Ευνουχισμός

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by pity, Jun 19, 2007.

1. aggeliki

aggeliki New Member

δεν του τα κοβουν απο την ριζα,αλλα βγαζουν αυτο που ειναι μεσα και με τον καιρο ατροφουν και μαζευουν και μετα εξαφανιζονται.
  2. Eleonora

Eleonora New Member

Ευχαριστώ για τη διευκρίνηση... Δηλαδή, σε λίγους μήνες εξαφανίζονται εντελώς τελείως ε; :? Το δέρμα που πάει;; Συγνώμη για τις χαζοαπορίες, θα ήθελα να ξέρω και πως θα είναι οπτικά πέραν όλων των άλλων αλλαγών.
  3. aggeliki

aggeliki New Member

εξαφανιζεται μεσα σε ενα χρονο,δεν θα σου φανει η διαφορα αμεσως,οταν θα τον παραλαβεις απλα θα ειναι μικροτερα.
  4. fwteinh

fwteinh New Member

α ρε aggeliki με τις περιγραφες σου :p :p :p
  5. caramel

caramel New Member

συγγνώμη που επαναφέρω το θέμα αυτό αλλα τα διαβάζω επειδή έχω σκοπό να ευνουχίσω τελικά το σκύλο μου..και έχω μια απορία ..μετά από όλη αυτήν την συζήτηση και τις ipeksigiseis, γιατί καταλήξατε στο ότι η στείρωση είναι καλύτερη από τον ευνουχισμό??

εγώ με τα από όλα αυτά κατάλαβα ότι η στείρωση δεν προσφέρει τίποτα στο ίδιο το zoo ενώ ο ευνουχισμός προσφέρει αυτά που προσφέρει η στείρωση( δηλαδή να μην υπάρχουν ανεπιθύμητες genes) plus την ηρεμία του όσο αναφορά τις ορμόνες και σχεδόν εξαφανίζει τις οποιες πιθανότητες καρκίνου υπάρχουν..

υπάρχει κάποιος που να έχει κάνει στείρωση και κάποιος που να έχει κάνει ευνουχισμό να μου πouv την προσωπική εμπειρία για να καταλήξω κι εγώ ?thanks!
  6. Sofia Iv.

Sofia Iv. New Member

Εγω απο προσωπικη εμπειρια κ συμφωνα με τις συμβουλες του κτηνιατρου μου, που ειχα τη τυχη να μου μιλησει κ για τις 2 μεθοδους ωστε να μπορεσω να επιλεξω, επελεξα σα πρωτη επιλογη (κ πρωτη εντυπωση γιατι ηταν αρχη... κ πριν πολυυυυ καιρο) τη στειρωση. Το ειδα συναιασθηματικα, οτι δε θελω να της αλλαξω ή αφαιρεσω κατι μονιμα (οποτε σε καταλαβαινω απολυτα να το σκεφτεσαι, να το ψαχνεις κ να μη θες..), κ οτι ειναι προτιμοτερο να της ραψουν τη μητρα μονο ωστε να μη μπορει να τεκνοποιησει - να πεσει μεσα το σπερματοζωαριο με λιγα λογια (ετσι θυμαμαι οτι μου το ειχαν περιγραψει απλα..).

Κ στη πορεια με το που τους λεω τι επελεξα μου λενε τα εξης ολοι (κτηνιατρος, γονεις, φιλοζωοι) - 1ον) Για πιο λογο να υποστει χειρουργειο το ζωο κ να γινει μιση δουλεια? Γιατι να μην κανεις τη μονιμη μεθοδο, σκοπευεις δηλαδη ποτε στο μελλον να τη βαλεις για χειρουργειο ξανα για να αφαιρεσεις το ραψιμο ωστε να μπορει να τεκνοποιησει???? 2ον) Περιοδο (κ οτι προβληματα επιφερει αυτο κ δεν αναφερομαι φυσικα στο χαλι του σπιτιου αλλα στη ταλαιπωρια του ιδιου του ζωου γιατι οπως θα γνωριζουν οι γυναικες δεν ειναι κ το πιο ευχαριστο να σου τυχει ουτε κ το πιο ανωδυνο.., αλλα κυριως στα αρσενικα που μαζευονται εξω απο το σπιτι σου, προσπαθουν στη καθε ευκαιρια οχι να παιξουν αλλα να στη μπιπ κ αλλα πολλα), επισης τη σεξουαλικη επαφη κ τα νοσηματα (απο τα οποια 2 καποια μπορει να ταλαιπωρηθουν παρα πολυ οπως πχ απο αφροδισιο, αν το αρσενικο ειναι ιδιαιτερα μεγαλοσωμο... φυσικα κ δε θα το επιτρεψεις αλλα αν καποια στιγμη χτυπα ξυλο σου ξεφυγει για καποιες ωρες κ ζευγαρωσει? Ή απο λάθος οπως συνέβη με τον Λυόν σου Φιλιάννα πχ! Εχουν δει πολλα τα ματια μου, μεχρι κ μ@λ*κες να παιρνουν αγκαλια το σκυλο τους κ να τον βαζουν μεσα στην αυλη καποιου που υπηρχε θηλυκο κ το ειχαν περιορισει οι ανθρωποι γιατι ειχε περιοδο... κ κατεληγε φυσικα εγκυος το σκυλι προς εκπληξη των ιδιοκτητων οι οποιοι πιστευαν πως ειχαν προστατεψει το σκυλι τους απο τυχον ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη! Ή με αφροδισιο κ ισως κ πληγή .. αν επροκειτο για στειρωμενο). 3ον) Πολυ σοβαρες ασθένειες απο τις οποιες το προφυλασεις με τον ευνουχισμο που εχετε αναφερει ηδη πολλες φορες. Κ δε συμφωνω με τον HitMan (μπαμπα του πανεμορφου κ λατρεμενου Zidane :) ) που λεει οτι αν ειναι ετσι κ εγκεφαλικο υπαρχει πιθανοτητα να παθει να του βγαλουμε πχ τον εγκεφαλο ή ολα τα αλλα παραδειγματα που εθεσε, γιατι ολα αυτα που ανεφερε ειναι ασθενειες που η αντιμετωπιση τους ή δεν ειναι αυτη είτε απλα δεν υπαρχει! Δε θα κανει δηλαδη καλο στο σκυλι να το αφησουμε χωρις εγκεφαλο! LOL :-D Δεν αποτελει τροπο αντιμετωπισης κ θεραπειας αυτο, ενω ο ευνουχισμος ειναι ! Το ενα κανει καλο κ ειναι εφικτο κ το αλλο κανει μονο κακο κ ειναι ανεφικτο ! Ειναι δηλαδη για 'μενα ενα τελειως αστοχο παραδειγμα/συγκριση!!!! Ναι εκει που μπορουμε να παρουμε μετρα για να προφυλαξουμε τα ζωακια μας φυσικα κ θα το κανουμε. Κ μη ξεχναμε αλλωστε πως το καλυτερο σλογκαν της ιατρικης εδω κ χρονια (κ το πιο σωστο κατα τη γνωμη μου) ειναι το Προληψη για να ΜΗ χρειαστει Θεραπεια! Ο ευνουχισμος ειναι ενα ειδος Προληψης!

Τελικα οπως ισως θα καταλαβατε διαλεξα τον ευνουχισμο για τη σκυλιτσα μου κ μπορω να πω πως το μονο κακο που ειδα (για να ειμαι αντικειμενικη κ απολυτα ειλικρινης) οπως κ στη 1 απ'τις γατες μου (οι οποιες εχουν κρατησει το χαρακτηρα τους καθως κ το ενδιαφερον για πολλα πραγματα κ οχι μονο για μαμ, κακα κ νανι οπως αναφερθηκε για καποια γατουλα) ειναι το παχος... Ομως κ αυτο ειναι μια προδιαθεση που προκαλειται απο τον ευνουχισμο που οπως εχουμε δει σε πολλα ζωα κ στη πραξη εχει να κανει με τη Προληψη που ΔΕΝ πηρα εγω μετεγχειριτικα κ ετσι παχυναν... Ειναι δικο μου το λαθος κ οχι της μεθοδου του ευνουχισμου! :)
  7. caramel

caramel New Member

γιαυτον ακριβώς τον λόγο κατέληξα κι εγώ στον ευνουχισμό..γιατί με την στείρωση τον βάζεις σε διαδικασία χειρουργείου αλλα χωρίς να του προσφέρεις τίποτα..κανεις κάτι για το κοινό καλο κι όχι για το δικό του καλο..έτσι το είδα. απλά ήθελα πριν το κάνω ,να ακούσw και την προσωπική εμπειρία κάποιου που είχε ευνουχίσει η στείρωσει το σκυλάκι του γιατί καμια φορα αλλιώς είναι τα πράγματα στην θεωρία κι αλλιώς στην πράξη..!σευχαριστw παρα παρα πολύ σοφια! :D

Νομίζω ότι την παχυσαρκία θα ήταν πολύ δύσκολο να την αποφυγεις..κι ο θείος μου που έκανε το ίδιο,η σκύλα του έγινε διπλάσια παρόλο που πρόσεχε την διατροφή τις!Είναι σαν τα αντισυλληπτικά σε εμάς..οι ορμόνες παίζουν σημαντικό ρολο στον μεταβολισμό..καλύτερα λίγο παχουλή πάντως παρα με τον φόβο του καρκίνου.. Wink

εγώ πάντως θα χάρw αν ο δικός μου πάρει κάνα κιλό,γιατί είναι πετσί και κόκαλο!όταν τον κάναμε μπάνιο,που το μαλλί δεν ήταν αφάνα ..φαινόταν πραγματικά ποσο αδύνατος ήταν!!άπαπαπα...

Share This Page