Εξημέρωση chipmunk

Discussion in 'Σκιουράκια' started by tsip, May 22, 2012.

1. tsip

tsip New Member

Καλησπέρα στο forum και καλώς σας βρήκα. Βλέπω ότι υπάρχουν μερικά άτομα που κινούνται στα διάφορα posts, οπότε θα θέσω μερικές ερωτήσεις και καλοδεχούμενες όλες οι απαντήσεις. Έχω πάρει έναν σκιουράκο, καραπιπέρης λέγεται, ο οποίος είναι αρσενικός και περίπου 9-10 μηνών. Τον πήρα από ένα petshop ενός φίλου που έκλεινε το μαγαζί του λόγω οικονομικής κρίσης. Τον αγόρασα τον Οκτώβρη του 2011. Όταν τον αγόρασα, ύστερα από λίγο καιρό έπεσε σε χειμερία νάρκη, αφού δεν τον είχα μέσα στο σπίτι, αλλά στο κλιμακοστάσιο.
    Στο κουβί του μέσα έχει μία κούνια πάνινη που πάει και κοιμάται τα βράδια, μία μεταλλική ρόδα που ποτέ δεν την έχει χρησιμοποιήσει, μία ξύλινη γέφυρα, μπολάκι πλαστικό με φαγητό, δοχείο με νερό με πιπίλα. Ακόμη του έχω μία πέτρα για να ακονίζει τα δόντια του αλλά και αυτή δεν την έχει ακουμπήσει και ένα δεματάκι με ξύλινα sticks για να παίζει και ροκανίζει, ούτε αυτό το έχει αγγίξει. Τέλος του κλουβί του είναι αρκετά μεγάλο, δε θυμάμαι διαστάσεις.
    Διαβάζω, λοιπόν, σε διάφορα posts από διάφορα threads για mates που βγάζουν τα σκιουράκια τους από το κλουβί, τρώνε από τα χέρια τους, παίζουν μαζί τους κτλ.
    Προσωπικά, μόλις πλησιάσω σφο κλουβί ο καραπιπέρης σταματάει ο,τι κάνει εκείνη τη στιγμή, αρχίζει να τρέμει και φοβάται αφού με αποφεύγει. Βάζοντας το χέρι μέσα στο κλουβί, τον χαϊδεύω, αλλά μέχρι εκεί. Πιστεύω πως αν αποπειραθώ να τον βγάλω από το κλουβί του θα τον ξαναπιάσω για να τον βάλω μέσα....ΠΟΤΕ!!!!!
    Έχετε να προτείνετε κάτι για να συνηθίσει κάπως; Έχω βάλει και λιχουδιές στο χέρι μου για φάει από αυτό αλλά τίποτα. Τι σουσάμι-ηλιόσπορους-φουντούκια-σταφίδες-καρύδια-κουκουνάρι έχω βάλει, αυτός μου γυρνάει την πλάτη. Μισή ώρα το χέρι μέσα ούτε που να με φτύσει.
    Δεν είπα να βγαίνουμε μαζί για καφέ, αλλά ρε φίλε ας κάτι μια φορά από το χέρι μου.....

Συγγνώμη για.το μεγάλο post, αλλά θέλησα να δώσω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για το τρωκτικό μου.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις και ευχαριστώ το forum για το βήμα που μου προσφέρει.

Φιλικά
    tsip
  2. skouk

skouk Member

καταρχας αν προκειται να τον αφησεις εξω απο το κλουβι,αυτο πρεπει να το κανεις σε δωματιο κατα προτιμηση μικρο,οπου δεν εχει πολλα μερη οπου μπορει να χωθει οπως ψυγεια ή τρυπες στις ντουλαπες και τετοια.αν χωθει θα σου βγει η πιστη να τον βγαλεις απο κει μεσα.
    στην αρχη αφηνα την πορτα του κλουβιου ανοιχτη αλλα δεν εβγαινε εξω.ετσι εβαζα μεσα τιο χερι μου με φυστικια-ηλιοσπορους,οταν τα εβλεπε ερχοταν και ετρωγε καμια φορα,υστερα τραβουσα το χερι μου αργα εξω απο το κλουβι για να δει και αφηνα την τροφη πανω σε μια καρεκλα διπλα στην πορτα του κλουβιου,και ετσι βγηκε εξω.αρχισε να περιεργαζεται τα παντα.απο το χερι σου θα ερθει να φαει σιγα σιγα,πρεπει να τον δελεαζεις με φαγητο ή φρουτακια.πορτοκαλι,μπανανα,μηλο...τετοια....
    οταν την ειχα βγαλει εξω ειχα κοψει φρουτακια και τα αφησα σε ενα κομματι χαρτι κατω διπλα στα ποδια μου και ερχοταν και ετρωγε.υστερα κρατουσα λιγο στο χερι μου και τον παρεσυρα και ανεβηκε πανω μου και εκανε βολτες στην πλατη και στους ωμους μου.το πως θα τον βαλεις στο κλουβι ειναι μια αλλη διαδικασια(πιο επωδυνη στην αρχη).επισης μπορεις να φορεσεις μια παλια σου φανελα και το βραδυ πριν κοιμηθεις να τη βαλεις στο κλουβι του για να συνηθισει τη μυρωδια σου,τη φανελα ξεχασε τη βεβαια,θα την κανει κομματια.
  3. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

λοιπον κοιτα και εγω ενα σκιουρινο περιπου 1 χρονου!εμενα τον πρωτο μηνα με φοβοταν λιγο και δεν με πλισιαζε καν ΕΚΤΟΣ αν ειχα μια λιχουδια!οποτε καθε μερα εβαζα μεσα το χερι μου με 10-15 ηλιοσπουρους και φυστικα και τα ετρωγε .μετα τα χριστουγγενα που ηταν και ο αδελφος μου αποφασησα να τον βγαλω εξω!ανεβαινε πλατες,σκαρφαλωνε στις κουρτινες,μεσα στην ντουλαπα κ.τ.Λοιπον οποτε οπως καταλαβες το κολπο ειναι το στομαχι τους!
    επισης μου ειπαν σε ενα πετσοπ ενα κολπο !αν εχεις ενα παλιο πουκαμισο που δεν το φορας φορεσε το !εχει μια τσεπη περιπου στην καρδια μας σωστα?σε εκεινη την τσεπη βαλε τον!και οταν ακουσει τους χτυπους της καρδιας σου θα νομιζει πως εισαι η μητερα του!το εκανα και πετυχε!καλα εμενα ειναι πληρης εξημερωμενος!τον βαζω μεσα οποτε θελω με ενα κολπο!πηδαει πανω γιατι κραταω ενα σπορακι στα χερια μου και το θελει!οποτε βαζω το χερι με το σπορακι μεσα στο κλουβι,μπαινει να το παρεικαι κλεινω την πορτα κατευθειαν!
    αυτα απο εμενα !
  4. tsip

tsip New Member

. Άντε να βρω τέτοιο μέρος...

Σε αυτό το σημείο mate, έχεις απόλυτο δίκιο, μιας και τρελαίνεται για πορτοκάλι όπως έχω παρατηρήσει. Αλλά, του βάζω πορτοκάλι μέσα στο κλουβί, έχω είκοσι λεπτά το χέρι μου μέσα, μη κάνοντας απότομες κινήσεις, και με γράφει εντελώς. Όταν το βγάλω, μετά από κανά λεπτό πάει τρώει λίγο, το αφήνει μετά από λίγο πάλι τρώει λίγο κ.ο.κ.. Ξαναλέω, πώς δε θέλω να τον κάνω βλαμμένο και να τρώει τα πάντα από το χέρι μου, αλλά από αυτά που διαβάζω, σκεφτόμουν μήπως έκανα κάτι λάθος.

Έξυπνο! Σωστός...
    Last edited: May 23, 2012
  5. tsip

tsip New Member

Ρε παιδιά σας παρακαλώ, πείτε τι λιχουδιά τρελαίνει τους δικούς σας...

Αυτό με το πουκάμισο και την τσέπη, μου θύμισε τον αξέχαστο Bob Ross που το είχε εκεί και ήταν μόνιμα μέσα στην τσέπη του. Σωστό ακούγεται αυτό που λες! Το θέμα είναι να το κάνω αυτό.

Τι να πω ρε μαν... Εμένα για να τα κάνει αυτά πρέπει να είναι οι πλανήτες ευθυγραμμισμένοι και ο ερμής ανάδρομος στους Διδύμους...
  6. tsip

tsip New Member

Παίδες το μυστικό είναι ένα τελικά...ΣΟΥΣΑΜΙ. Ύστερα από τόσο κόπο, μόνο σε αυτό ανταποκρίθηκε και ναι......έφαγε από το χέρι μου!
    Απίστευτο...
  7. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

λοιπον η αγαπημενες τους λιχουδιες για μενα ειναι τρεις(ηλιοσποροι,φιστικια,σταφιδες)
    Αφησε το χερι σου πλη ωρα μεσα για να ερθει και να τα παρει !
    Αν δεν πετυχει και αυτο δεν ξερω τι αλλα να κανεις!
    Καταρχας το εχεις ακομα στο κλιμακοστασιο?
    Αν το εχεις πρεπει να το βγαλεις απο εκει γιατι το πιο πιθανο ειναι να πεθανει απο μονοξια !πρεπει να περνας ωρες μαζι του(να παιζετε .να σε βλεπει οτι νοιαζεσαι και το αγαπας)
  8. tsip

tsip New Member

Όχι mate, τώρα το έχω κατεβάσει και τον έχω στο μπαλκόνι το πρωί, του μιλάω, του βάζω μουσική και προσπαθώ να παίζω μαζί του. Το βράδυ, που μπαίνει στην κούνια του για ύπνο, τον ξαναανεβάζω στο κλιμακοστάσιο. Το πρωί πάλι κάτω κ.ο.κ
  9. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

εεε λογικα ναι ειναι τοτε ειναι σαν να το βασανιζεις το καημενο !
    του αλλαζεις θεση καθε πρωι και βραδυ!Πως θα μαθει ετσι ποια ειναι η θεση του?Σε παρακαλω πολυ κατεβασω κατω στο σπιτι σου το ζωακι το καημενο !
    Μενεις με τους γονεις σου?
  10. tsip

tsip New Member

Ρε μαν όμως αν το αφήσω έξω το βράδυ, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα το φάει καμιά κουκουβάγια εδώ στα βουνά... Μόνος μένω. Τα βράδια δουλεύω, το πρωί γυρνάω σπίτι.
  11. KOSTAS1993

KOSTAS1993 New Member

σηγνωμη και δεν μπορεις να το αφησεις στο δωματιο σου?
    στην κουζινα καπου μεσα στο σπιτι!!!
    καλα απλα σου λεω αν δεν το κανεις δεν θα εξημερωθει ποτε και θα εχει μια ζωη χαλια!
  12. tsip

tsip New Member

No offence, αλλά αφού το βράδυ κοιμάται παίζει ρόλο το πού το έχω;
    Απ' την άλλη, δεν έχω να χάσω κάτι. Θα το αφήνω μέσα στο σπίτι το βράδυ. Θα επανέλθω αργότερα να αναφέρω για το αν είδα κάποια διαφορά όταν θα το έχω μέσα στο σπίτι.

Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθειά σου! Είσαι γρήγορος και κατατοπιστικός στις απαντήσεις σου. :smile5:
  13. skouk

skouk Member

τοτε αφησε το μεσα στο σπιτι.αφου ειναι μεσα στο κλουβι δεν θα κανει καμια ζημια ουτε θα λερωσει.οσο για δωματιο,ε στο σπιτι ολο και καποιος χωρος θα υπαρχει για να τον αφησεις εξω με ασφαλεια.....
    σουσαμι που βρηκες?
    ο δικος μου τρελαινεται για φρουτα και φυστικια...
  14. tsip

tsip New Member

Σουσάμι, πουλάνε στα super-markets μέσα σε σακουλάκια. Είχα μέσα σε ένα βάζο γιατί είχα χρησιμοποιήσει λίγο για να φτιάξω ένα αποτυχημένο γλυκό. Κάπου διάβασα μέσα στο site για σουσάμι και σαν ύστατη λύση το δοκίμασα- και έπιασε.
    Από φρούτα του αρέσουν πολύ τα πορτοκάλια και από ξηρούς καρπούς τα φυστίκια με το κέλυφος (τα φυστίκια του ελέφαντα που λέγαμε πιτσιρικάδες)
  15. skouk

skouk Member

ναι,και μονο αυτα κανει να τρωει που ειναι αναλατα.
    δοκιμασε και μηλο και μπανανα και μανταρινι.ολα αυτα αρεσουν......
  16. mallidis

mallidis New Member

εχε το σε μια συγκεκριμμενη μερια, για να ξερει ποτε θα κοιμαται ή θα βγαινει βολτα. εγω το πηρα απο φιλο, που το ειχε 9 μηνες μονο μεσα στο κλουβι!!! την πρωτη φορα που ανοιξα την πορτα ετρεξε εξω κ ξαναμπηκε για νερο-φαγητο μετα απο 2 ωρες!! τωρα που τον εχω στο μπαλκονι, οταν τον βαζω στο δωματιο μου,για να τον βγαλω, κανει σαν τρελος γτ ξερει οτι ειναι ωρα για τσαρκα, και μπαινοβγαινει συνεχεια!!!
    επισης, οταν θα ειναι εξω πλησιασε τον με κατι φαγωσιμο αργα, και ας μη το φαει, αρκει να μυριζει τη μυρωδια σου και να μην σε φοβαται.
    αυτα εκανα εγω στους 5 μηνες που ειναι συνολικα ξυπνιος, κ ειναι αστερι τωρα ο Παντελης!!!!!

ΥΓ: αν τον εχεις εντος σπιτιου, συνηθιζει πολυ πιο γρηγορα την ανθρωπινη παρουσια. κ προς θεου, οχι φωνες κ αποτομες κινησεις!!!
    Last edited: May 25, 2012
  17. tsip

tsip New Member

Όπως λοιπόν, προείπαν και οι kostas1993 αλλά και οι υπόλοιποι, έχω τον καραπιπέρη εδω και 3 ημέρες συνέχεια μέσα στο σπίτι. Έχει εξοικιωθεί πιο πολύ με την παρουσία μου, όχι βέβαια πως δε φοβάται, αλλά είδα πρόοδο νομίζω. Σήμερα του άνοιξα το κλουβί και βγήκε από μέσα. Ξαναμπήκε μέσα βέβαια ύστερα από 1 ώρα, αλλά όλα καλώς! Εξερευνούσε συνέχεια όλο το χώρο και πηδούσε παντού...!
    Last edited: May 27, 2012

Share This Page