Γεννητούρια..!

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by kokacy10, Jun 10, 2008.

1. kokacy10

kokacy10 New Member

Σήμερα ένας στόχος της φετινής αναπαραγωγηκής περιόδου επετέυχθη..τα καναρίνια σήμερα έβγαλαν πουλάκια!!! Είναι η πρώτη φορά που μου γεννούν και μου είπαν να τους βάλω αυγό για να ταϊζουν το μικρό. Τι άλλο πρέπει να κάνω;
  2. ARETH

ARETH New Member

Να τους βάζεις αυγό κάθε μέρα κ να μην τα ενοχλέις. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο προς το παρόν. Να παρακολουθείς αν τα ταίζουν.Τα δικά μας δεν τα τάιζαν κ τα μεγαλώσαμε εμείς .. τους δίναμε σκόνη μπισκότο ( κάπως έτσι λέγεται ) κ την ανακατέυαμε με νερό κ τα ταίζαμε με την σύριγγα. Δεν νομίζω να το χρειαστείς όμως γιατί συνήθως φροντίζουν πολύ τα μικρά τους. Να σου ζήσουν!!!!!
  3. kokacy10

kokacy10 New Member

Ευχαριστώ! Πήγα και είδα χθες μια φορά το μικρό και φαίνεται ότι δεν της πολυάρεσε έτσι δεν ξανακόντεψα στην φωλιά! Το μικρό το έχω δει (από μακριά βέβαια) να το ταϊζει και πρέπει να έχει βγει και άλλο. Όποτε βάζω αυγό το ταϊζει Θα ήθελα να ρωτήωσ και κάτι άλλο. Τον τελευταίο καιρό έβαζα όπως και σε άλλα πουλιά κάοπιες βιταμίνες για να τα βοηθήσω (και πραγματικά δουλέυουν), αυτές τις βιταμίνες τις έδινα και στα καναρίνια, λέτε να συνεχίζω να τις βάζω η να σταματήσω;
  4. TAKAROS

TAKAROS New Member

την κοκκινη βιταμηνη????εχω ακουσει οτι σε αυτη την περιοδο δεν κανει,θελει μονο αυγο....
  5. kokacy10

kokacy10 New Member

Εννοήτε πως δεν την έβαλα. Τι σημασία έχει όμως τα μικρά πέθαναν...
  6. Dimitra94

Dimitra94 New Member

Γιατι ρε συ πεθαναν??? :roll:
  7. γιατι καλε πεθαναν??????? :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :? :? :? :?
  8. Debby

Debby New Member

μαλλον δεν θα ηξερε η καναρα να τα μεγαλωσει...αμα ηταν η πρωτη γεννα...λογικα...
  9. α τα καημενα :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
  10. christinaa

christinaa New Member

γράφω λίγο αργοπορημένα αλλα τώρα επέστρεψα. είναι φυσιολογικό να πεθάνουν τα πρώτα μωρά μου έχει συμβεί aρκετες φορες μέχρι που τα έβαζα σε άλλη καναρά και τα μεγάλωνε. στη δε
    εφτερι γεννα θα τα ταΐσει εκτος και αν δεν είναι (καλή) καναρά και τα αφήνει.το είπα πάθει αρκετές φορες μέχρι που τα έβαζα σε άλλη καναρά και τα μεγάλωνε κανονικά.
    επίσης θα σου πρότεινα να μην αφήσεις να ξαναγεννήσει γιατί η θερμοκρασία έχει ανεβεί παρα πολύ και μπορεί να σκάσει από τι ζεστη. εκτος και αν την έχεις μέσα σε δροσερό μέρος.

Share This Page