Ευνουχισμός

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by pity, Jun 19, 2007.

1. pity

pity New Member

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ PLEASE...
    ΛΟΙΠΟΝ ΠΗΓΑ ΧΤΕΣ ΤΟΝ ΛΑΚΗ ΜΟΥ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΠΩΣ ΕΠΙΘΕΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΜΙΑ ΛΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΙΩΘΕΙ Η ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΣΤΟ 50%....ΕΓΩ ΒΑΣΙΚΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΤΙΣ ΕΓΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΚΤΛ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΤΣΙ ΤΟΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑΣ ΜΟΡΦΗΣ ΚΑΡΚΙΝΟ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ....
    ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ?
    ΠΟΣΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ?
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
  2. gikkat

gikkat New Member

δες εδώ...
    http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?t=721

έχουν αναφερθεί πλεονεκτήματα στείρωσης σε αρσενικά σκυλιά, αν συνεχίσεις να έχεις απορίες εδώ είμαστε :wink:
  3. aggeliki

aggeliki New Member

στα αρσενικα ειναι πολυ απλη επεμβαση,κραταει 10-15 λεπτα το πολυ και ο σκυλος μπορει να ειναι περδικι και μετα απο λιγες ωρες.ειναι απο τις πιο απλες επεμβασεις,και πραγματικα ο σκυλακος σου θα ηρεμησει και θα κινδυνευει ελαχιστα απο καρκινο,σωστα στα ειπε ο εκπαιδευτης!οσο πιο γρηγορα γινεται η επεμβαση τοσο μικροτερες πιθανοτητες εχει να παθει καρκονο ο σκυλος!
  4. Dralion

Dralion New Member

Για την επιθετικοτητα υπαρχουν 2 παραγοντες: οι ορμονες (εμμεσα) και η εκπαιδευση.
    Ευνουχιζοντας το σκυλι μειωνεις δραστικα εναν εμμεσο παραγοντα.

Αυτο μπορει να ειναι αρκετο, αλλα δεν ειναι εγγυηση. Με λαθος εκπαιδευση το σκυλι μπορει να παραμεινει επιθετικο οπως πριν (η και να γινει ακομα πιο επιθετικο).
    Με καλη εκπαιδευση μπορει το σκυλι να γινει φιλειρηνικο και πραο, ακομα και αν δεν ευνουχιστει. Διαφωνω με τον προσδιορισμο 50%. Τι σημαινει τελικα 50%; Δεν υπαρχουν "βαθμοι" για την επιθετικοτητα, ουτε ειναι ο ευνουχισμος το μονο πραγμα που παιζει ρολο.

Δεν ξερω αν υπαρχουν πλεονεκτηματα για την υγεια του [*]. Μειονεκτηματα μου ειναι επισης αγνωστα. Ισως δημιουργησει μια ταση για παχος, αρα πρεπει να προσεχεις την διαιτα του. Η χειρουργικη επεμβαση καθεαυτη, ειναι πολυ απλη, ευκολη και δεν περιεχει κινδυνους.

[*] Λογικα, αν δεν εχει @@ δεν κινδυνευει να παθει καρκινο των @@. Αλλα αυτο ειναι κοινοτυπια.
  5. dora

dora New Member

Καλημέρα! Να τον στειώσεις τον μικρό. για όοολους τους λόγους που έχουν αναφερθεί τόοοσες φορές διάσπαρτα σε αυτό το φόρουμ!Κακό δεν θα του κάνει, καλό θα του κάνει. :)
    Όταν λες επιθετική συμπεριφορά τι εννοείς?
  6. aristea

aristea Active Member

Ελπίζω ο εκπαιδευτής να μην αρχίσει να χτυπάει το ζώο σου για να το πειθαρχήσει?Είμαι υπέρ της στείρωσης και στα αρσενικά για την αποφυγή του καρκίνου του προστάτη και για τις ανεξέλεκτες γέννες αλλά δεν παίρνεις και μια άλλη γνώμη από εκπαιδευτή? Η στείρωση δεν είναι πανάκια και σε καμία περίπτωση δεν θα καθορίσει τη συμπεριφορά του ζώου απλά θα το ηρεμήσει λίγο, δεν θα είναι πολύ ζωηρό άλλο όμως η επιθετηκότητα.
  7. HitMan

HitMan New Member

Βρε παιδιά άλλο ευνουχισμός κι άλλο στείρωση.. μην το πετάτε και σκέφτομαι εικόνες με τον δικό μου χωρίς γεννητικά όργανα!!!

Απαπά μεσημεριάτικα :p
  8. Dralion

Dralion New Member

Ας ξεκαθαρισουμε μερικες εννοιες:
    α) Στειρωση = χωρισμος των σπερματοφορων αγγειων.
    Αποτελεσμα = το σκυλι δεν μπορει να αποκτησει απογονους.
    Επιδρασεις στον χαρακτηρα = καμμια.
    Αλλαγη στις ορμονες = καμμια.
    Πολυπλοκοτητα εγχειρησης = μετρια.

β) Ευνουχισμος = κοψιμο (και πεταμα) των γεννητικων αδενων (ορχεις).
    Αποτελεσμα = το σκυλι δεν μπορει να αποκτησει απογονους.
    Επιδρασεις στον χαρακτηρα = ναι. Το αν ειναι μεγαλες η μικρες εξαρταται απο το σκυλι και τους υπολοιπους παραγοντες (εκπαιδευση).
    Αλλαγη στις ορμονες = τεραστια.
    Πολυπλοκοτητα εγχειρησης = πολυ μικρη.

Συμπερασματα:
    1) ειτε το ευνουχισεις, ειτε το στειρωσεις, θα εχεις το ιδιο αποτελεσμα σε οτι αφορα τους απογονους. Και τα 2 ειναι σωστες πρακτικες και ενδεικνυνται.

2) με την στειρωση δεν επηρρεαζεις την επιθετικοτητα, ουτε καμμια αλλη ιδιοτητα του χαρακτηρα. Δεν υπαρχει απολυτως καμμια διαφορα πριν και μετα. Με τον ευνουχισμο σιγουρα επηρρεαζεις τον χαρακτηρα (λιγοτερη επιθετικοτητα). Αλλα δεν ξερεις κατα ποσο.

3) Η στειρωση ειναι καθαρα "μηχανικη" επεμβαση. Διακοπτεις την ροη σπερματος στο αγγειο με μηχανικα μεσα. Επειδη δεν αλλαζει τιποτα αλλο, δεν υπαρχουν επιπτωσεις στην υγεια. Ουτε θετικες ουτε αρνητικες.

4) Ο ευνουχισμος ειναι ορμονικη επεμβαση. Αν λειψουν οι ορχεις, θα λειψουν και ολες οι ορμονες που παραγονται απο τους ορχεις - και ειναι καμποσες. Η ελλειψη των ορμονων θα εχει σιγουρα ψυχο-σωματικες αλλαγες!
    Μερικες ειναι επιθυμητες, οπως η μειωση της επιθετικοτητας. Μερικες ειναι ανεπιθυμητες, οπως η ταση για παχυσαρκια. Για συσχετισμο με καρκινο δεν ξερω τιποτα - το θεωρω ομως απιθανο.

5) επειδη ο ευνουχισμος ειναι πολυ απλουστερος απο την στειρωση, οι κτηνιατροι κανουν σχεδον παντα ευνουχισμους. Φυσικα, αν θελει ο ιδιοκτητης, ο κτηνιατρος μπορει να κανει και στειρωση.
  9. Nikosg7

Nikosg7 New Member

plaka kanete??? Eynouxismos??? Ti ftaiei to skyli na tou ton kopseis syriza?
    Kante steirwsh kalytera...polly varvaros akougetai o eynouxismos...mono pou to skeftika ponesa!!!
  10. pity

pity New Member

ΕΓΩ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΠΟΝΑΩ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ....
  11. dora

dora New Member

Τους όρχεις είπαμε ότι κόβουνε στον ευνουχισμό,σωστά?
    Μπορεί να με πείτε γαΐδούρα αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω όλον αυτόν τον πανικό που θα τον "τεμαχίσεις"...χαχα!!Απ'τη στιγμή που θα γίνει, δεν νομίζω ότι μπορεί να νιώσει την τεράστια διαφορά...Δεν ξέρω, υποθέτω.Δεν το λέω με κριτική διάθεση βέβαια, απλά μου φαίνεται περίεργο... :)
  12. aristea

aristea Active Member

Kαλά Dralion τώρα μου έβαλες τα γυαλιά!!!!
    Είχα στο μυαλό μου ευνουχισμός ίσον στείρωση. Προτιμώ τη στείρωση το αλλο είναι πολύ βάρβαρο για μένα είπαμε αλλά όχι και έτσι.
    Να'σαι καλά για τις διευκρινίσεις γιατί θα στειρώσω το σκυλί μου δεν θα το ευνουχίσω και θα το τονίσω στον κτηνίατρο!

Οσο μεγαλώνεις μαθαίνεις.
  13. aristea

aristea Active Member

Επανέρχομαι στο θέμα γιατί μου έρχεται βαρύ να ευνουχίσεις ένα ζώο. Δεν μπορεί με τη κατάλληλη εκπαίδευση να αλλάξει συμπεριφορά? Δηλαδή τα παιδιά μου που ήταν ζωηρά μικρά έπρεπε να τα ευνουχίσω?
    Ναι να στειρώνουμε τα ζώα αλλά εαν πρόκειται να επέμβουμε με τέτοιο τρόπο στη φύση του ας παρουμε ένα λούτρινο.
    Μήπως λέω, μήπως ο ευνουχισμός είναι η εύκολη λύση.
  14. pity

pity New Member

ΚΟΙΤΑ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΒΑΝΑΥΣΟ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΑΝ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΝΩΜΕΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΝΙΣΧΥΟΥΝ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ...
    ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΗΡΟ ΑΜΑ ΗΤΑΝ ΖΩΗΡΟ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΛΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΣ ΓΡΥΛΙΖΕΙ ΔΑΓΚΩΝΕΙ ΚΤΛ....
    ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ ΣΑΝ ΛΥΣΗ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ....ΑΠΛΑ ΣΟΥ ΞΑΝΑΛΕΩ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΝΩΜΕΣ
  15. aggeliki

aggeliki New Member

βαναυσο ειναι μονο στην σκεψη.ο σκυλος δεν καταλαβαινει κατι.εχω στειρωση και αρσενικα και θηλυκα σκυλια και γατια,εχει μειωθει οι επιθετικοτητα τους για να μην πω οτι εχει σταματησει και δεν μαλωνουν πια με αλλα σκυλια και αλλα γατια και ουτε ερχονται οι γατες μες στα αιματα και στις γραντζουνιες και ουτε τα αδεσποτα σκυλια αρσενικα με δαγκωματιες!επισης κανενα απο τα σκυλια και γατια δεν εχει παχυνει και δεν ειχε καμια επιπτωση στην υγεια τους.
  16. Marianthy

Marianthy New Member

Εμένα πάλι η γάτα μου έχει δείρει όλα τα γατιά... Μην τολμήσουν και μπουν στον κήπο της! Και ειδικά τώρα στειρωμένη δέρνει και τα αρσενικά γιατί δεν τα θέλει! :-D Βέβαια έχει γίνει πιο χαδιάρα (με μας)! Είναι και θέμα χαρακτήρα.
  17. Zaharenia

Zaharenia New Member

καλημέρα....
    τι θέμα κι αυτό!!! :roll:
    τώρα μπερδεύτηκα κι εγώ...
    γιατί πριν 3,5 χρόνια πήγα τον γάτο μου για στείρωση...ΣΤΕΙΡΩΣΗ είπα στον γιατρό κι εκείνος του έβγαλε τα...μπαλάκια του!!! :oops:
    νόμιζα ότι αυτός είναι ο μόνος τρόπος.... :smt102
    λάθος???Χριστέ μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Δηλαδή γινόταν και με άλλο τρόπο???και ο γιατρός όμως????δεν κατάλαβε?????στείρωση του είπα!!!!!
    αχχχχχχ.....γι'αυτό δε με θέλει ο γατούλης πια..... :smt022
  18. aristea

aristea Active Member

Ο Dralion το ξεκαθάρισε άψογα το θέμα.
    Αλλο στείρωση και άλλο ευνουχισμός.Το δεύτερο αλλάζει τελείως το χαρακτήρα του ζώου.
    Aggeliki και τα στειρωμένα δεν τσακώνονται γιατί πάυει να ισχυεί ο ανταγωνισμός του επιβήτορα! Κοίτα να δεις εμένα το σκυλί μου είναι ζωηρό και μ' αρέσει πολύ. Εαν δεν σκεφτόμουν ότι μπορεί να μου ξεφύγει να τσακωθεί και να ζευγαρώσει με κάποια σκύλα με τα γνωστά επακόλουθα δεν θα το στείρωνα. Ξέρω ότι θα αλλάξει ο χαρακτήρας του και δεν θα το ήθελα αλλά είναι αναγκαίο .Άμα τον ευνουχίσω θα γίνει αρνί δηλαδή? Να μου λείπει.
    Το να επεμβαίνεις στις ορμόνες δεν είναι μικρή υπόθεση.
  19. joan

joan New Member

Παιδιά δεν καταλαβαίνω γιατί κολλάτε στη λέξη? Προφανώς ο άνθρωπος θα ήθελε να πει στείρωση. Με την στείρωση κόβουνε κάτι μέσα στα μπαλάκια του αρσενικού και μετά αυτά σιγά σιγά μαζεύουν. Είναι μια πολύ απλή επέμβαση και ανώδυνη για τον σκύλο. Εγώ την έχω κάνει στον αρσενικό μου και δεν κατάλαβε τίποτα. Το ίδιο χαζοχαρούμενο που ήταν είναι και τώρα.

Τώρα για την επιθετικότητα, ναι μπορεί να μειωθεί με την στείρωση αλλά εξαρτάται το είδος της επιθετικότητας. Δεν λύνονται όλα τα προβλήματα με την στείρωση αν και κατά τη γνώμη μου πρέπει να γίνεται. Αν πχ είναι επιθετικός στους ανθρώπους δεν θα λύσεις κάτι. Αν είναι σε αρσενικά σκυλιά και το παίζει νταής, εκεί μπορεί να μειωθεί το πρόβλημα.
  20. pity

pity New Member

ΔΗΛΑΔΗ ΕΠΕΙΔΗ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ ΛΙΓΑΚΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΥΝΟΥΧΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΣΤΕΙΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ?

Share This Page