Φοβισμένος σκυλος

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by Kostas_ggg7, Oct 25, 2017.

1. Kostas_ggg7

Kostas_ggg7 New Member

Καλησπερα σε ολους,
    Γραφω πρωτη φορα στο φορουμ και αυτο οφείλεται σε ενα σκυλο που προσφατα εμφανίστηκε στην ζωη μου.
    Πριν 3 μηνες λοιπον εμφανίστηκε ενα σκυλι στην γειτονια που νοικιαζω. Το προσεξα αμεσως γιατι ηταν παρα πολυ φοβισμένο. Στην αρχη δεν ερχοταν κοντα μου για κανενα λογο ,συνέχεια με την ουρα στα σκελια.. Για να μην τα πολυλογώ σε διαστημα 1,5 μηνα καταφερα και το εκανα να κοιμαται στο μπαλκονι μου (μενω ισογειο)οπου ανοίγει η πορτα του μπαλκονιου και μπορει να μπαινει και να βγαινει. Πριν λιγο καιρο κατοπιν συνεννόησης με την φιλοζωική καταφεραμε να το εμβολιασουμε και να το στειρωσουμε. Το προβλημα ειναι οτι το σκυλι αρνειται πεισματικά να μπει στο σπιτι και ο φόβος του παραμενει. Σταματαει ακριβως στην εισοδο του σπιτιου και παροτι κουναει την ουρα δεν κανει ουτε βημα. Προσπαθησα πολλες φορες με λιχουδιές αλλα τίποτα. Γενικα παρατηρώ οτι παρόλο που εχει καλη εξοικείωση με τα αλλα σκυλια ,με τους ανθρωπους ,εκτος απο μενα, ειναι πολυ φοβισμένο. Δεν θέλω να το αφηνω συνεχεια στο μπαλκονι ,περα απο το κρυο φοβαμαι και τους περιεργους γειτονες μου που ηδη εχουν αρχισει να με κοιτάνε στραβα. Τι μου προτείνετε για να μπορεσω να το δελεασω να μπει μεσα; Συγνωμη για το μεγάλο κειμενο.

Share This Page