Άφιξη δεύτερου σκύλου στο σπίτι-προβλήματα

Discussion in 'Διάφορα Άρθρα' started by teo de gianni, Oct 22, 2015.

1. teo de gianni

teo de gianni New Member

Καλημέρα σε όλους!Είμαι καινούριο μέλος στο forum και θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με κάτι που με
    προβληματίζει έντονα. Είμαι ιδιοκτήτης εδώ και 8 χρόνια ενός υπέροχου αρσενικού Κόκερ Σπάνιελ. Χθες
    φέραμε στο σπίτι ένα κουτάβι Pitbull 40 ημερών και στο σημείο αυτό είναι που ξεκινά ο προβληματισμός μου:
    όταν συναντήθηκαν, το κουτάβι προσπάθησε να πλησιάσει τον μεγάλο,αλλά αυτός οπισθοχωρούσε φοβισμένος και αρνούταν γενικά κάθε επαφή. Στη συνέχεια άρχισε να ουρεί συνέχεια(ο μεγάλος) μέσα στο σπίτι,πράγμα που είχε να το κάνει από μωρό,αφου πλέον ήταν τυπικότατος στο θέμα της ανάγκης του. Φαντάζομαι ότι αυτό το έκανε στα πλαίσια ανταγωνισμού με τον μικρό. Μεχρί εδώ το ψιλο-παλεύω. Αυτό που με έχει τρομοκρατήσει όμως είναι πως άρχισε να γίνεται αρνητικός απέναντι μου: δεν έρχεται όταν τον καλώ ή πλησιάζει με δυσκολία, ξεκινάω να τον χαιδεύω κ μετά από λίγο, τινάζει το χέρι μου με το κεφάλι του και απομακρύνεται...Γενικά, ήταν σχεδόν κολλημένος πάνω μου και τώρα στέκεται απόμακρος. Το πρωί που σηκώθηκα να πάω στο γραφείο, δεν έκανε τίποτα από αυτά που κάνει κάθε μέρα:να πηδάει πάνω μου, να με γλύφει, να με πειράζει κλπ. Αρνήθηκε ακόμα και τις λιχουδιές που του δίνω και το αποκορύφωμα...φέυγοντας από το σπίτι για τη δουλειά, με "έγραψε" κανονικά, ενώ πάντα έτρεχε πίσω μου. Υπάρχει κίνδυνος να πέσει σε κατάθλιψη? Ακόμα χειρότερα, διάβασα για περιπτώσεις που ο παλιός σκύλος απομακρύνθηκε ΤΕΛΕΙΩΣ από το αφεντικό του με την άφιξη του καινούριου.Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να θυσιάσω την 8ετή "αδελφική" σχέση μου με τον μεγάλο,όσο κι αν θέλω και τον μικρό. Σας παρακαλώ, όποιος γνωρίζει ας με βοηθήσει....
  2. marich

marich Active Member

Λοιπόν το κανει από ζήλια για αυτο προσπάθησε να τον πλησιάσεις με το αγαπημένο του παιχνίδι
  3. Marina&Cookie

Marina&Cookie Active Member

ηταν λιγο αποτομος ο ερχομος ενος νεου σκυλιου επρεπε πριν το παρεις να εχει το σκυλακι την μυρωδια του αλλου και το αντιθετο.το σκυλακι νοιωθει προδοσια για τον ερχομο του αλλου σκυλιου(πχ ενα παιδι 8ετων και δεν θελει αδελφια η μαμα του ομως παρολου που το λατρευει υιοθετει ενα παιδακι για Χλογους,το παιδακι νοιθει πρωδομενο,λυπημενο την στιγμη που ηξερε η μαμα του πως δεν ηθελε αδελφια και παρολου αυτα τωρα εχει αδελφακι χωρις να ηταν προιτημασμενο)μπορει τον τροπο που σου ειπα να τον κανεις και τωρα δωσε περισσοτερη σημασια στον μεγαλο παρα στον μικρο.να σκυλια εινα πιστα.δεν μπορουν απτη μια στιγμη στη αλλη να μη σε αγαπαει.
  4. Marina&Cookie

'εμενα το δικο μου περνουμε καναρινι και ζηλευει φαντασου για σκυλι
  5. Marina&Cookie

νοιθει παραμελημενο ενω δεν ειναι παρε καμια φορα παρε μια αδεια απο δουλεια και πατε μια μεγαλη βολτα μακρια απο το σπιτι και καντο να ξεχαστει με αλλο τροπο παιξτε και αλλα.βεβαιως με λουρι

Share This Page