..φοβάμαι ότι πλησιάζει το τέλος...

Discussion in 'Ρωτήστε, Απαντάμε... αλλά μη βιάζεστε!' started by ek30, Jul 16, 2007.

1. ek30

ek30 New Member

Καλησπέρα..εχω εναν πανεμορφο ουγγρικό ξανθό λύκο 6 χρονών.
    Εδώ κ ένα χρόνο δυστυχώς πάσχει από δυσπλασία ισχύου στα πίσω πόδια του, αυτό σημαίνει ότι αλλοιώνονται σιγά σιγά οι αρθρώσεις του. Η κτηνίατρος μου, μου εξήγησε τα πάντα γύρω από αυτό το θέμα κ μου έδωσε κάποια αντιφλεγμονώδη φάρμακα. Αυτά τα φάρμακα δεν θεραπεύουν τον σκυλάκο μου αλλά τον συντηρούν όσο αυτό είναι εφικτό.
    Εδώ όμως κ 3 μήνες περίπου, ο σκυλάκος εχει γίνει πετσί κ κόκκαλο παρόλου που τρώει τα πάντα ξηρές τροφές, κρέας, κονσέρβες αλλά δεν παχαίνει. Νομίζω πως αυτο μπορει να οφείλεται στο οτι εχει καταλάβει οτι κάτι "έχει"..οτι ειναι ανήμπορος, αδύναμος...δεν ξέρω...
    Εκτός από την αδυναμία του, τις περισσότερες φορές σέρνεται για να προχωρήσει κ συνεχώς τον βοηθάω αγκαλιάζοντάς τον να σηκωθεί...τις χοντρές κ ψιλές ανάγκες του τις κάνει εκει που κάθεται, δεν έχει την δύναμη να σηκωθει...δεν τον βγάζω πλέον έξω,γιατι αυτο δεν γινεται όπως καταλαβαίνετε...
    Επομένως, τα φάρμακα δεν βλέπω να του κάνουν κάτι πλέον..υπάρχει η λύση του χειρουργείου που κοστίζει παρα πολυ ακριβά κ για τα δύο πόδια!!
    Επίσης, η κτηνίατρος μου είπε ότι μετά το χειρουργείο δεν θα είναι ο σκύλος που ειχα..θα πρέπει να ελέγχω το βάρος του, να μην ανεβαίνει σε σκάλες κτλ κτλ...

Ολοι οι γνωστοί μου...φίλοι κ γονείς,μου λένε πως βασανίζω το σκύλο μου..κ γιατι δεν τον πάω για ευθανασία..η αλήθεια είναι πως μερικές φορές μου περνάει απο το μυαλό μου αλλα με τίποτα δεν μπορώ να προχωρήσω σε αυτο το στάδιο..καθε φορα που το σκεφτομαι με πιάνουν τα κλάματα όπως κ τώρα...

Δεν ξέρω τι κάνω, δεν θέλω να τον βασανίζω...
    δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αλλο τώρα, βρίσκομαι σε εντονη συναισθηματική φόρτιση...
    περιμένω τις γνώμες σας.. τι να κάνω...

αυτα :cry:
  2. dafni

dafni New Member

Δυσπλασία ισχύου είναι αυτό που παθαίνουν τα λυκόσκυλα; Αν είναι αυτό η σκύλα των γονιών μου το ξεπέρασε με τα χάπια και τώρα είναι μια χαρά.. Έχει κόψει τα χάπια και περπατάει κανονικά απλά δυσκολεύεται να τρέξει. Αν είσαι Αθήνα μπορώ να βρω το τηλέφωνο του γιατρού να πάρεις μια δεύτερη γνώμη..
  3. ek30

ek30 New Member

δεν ξερω εαν μπορει να το ξεπερασει..μακαρι να άλλαζε η κατάσταση του..
    εαν μπορεις να βρεις το τηλεφωνο του γιατρου για να παρω μια δευτερη γνωμη!!

Σε ευχαριστώ :wink:
  4. aggeliki

aggeliki New Member

καλημερα,αν εγχειριστει δηλαδην το σκυλακι θα μπορει να περπαταει και θα βελτιωθει πολυ η κατασταση του ε?δεν μπορεις να βρεις καποιον κτηνιατρο που να μην ειναι τοσο ακριβως?οι τιμες ποικιλουν απο κτηνιατρο σε κτηνιατρο.αν δεν θες να αλλαξεις κτηνιατρο πες,αν γινεται να τα δινεις με δοσεις.αν σε εχει τοσα χρονια πελατισσα κανονικα θα πρεπει να δεχτει.
  5. aristea

aristea Active Member

Καλημέρα και από μένα. Στη θέση σου θα εξαντλούσα όλα τα περιθώρια ίασης.
    Πάρε και καμιά άλλη γνώμη. Εαν το θέμα είναι οικονομικό κάνε αυτό που σου πρότεινε η aggeliki δε χάλασε ο κοσμος να τα δίνεις λιγα-λίγα. Στη περίπτωση που και οι άλλοι σου πουν τα ίδια τότε μάλλον μην αφήσεις το ζώο να βασανίζετε, αλλά προσπάθησε όσο μπορείς μήπως και υπάρχει λύση που του επιτρέψει να ζήσει αξιοπρεπώς μερικά χρόνια. Τι πάει να πει δεν θα είναι όπως πριν? Εαν περπατάει και δεν υποφέρει μια χαρά θα είναι. Ας μη τρέχει δεν είναι και τόσο τραγικό.
    Φιλικά
  6. pity

pity New Member

Δηλαδή αυτό το πρόβλημα (δυσπλασία) μπορεί να παρουσιαστεί ανά πάσα στιγμή?γιατί είχα την εντύπωση ότι γεννιόνται μ'αυτό το πρόβλημα.
    και για μένα πήγαινε να πάρεις και δεύτερη και τρίτη γνώμη πριν πάρεις απόφαση για ευθανασία.κάποια λύση θα βρεθεί σίγουρα.
  7. Nat

Nat New Member

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

Δοκίμασες να επισκεφτείς κάποιον που ειδικεύεται στα «ορθοπεδικά»? Υπάρχει ένας πολύ καλός κτηνίατρος που έχει μεγάλη πείρα πάνω στο θέμα και από προσωπική πείρα μπορώ να πω ότι την εγχείρηση την προτείνει όταν έχει εξαντλήσει όλες τις άλλες του επιλογές. :)
  8. Leon

Leon New Member

Για τι κόστος μιλάμε για την εγχείρηση;
  9. ek30

ek30 New Member

αν εγχειριστει ο σκυλάκος θα μπορει να στεκεται κ παλι μονος του αλλα οχι για πολλη ωρα κτλ.Η κτηνίατρος μου δεν αναλαμβάνει τετοιου ειδους εγχειρήσεις κ μου προτεινε έναν απο θεσ/κη οπου αυτος ερχεται μια φορα το μηνα στην αθήνα κ κανει αυτες τις επεμβασεις...γραφεσαι σε λιστα αναμονής!!
  10. ek30

ek30 New Member

καλα εννοειται πως δεν με ενδιαφερει να τρεχει, απλα να τον εχω για καμποσο καιρο ακομη κ να μην τον χασω...γι αυτο ψαχνω καθε λυση...
  11. ek30

ek30 New Member

η κτηνιατρος ειπε οτι δυσπλασια θα παρουσιαστει ειτε πολυ νωρις οταν ο σκυλακος θα ειναι μηνων ή οταν απο τον 6χρονο κ επειτα..εμενα βρισκεται στον 6ο χρονο..
  12. ek30

ek30 New Member

ναι δοκιμασα κ το κοστος που μου ειπαν ειναι 3000ευρω το καθε ποδι!!!
  13. matilda

matilda New Member

Έχω δει κάτι παρόμοιο με αναπηρικό καροτσάκι για σκυλιά που δεν μπορούν να πατήσουν τα πίσω πόδια. Ισως κάτι τέτοιο σε βοηθούσε μιας και εκτός από το να μην πονάει ο σκύλος σου πατώντας στα πίσω του πόδια θα μπορούσατε να κάνετε και μερικές βόλτες.

Οπότε ακόμα και αν τα ΄πράγματα δεν γίνουν καλύτερα με μια χειρουργική επέμβαση μπορείς να προσφέρεις στο σκύλο σου πολλά χρόνια αξιοπρεπής διαβίωσης.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
  14. phantomas

phantomas New Member

όπως και να έχει κάνε οτι είπαν και τα άλλα παιδιά πριν απο εμένα, δλδ. πάρε και 2η και 3η γνώμη και αν είσαι Αθήνα μπορώ να σου προτείνω κτηνίατρο. Θα εντοπίσεις και διαφορά στις τιμές σίγουρα.

Ο σκύλος σου έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα που μπορεί να αποδειχθεί όμως ιάσιμο και να του χαρίσεις έτσι πολλά χρόνια καλής ποιότητας ζωής. Τώρα βέβαια ίσως να μην μπορεί να κατέβει σε αγώνες δρόμου αλλά αυτό δεν νομίζω να σε στεναχωρεί....
  15. aggeliki

aggeliki New Member

καλημερα,μου φαινεται πολυ υπερβολικο το 3000 για καθε ποδι.υπαρχει ενας καλος κτηνιατρος στα ορθοπεδικα στην αργυρουπολη,απο οτι ξερω.η μαρινα ξερει περισσοτερες πληροφοριες,ρωτα την,νομιζω θα υπαρχει διαφορα στην τιμη.ελπιζω ολζ νζ πανε καλα,μην το καθηστερεις!
  16. Leon

Leon New Member

Ρε ek30, τα πράγματα είναι τόσο κρίσιμα για το σκυλάκι και δεν πήγες να ρωτήσεις σε 5-10 κτηνίατρους για γνώμη και τιμή;
  17. aristea

aristea Active Member

Ψυχραιμία!!!!!!!!! Η μητέρα μου εχγείρησε και τα 2 ισχία της και δεν δώσαμε τόσα χρήματα. Άσε που 2 γιατροί της λέγαν τα ίδια με το σκύλο σου και ο τρίτος έβαλε τα γέλια και πράγματι πήγαν όλα πολύ καλά και μιλάμε για γυναίκα 75 χρονών. Ψάξτο κάτι δεν μου αρέσει σε αυτό το στόρι. Μήπως εσύ δεν θέλεις να μπεις σε αυτή τη διαδικασία τελικά?
    Φιλικά
  18. gikkat

gikkat New Member

εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω πώς όταν κάποιος παρατηρεί κάτι στο σκύλο του πώς δεν τον πάει αμέσως στο γιατρό ή πώς δεν πηγαίνει να πάρει άλλες 5-10 γνώμες προκειμένου να εξαντλήσει όλα τα ενδεχόμενα...:?
  19. BlueWolf

BlueWolf New Member

Η δυσπλασία είναι κληρονομική και υπάρχει εκ γενετής.
    Διαφέρει ο χρόνος που θα εμφανιστεί σε κάθε σκύλο.
    Πολλά σκυλιά ζουν μέχρι τέλους χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Γι'αυτό και οι εκτροφείς , πρέπει, όταν πρόκειται να κάνουν ζευγάρωμα, να κάνουν ειδική εξέταση στα σκυλιά ώστε να πάρουν σχετική βεβαίωση οτι το σκυλί είναι "ελεύθερο δυσπλασίας" Οτι δηλαδή δεν "κουβαλάει" τέτοιο κληρονομικό πρόβλημα.
  20. BlueWolf

BlueWolf New Member

Στέργιος Βλαχόπουλος - Νέα Σμύρνη - 210-9340691.

Είναι εξειδικευμένος στα ορθοπεδικά. Τον προτείνω ανεπιφύλακτα.

Κλείσε ραντεβού και πήγαινε να κάνεις στο σκύλο σου ειδική εξέταση για να δεις αν εχει όντως δυσπλασία ή κάτι άλλο.
    Αν έχει , θα ζητήσεις κόστος χειρουργείου και πιθανότητες να διορθωθεί το πρόβλημα μετά το χειρουργείο.
    Απο το ποσοστό επιτυχίας που θα σου δώσει θα καταλάβεις αν πρέπει να κάνεις χειρουργείο ή όχι. Με 10%, πχ, εγώ δεν θα έκανα.

Μετά ξανα συζητάμε για το αν πρέπει να κάνεις ευθανασία ή όχι.
    Το έχω περάσει αυτό με σύνδρομο Wobler, και είναι ότι χειρότερο.

Share This Page