Φαρμακείο Σκύλου

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by Alex2, Feb 20, 2008.

1. Irene

Irene New Member

θελω να μην διακρινω υφος επιθετικο ... στο κατω-κατω μια απορια εξεφρασα , η οποια μου γεννηθηκε με τα λεγομενα σου , τεσπα ...

θα επαναλαβω για τριτη φορα : το calmivet εδωσα κι'εγω αλλα οχι για ταξιδι ( εγω-παλι- πιστευω πως τα ταξιδια θα τα μαθουν και θα τα συνηθησουν σταδιακα , και μετα θα τα απολαμβανουν )
    αλλα για ιατρικη περιπτωση οπου το θελαμε να βρισκεται το σκυλι σε καταστολη ...

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
    θα ηθελα σε αυτο το σημειο να αναφερω πως αρκετες φορες ,
    οταν αναφερομαστε στο forum σε
    περιπτωσεις οπως ιατρικα ,διαγνωστικα η ακομα και συμβουλευτικα posts ,
    τα λεγομενα μας προερχονται απο εμπειριες που αποκταμε ολοι με τον καιρο και τα χρονια συμβιωσης με τα τετραποδα μας - κανενας δεν τα γνωριζει ολα εξ'αρχης και τα λεγομενα μας σε καμια περιπτωση δεν ειναι και δεν μπορουν να αποτελουν κανονες - η καθε περιπτωση και το καθε περιστατικο ειναι μοναδικο ...

γι'αυτο θα παρακαλουσα - και συγκεκριμενα τον/την Alex2 - να κατανοησει , για ποιον λογο εγραψα της φρασεις :
    - μαθημα η εμπειρια
    - προσωπικα εχω παντα και χαπακι ηρεμιστικο
    - και πολλες φορες την λεξη "πιστευω"

Ευχαριστω
  2. Alex2

Alex2 New Member

Ειρήνη συγγνώμη αν σου φάνηκα επιθετική. Και εγώ σύμφωνα με την εμπειρία μου μίλησα και ίσως να μην έπρεπε να χρησιμοποιηθεί για το σκοπό αυτό το ηρεμιστικό, αν και μου το είχε συστήσει ο κτηνίατρός μου, που τον εμπιστεύομαι. Φίλες :p ?
  3. Irene

Irene New Member

παψαμε ποτε να ειμαστε ??? :rolleyes:

:smt052 ;-) :p
  4. gikkat

gikkat New Member

Αγαπητοί, είμαστε ήδη εκτός θέματος (κι εγώ παρέα)... Είναι ενδιαφέρον θέμα μην το χαλάσουμε :wink:
  5. noela

noela New Member

Απ'ότι κατάλαβα, το Zantac δίνεται για συστροφή στομάχου και δεν χρειάζεται συνταγή αν δεν είναι το δυνατό. Επίσης δίνεται για προβλήματα οισοφάγου, στομάχου και μετρίαση των συμπτωμάτων από acetaminophen (παρακεταμόλη) η όποια είναι τοξική για τα σκυλιά.
    Αυτά βέβαια τα βρήκα στο ίντερνετ και όχι από κάποια αξιόπιστη πηγή.
  6. Irene

Irene New Member

Βρηκα το παρακατω post της aggelikis απο παλια :

ελπιζω αυτο να βοηθαει ...

εγω παντως την ενεση ατρπινης την ειχα κανει επιδουρια
    ( το λεω σωστα ??? - τεσπα κατω απο το δερμα ...)
    μου ειχε πει καποτε ο κτηνιατρος μου , οταν δεν ξερεις που ειναι το "προβλημα" (πχ πριν απο ποση ωρα εχει φολιαστει , πρεπει να κανεις την ενεση οσο γινετε πιο γρηγορα , και καλο ειναι να την κανεις κατω απο το δερμα στην περιοχη του θωρακα για να επιδραση γρηγορα στην καρδουλα του ...

δυο φορες γλυτωσα ζωακι ετσι ... :?
  7. aristea

aristea Active Member

Noela, Irene ευχαριστώ. :)
  8. gikkat

gikkat New Member

H ατροπίνη γίνεται και υποδόρια και ενδοφλέβια... Απλά δεν είναι πάντα εύκολο να κάνεις ενδοφλέβια. Σε κάθε περίπτωση πάντα πάμε στον κτηνίατρο μετά τη χορήγηση του φαρμάκου...
  9. Irene

Irene New Member

:smt115

:lol: :lol: - να της , αυτην την λεξη εψαχνα ...
    ε ενα λαθακι : επιδουρια ειπα :smt021 ,
    υποδορια ειναι η σωστη ...

:prayer: sorry
  10. platon

platon Σκύλος

Η ατροπίνη ανάλογα την χρήση της γίνετε είτε ενδομυϊκώς, είτε υποδόρια, είτε ενδοφλέβια.

Συνήθως για εμετό χρησιμοποιούμε και απομορφίνη (filtalon) υποδόρια. Πιο εύκολο πάντως, αν δεν βρίσκουμε, είναι το αλατόνερο.
  11. ROTTIE

ROTTIE New Member

Όχι Εφακι. Το Zantac είναι αντιοξινο. Το χορηγούμε σε περίπτωση στομαχόπονου. :wink:
  12. dafni

dafni New Member

Σόρρυ που το επαναφέρω, τώρα το είδα αυτό. Ο κτηνίατρος μου δεν προτείνει τα calmivet γιατί (από ότι μου είπε δεν έχω δώσει ποτέ) δεν μπορείς να ξέρεις αν θα το πιάσει το ζώο. Μπορεί σε 2 σκυλιά ίδιων κιλών το ένα με ένα χάπι να κοιμάται και το άλλο με 3-4 να μην έχει καταλάβει τίποτα. Μου είχε δείξει κάτι άλλα χάπια αν σας ενδιαφέρει τον ρωτάω :wink:
  13. noela

noela New Member

Δε με προσέχεις, δε με προσέχεις. Μου απάντησα πιο κάτω. :-D
  14. noela

noela New Member

Θα πρότεινα και θερμόμετρο, κατά προτίμηση ψηφιακό ώστε να μην υπάρχει κίνδυνος να σπάσει μιας και είναι λίγο "ιδιαίτερο" στην μέτρηση σκύλου.

Επίσης φίμωτρο ή κάτι που να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως τέτοιο γιατί αν το σκυλάκι μας υποφέρει πολύ πιθανόν να προσπαθήσει να μας δαγκώσει άμα το πασπατέψουμε.
  15. gikkat

gikkat New Member

Αντί για φίμωτρο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τον επίδεσμο.γάζα... Μαγκάιβερ :wink:
  16. noela

noela New Member

Εκτός αν τον χρειάζεσαι τη δεδομένη στιγμή κυρία Macgyver. :-D
  17. gikkat

gikkat New Member

Έχω ένα γι' αυτή τη δουλειά... :smt110

Share This Page