Εξωγκομα στην κοιλια

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by Irene, Jan 8, 2008.

1. Irene

Irene New Member

Η Liza , μια σκυλιτσα mix κανις-τερριε 13 χρονων ,
    ειχε ενα πολυυυυυυ μικρουλι εξωγκομα διπλα σε μια θυλη της ...
    τοσο μικρη , που μονο ψαχνοντας μπορουσες να το "πιασεις" ...
    - βλεπετε , τα "ξεψυριζω ψαχνοντας" τα ζουζουνια μου _

λοιπον - κατα την διαρκεια τοων διακοπων μου 21/12-06/01 , "αυτο μεγαλωσε ...

σημερα παμε στον κτη/τρο :? , ξερει κανεις να μου πει τι να περιμενω ???
    Οπως προανεφερα , ειναι 13 χρονων - ΟΧΙ στειρωμενη :shock: ( μενει μαζι μας το τελευταιο χρονο μονο ... οποτε θεμα στειρωσεις : ας μην το σχολιασω ... :evil: ) και δεν εχει "παει" με "αντρουλι" ... :wink:

:roll:
  2. Diamandear

Diamandear New Member

Βασικα θα ημουν πολυ δυσπιστος σε καθε λογης συσταση για ιστολογικες,αντιβιωσεις,βιταμινες,κλπ. Απ οτι γραφεις το σκυλι δεν δειχνει καποιο αλλο "υποπτο" συμπτωμα. Συχνα αυτες τις περιπτωσεις ειναι " η χαρα των γιατρων" (των ασυνειδητων για να ακριβολογω). Σου φευγει πρωτα το 200αρι και μετα το σκυλακι σου...γινεται περδίκι. :wink:
  3. gikkat

gikkat New Member

Προκειμένου όμως να είναι ήσυχο το κεφάλι σου ας φύγει το 200άρι...

Επειδή δεν είμαστε γιατροί, καλό θα ήταν να μη δίνουμε τέτοιου είδους "συμβουλές"!!! Παρακαλώ πολύ, ευχαριστώ εκ των προτέρων...
  4. Diamandear

Diamandear New Member

Την γνωμη μου ειπα gikkat και μαλιστα ειμαι πολυ προσεκτικος στις διατυπωσεις/δηλωσεις μου. ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ, το εχω αναφερει εδω μεσα αρκετες φορες (εξ αλλου στο profil μου γραφει τι ειμαι και εχει και αλληγορικη παραπομπη στο site μου). Αν ειναι ομως να φιμωνονται οι ΜΗ κτηνιατροι, ...αληθεια γιατι μας επιτρεπει το συστημα να γραφουμε σ αυτην την ενοτητα?...
  5. gikkat

gikkat New Member

Φίλε μου κατανοείς τι σου λέω ή να παίξουμε τις κουμπάρες?
    Είναι δυνατόν να λες σε κάποιον που αναφέρεται σε κάτι που έχει πάθει το σκυλί του να μην το πάει στο γιατρό? Είναι δυνατόν να κάνουμε διάγνωση μέσω internet???

Εδώ οι κτηνίατροι του forum απαντάνε επιφυλακτικά και πάντα συμβουλεύουν σύμφωνα με τις λεπτομέρειες που ο ιδιοκτήτης έχει δώσει. Ποτέ δε, δεν παραλείπουν το "επισκέψου τον κτηνίατρο".

Τέλος το σύστημα επιτρέπει να γράφουμε σε αυτή την ενότητα για να μοιραζόμαστε παρόμοιες εμπειρίες όχι για να κάνουμε τους γιατρούς.

Παρακαλώ - και απευθύνομαι προς όλους - να μην το παίζουμε γιατροί!
    Ευχαριστώ, Κατερίνα
  6. Diamandear

Diamandear New Member

Δυστυχως δεν μπορεσα να βρω-οσο κι αν εψαξα- που ακριβως γραφω " μην το πας στον γιατρο"...Το μονο που ειδα γραμμενο (απο συναδελφο μου κτηνιατρο), ειναι : "Δινε 200αρια για να ΄χεις το κεφαλι σου ησυχο", (για να σου πουν αν το σκυλι οταν κατουραει, πρεπει να σηκωνει το δεξι ή το αριστερο ποδι...)
    ΥΓ. Ο,τι και αν μου απαντηθει - σταματαω την υποβοσκουσα βεντετα ΕΔΩ!!
  7. drosia

drosia New Member

κυρ mod εγω μπορω να το παιζω γιατρος μια που ο αντρας μου ειναι γιατρος??εε μπορω??? :-D
  8. Irene

Irene New Member

επειδη με "χασατε" λιγο ... μια απορια εξεφρασα χθες και , οπως λεει και η πιο πανω μου ερωτηση , ηθελα να μοιραστω την ανησυχια μου σε αυτην την ενοτητα με αλλους , καποιος vet να με "προετοιμαζε" ισως για το τι θα μπορουσα να ακουσω μετα απο λιγες ωρες ...

Και ρωταω εγω τωρα : αυτην την εννοια δεν εχει το οποιδηποτε forum ?
    Να ανταλλαζουμε γνωμες και αποψεις ??

και οσο για τον κτη/ρο : οποιος ειναι υπευθηνος ιδιοκτητης γνωριζει (κατα την ταπεινη μου αποψει παντα ) ποτε πρεπει να πηγαινει το ζωακι του ΑΜΕΣΑ στον αρμοδιο κτηνιατρο ... δεν χρειαζεται να του το λενε σε ενα forum ...

... και προς πληροφορηση : το σαββατο παμε για αμεση αφαιρεσει του ογκου - και μετα βιοψια ... :cry:
    ελπιζουμε να ειναι καλοηθης καθως και να μην εχει κανει μεταστασης ...
  9. Irene

Irene New Member

το περασμενο Σαββατο καναμε χειρουργιο , και ημουν παρουσα
    καθ'ολη την διαρκεια της επεμβασεις ...

απιστευτη εμπειρια ... :roll:

τωρα αναμενουμε τα αποτελσεματα της βιοψιας ...
  10. e1drua

e1drua New Member

Ευχομαι ολα να πανε καλα.. :)
  11. matilda

matilda New Member

Είσαι απίστευτη!! Εγώ σε ένα χειρουργείο της γριούλας μου έμεινα μέχρι να την πιάσει τελείως η αναισθησία. Καθώς της έβαζαν τον ορό έσπασε η φλέβα και η κηνίατρος με έβγαλε έξω γιατί άσπρισα.
  12. Sofia

Sofia New Member

Καλα αποτελεσματα να εχετε :)

Mια απο τα ιδια στο χειρουργειο της Αυρας για στειρωση,ο γιατρος μέ εδιωξε :oops:
  13. Irene

Irene New Member

καλημερα matilda και sofia ...

Σε αρκετα χειρουργεια των ζουζουνιων μου εφευγα , αφου πλεον ειχαν αποκοιμιθει ...

Και σε αυτο ειχα σκοπο να κανω το ιδιο , αλλα πριν καλα-καλα το καταλαβω ... ειχε ξεκινησει ... και εμεινα , αφου βεβαι σιγουρευτικε και ο κτη/ρος πως δεν ειχα προβλημα :wink:
    και τελικα βρεθηκα και να τον βοηθαω

σαν επεμβαση δεν ηταν απο της πλεον δυσκολες ( υπαρχουν πιο δυσκολες απο μια μαστεκτομη ...) ομως ειλικρινα ηταν κατι φοβερο και απιστευτη εμπειρια ... και θα το ξανακανα ...
    μαλιστα τωρα ξερει ο ιατρος μας πως αν χρειαστει βοηθω , την εχει :lol:
  14. Irene

Irene New Member

δυστυχως ... ασχημα τα νεα !!! μολισ με πηρε τηλ ο κτ/ος μου :

... επιθετικη μορφη καρκινου :cry: :cry: ...

τωρα θα ξεκινησουμε αγωγη , και βλεπουμε ...
    και να σκεφτει κανεις , πως κατα μεγαλο ποσοστο θα μπορουσε να ειχε αποφεχθει ...( χωρις να ειναι απολυτα αυτο , αλλα ισως θα μπρουσε ...)
  15. noela

noela New Member

Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
  16. Irene

Irene New Member

thks noela ...

:(
  17. Alex2

Alex2 New Member

Λυπάμαι πολύ :( :( , εύχομαι να το ξεπεράσει όμως, κατάλαβα ότι το αντιληφθήκατε νωρίς.

Νομίζεις ότι είναι επειδή το ζώο δεν είχε στειρωθεί?
  18. Irene

Irene New Member

αυτο - κατα τα λεγομενα του ιατρου παντα - δεν ειναι απολυτο , αλλα
    σιγουρα εχει συμβαλει με καποιο ποσοστο και αυτο το γεγονος ...

μου ειχε πει , πως αν καποιο ζωω ( θυλικο !) εχει την ταση να αναπτηξει καρκινο , τοτε σιγουρα η μη στειρωση αυξανει την πιθανοτητα αυτη ...

τωρα τι να σου πω ...

οσο για το αν το ανακαλυψαμε νωρις , παλι δεν ξερω ...
    ο χρονος θα το δειξει , παντως του εχω απολυτη εμπιστοσυνη , οποτε οτι μου πει θα κανουμε :?
  19. Sofia

Sofia New Member

Λυπαμαι πολυ :cry: ευχομαι οτι ειναι δυνατον καλυτερο
  20. aristea

aristea Active Member

Irene ελπίζω να πάνε όλα καλά, οσο γίνεται τουλάχιστον. Υπομονή

Share This Page