ΕΞΟΓΚΩΜΑ ΣΕ ΚΟΥΝΕΛΑΚΙ.

Discussion in 'Σχετικά με κουνέλια' started by ΣίλβιαΓ, Jul 6, 2014.

1. ΣίλβιαΓ

ΣίλβιαΓ New Member

ΓΕΙΑ ΣΑΣ
    ΤΟ ΚΟΥΝΕΛΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 7 ΧΡΟΝΩΝ
    ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΦΟΥΣΚΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΕΒΑΛΑ ΜΠΕΤΑΝΤΙΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΚΑΝΑ ΜΠΑΝΙΟ ΕΙΧΕ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΠΟΛΥ.
    ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ; ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΓΩΓΗ ΚΑΠΟΙΟ ΦΑΡΜΑΚΟ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ; ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ;
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Attached Files:

2. mariaz

mariaz Member

Σίγουρα ΔΕΝ είναι κακοήθεια, γιατί φαίνεται σαν κύστη. Άλλωστε σε κακοήθεις όγκους δεν μεγαλώνει το εξόγκωμα τόσο γρήγορα. Επίσης και στο λίπωμα που έχει εδώ και χρόνια το δικό μου, δεν βλέπω τέτοια κατάσταση, ούτε τέτοια ραγδαία εξέλιξη. Από την εικόνα, μάλλον για κύστη με πύον μοιάζει. Ο γιατρός θα πάρει με σύριγκα υλικό για κυταρολογική εξέταση (μη δεχθείς βιοψία, γιατί χρειάζεται μεγαλύτερο δείγμα ιστών και το κουνελάκι σου είναι ήδη μεγάλο - άλλωστε η βιοψία κοστίζει και πολύ περισσότερο). Η κυταρολογική εξέταση θα δείξει ακριβώς την προέλευση του ευρήματος. Μάλλον θα σου δώσει αντιβίωση και όλα θα πάνε καλά. Να ξέρεις πάντως πως τα κουνέλια είναι επιρρεπή σε λιπώματα και κυστούλες.

Αυτό το μπάνιο όμως, τι το θέλεις;;;;;; δεν χρειάζεται, άσε που τα κουνέλια λόγω του πυκνού τριχώματος (έχουν και υπόστρωμα στη γούνα τους) αργούν να στεγνώσουν και κινδυνεύουν με κρύωμα!!!
  3. ΣίλβιαΓ

ΣίλβιαΓ New Member

Ειλικρινα το αγαπαω παααρα πολυ και ολοι μου λενε απο τα χριστουγεννα οτι ειναι μεγαλο και οτι θα πεθανει κλπ κ το προσεχω παρα πολυ απλως δεν εχω τον χρονο με τη δουλεια και τη σχολη να ασχολουμαι οσο πρεπει αλλα προσπαθω. τον εκανα μπανακι επειδη του πηρα τροφη απο ενα αλλο pet shop και τον πειραξε και εκανε μαλακα τα κακακια του και ειχε λερωθει παρα πολυ, ε και σκεφτηκα αφου ανοιξε ο καιρος να τον κανω ολοκληρο για να δροσιστει. τον στεγνωνα μιαμιση ωρα με το μπιστολακι.τον ειχα ξανακανει αλλη μια φορα πριν απο χρονια για τον ιδιο ακριβως λογο..
    θα τον παω σε κτηνιατρο την αλλη εβδομαδα,χαιρομαι πολυ που μου πες οτι μαλλον ειναι κυστη γιατι μου ειπαν οτι ειναι κακοηθης ογκος και οτι θα πεθανει σε λιγο καιρο και ειχα στεναχωρηθει.
    Α,και κατι ακομη, με την αντιβιωση θα υποχωρησει η κυστη ή θα μεινει το εξογκωμα εκει;;
    σε ευχαριστω παρα πολυ.
  4. mariaz

mariaz Member

Έχει την ίδια ηλικία με τη δικιά μου την Ιβανούλα. Δεν είναι και τζόβενα, αλλά αργεί ακόμη η ...αναχώρηση. Θέλω όμως να σου πω κάτι. Δεν χρειάζεται να έχεις τύψεις για το χρόνο που μπορείς να του διαθέσεις. Κατ' αρχάς, τα κουνέλια από τη φύση τους δεν είναι δραστήρια ζώα. Δεν είναι σαν τις γάτες που θα τις παίξουμε με το καλάμι και τα φτερά στην άκρη. Ούτε σαν τα σκυλιά που θέλουν βόλτες και παιχνίδι με το "αφεντικό" τους. Τα κουνελάκια έχουν ανάγκη από ένα ήσυχο περιβάλλον, τροφή και νερό. Η παρουσία μας τους κάνει καλό, όμως, όπως θα έχεις παρατηρήσει κάθονται δίπλα μας ή αγκαλιά μας όσο αυτά έχουν διάθεση. Εσύ πρέπει να είσαι ήσυχη γιατί του προσφέρεις την καλύτερη ζωή που θα μπορούσε να έχει. Δυστυχώς όλοι και όλα θα φύγουμε, αλλά εκείνο που έχει σημασία είναι να κάνουμε τα καλύτερα γι αυτούς που έχουμε κοντά μας. Όχι στεναχώρια λοιπόν....
    Τώρα, στα πρακτικά ζητήματα. Αυτό που περιγράφεις για τα μαλακά κακάκια προέρχεται από κακή διατροφή. Το πάθαιναν και τα δικά μου (έχω 3, ζωή να 'χουν) και ρώτησα τον κτηνίατρο. Μου είπε λοιπόν, όταν τους παρουσιάζεται να τους δίνω πολύ ξερό χόρτο, αλλά κυρίως φρέσκα λαχανικά. Έτσι, όταν ξεμείνω από την καλή τροφή και τους δώσω λίγο από άλλη, μου παρουσιάζουν μαλακά κόπρανα. Με τα χορταρικά επανέρχονται αμέσως.
    Αυτό με το εξόγκωμα: Ε, όχι και κακοήθης όγκος! πρώτα απ' όλα, τα τρωκτικά βγάζουν καρκίνο συνήθως στα εσωτερικά γεννετικά όργανα. Αυτό είναι εντελώς επιδερμικό και σε σημείο που δεν έχει όργανα ή λεμφαδένες. Επίσης, φαίνεται πως είναι από αυτά που υποχωρούν. Έχω δει τρωκτικά με καρκίνο (δύο χάμστερ μου που έφυγαν απ' αυτό). Πίστεψέ με, θα το καταλάβαινες. Κι εγώ δεν είχα ανάγκη να μου πει ο γιατρός τι είχαν....
    Ψυχραιμία λοιπόν και κοίτα να περνάτε καλά οι δυό σας, γιατί αυτό έχει σημασία:)
  5. ΣίλβιαΓ

ΣίλβιαΓ New Member

Στον γεράκο (έτσι όπως τον αποκαλεί ο πατέρας μου) του παίρνω χύμα ξηρά τροφή, πάντα την ίδια του έπαιρνα δεν του έχω αλλάξει μάρκα. Του δίνω 2-3 φορές την εβδομάδα καρότο ή αχλάδι ή μήλο, ανάλογα με το τι έχω.
    Απλώς ανησυχώ, γιατί όσο και να 'χει, είναι μέλος της οικογένειας και θα στεναχωρηθώ αρκετά αν πάθει κάτι.. :(
    Ειλικρινά να 'σαι καλά και εσύ και τα υπέροχα ζωάκια σου :)

Share This Page