Φωτιά σε PET SHOP, κάηκαν τα ζώα

Discussion in 'Pet Shop στη Βάρη-κάηκαν ζωντανά 1500 είδη' started by Marin, Oct 24, 2006.

1. Marin

Marin Administrator

Φωτιά ξέσπασε τα ξημερώματα της Τρίτης σε κατάστημα pet shop, στη λεωφόρο Βάρης-Κορωπίου, η οποία τέθηκε υπό έλεγχο. Δυστυχώς, όμως, μεγάλος αριθμός μικρών ζωών και σπάνιων πτηνών απανθρακώθηκε.

Δεν νομίζω πως έχει κανένας λόγια... Απλά όσοι αγοράζετε τις τροφές σας, τα ζώα σας και τα λοιπά από τέτοια μαγαζιά, είναι μια ακόμη απόδειξη για το ενδιαφέρον αυτών των ανθρώπων.

Μαρίνα
  2. gikkat

gikkat New Member

tetoies... "foties" se katastimata eniote bainoun kai epitides...
    elpizo na itan tixaio to gegonos...
  3. elpi

elpi New Member

nai ....ok...den exo tipota na po....apla exo eknevristei toso poli pou kati eprepe na grapso...den exo logia pleon....exo akousei kai exo dei para polla tosa xronia pleon...kai einai alitheia oti pleon exo kataferei kai eknevrizomai oxi toso sixna....mallon kapoiou eidous defense mechanism...alla afto to kaikan zontana ...milame xtipisa tilt....edo me to gato mou kai fevgo apo to spiti kai tsekaro mexri kai to ksirafaki tou mpaniou mipos paei kai kopei...kai oi axreioi me tosa zoa kai [email protected]@[email protected]@[email protected] tosa agria...popo den ksero...kourastika pleon...kai to xeirotero einai oti kaike "to emporevma"...afti tha einai i episimi perigrafi...ti na po...to mono pou mou erxetai na po einai ena "mpravo" se olous aftous pou sinexisoun na agorazoun apo pet shop pou poulane zoa...35 valium thelo tora gia na iremiso...
  4. Marin

Marin Administrator

Ηρεμία χρειάζεται...και εγώ από το πρωί πρωί που το πήρα με sms στο κινητό μου δεν έχω ηρεμίσει... αλλά πρέπει, ώστε να συνεχίσουμε να διαδίδουμε το "μην αγοράζετε ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ από pet shops που πουλάνε ζώα".

Υπομονή... και επιμονή.

Μαρίνα
  5. Marin

Marin Administrator

Enimerwtika, na sas pw oti swthike MONO ENAS SKYLOS. Molis twra
    milisa me tin Maria Antonopoulou pou pige ekei kai eide ta
    apanthrakwmena zwa, kapoia eixan misoanoiksei tis portes, alla eixan
    vgalei eksw ta podarakia tous. H MARIA EKLAIGE!!!

ENAS SKYLOS SWTHIKE apo ta 1500 zwa kai poulia!!!!

Marina
  6. gikkat

gikkat New Member

ego dakrisa pou to diavasa... fantazomai tin kopela pou ta eide...
    ti na po re [email protected]#*$ mou...
  7. christinaa

christinaa New Member

krima ta zwakia na einai filakismena kai na vlepoun to thanato tous. kala den mporoun na paroun kapia metrra alla na mou peis den tous endiaferei . egw mono ena petshop me zwa paradexome den exei skulia gatia alla ta exei se ksexoristo profilagmeno dwmatio me atrafsta tzamia. apo ola osa kserw mono aftos tous ferete kai kala kai ta prosexei.
  8. Guest

Guest Guest

Friki

O tipos sti Vari xeplironi Karma kai tin plirosan ta zodana
    Klegete kai sta kanalia o alitis
    I friki se olo to megalio tis
    Kalo einai kai ayto poy lete oxi stis trofes
    apo pet shops poy poylane Zoa.
    Theli kai alla pragmata omos.
    Opos gia paradigma na pigainame 20 nomateoi
    se ena megalo Pet shop kai na eleytheroname ta zoa
    Pos sas fenetai?
  9. elpi

elpi New Member

imouna pou imouna ftiagmeni apo xthes...diavasa kai afto to "kapoia eixan ta xeria tous ekso apo ta klouvia kai prospathousan na vgoun"...kai to oti o tipos klaigotan kai ma to theo eimai etoimi na paro to epomeno aeroplano gia athina, na taksidepso 4 ores, na tou spaso ta moutra kai meta na figo...etsi apla...exei ta moutra kai to paizei kai thima...exo kai paidia...kai alloi exoun paidia, den kaine 1500 zoa omos...xathike na anoikseis re skatanthrope ena magazi me idravlika....alla ti leo...to pet shop itan megaliteri mpaza...

tora sovara omos ....den iparxei tipota tipota pou na mporoume na kanoume gia afta ta pet shop??fantazomai oti eseis to exete psaksei kai nomika to thema...den nomizo na iparxei nomos na tous apagorevei na poulane zoa......den iparxei omos kathestos gia to pos prepei na kratane ta zoa??posa epitrepete na kratane, sinthikes diaviosis kai se posa tm??den mporei kati tha iparxei..esto kai eu nomothesia....px kapoia stigmi eixa diavasei oti eixe vgalei i eu ena nomo gia to poses kotes ana posa tm epitrepetai kata ti metafora tous??e den iparxei kati analogo kai gia ta pet shop???alla na mou peite kai ante kai vriskoume to nomo???ti kanoume???pame stin nomarxia gia katagelia???nai nai ksero..to allo me ton toto to ksereis????

diladi i moni energeia pou mporoume organomena na kanoume einai na enimeronoume ton kosmo na min agorazei apo pet shop pou poulane zoa???den exoume kamia alli paralili enallaktiki me afto?
  10. Marin

Marin Administrator

Υπάρχουν διάφορα, πχ σε 70τμ αποκλείεται να χωράνε νόμιμα 1500 είδη ζώων... γιατί υπάρχουν προδιαγραφές. Αλλά τώρα άντε βρες αποδείξεις, αφού κάηκαν όλα. Το ψάχνω απο χθες, αλλά δεν είμαι σίγουρη οτι έχει αποτέλεσμα...

Μαρίνα
  11. Σάκης

Σάκης New Member

Re: Friki

Καλό μου φαίνεται αλλά πως εφαρμόζεται αυτό…
  12. platon

platon Σκύλος

Re: Friki

Και θα γεμίσει ο δρόμος με σκυλάκια και σκιουράκια που θα τα πατάνε τα αυτοκίνητα :roll:
  13. Σάκης

Σάκης New Member

Διάφορα είναι τα εμπόδια και ένα από αυτά είναι τι θα απογίνουν τα ζώα. Δεν είναι όπως το άψυχο υλικό που το βγάζεις με σκοπό την πρόκληση οικονομικής ζημιάς.
  14. Niva2gr

Niva2gr Moderator

H αλήθεια μου είναι οτι δεν είναι καθόλου εύκολο να μην ψωνίζεις απο πετ σοπ που δεν έχουν ζώα, ιδιαίτερα στην επαρχία, όπου αυτου του είδους τα μαγαζιά είναι ανύπαρκτα! Το μοναδικό πετ σοπ στην πόλη μου πουλάει όλων των ειδών τα ζώα (τουλάχιστον τα σκυλιά και τα γατιά πρέπει να τα παραγγείλεις) και να φανταστείτε οτι ο ιδιοκτήτης είναι κτηνίατρος! Εγώ όμως, που έχω 3 ψάρια, 3 χάμστερ και περιμένω και το κουνέλι μου, και που επίσης δεν έχω αυτοκίνητο να μετακινηθώ σε άλλο μέρος με ένα σωστό μαγαζί, αναγκάζομαι να αγοράζω ό,τι χρειάζομαι απο εκεί! Νομίζω επίσης οτι πολύς κόσμος βρίσκεται σε θέση παρόμοια με την δική μου! Έτσι νομίζω οτι πιο εύκολο και πρακτικό θα ήταν να βρούμε έναν τρόπο να πείσουμε τους υπεύθυνους να φροντίζουν τα ζώα τους (ή, σύμφωνα με την δική τους ορολογία, την πραμάτεια τους) με τον κατάλληλο τρόπο, έστω και αν πρέπει να τα έχουν στα μαγαζιά. άλλωστε είναι πολύς ο κόσμος που δεν θα ήξερε πως να βρεί κατοικίδιο κάπου αλλού εκτός απο πετ σοπ! Το ξέρω γιατί και εγώ είμουν μια απο αυτούς! Βέβαια τώρα γνωρίζω απο πρώτο χέρι ποσο ημιμαθείς είναι αυτοί που ανοίγουν μαγαζιά με ζώα (ίσως όχι όλοι) και σε τί άθλιες συνθήκες τα συντηρούνε! Όμως θα είμουν εντελώς ανυποψίαστη περι του θέματος αν δεν είχα πάρει το πρώτο μου χάμστερ απο αυτό το μαγαζί! Εννοώ οτι ίσως αν ενημερωθεί καλύτερα ο κόσμος αυτή η άμεση πώληση ζώων, ίσως λέω, να τους γυρίσει μπούμερανγκ (αμήν και πότε!)!
  15. phantomas

phantomas New Member

Τυχαίνει να έχω πολύ κοντά στο σπίτι μου pet-shop όπου εγώ που απλώς έχω ένα σκύλο, αποδεδειγμένα πλέον, έχω καταλάβει οτι γνωρίζω πολύ περισσότερα πράγματα για τα σκυλιά απ' οτι ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού... :?
  16. rula

rula New Member

Με αφορμή το συγκεκριμένο Pet shop να καταγγείλω και εγώ με την σειρά μου ένα άλλο Pet shop που δεν ξέρω αν πουλάει ζώα , ξέρω όμως πως πίσω ακριβώς απο το σπίτι μου υπάρχουν αυτή την στιγμή τουλάχιστον 15 σκυλιά σε ένα χώρο 7Χ3 κάθε ηλικίας και φύλου τα οποία ουρλιάζουν νυχθημερόν , δεν έχουν βγεί ποτέ βόλτα και έχουν γίνει όλα ραχιτικά. Οι Φώτο τραβήχτηκαν απο το μπαλκόνι μου πέρσι το Πάσχα. Να σημειώσω απλά οτι είναι το Pet shop της Χαράς (Της θλίψης θα έλεγα εγώ) και βρίσκεται στην Λεωφόρο Μαραθώνος στη Νέα Μάκρη.
    Μπορώ επίσης να σας στείλω όλες τις καταγγελίες που έχουν γίνει προς τον Δήμο αλλά και την Νομαρχία.[​IMG][/img]
  17. Σάκης

Σάκης New Member

Διαβάζοντας το παραπάνω μήνυμα του μέλους rula έκανα την εξής σκέψη: Κάποια μαγαζιά που δεν έχουν ζώα στις βιτρίνες τους και τα φέρνουν μετά από παραγγελία, και γι αυτό θεωρούνται σωστά μαγαζιά γιατί δεν ταλαιπωρούν τα ζώα, μήπως τα έχουν κάπου έξω και δεν φαίνονται; Αν ναι, σε τι συνθήκες ζουν τα ζώα εκεί που τα έχουν;
  18. Marin

Marin Administrator

Roula, tha to koitaksw amesa to thema, apla autes tis meres trexoume me to allo na vroume akri, kai exoume vrei kati apisteuta...

To pet shop tis xaras to kserw, to exw dei pernwntas arketes fores. San klouves den einai mikres, alla vevaia APOKLEIETAI na einai nomimi auti h leitourgia.

Piese me an den asxolithw amesa na to frontisw giati me to xamo apo requests pou erxetai sto stray mporei na to afisw, alla prepei na to valw san prwti protaireothta auto mazi me ola ta sxetika me pet shops.

Marina
  19. Marin

Marin Administrator

Roula ta zwa einai katharoaima?? Giati fainontai hmiaima. An einai hmiaima kai ta voithaei min kanoume kamia istoria, krima einai.

Marina
  20. rula

rula New Member

Μαρίνα μου ημίαιμα είναι όλα ή τουλάχιστον τα περισσότερα. Αν είναι βοήθεια το ένα πιάτο φαί που τους ρίχνει τότε πάω πάσο. Τα ζώα αυτά ζουν σε αυτό το κλουβί το ένα πάνω στο άλλο χειμώνα καλοκάιρι, με 40 βαθμούς και με -2. Δεν εμβολιάζονται , δεν στειρώνονται και δεν βγαίνουν ποτέ έξω. Δηλαδή αν πιάσει εδώ μια φωτιά που δεν είναι δύσκολο θα γίνουν όλα καρβουνο σε δευτερόλεπτα. Και η τύπισσα πουλάει τρέλλα. Δεν ενδιαφέρεται να δώσει κανένα ούτε βάζει αγγελίες

Share This Page