Γεία σας κ απο μένα !!!

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by Jelipop, Jan 12, 2009.

1. Jelipop

Jelipop New Member

Πφ παιδιά σας βρήκα στην κατάλληλη στιγμή !!!Μπράβο για τις πληροφορίες που δίνετε !!! ;-)
    Ας μπώ στο θέμα όμως για να μην ειμαι κ εκτός topic !!! :D

Τα Χριστούγεννα ο καλός μου , μου έκανε δώρο έναν ΚΟΥΚΛΟ (μάλλον) κούνελο (μάλλον :oops: ) !!!

Απλά επείδή δν γνωρίζω κ πολλά για αυτο το ζωάκι (όσο αφορά τις προτιμήσεις του) !!!! Διάβασα κάποια Threads σας που αφορούν τα κουνέλια κ αναρωτήθηκα το δικό μου τι απο όλα αυτα που είπατε κάνει !!!

Ας αρχίσουμε με τα βασικά !!

Ο καλός μου μαζί με το κουνέλι μου πήρε κ τον εξοπλισμό !!

Ένα κλουβί (αν κ δν μ αρέσει καθόλου αυτη η λέξη τεσπα) το οποίο ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ !!!

Εκτός απο τα βασικά το μπιμπερό του (την ποτήστρα του εννοώ :p ) κ το μπόλ φαγητού μου πήρε κ μια θήκη στην οποία βάζουμε μέσα ένα χόρτο που μυρίζει τέλεια χαμομίλι !! (αληθεύει οτι δν κάνει να τρώει πολύ απο αυτο , κ οτι θέλει κάθε 2 μέρες ??! Πάντως όποτε του βάζω το χρονομέτρω κ μέσα το πολύ 15 λεπτά το χει φάει ...)

Του πήραμε επίσης κ ένα πράγμα (δν μπορώ ακριβώς να το περιγράψω) μοιάζει με ασβέστη (!) κ ειναι λέει για να "τροχίζει" τα δόντια του !!! (χρειάζετε? παντως ειναι τσουγκρισμένο , το χει δοκιμάσει σίγουρα :p )

Αντι για πριονίδι του πήραμε υπόστρωμα (δν ειναι σαν την άμμο που είχε η γατούλα μου, ειναι κάπως αλλιώς σαν κομματάκια ξύλου κομμένα ...) !! Το πριονίδι ειναι καλύτερο λέτε ??!! Γιατι κάτω απο το υπόστρωμα βάζω περιοδικό κ το μασουλαέι ... !!! :?

Επίσης του πήραμε κ κάτι βιταμίνες για το νερό !! (δν ξέρω αν τις ξέρετε, στην αρχή ειχα άνχος μην γίνει Superman ..) :p

Mου κάνει τρομερή εντύπωση το γεγονός οτι ειναι όλα πλέον τυποποιημένα ..!! Βρήκα κ του πήρα κ καρότο σε μορφή κρατς κρουτς ..!! :p (βέβαια δν του το έδωσα γιατι το θεωρώ ακόμα μικρό..)

Ααα κ αφρό το πήραμε να το κάνουμε μπάνιο γιατι το χαίδεύουν κ τα βαφτηστήρια μας !!! :D

Πφφ έχω τόσα πολλά να σας ρωτήσω που νομίζω πώς σας ζαλίζω ..!! :oops:

Τώρα όσο αφορά ότι κάπου διάβασα οτι δν τους αρέσουν οι αγκαλιές κ τα χάδια παιδιά εμένα μαλλον το αντίθετο γίνετε ..!! Όποτε τον βάζω στην κουβερτούλα του (για να μην κάνει πουθενά τσισα του κ μας κηνηγαει η μαμα) καθετε , απλώνετε κ όπως το χαΙδεύω χαλαρώνει τόσο πολύ που κλείνει κ τα ματια του .. Άλλες φορες το βγάζω να ξεμουδιάσει κ οπως καθόμαστε στο χαλί εκείνο ερχετε κ κάθετε στα πόδια μου !! :D
    Αφού οικογενιακός λέμε οτι αυτο δν ειναι κουνέλι , σκυλί ειναι !!!

Κάτι αλλο που μου έχει κάνει εντύπωση ειναι οτι με γλύφει ... !!! :oops: Για ποιό λόγο μπορεί να το κάνει ???!!!

Επίσης επειδή το έχω στο σαλόνι όποτε πηγαίνω στη κουζίνα κ με βλέπει σηκώνετε όρθιο για να το βγάλω έξω !!! :D

Στο Pet Shop είπαν οτι τα ασπρα κουνελάκια ζουν μόνο 5 χρόνια !! (υσχίει ..?) :(

Πρέπει να το βάλω να ζευγαρώσει ?? Κ ειναι σίγουρα άντρας ? Απο κάτω του πετάει κάτι .. καταλαβένετε τι !!!! :oops:

Αν μπορείτε να μου απαντήσετε έστο κ μερικά απο όλα αυτα πραγματικα θα ειμαι ευγνόμων !!!! :D

ΥΓ. Ευχαριστώ πολύ !!Καλώς σας ήρθα !!!! :-D
  2. servetas

servetas New Member

καλως ορισες μια μια ομως τις ερωτησεις σου το χορτο κανει καλο στα κουνελια,ναι ειναι καλη αυτη η πετρα αστην γιατι τα δοντια του θα μεγαλωσουν και ετσι δεν μπορει να φαει η και θα τραυματισει τα ουλα του,το πριονιδι ειναι καλο να του βαζετε αστο αλλα δεν ειναι υποχρεωτικο να βαζεις εφημεριδα,καροτο ειναι καλο απο αυτο που τρωμαι και εμεις αλλα μετα την ηλικια των 5 μηνων και μονο δυο φορες την εβδομαδα γιατι υπαρχει κυνδυνος να τους προκαλεσεις διαροια,μπανιο μονο 1 φορα τον μηνα το πολυ γιατι μπορεις να του προκαλεσεις προβληματα στο δερμα του,και τα χαμστερ μου με γλυφουν μην φοβασαι δεν παιθαινεις τιποτα αυτο νοιζω διχνει ευγνωμοσυνη,επεισης μπορεις να του παρεις τσατσαρες για τις ψειρες,βουρτσα και πολα αλλα για την περιποιηση του,τωρα για το ζευγαρομα δεν νομζω να χρειαζεται και επισης δεν εχεις καποιο λογο για να το ζευγαροσεις επεισης μπορεις να μου πεις σε ποια περιοχη και ποια πολη για να σου στειλω πμ με κτηνιατρους ο κτηνιατρος θα μπορεσει να σου πει και το φυλο αλλα καλο ειναι να κανεις και ενα τσεκ απ καθε μηνα λοιπον καλωσορισες.

Τι ονομα εχει το κουνελακι σου μπορεις να μας πεις αν θες...
    Ανεβασε και καμια φοτο

Για οτι βοθεια θες ανεβασε νεο τοπικ και θα ειμαστε στην διαθεση σου :D :D

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΚΟΥΝΕΛΑΚΙ ΣΟΥ ΚΟΥΝΕΛΟΜΑΜΑ :finga: :finga: :finga:
  3. Jelipop

Jelipop New Member

Ωωωω τι συγκίνησηηηη .. !!! :oops: :cry: :-D

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση !!! :D

Δεν του βάζω πριονίδι του βάζω ένα αλλο υπόστρωμα ...!! Μοιάζει λίγο με κομμένο ξύλο ..!! :?

Όσο αφορά τωρα το καρότο ναι δν του βάζω ακόμα γιατι πρέπει να ειναι μικρούλι (ηλικιακά) !!! Υπολογίζω γυρω στο 2μηνο !!! :D

Μπάνιο δν το κάνω με νερό , ειναι ενας αφρός για στεγνό καθάρισμα κ μυρίζει λεμόνι :p ..!! Κ λέει στις οδηγίες μια με δύο φορές την εβδομάδα !!

Ναι , δν έχω πρόβλημα που με γλύφει απλα αναρωτιόμουν γιατι το κάνει!! Αν πχ δειψάει ή πεινάει !!! (Γυναικείο μυαλό.. !!! χαχαχαχα)

Τώρα όσο αφορά την Περιοχή που μένω Ειναι Μενίδι , αν κ στο Pet Shop που το πήραμε του ειπαν οτι δν χρειάζετε λέει να το πάμε ποτέ στο κτηνίατρο !! (Φυσικά ήταν στα άμεσα σχέδια μας άσχετα με το τι μας είπαν !! )

Κ με την ευκαίρια αν έχεις κάποιος καλό κτηνιάτρο σχετικά κοντά (μην μου πείς πχ Θεσ.νικη :razz: ) θα εκτιμούσα να μου έλεγες γιατι ετοιμαζόμαστε να πάρουμε στην οικογένεια μας κ ένα maltesακι κ δν έχουμε κάποιον κτηνιάτρο "γνωστό" μας !! Εντός Αττικής εεε !!! :p

Edit : Όνομα δν του έχω δώσει ακόμα γιατι δν είμαστε σίγουροι για το φύλο του !!! :oops:

Φωτό θα ανεβάσω κάποια στιγμή όταν θα ειμαι σπίτι γιατι τώρα ειμαι δουλειά κ δν έχω κάποια μαζί μου !!! :-D
  4. servetas

servetas New Member

μεχριτις 20-00 θα εχεις πμ γιατι βρηκα καποιους και ελω να τους παρω τηλ να ρωτησω
  5. Jelipop

Jelipop New Member

Ωωω καλό μου μην σε βάζω σε τέτοιο κόπο !! Αν θες δώσε μου εμένα τα τηλ. να πάρω εγώ !!! :smt053

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως !!! ;-) :)
  6. Λευκή

Λευκή New Member

Καλως ήρθες.

Το συγκεκριμένο forum έχει πάρα πολλές λεπτομεριες για όσα έχεις ρωτήσει. Με λίγη υπομονή θα διαβάσεις πολλά.
    Καλό θα ήταν να το πήγαινες σε κτηνίατρο να κάνει ένα τυπικό τσεκ απ, και να σου δώσει συμβουλες για πολλά πράγματα.
    Θα σου πεί επίσης αν είναι θηλυκό ή αρσενικό, και πόσο μηνων είναι.
  7. servetas

servetas New Member

πηρες το πμ
  8. sakura

sakura New Member

δεν θελω να σου χαλασω την χαρα, αλλα το κουνελακι μπορει να σε γλειφει επειδη εχεις αλατι στα χερια σου και του αρεσει :razz: :razz:
    οσο για τα 5 χρονια, δεν ξερω. Ξερω οτι τα κουνελια γενικα μπορουν να ζησουν 10 χρονια :mrgreen:
    Να το χαιρεσαι το μικρουλι και φυσικα μην ακουσεις αυτο που σου ειπαν στο μαγαζι οτι δεν χρειαζεται κτηνιατρο. Τα κουνελια ειναι πολυ ευαισθητα και με το παραμικρο καλο ειναι να τον βλεπει κτηνιατρος :)
  9. Jelipop

Jelipop New Member

Nαι γνωρίζω οτι ειναι πολύ ευαίσθητα !! Κ είχα σκοπό να το πάω , απλά περιμένω να πάρω κ το σκυλάκι κ να τα πάω μαζί !! (πολύτεκνη οικογένεια :p )

Όσο για το αλάτι που λές δν μπορώ να καταλάβω πώς ακριβώς το εννοείς !!! Μιλάς π.χ για χέρια υδρωμένα ??!!

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου !!! :D
  10. Jelipop

Jelipop New Member

Nαι ναι ναι !!! :D Σε ευχαριστώ πολύ !!! :) Θα αρχίσω τα τηλέφωνα μόλις χαλαρώσω λίγο στη δουλειά !!! :)
  11. Jelipop

Jelipop New Member

Ναι το έχω δεί όσο έχω προλάβει κ έχω σκοποό το Σκ να κάτσω να το ψάξω !!! :D

Όσο για το κτηνιάτρο έχω σκοπό να το πάω !!!

Σε ευχαριστώ κ σένα πάρα πολύ !!! :D
  12. servetas

servetas New Member

τι εγινε το πηγες
  13. Jelipop

Jelipop New Member

Όχι ακόμα !! Θα το πάω μαζί με το σκυλάκι λογικά μέχρι τέλος εβδομάδος !! :)
  14. Jelipop

Jelipop New Member

H φαμίλια μου !!! Part 1 !!!

:razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz:
  15. servetas

servetas New Member

ποπο ματια!!!!!!!!!!!! :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
  16. Jelipop

Jelipop New Member

Σμαράγδιααα κ ρουμπίνιααα θα σου φέρωωωω !! :-D :D
  17. servetas

servetas New Member

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
  18. Hamsterokoritso

Hamsterokoritso New Member

Καλά,ε έχετε πολύ πλάκα όλοι σας!! [smilie=to funny.gif]
  19. servetas

servetas New Member

σφυριξε χαρουμενα μπορεις δες την φωτεινη πλευρα της ζωης