1. gikkat

gikkat New Member

Λοιπόν, έχω μια απορία επί των κουνελακίων...
    Ξεκινάμε βασισμένοι στο γεγονός ότι είμαι παντελώς άσχετη και ότι έχω μάθει γι' αυτά (και για τα χάμστερ) τα έχω μάθει μέσα από το forum, οπότε μη με λιθοβολήσετε!

Εγώ ως γνωστόν πλέον, είμαι σκυλού και αμέσως μετά γατού. Γενικά με τα γατόσκυλα, έχω την αίσθηση ότι μπορείς να επικοινωνήσεις (όπως και με όλα τα ζώα άλλωστε) με τη γλώσσα του σώματος. Έχουν όμως και ένα αβαντάζ καθώς νιαουρίζουν, γαυγίζουν με διάφορους τρόπους και βγάζοντας διαφορετικούς ήχους κάθε φορά που θέλουν να σου τραβήξουν την προσοχή ή να σου πουν κάτι...

Βλέποντας λοιπόν τα videos του Αυτιά της Μαρίας είπα να σας ρωτήσω. Ισχύει το ίδιο με τα κουνέλια? Κάνουν κανέναν ήχο (δεν ξέρω πώς αλλίως να το θέσω)? Μας λένε κάτι με τις φωνητικές χορδές τους ή τη βγάζουν στο μουγκό??? :-D

Σας υπενθυμίζω ότι είμαι άσχετη, φανείτε επιοικείς! :wink:
  2. caramel

caramel New Member

sinithos tin bgazoun sto mougo kopela mou :lol: alla otan tous neuriazeis,opos p.x na tous pirazeis tin miti tous ,tote kanoun san na grilizoun...

Auta otan theloun na sou poun kati,sinithos erxontai kai kathonte dipla sou +se kitane perimenontas... :lol: san zitianakia ena pragma :p
  3. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Χαχα!
    Καλή ερώτηση!
    Κοπελιά αν ακούσεις φωνή απο κουνέλι τότε μάλλον πεθαίνει έναν βασανιστικό θάνατο!
    Φυσικά γρυλίζουν κιόλας όταν είναι θυμωμένα αλλά δεν μοιάζει ακριβώς με το γρύλισμα του σκύλου! Είναι ένας ήχος που κάνουν με το διάφραγμα της μύτης τους! Επίσης οι κουνέλες που θηλάζουν κάνουν έναν ήχο σαν αυτό που κάνουν τα περιστέρια αλλά πιό σιγανό και είναι ένας τρόπος να επικοινωνήσουν την αγάπη τους στα μωρά τους! Ένα κουνέλι που κάνει έναν μακρόσυρτο διαπεραστικό ήχο σαν σφύριγμα είτε είναι σε απόλυτο πόνο είτε σε απόλυτο φόβο, πράγμα που σημαίνει οτι μάλλον το τέλος πλησιάζει!
    Απο την άλλη πλευρά έχουν ένα αρκετά περίπλοκο σύστημα επικοινωνίας με το σώμα, ακόα πιο περίπλοκο απο ζώα που χρησιμοποιούν καί τη φωνή τους! Έχω άπειρα πράγματα να πώ επάνω σε αυτό αλλά αντ' αυτού θα σου δώσω ένα λινκ που τα λέει όλα:
    http://www.paperglyphs.com/rabbits/rabb ... intro.html
    Λέει σχεδόν τα πάντα για το τί θέλουν να μας πουν τα στειρωμένα κουνέλια μας (τα αστείρωτα έχουν κάποιες εξτρά συμπεριφορές)!
    Θα σου δώσω ένα μικρούλι παραδειγματάκι απο το βίντεο: Τα κουνέλια που δέχονται με ευχαρίστηση το χάδι εκείνη την στιγμή ακουμπάνε το σαγόνι τους κάτω, χαμηλώνουν τα αφτιά και μισοκλείνουν τα μάτια! Στο σημείο που ο Αφτιάς κυκλοφορεί επάνω στην πολυθρόνα και εγώ τον κυνηγάω για να τον χαιδέψω αυτός μου δείχνει οτι δεν θέλει! Κάποια στιγμή που τον πετυχαίνω κάθεται αλλά μόνο για να μου κάνει τη χάρη, αφού έμεινε μόνο για λίγα δευτερόλεπτα, ενω θα μπορούσε να φύγει, αλλά με τα μάτια ορθάνοιχτα και τα αφτιά τέντα! Επίσης τα περισσότερα χάδια τα απαιτεί ο αρχηγός της αγέλης! Η άρνηση χαδιού στον αρχηγό α τα κουνέλια ισούται με επανάσταση! Ο Αφτιάς με θεωρεί αρχηγό, οπότε ότν του προσφέρω το χέρι μου αυτός με γλύφει για να μην "παρεξηγηθώ"!
  4. evmorfia

evmorfia Member

Χαχαχα!!! :lol: :lol: :lol: Καλή ερώτηση!! Λοιπόν, gikkat, όπως σου είπε και η Niva, τα κουνελάκια βγάζουν ήχους όταν πονάνε- ευτυχώς ποτέ δεν άκουσα προσωπικά κάτι τέτοιο κι εύχομαι να μην ακούσω ποτέ! Επίσης, βγάζουν κάτι σαν φύσιγμα από τη μύτη όταν εκνευρίζονται- το κάνει το κουνέλι μου όταν το έχω για πολλή ώρα σηκωμένο στον αέρα και θέλει να κατέβει να πατήσει γη. :lol: Επίσης, αυτό που έχω προσέξει είναι ένας ήχος που κάνει η μυτούλα του σαν ποντικάκι ένα πράγμα, δεν μπορώ να το περιγράψω, σαν τον ήχο που κάνει το φιλί.
    Όμως, μην έχεις την εντύπωση πως είναι λιγότερο επικοινωνιακά τα κουνελάκια. OK, το κακό είναι πως δεν μπορούν να "πουν" όσα μπορούν τα γατόσκυλα που λες κι εσύ με νιαουρίσματα- γαυγίσματα, αλλά, ο δικός μου τουλάχιστον, είναι τρυφερός σαν γατούλα, καθώς αναζητά αγκαλίτσες και χαδάκια. Και "ακούει" (όσο περνάει ο καιρός και περισσότερο) εντολές όπως "Bunny, έλα εδώ" και "Όχι!" σαν τα σκυλάκια. Επίσης, κάνει την ανάγκη του στην τουαλέτα του, 'όπως τα γατάκια στο δοχείο τους. Με την κατάλληλη εκπαίδευση κι αγάπη τα κουνελάκια είναι τα πιο αξιολάτρευτα κατοικίδια (μαζί με τα γατάκια και τα σκυλάκια!!)! :-D
  5. gikkat

gikkat New Member

Εκεί φαίνεται απίστευτα ότι δε γουστάρει! Θέλει βόλτα βρε αδελφέ... :lol:
  6. MK

MK New Member

Tα κουνέλια επικοινωνούν κυρίως με την γλώσσα του σώματος. Aν κάποιος διαθέτει υπομονή και παρατηρητικότητα μπορεί εύκολα να καταλάβει τις διαθέσεις τους από την γωνία στην οποία βρίσκονται τα αυτιά τους και από τη στάση του σώματός τους. H ηχητική επικοινωνία αποτελείται, όπως ήδη ειπώθηκε, κυρίως από σιγανούς ήχους και τρίξιμο των δοντιών.

MK
  7. gikkat

gikkat New Member

Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, πιστεύω ότι η "γλώσσα του σώματος" αρκεί ώστε να επικοινωνήσει κανείς με έναν άλλο οργανισμό και να καταλάβει τις προθέσεις, τα συναισθήματα, τις ανησυχίες του. Ακράδαντα πιστεύω ότι εμείς οι άνθρωποι απλά λέμε πολλά, τα ζώα όσα χρειάζονται...

Απλά είχα αυτή την απορία σε σχέση με τι "λεκτική" (αν μπορούμε να την πούμε έτσι) επικοινωνία των κουνελιών...

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και την ψυχραιμία σας! :wink:
  8. noela

noela New Member

Μια φορά έχω ακούσει κουνελάκι να φωνάζει. Πήγαινα πρώτη-δευτέρα δημοτικού και καταλάθος του έκλεισα το ποδαράκι με τη συρόμενη μπαλκονόπορτα. Μόνο που το άκουσα πόνεσα. :? Σκέφτηκα ότι εφόσον δεν ακουγόταν ποτέ, πρέπει να πόνεσε πολύ.
  9. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Αχ, τσακίστηκε το κακόμοιρο! Πράγματι θα πόνεσε! Βασικά ίσως να νόμισε οτι παγιδεύτηκε κιόλας, γιατί την φωνή την βγάζουν σε ακραίες καταστάσεις!
  10. noela

noela New Member

Πωπω, αισθάνομαι πολύ άσχημα ακόμα. Την άνοιξα άμεσα αλλά άκουγα τη φωνούλα του στο μυαλό μου πολύ καιρό. Τουλάχιστον δεν φάνηκε να είχε πρόβλημα μετά.
  11. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Μην το σκέφτεσαι! Περσινά ξινά σταφύλια! Μέχρι και το κουνέλι θα το ξέχασε μετά απο λίγες μέρες! Δεν φημίζονται για τη μνήμη τους!
  12. MK

MK New Member

Πολύ σωστή θέση, συμφωνώ απολύτως! Πραγματικά τα ζώα λένε μόνο όσα χρειάζονται, δεν έχουν τίποτα περιττό... Eπειδή έθιξες, λοιπόν, αυτό το ενδιαφέρον θέμα, να θυμίσουμε κιόλας ότι τα ζώα, ούτως ή άλλως, επικοινωνούν τηλεπαθητικά, εμείς έχουμε χάσει την ικανότητα να τα "ακούμε", λόγω "εκπολιτισμού" (εντός πολλών εισαγωγικών).

MK
  13. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Τηλεπαθητικα??!!!
    Δεν πιστεύω οτι συμβαίνει αυτό! Εκτός αν ως "τηλεπάθεια" εννοείς την ικανότητα να πιάνει κανείς τα πολύ μικρά μή-λεκτικά μηνύματα, όπως π.χ. οι απειροελάχιστες κινήσεις των αφτιών, των ματιών, η μικρή μεταβολή του ρυθμού της αναπνοής και άλλα τέτοια! Επίσης ας μην ξεχνάμε οτι τα κουνέλια αντιλαβάνονται ένα μεγαλύτερο εύρος ήχων πράγμα που σημαίνει οτι μπορεί να επικοινωνούν με ήχους τους οποίους εμείς δεν ακούμε! Επίσης τα κουνέλια έχουν μιά εξτρά αίσθηση που είναι σαν συνδυασμός της ακοής και της αφής! Τα κουνέλια αντιλαμβάνονται τις ελάχιστες κινήσεις του εδάφους και το χρησιμοποιούν και αυτό ως μέσο επικοινωνίας! Χαρακτηριστικό παράδειγμα ειναι το γεγονός οτι πολλές φορές όταν θυμώνουν ή όταν θεωρούν οτι πλησιάζει κίνδυνος χτυπάνε το πόδι τους δυνατά στο έδαφος! Αυτό το κάνουν για να προειδοποιήσουν για οποιονδήποτε λόγο άλλα κουνέλια που βρίσκονται αρκετά μακριά! Επίσης "γλώσσα" θεωρούνται και οι ελάχιστες άλλες κινήσεις που εμείς δεν πιάνουμε!
  14. gikkat

gikkat New Member

Εντός παααααααααάρα πολλών εισαγωγικών! Πφφφ... 8)
  15. MK

MK New Member

Kαι, όμως Niva2gr, όλα τα ζώα επικοινωνούν τηλεπαθητικά μεταξύ τους (και με μας, άσχετα αν δεν το καταλαβαίνουμε), με την ακριβή έννοια του όρου. Δηλαδή, με τη μεταβίβαση της σκέψης, που είναι η μόνη μη λεκτική μορφή επικοινωνίας. Ένα κλασσικό παράδειγμα τηλεπαθητικής επικοινωνίας είναι το πώς συντονίζονται τα κοπάδια των πουλιών που πετούν σε σχηματισμούς στον αέρα και έχουν γραφεί και αρκετά άρθρα πάνω σ' αυτό το θέμα. H οξύτερη ακοή, όραση και λοιπές αισθήσεις είναι κάτι διαφορετικό, αφορά τις 5 αισθήσεις, δεν εννοώ αυτό. Eννοώ την οξυμένη 6η αίσθηση που διαθέτουν τα ζώα και διαθέταμε και όλοι εμείς κάποτε, όταν είμασταν σε επαφή με τον εσώτερο εαυτό μας και με τη φύση. Tώρα την τηλεπαθητική και διαισθητική επικοινωνία την διαθέτουν κάποιο άνθρωποι που έχουν εξασκήσει την 6η αίσθηση και έχουν και μια, ας το πούμε, έμφυτη έφεση ως προς αυτήν. Ως προς την τηλεπαθητική επικοινωνία των ζώων, είναι κάτι που έχω και προσωπικά αντιληφθεί, αλλά δεν θέλω να επεκταθώ. 'Oμως, μπορεί να διαβάσει κανείς σχετικά άρθρα και βιβλία εξειδικευμένων ανθρώπων, όπως οι animal communicators και οι animal behaviourists.

MK
  16. lbp

lbp New Member

Το κουνέλι μου έβγαλε φωνή! Έκανε κάπως σαν μμμννν και ήχους σαν να μίλαγε στο άλλο, ή από ευχαρίστηση.. :lol:
    Είμαι μια περήφανη κουνελομαμά. Θα το ηχογραφήσω κάποια στιγμή.

Ευχαριστώ όλους όσους βοήθησαν (και με blogs), κυρίως τη ΜΚ και την Niva.
  17. anna

anna New Member

Συμφωνω οτι έχουν δικό τους κώδικα επικοινωνίας. Η Ζουμπουλίτσα βγάζει φωνή οταν τρομάζει, πχ οταν ακούσει εναν πολυ δυνατό θόρυβο και μια φορά που πόνεσε μετα τη στείρωση που προσπαθούσαμε να της βάλουμε αλοιφη στην τομή. Κατά τ'άλλα γριλίζει οταν δει τη σκούπα - οχι την ηλεκτρική.γενικά όμως είναι μια κακομαθημένη κυρία. που αρνείται πεισματικά να κοιμηθεί χωρίς aircondition, χτυπώντας το πόδι κάτω μεχρι να το ανάψουμε. Ακούει εντολές όπως το μή, αλλά πίσω απο την πλάτη μας κάνει αυτο που της απαγορέυεται και τρώει ότι τρώγεται (μη λιθοβολείτει αλλα έχει πάρει το ξυλάκι με το παγωτό σοκολάτα απο την αδελφή μου, εχει χωσει το κεφάλι της μέσα σε ποτηρι με ursus και έχει δοκιμάσει, ανοιγει το χαρτινο καπάκι απο τα πουράκια μονη της γιατι είναι το αγαπημένο της γλυκισμα και μπορεί να σε δαγκώσει αν δεν της δώσεις κλπ κλπ). Και βέβαια δεν τρώει λαχανικά και καρότα.
    Αντίθετα ο Βούδας, δεν θέλει χάδια. Αν τον χαιδέψεις πανω απο 1 λεπτό θυμώνει γαι ώρες.Θέλει απλά να είναι έξω απο το κλουβί του κ τίποτα αλλο.Δεν τ΄ρωει τίποτα αλλο παρα μόνο ξηρά τροφή, ουτε καρότα ουτε stick τιποτα, τιποτα. Χτυπάει το πόδι αν όντως κατι αισθανθεί οτι δεν πάει καλά και γριλίζει με τη σκουπα. Βέβαια οταν τρεχει βγάζει άλλον έναν ήχο αλλά μάλλον είναι απο το διάφραγμα.
  18. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Anna προσέξτε πολύ με την διατροφή της Ζουμπουλίτσας! Πάντα μπορούμε να αποτρέψουμε ένα κουνέλι απο το να φάει κάτι! Τέτοια μικροπράγματα μπορούν να οδηγήσουν σε γαστρεντερική στάση και μετά θα τρέχετε και δεν θα φτάνετε! Επίσης μπορούν καί τα δύο να μάθουν να τρώνε λαχανικά! Μειώστε για λίγο καιρό την ξηρά τροφή και θα δείτε! Φυσικά μιλάμε για μικρές ποσότητες λαχανικών στην αρχή! Και αφήστε τα να χτυπιοπυνται όσο θέλουν! Τα κουνέλια μπορούν να γίνουν πολύ ανυπόφορα ζώα όταν κακομαθαίνουν! Όμως μπορείτε ακόμα να το διορθώσετε αυτό! Πρέπει να μάθουν να ακολουθούν ένα πρόβλημα και να μην είναι υπερβολικά απαιτητικά! Αν και δεν νομίζω οτι η μικρή χυπάει το πόδι της για τον κλιματισμό αλλά για την προσοχή!
  19. mikro_peponi

mikro_peponi New Member

Ομολογώ ότι έχουν περάσει πολλά κουνελάκια από τα χέρια μου. Το πρώτο σε ηλικάι 7 ετών ήταν πολύ μωρό και ήρθε το άρπαξε μια γάτα! κλάμα και κακό! Στη συνέχεια πήρα 2 άλλα όταν ήμουν στο λύκειο αλλά το ένα πέθανε. Τα πιο πρόσφατα ήταν το νενέλι! Πολύ γλυκό κουνέλι αλλά γαύγιζε!! Κι αυτό αναφορικά εμ τον ήχο. Ναι αυτός ήταν ο ήχος που παρήγαγε! σαν γαύγισμα!! Μπορούσε να φάει και 2 τσάντες αντίδια στην καθισιά του αν τον άφηνες. Κανένα πρόβλημα με το φαγητό!! Έτρωγε σχεδόν τα πάντα. Ακόμη κι εφημερίδες. πολύ του άρεσαν, αν και δεν κάνει αυτός δεν είχε πρόβλημα. Τελικά πέθανε ύστερα από 4 χρόνια!! Παρόλα αυτά παρήγαγε τον ήχο γουφ που ομολογώ δεν τον ξαναείχα ακούσει σε άλλο κουνελάκι. Για πλάκα έλεγα ότι μάλλον είναι κουνελόσκυλο :p. Εν συνεχεία ήρθε το κουνελάκι που πέθανε σε 2 μέρες από παστερίωση, ο Σαγκραθ που πέθανε από διάροια χωρίς να έχω παρεκλίνει ποτέ από τη διατροφή που μου χαν πει, δλδ ξηρά τροφή και άχυρο και τώρα ο λαγουδάκης κι ο κουνελάκης που ευτυχώς είναι υγιέστατα. Κανένα από αυτά ομως δεν παράγει ήχους, άρα μην περιμένεις το κουνελάκι να σου νιαουρίσει. εκτός αν είναι κουνελόσκυλο :D
  20. tralalala

tralalala New Member

ρε μικρο πεπονι ελεος δηλαδη....ετρωγε εφημεριδες που ναι μεν δε κανει αλλα το δικο σου κουνελακι δεν ειχε προβλημα??για αυτο πεθανε 4 ετων....και βλεπω εχεις χασει ουκ ολιγα κουνελια...δε σε προβληματιζει αυτο??ας ειμαστε λιγο πιο προσεχτικοι!!!!!

Share This Page