1. takis -noula

takis -noula New Member

καλημερα εδω και ενα χρονο μενει στη ταρατσα μου μη γατα τη ταιζω και πριν 2 μηνεs γεννησε 3 γατακια εγω αυτη τη στιγμη δε μπορω να τη κανω στειρωσει σημερα ειχα παει σε πετs και μου ειπανε οτι υπαρχουνε χαπια αντι.κανουνε κατι μπορει να μου πει καποιοs εγω τα πηρα θα δοκιμασω ευχαριστω. :bear: :bear:
  2. Marianthy

Marianthy New Member

Τι εννοείς μένει στην ταράτσα μία γάτα? Μόνιμα? Αν είναι μόνιμα εκεί μόνη της πώς έμεινε έγκυος?
    Αν θυμάμαι καλά, τα χάπια που λες πρέπει να τα δίνεις πολύ τακτικά στην γάτα για να υποθέσουμε οτι θα είναι οκ. Δεν θυμάμαι ακριβώς γιατί τα είχε δώσει η μητέρα μου πολύ παλιά που είχαμε πολλές μαζεμένες στον κήπο, αλλά θυμάμαι οτι δουλειά δεν γινόταν τελικά. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι στείρωση.
  3. kyveli

kyveli New Member

Μία κοινή τακτική, που δυστυχώς γινόταν πιο παλιά και γίνεται ακόμη από αρκετές και αρκετούς είναι να δίνουν στα ζώα ανθρώπινα αντισυλληπτικά. Τα γυναικεία αντισυλληπτικά με ανθρώπινες, γυναικείες ορμονες αιθυλεστραδιόλη και προγεστερόνη είναι με δοσολογίες ανθρώπινες. Που ακόμη και για τον αθρώπινο οργανισμό, παρόλο πο τα 3ης γενιάς έχουν 'μικρογραμμάρια" είναι πολλές φορές δυσβάσταχτες.
    Στα ζώα προκαλούν καρκίνους και άλλες παρενέργειες. Επίσης δεν έχουν καμία επιτυχία και φορτίζουν αρνητικά το χημικό φορτίο του ζώου. Κρίμα!
  4. takis -noula

takis -noula New Member

καλημερα ειναι αδεσποτη δε ειναι δικια μου και μενει στη ταρατσα γιατι ηρθε ξαφνικα τη ταιζω και μενει εκει ισωs καποιοs γατοs ηρθε και εγινε γεννησε τα γατακια ειναι μια χαρα μενουνε μαζι η γειτονια μου εχει πολλα γατια εγω δε μπορω να τη εχω σπιτη εχω δυο σκυλια και δε εχουνε καλε σχεση με τη γατε μια μερα ο αρσενικοs το προλαβα ειχε ενα γατι δε ξερω πωs μπηκε στο κηπο που το ειχε στο στομα ευτυχωs το προλαβα και το εσωσα δυστηχωs πολλα σκυλια δε τα πανε καλα με τη γατεs να τη στειρωσο αποκλειται αυτο το καιρο γιατι ειμαι ανεργη και παλι καλα που μπορω και τα ταιζω και δε ξερω για αργοτερα αυτα δε ερχονται καν να τα χαιδεψω τοσο καιρο ετσι εχει το θεμα εγω πηρα απο το πετσ αυτα τα χαπια και τηs εχω δωσει ευχαριστω.
  5. takis -noula

takis -noula New Member

δυστηχωs τη γατουλα τη βρηκα νεκρη ειχε σαν αφρουs στο στομα και πιστευω οτι εφαγε φολα τωρα υπαρχουνε τα 3 γατακια τηs πηγαινε και σε διπλανεs και ταρατσεs δυστηχωs φαινετε κατι εφαγε εχω στεναχωρεθει παρα πολυ νασαι καλα γλυκια μου εκει που εισαι :cry: :cry: :cry:
  6. aggeliki

aggeliki New Member

δυστυχως αυτο γινεται αμα δεν στειρωνονται τα ζωα και γεμιζουν γατια οι αυλες...εκει που νομιζεις οτι ολοι ειναι φιλοζωοι,καποιος πεταει την φολα.... :(
  7. sakura

sakura New Member

παλια ενα αδεσποτο το ειχα παει για στειρωση και του εκανε ενεση που διαρκουσε για 6 μηνες. Μετα που θα μεγαλωνε θα την εκανα κανονικη αλλα καποιος μαλακας τις εριξε φολα. Δεν ξερω αν ισχυει ακομα αυτο με την προσωρινη στειρωση σε μορφη ενεσης
  8. kyveli

kyveli New Member

Δεν είναι στείρωση. Είναι μία "προσωρινή" μορφή αντισύλληψης η οποία όμως διαταράσει ορμονικά το ζώο και δεν είναι για μακροπροθεσμες καταστάσεις. Δε μπορεί ένα ζώο να παραμένει με ενέσεις εφ' όρου ζωής. Μόνο η στείρωση (δλδ η χειρουργική επέμβαση για την αφαίρεση μήτρας και ωοθηκών) έχει μόνιμα αποτελέσματα και προλαμβάνοντας παράλληλα και ανεπιθύμητες ασθένειες για το ζώο.

Share This Page