1. kokacy10

kokacy10 New Member

Nomizo oti kai stri Kipro prepei na vgun epitelus nomoi gia ta katikidia den ksero poso tha antekso me to fovo mpas kai dilitiriasun ti gata mu. O geitonas mas mas eipe oti tu dilitiriasan to ena apo ta gatia tu. Tora prin apo ligo i mia apo tis gatules mas pige na kanei emeto. Iparxei periptosei omos o emetos na proklithike apo egkimosini giati i gata afti arxise na prizete?
  2. Xotikouli

Xotikouli New Member

Για τις φόλες προσπάθησε να κρατάς όσο γίνεται τα ζωάκια σου σε περιορισμένο μέρος (κήπο/σπίτι). Επίσης καλό θα ήταν να ψάξεις για σωματεία στην περιοχή σου και να ζητήσεις βοήθεια. Αν δεν υπάρχει, δοκίμασε να οργανωθείς μαζί με άλλους φιλόζωους και να προσπαθήσετε να εντοπίσετε ποιός/ποιοί προκαλούν το πρόβλημα. Μπορείς επίσης να τοιχοκολλήσεις αφισάκια σαν αυτά του stray.

Όσο για την γάτα σου... Νομίζω στο έχουμε ξαναπεί. Μην περιμένεις απαντήσεις από το internet όταν το ζωάκι σου έχει κάτι που υποψιάζεσαι ότι μπορεί να είναι σοβαρό. Εκτός απ'το ότι είναι πολύ δύσκολο να πάρεις σωστή απάντηση εξ αποστάσεως και με ελάχιστα στοιχεία για την κατάσταση, χάνεις και πολύτιμο χρόνο. Αν υπάρχει πρόβλημα, πήγαινε κατευθείαν σε γιατρό. Ή τουλάχιστον πάρτον άμεσα τηλέφωνο και πράξε ανάλογα με το τι θα σου πει.
  3. ROTTIE

ROTTIE New Member

Μου έχουν δηλητηριάσει την γάτα μου και δυστυχώς δεν την πρόλαβα. Ξεψύχησε στα χέρια μου.
    Αν είχε φάει φόλα, ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση να μην το καταλάβαινες αμέσως!
    Το ζώο πέφτει κάτω, βγάζει αφρούς και κάνει συνεχόμενες επιληπτικές κρίσεις που συνοδεύονται από ούρηση και διάρροια. Από τότε δεν πήρα ξανά γάτα...

Το γεγονός ότι πρήζεται κατά πάσα πιθανότητα έχει σχέση με αλλεργικό σοκ, λόγω τσιμπήματος από κάποιο έντομο. Το ζώο κινδυνεύει άμεσα! Εάν δεν έχεις κάποιο κορτικοστεροειδες και συριγγες μιας χρήσης για να μη χάνεις πολύτιμο χρόνο, πάρ’ την αγκαλιά και διακτινανιστήτε στον πλησιέστερο κτηνίατρο!
  4. kokacy10

kokacy10 New Member

I gata arxise na prizete prin mia vdomada kai prin apo ton emeto. Idi skeftomai na vro kai kapius allus filozoous kai na kanume mia diamartiria giafto to thema alla den nomizo oti tha exume epitixia. Episis mu ipan oti an dokimaze dilitirio tha pethene amesos i se sintomo xroniko diastima. I gata prepei na einai egkios giati den dexete na tin piaso kai afto to kani mono otan einai egkios.
  5. ROTTIE

ROTTIE New Member

ΚΑΙ αυτή είναι έγκυος? :smt119
    Λυπάμαι βρε kokacy10, αλλά ΔΥΣΤΥΧΩΣ είσαι ανεπίδεκτη μαθήσεως… :smt102
  6. nely13126

nely13126 New Member

ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΛΥΠΗΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΧΤΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΜΑΣ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΣΚΥΛΑΚΟ ΤΟΥ ΠΕΘΑΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΑΠΟ ΦΟΛΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 11 ΧΡΟΝΙΑ...ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΑ ΜΟΥ :( :( :( ΕΙΜΑΙ ΠΕΠΕΙΣΜΕΝΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΕΙΤΟΝΙΑ ΜΑΣ ΔΙΟΤΙ ΚΟΛΛΗΣΑ ΧΤΕΣ ΠΑΝΤΟΥ ΤΗΝ ΑΦΙΣΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΦΟΛΕΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΙΣΜΕΝΗ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ.
    ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΗ, ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ.... :(
    ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΠΑΣΩ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, ΘΑ ΞΑΝΑΚΟΛΛΗΣΩ ΤΗΝ ΑΦΙΣΑ ΝΑ ΔΩ ΠΟΙΟΣ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΚΙΖΕΙ.... :twisted:
    :shock:
    :( :( :(
  7. kokacy10

kokacy10 New Member

Lipamai poli gia oti egine alla kai na ton vreis ti tha tu peis tha se vgalei treli sinithos etsi kanun. Otan patisan to skilo tu gitona mas tin epomeni mera o geitonas mas pige na stamatisei to afto kinito pu patise to skilo tu(perna kahe mera apo kei) kai aftos afksise taxitita kai efige
  8. Δάφνη

Δάφνη New Member

Είχα διαβάσει κάπου ότι σε περίπτωση φολας, μια ένεση με ατροπίνη μπορεί να σώσει το ζώο. Δεν θυμάμαι πού το διάβασα και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες (τι ένεση; ενδομυϊκή, υποδόρια, ενδοφλέβια;) αλλά ισχύει; Έχει ακούσει κανείς σας κάτι τέτοιο;
  9. HitMan

HitMan New Member

Χωρίς να είμαι αρμόδιος.. η ατροπίνη έχει να κάνει με την καρδιά ή κάτι...
    Απ'όσα έχω διαβάσει υπάρχει διαφορετική αντιμετώπιση ανάλογα με την φόλα [π.χ. ποντικοφάρμακο.. κ.τ.λ. έχουν και ποικιλιά πανάθεμα τους..]
  10. dafni

dafni New Member

Από ότι ξέρω για την ατροπίνη (αν και ευτυχως δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ) προκαλεί εμετό στο ζώο αλλά την κάνεις μόνο σε περίπτωση που έχει φάει φόλα με δηλητήριο, αν έχει φάει φόλα με γυαλιά ΔΕΝ την κάνεις γιατί δεν μπορείς να κάνεις τίποτα και απλά το ζώο θα υποφέρει.
  11. elpi

elpi New Member

Καλημέρα! Εγώ είχα βρει αυτό στο ίντερνετ...διαβάστε το σαν ιδέα, αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά γιατί δεν είναι από κτηνίατρο, πανεπιστημιακό site κτλ. φαντάζομαι όμως ότι για να το γράψουν και να το ανεβάσουν κάποιον συμβουλεύτηκαν...έχω και εγώ ατροπίνες, αν καί μου είχε πει κτήνιατρος να τις χρησιμοποιούμε με σύνεση και όταν είμαστε σε θέση να ξέρουμε ότι το ζώο τη χρειάζεται γιατί γενικώς το να γεμιζουμε τα ζώα που δεν το χρειάζονται με ατροπίνη δεν είναι πολύ καλό...

"ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΣΕ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΜΕΝΟ ΖΩΟ

1. Τι δηλητήρια χρησιμοποιούνται κυρίως στην Ελλάδα: Εντομοκτόνα, Βαρφαρίνη (ποντικοφάρμακο) και τριμμένα γυαλιά αναμεμειγμένα με γευστικότατο φαγητό κονσέρβα, λουκάνικα, ωμό κρέας. Τα τριμμένα γυαλιά συνήθως δίνονται μέσα σε κιμά. Τα δηλητήρια αυτά προκαλούν αφάνταστο πόνο στα ζώα. Για τα δύο πρώτα υπάρχουν αντίδοτα. Για τα τριμμένα γυαλιά όχι. Η στρυχνίνη δεν περιλαμβάνεται διότι δεν πωλείται στην Ελλάδα.

2. Πώς θα καταλάβετε εάν ένα ζώο είναι δηλητηριασμένο:
    Οργανοφωσφορικά δηλητήρια (εντομοκτόνα σε υγρό ή σκόνη): Σιελόρροια, έντονη δακρύρροια, μύσις (σμίκρυνση) της κόρης του οφθαλμού, μυϊκά τινάγματα, ασθματική αναπνοή, τρέμουλο, σπασμοί, κώμα.
    Θεραπεία: Πηγαίνετε το ζώο σε κτηνίατρο το γρηγορότερο. Εν τούτοις για να δώσετε την δυνατότητα στο ζώο να επιβιώσει θα πρέπει να μάθετε να δίνετε τις πρώτες βοήθειες:
    1. Προκαλέστε εμετό: Δώστε αλάτι ή σόδα φαγητού διαλυμένο σε χλιαρό νερό (30 με 60cc διαλύματος). Μετά τον εμετό, ταμπλέτες ενεργού άνθρακα καθυστερούν την απορρόφηση του δηλητηρίου, αλλά αυτή την στιγμή τις βρίσκουμε δύσκολα στην Ελλάδα.
    Προειδοποίηση: Εάν το ζώο δείχνει σημάδια νευρικότητας όπως τρέμουλο, ζάλη, κατάρρευση, μην προσπαθήσετε να δώσετε εμετικό, μπορεί να προκληθεί πνευμονία εξ εισροφήσεως. Συνεχίστε με το επόμενο στάδιο.
    2. Κάνετε ένεση ατροπίνης (1 φιαλίδιο σε γάτα ή μικρόσωμο ζώο, 2 ή 3 φιαλίδια σε μεγαλόσωμο ζώο). Η ενδοφλέβια χορήγηση έχει τη γρηγορότερη απορρόφηση, η ενδομυϊκή απορροφάται πιο αργά και η υποδόρια ακόμα αργότερα.

Βαρφαρίνη (ποντικοφάρμακο): Μερικές φορές δεν υπάρχουν συμπτώματα για 2 - 3 μέρες. Κατόπιν εμφανίζονται στο σώμα ή τα ούλα κηλίδες κόκκινες, μοβ ή σκούρες μπλε, σημάδι εσωτερικής αιμορραγίας. Τα ούλα θα είναι πολύ αναιμικά. Η βαρφαρίνη καταστρέφει τον μηχανισμό πήξεως του αίματος και έτσι το ζώο μπορεί να αιμορραγεί από την μύτη, το στόμα, το πέος, τον πρωκτό, όπως και εσωτερικά.
    Θεραπεία: Κονάκιον (Βιταμίνη K) για να βοηθηθεί η πήξη του αίματος σε ενέσιμο διάλυμα, δόσης 5-20mg. ανάλογα το μέγεθος και βάρος του ζώου.

Τριμμένα Γυαλιά: Η πιο θανατηφόρα μέθοδος, χωρίς αντίδοτο. Όμως το ζώο πρέπει να μεταφερθεί σε κτηνίατρο το γρηγορότερο για να γίνει προσπάθεια διάσωσης.

Σημαντικό: Όταν ένα ζώο έχει δηλητηριαστεί από εντομοκτόνα ή τριμμένα γυαλιά είναι πολύ ευαίσθητο στο φως και τον θόρυβο, προστατέψτε το. Κάτι τέτοιο δεν ισχύει για τη βαρφαρίνη. Επειδή όμως συνήθως δεν γνωρίζουμε για τι δηλητήριο πρόκειται το καλύτερο είναι, κατά την μεταφορά σε κτηνίατρο, να έχετε το ζώο, σκεπασμένο ήσυχο και άνετο."

Το κέιμενο συνεχίζει περί των νομικών προεκτάσεων...

Πηγή: Τις παρούσες οδηγίες για τις πρώτες βοήθειες που μπορούμε να παράσχουμε σε δηλητηριασμένο ζώο αλλά και τις ενέργειες στις οποίες ο Νόμος μας επιτρέπει να προβούμε μας απέστειλε το Ζωοφιλικό Σωματείο ΑΡΓΟΣ, κατόπιν συνεννοήσεως με τον ΣΠΑΖ που εδρεύει στη Γλυφάδα. Τους ευχαριστούμε

-------------------------------------
    By blocking the action of acetylcholine at muscarinic receptors, atropine also serves as an antidote for poisoning by organophosphate insecticides and nerve gases.

Atropine is given as an antidote to SLUDGE (Salivation, Lacrimation, Urination, Diaphoresis, Gastrointestinal distress, Emesis) symptoms caused by organophosphate poisoning.

Πηγή: Wiki
  12. adoptastraydog

adoptastraydog New Member

Elpizw na einai kala :wink: Egw pantws ama piasw kanenan thn wra pou rixnei fola tha tou anoiksw me to zori to stoma kai tha ton anagkasw na th faei!!! :-x :shock: :shock:
  13. Morgan_A

Morgan_A New Member

.

Το κακό όμως είναι, ότι δεν τον πιάνουμε την ώρα που τη ρίχνει... :(

.
  14. noela

noela New Member

elpi πολύ καλό. :smt023
    Κι ελπίζω αχρείαστο...
    Δε μας φτάνουν όλες οι αρρώστιες από τις οποίες πρέπει να προστατέψουμε τα μικρά μας, έχουμε και τις φόλες... :-x

Share This Page