Εξωγκομα στην κοιλια

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by Irene, Jan 8, 2008.

1. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Αχ βρε κοπελια!
    Καλή τύχη!
  2. drosia

drosia New Member

επιθετικη μορφη καρκινου σημαινει και καλπαζουσα?
  3. rafaella

rafaella New Member

Αν ειναι το ιδιο με τον ανθρωπο τοτε σημαινει οτι ειναι μεταστατικη και καλπαζουσα.

Πολυ λυπαμαι Irene :cry:
  4. e1drua

e1drua New Member

Ευχομαι να το προλαβατε σε πρωιμο σταδιο...:(
    Ελπιζω να πανε ολα καλα για το σκυλακι σας...
    Να μας ενημερωνεις.. :?
  5. Irene

Irene New Member

καλη 'βδομαδα σε ολους / ολες ... :wink:

ειναι υπεροχο να βλεπεις πως καποιοι νοιαζονται - σου λενε μια κουβεντα , μια λεξει , και σημεριζονται τα ασχημα νεα ...

αν δεν το ζουσα , δεν θα το καταλαβαινα - βλεπετε ειναι η πρωτη φορα που αντιμετοπιζουμε "ασθενεια" ... THKS :)

λοιπον , επιθετικος => εχει καρκινο 3 σταδιου - συνισταται ολικη αφαιρεση μαστου ( την επεμβαση την καναμε ηδη , και της αφαιρεθηκαν ο πασχον μαστος και ο διπλα προοληπτικα )
    τωρα καναμε αναλυση αιματος (παλι) , για να δουμε που "βρισκομαστε" ,
    ξεκινησαμε χημειθεραπεια , μετα θα κανουμε παλι εξεταση αιματος κλπ ...
    αυτην την στιγμη δεν ξερουμε ακριβως αν εχει μεταστασεις ...

προς το παρον ομως ειναι μια χαρα , παλαβη , και σαν να ειναι μονο 5-6 χρονων ... και οχι 13 1/2 ... :wink:
  6. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Δεν είμαι κτηνίατρος, αλλά για τους ανθρώπους ξέρω οτι, όσο ο καρκίνος δεν "πιάνει" εσωτερικά όργανα (σπλάχνα) σώζεται η κατάσταση! Ίσως οι χημειοθεραπείες να την ρίξουν κάμποσο γιατί καταστρέφουν μαζί με τα καρκινικά και τα υγιεί κύτταρα αλλά έστω και έτσι εξισορροπείται η κατάσταση! Πες μας νέα όταν θα έχεις!
  7. fwteinh

fwteinh New Member

Ευχομαι να πανε ολα καλα!εχουμε περασει κι εμεις την ιδια ασθενεια με το πρωτο μου σκυλο και σε καταλαβαινω!
  8. Irene

Irene New Member

...thks , αν επιτρεπετε :
    πως τα πηγατε ? θελω να πω : κατοπιν επεμβασης και αγωης ...
    ειχε συμπτωματα ? ενδειξεις ...?
  9. gikkat

gikkat New Member

Καλά κουράγια Ειρήνη, εύχομαι το καλύτερο και το βασικότερο να μην ταλαιπωρηθεί το ζώο...
  10. Irene

Irene New Member

αυτο ξαναπες το ... ειλικρινα βαδιζω στα τυφλα - δεν γνωριζω τιποτα απολυτος σχετικα ...
    και σαφος δεν θελω με τιποτα να ποναει , να υποφερει κλπ ...
    δεν της αξιζει - ειναι απιστευτη και φοβερη ... την λατρευω , οπως ολα τα ζουζουνια μου χωρις εξαιρεση ...
  11. dora

dora New Member

Να μου πείτε γιατί όλες οι μ@@κίες πρέπει να συμβαίνουν σ'εμάς.
    Ειρήνη, εύχομαι τα καλύτερα, κουράγιο και σ'εσάς και στη μικρή. :)
  12. Irene

Irene New Member

βρε dora , δεν ξερεις την παροιμια που λεει :

οπου φτωχος και μοιρα του ??? χαλαλι της - δεν το συζηταω , αλλα μεσα σε 10 μερες , να ενα απρογραμματιστο 200 ... :? ...

τεσπα , ας ειναι καλα ...
  13. pity

pity New Member

Ειρήνη θετική σκέψη και περαστικά στην μικρούλα σας.Εύχομαι όλα να πάνε καλά
  14. fwteinh

fwteinh New Member

Eμας εμφανισε στους ορχεις αρχικα μια και δεν ειχαμε ιδεα του τι σημαινει στειρωση για το καλο του ζωου.Αυτο το καταλαβαμε επειδηο σκυλος δεν ειχε ορεξη γενικως.Ενω μας ειχαν πει πως ο σκυλος δε θα ζησει πηραμε αποφαση να του αφαιρεσουμε τους ορχεις και σωθηκε.

μετα απο 2 χρονια ομως εμφανισε καρκινο στους πνευμονες.ο σκυλος μας εβηχε και δεν ειχε δυναμη να κανει πραγματα οπως το να ανεβοκατεβει σκαλες για τη βολτα.τοτε οι γιατροι μας ελεγαν ενα σωρο βλακειες, οτι τα λυκοσκυλα εμφανιζουν προβληματα με τη μεση τους και πρεπει να μετακομισουμε σε σπιτι που δε θα υπαρχουν σκαλες.τελευταια στιγμη οπως αποδειχτηκε τον πηγαμε σε εναν κτηνιατρο που ανακαλυψε οτι εχει καρκινο στους πνευμονες!μετα απο ενα μηνα εφυγε

παντως στους ορχεις ο καρκινος εξαφανιστηκε κ αυτο πιστευω οτι πρεπει να σκεφτεσαι οτι αφου κανατε επεμβαση και αφαιρεσατε τα οργανα που χρειαζοταν πιθανον εχετε ξεπερασει τον κινδυνο
  15. RINIO

RINIO New Member

Ευχομαι και εγω ολα να πανε καλα για την σκυλιτσα σας!!!
  16. Irene

Irene New Member

FOTINI ,

thks για τις πληροφοριες , σε μας
    η διαγνωση ειναι ακομα πολυ καινουργια , γαι να γνωριζουμε ακριβως
    "Τι μέλει γένεστε" ...

rinio - :wink:
  17. Irene

Irene New Member

μπορει να σας εχω ζαλισει , αλλα λαβαμε τα αποτελεσματα των πρωτων
    αιματολογικων εξετασεων ...:

για την ωρα η διαγνωση , πολλα υποσχομενη => δηλ.καλη ...

ελπιζουμε με την αγωγη , να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα ...
    θα εχουμε νεα "οικονα" της καταστασης μεσα φεβρουαριου , ως τοτε
    σκεφτομαστε θετικα ... :wink:
  18. aggeliki

aggeliki New Member

μπραβο!περαστικα ,γρηγορα! :-D
  19. Alex2

Alex2 New Member

Μπράβο :smt041

Πολύ καλά νέα.

Εύχομαι γρήγορα να γίνει καλά.
  20. Irene

Irene New Member