Φαρμακείο Σκύλου

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by Alex2, Feb 20, 2008.

1. Alex2

Alex2 New Member

Θα ήθελα να ρωτήσω τι ακριβώς πρέπει να περιέχει το φαρμακείο ενός σκύλου και από που πρέπει να αγοράσω τα συγκεκριμένα φάρμακα.

Πιο συγκεκριμένα θα ήθελα να ρωτήσω:
    - Για ποια προβλήματα συνίσταται η χρήση κάθε φαρμάκου.
    - Ποια είναι η κατάλληλη δόση ανά κιλό.

Έχω ακούσει κατά καιρούς διάφορα (ατροπίνη, ταμπλέτες άνθρακα), αλλά δεν ξέρω ούτε πότε, ούτε σε τι ποσότητες να τα χρησιμοποιήσω αν χρειαστεί.
  2. gikkat

gikkat New Member

Το δικό μας φαρμακείο έχει:

1. Ατροπίνες (ρώτα κτηνίατρο για την δόση είναι ανάλογα με το μέγεθος του σκύλου, κιλά κλπ.) σε ενέσιμη μορφή και τη βρίσκεις σε φαρμακεία (όχι σε όλα)
    2. Σύρριγγες
    3. Οξυζενέ
    4. Bedadin ή κάτι ανάλογο
    5. Γάζες (αυτοκόλλητες και μη)
    6. Βαμβάκι
    7. Κάτι που να προκαλεί εμμετό (συρόπι συνήθως, δεν θυμάμαι ποιο έχω)
    8. Κρέμες για δερματικές παθήσεις (γιατί παρουσιάζουμε)
    9. Σταγόνες για τα μάτια (για μολύνσεις κλπ. επίσης ξεχνάω το όνομα)
    10. Κάτι για τσιμπίματα σε ενέσιμη μορφή, συνήθως prezolon (αν πάλι το θυμάμαι καλά)
    11. Ψαλλιδάκι (γεια σου ρε admin)
    12. Pulvo (αιμοστατικό) (μπράβο βρε Δροσιά)

ps. Θα έπρεπε, αλλά δεν έχω ταμπλέτες ενεργού άνθρακα...

Αν θυμηθώ κάτι άλλο το προσθέτω. Βασική προϋπόθεση για όλα είναι να τσεκάρουμε τις ημερομηνίες λήξης μιας και δεν είναι πράγματα που χρησιμοποιούμε καθημερινά. Γενικά, τα βασικά από την παραπάνω λίστα είναι προφανή, για τα υπόλοιπα προσθέτεις ανάλογα με τις ανάγκες του σκύλου σου. :?
  3. Alex2

Alex2 New Member

Σε ευχαριστώ.

Όλα τα παίρνεις από το φαρμακείο? Χρειάζεσαι συνταγή κτηνιάτρου για κάποιο από αυτά?
  4. gikkat

gikkat New Member

Όλα από φαρμακείο. Συνταγή δεν χρειάζεται με μια μικρή επιφύλαξη για την ατροπίνη, γιατί εγώ πήγα συστημένη σε φαρμακείο που ο κτηνίατρος μας ήξερε ότι φέρνει, μιας και φέρνει και γι' αυτόν. Πιθανόν να μπορεί να σε προμηθεύσει και ο ίδιος ο κτηνίατρος...
  5. platon

platon Σκύλος

Υπάρχει ενέσιμο και για τον εμετό.

Για τα τσιμπήματα, οποιαδήποτε ενέσιμη κορτιζόνη κάνει δουλειά.

Εκτός από τις ημερομηνίες λήξης, σημασία έχει και η αποθήκευση του "φαρμακείου" γιατί πολύ πιθανόν αν φτιάξουμε ένα τέτοιο και το πετάξουμε στο πορτπαγκάζ του αυτοκινήτου για κανά χρόνο και το χτυπάει ο ήλιος, να μην έχουμε τα αποτελέσματα που θα θέλουμε όταν το χρειαστούμε.

Μαζί με όλα αυτά που έχει βάλει η Κατερίνα, προσθέστε και ένα ψαλιδάκι για να καθαρίσετε κάποιο τραύμα ή κάτι άλλο αν τύχει.
  6. gikkat

gikkat New Member

Το θεώρησα δεδομένο... :oops:
  7. drosia

drosia New Member

εμεις εχουμε και pulvo και betadine για πληγες, χτυπηματα, σταγονες για τα αφτια επισης, παιζουν ωτιτιδες συχνα πυκνα, και απαραιτητως ενεσιμη μορφη για εμετο, την κανουμε πριν την ατροπινη ετσι μας ειπε ο κτηνιατρος. Ολα αυτα μας τα εχει δωσει κτηνιατρος και τα εχουμε παρει ελευθερα απο ανθρωπινο φαρμακειο
  8. gikkat

gikkat New Member

ωχ ναι και pulvo... κι εμείς έχουμε pulvo!!! :-D
  9. ROTTIE

ROTTIE New Member

Πολύ χρήσιμο θέμα!
    Να συμπληρώσω και εγώ:

Κάψουλες ενεργού άνθρακα (πχ norit). Σε περίπτωση δηλητηρίασης από φόλα, καθυστερεί την απορρόφηση του δηλητηρίου. Ο ενεργός άνθρακας, λόγω της μεγάλης του εσωτερικής επιφάνειας, μπορεί να προσροφά επιβλαβείς ή ανεπιθύμητες ουσίες που βρίσκονται στον γαστρεντερικό σωλήνα. Απαραίτητη προϋπόθεση το ζώο να διατηρεί το αντανακλαστικό της κατάποσης.

Zantac (αντιόξυνο) ½ -1 ανάλογα με το βάρος του σκύλου.

:)
  10. Irene

Irene New Member

δυο φορες που χρειαστηκε να παρω , δεν που ζητησαν συνταγη , ισως καταλαβαν , πως την ζητουσα για συγκεκριμενο λογο ...?! :?

Αυτο βεβαια δεν αποτελει κανονα , απλα μια πληροφορια :wink:
  11. Irene

Irene New Member

και να συμπληρωσω και το εξης : ( μαθημα η εμπειρια :oops: )
    προσωπικα εχω παντα και χαπακι ηρεμιστικο ,
    (ειδικα για μεγαλοσωμο σκυλι )

σε περιπτωση που "παθει"κατι προκειμενου να το ηρεμησω και μεχρι να το ΤΡΕΞΩ στον κτη/ρο , του δινω ενα χαπακι κατοπιν τηλ. επικοινωνιας με τον ιατρο !!

ετσι και το σκυλι δεν πανικοβαλεται , και εγω μπορω να το μεταφερω με ασφαλεια (και για τους δυο μας :wink: )

να σας δωσω ενα παραδειγμα : ειχε σφηνωσει στο Golden μας ενα κοκκαλο διαγωνια στην ανω γναθω του ... το σκυλι αρχισε να τρελενεται
    διοτι και τον πονουσε , και τον ενοχλουσε .
    εγω δεν μπορουσα να το βγαλω με τιποτα , μιλαω με τον ιατρο μας , του δινω μισο χαπακι - ισα να καλμαρει ο καημενος μου , και τρεχουμε νυχτιατικα στο ιατρειο , οπου και εγινε ολοκληρη επιχειρηση αφαιρεσης κοκκαλου :wink:

πιστευω πως το να τον ηρεμισω σε μια τετεια περιπτωση ειναι οτι πιο σημαντικο , αφου σε μας βασιζονται , αρκει βεβαια να εισαι σε ΑΜΕΣΗ επικοινωνια με τον κτηνιατρο σου , και φυσικα εμεις να κραταμε την ψυχραιμια μας και να μην πανικοβαλομαστε , διοτι πιστευω πως τοτε πανικοβαλεται και το σκυλι περισοτερο .
  12. Alex2

Alex2 New Member

Οκ, σας ευχαριστώ όλους. Με την πρώτη ευκαιρία θα πρήξω και τον κτηνίατρο για να μου πει τις σωστές δόσεις και να μου δείξει πως γίνονται οι ενέσεις (έχω και μια απέχθεια ως προς αυτά, οπότε χρειάζομαι εντατικά μαθήματα).

Μια ένσταση μόνο για το ηρεμιστικό. Εγώ χρησιμοποιούσα calmivet την πρώτη φορά που μετέφερα τα σκυλιά μου και δεν ήξερα τη συμπεριφορά τους, έτσι ώστε να τα ηρεμήσω λίγο. Ποτέ δεν είχε το αποτέλεσμα που ήθελα, ίσα ίσα που τα ζάλιζε και γίνονταν χάλια, αλλά η αντίδραση αντίδραση. Πραγματικά δεν νομίζω να το ξαναχρησιμοποιήσω ποτέ.
  13. Irene

Irene New Member

φιλε Αlex2 ,

μου γεννηθηκε η εξης απορια με τα ανω : δηλαδη ποσο συχνα εδωσες το calmivet ?? δεν ειχες μιλησει με τον κτηνιατρο πριν το χορηγησεις ?
    ... το οτι θα τα "χαλασει" ειναι αναμενωμενο , αφου ειναι ηρεμιστικο :oops:

οπως προανεφερα , μιλησα με βαση προσωπικης εμπειριας και ΑΦΟΥ τηλεφωνισα στον ιατρο μας , εμας παντως μας βοηθησε - τωρα , τι να σου πω ...
  14. gikkat

gikkat New Member

Τι περίμενες να κάνει? Ηρεμιστικό έδωσες... :?
  15. Alex2

Alex2 New Member

Irene, ποιος λες να μου σύστησε το calmivet? Δεν είμαι τύπος που παίρνει φάρμακα και μπουκώνει τα σκυλιά έτσι, χωρίς καν να μιλήσω με τον κτηνίατρο.

Λοιπόν, για να διευκρινήσω, το calmivet το χρησιμοποίησα 2 φορές και μου το είχε δώσει ο ίδιος ο κτηνίατρος. Το έδωσα στα σκυλιά όταν είχαμε ταξίδι 6 ωρών, γιατί ανησυχούσα με την πιθανή συμπεριφορά τους και ήθελα και για το δικό τους καλό να είναι ήρεμα στο ταξίδι και να μην ταλαιπωρηθούν.

Έδωσα την ποσότητα που έπρεπε για τα κιλά τους και παρατήρησα ότι είχαν ακριβώς την ίδια συμπεριφορά με πριν, με τις εξής διαφορές. Ήταν αποπροσανατολισμένα, και ο μεγάλος μου δεν μπορούσε καλά καλά να περπατήσει, με αποτέλεσμα να κουβαλάω αγκαλιά ένα σκυλί 25 κιλών πάνω κάτω στο πλοίο, γεγονός αναμενόμενο μεν, που δε το είχα σκεφτεί δε.

Προσωπικά ήθελα απλώς κάτι να μειώσει τις αντιδράσεις τους. Εφόσον δεν πέτυχε δεν το έχω ξαναχρησιμοποιήσει για το σκοπό αυτό.
  16. Alex2

Alex2 New Member

Κατερίνα, ηρεμιστικό έδωσα και το μικρό μου σκυλί χτυπιόταν σα δαιμονισμένο. Το κάνει το ηρεμιστικό αυτό? Άσε που πήγε να με δαγκώσει, που δεν το κάνουν ΠΟΤΕ.
  17. noela

noela New Member

Πολύ ενδιαφέρον θέμα!

Φυσιολογικός ορός επίσης, που "παίζει" για τα πάντα.

Κι αυτό για φόλα είναι; Σε τι μορφή;

Εμετός δεν πρέπει να προκαλείται πάντα σε περίπτωση φόλας, γιατί αναλόγως τι περιείχε (π.χ. γυαλιά ή κάτι καυστικό) μπορεί να κάνει τα πράγματα χειρότερα.
  18. aristea

aristea Active Member

Να ρωτήσω κάτι, λιγο εκτος θέματος 8)
    Που κάνουμε την ενεση ατροπινης η δεν εχει σημασία?
    Δινουμε αμέσως καψουλες ενεργού άνθρακα ή πρεπει να προηγηθεί η ένεση?
    Τέλος το Zantac για ποια περίπτωση είναι?

Ευχαριστώ
  19. gikkat

gikkat New Member

@Alex2
    Όταν δίνουμε ηρεμιστικό, δεν περιμένουμε από το σκυλί να περπατήσει και να κινείται γενικά. Είναι αναμενόμενο να μην μπορεί. Η λογική του ηρεμιστικού είναι το ζώο να είναι στην κλούβα μεταφοράς του χαλαρό και ήρεμο...

Φυσικά και πήγε να σε δαγκώσει γιατί το είχες σε ένα περιβάλλον που δεν ήξερε και το σκυλί ήταν σε κατάπτωση από το φάρμακο, άρα όλα τα έπερνε σαν απειλή.

Δεν χρησιμοποιείται έτσι το ηρεμηστικό...
  20. Alex2

Alex2 New Member

Έχεις δίκιο και δυστυχώς το κατάλαβα με αυτό τον τρόπο. Πάντως ούτε στην κλούβα ήταν ήρεμη :wink:

Share This Page