναι κρησιμη.Ορισμενς φορες ακομηκ αδιορατες αλλαγες στην συμπεριφορα ενδεχετε να υποδηλωσουν σοβαρο προβλημα.Εχετε υπ'οψιν σας τα προειδοποιητικα συμπτωματα της ΝοΚΟΓ κ αν παρατηρησετε κατι απο τα παρακατω , επικοινωνιστε με το γιατρο σας.χωρις καθυστερηση

Συπτωματα της ΝοΚΟΓ:-Μη φυσιολογικη ουρηση,οπως παρουσια αιματος στο ουρο ,ουρο μη φυσιολογικου χρωματος,υπερπροσπαθεια για ουρηση ή συχνη οθρηση μικρης ποσοτητας ουρων.
    -Αλλαγες στην συμπεριφορα οπως ανυσηχια ή νευρικοτητα.Πολλες φορες το ζωο κρυβετε ή αρνειτε να φαει .
    -Αλλαγες στις συνηθειες ουρησης,οπως ουρηση μεσα στο σπιτι ή σε ασυνιθιστα σημεια.
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Ενας αρσενικος γατος με δυσκολια στην ουρηση,χρειαζεται αμεση επεμβαση του κτηνιατρου,γιατι ενδεχεται να παρουσιαζει εμφραξη της ουρηθρας.

ΔΙΑΓΝΩΣΗ
    Επειδη υπαρχουν αρκετα πιθανα αιτια της ΝοΚΟΓ, ο κτηνιατρος σας μπορει να πραγματοποιησει αρκετες διαγνωστικες εξετασεις, οπως η μετρηση ΡΗ του ουρου.Η συλλογη του δειγματος μπορει να γινει απο τον κτηνιατρο,αλλα θα ηταν χρησιμο να προσκομισετε δειγμα νωπου ουρου τιης γατα σας στο κτηνιατρειο.
    Σε ορισμενες περιπτωσεις το ουρο μπορει να αποσταλει σε εργαστηριο για εξεταση,η οποια περιλαμβανει την ταυτοποιηση μικροσκοπικων κρυσταλλων.Η επιτυχης διαχειρηση της κρυσταλλουριας μπορει να γινει με τη χορηγηση της καταλληλης τροφης.
    η ειδικη αγωγη ,ωστοσο, εξαρταται απο το τυπο των κρυσταλλων.Τα περιστατικα που δεν ανταποκρινονται στη θεραπεια απαιτουν περαιτερω διερευνηση,π.χ. ακτινιγραφιες με σκοπο την ταυτοποιηση της αιτιας του προβληματος.

ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΣΕ ΕΝΑ ΦΥΛΛΔΙΟ ΤΗΣ ΗΙLL'S ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΦΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΟ
  4. aristea

aristea Active Member

Ευχαριστώ Αγγελική :)
    Θα του κάνω εξετάσεις προληπτικά.
    Πως το αντιμετωπίζεις?

Το γατί αυτό τρώει και από τους δύο. Θα προσπαθήσω να τον απομονώνω όταν τρώνε οι άλλοι και θα μαζεύω το φαγητό. Πρόβλημα θα είναι έτσι και αλλιώς γιατί δεν τρώει ξηρά τροφή για γάτες . Τι βίτσιο είναι και αυτό?

:)
  5. aggeliki

aggeliki New Member

ακριβως αυτο κανω :)
    η τροφη για στειρωμενους γατους της hills ειναι πολυ καλη και τρελαινονται εμενα.
  6. Marianthy

Marianthy New Member

Και της δικιάς μου της αρέσει πολύ! Και χορταίνει με πολύ λιγότερη ποσότητα σε σχέση με άλλες του εμπορίου.
  7. gikkat

gikkat New Member

εξετάσεις συνήθως δεν γίνονται, αλλά αν μιλάς για το 10χρονο προσωπικά θα έκανα προληπτικά λόγω ηλικίας μην έχει κανένα θέμα με τη νάρκωση...
  8. Marianthy

Marianthy New Member

Εγώ όταν είχα πάει τη δικιά μου για στείρωση ξέρω οτι της έκανε κάποιες βασικές. Αφού μου είπε τελικά οτι είχε... δεν θυμάμαι ακριβώς πώς το είπε, αλλά ήταν κάτι σαν αναιμία και το απέδωσε σε ψύλλους. (πλακώσαμε σίδηρους και τέτοια μετά...)

Δεν τις είχα ζητήσει οπότε συμπεραίνω πως είναι απαραίτητες. :?
  9. aggeliki

aggeliki New Member

εννοει οτι εχουν περασει 10 χρονια απο τοτε που εκανε σε ζωακι στειρωση και δεν ξερει αν εχουν αλλαξει τα πραγματα.
  10. gikkat

gikkat New Member

ααααα... δεν είναι η μέρα μου σήμερα!
    μπερδεύτηκα γιατί έχει κι ένα 10χρονο γάτο (ή πάλι βλακείες λέω?)... :oops:
  11. aristea

aristea Active Member

Ευχαριστώ πολύ, καλύφθηκα. Με τη τροφή να δω πως θα τα καταφέρω.

Δεν λες βλακείες μπερδεύτηκες λίγο :)
    Εχω 1 γάτα 11 χρόνια περίπου η οποία είναι στειρωμένη εδώ και 10 χρόνια περίπου. Πρόσεξε το περίπου είμαι και μιας ηλικία και ξεχνάω.
    Το γατάκι είναι 5 μηνών περίπου και αυτό, γιατί μας ήρθε και ένα +- υπάρχει στην ηλικία.
    Θα περιμένω λίγες μέρες και θα την κάνω τη στείρωση, γιατί πρέπει να πάρει σειρά και ο σκύλος.

Share This Page