Γεννητουρια!!! HELP!

Discussion in 'Χελωνάκια και Χελώνες' started by OLGA_MAU, Oct 14, 2011.

1. OLGA_MAU

OLGA_MAU New Member

Εδω και πολλα χρονια ειχα στον κηπο μου μια αρσενική χελωνα ξηρας (T.marginata) και πριν 6 μηνες περιπου απεκτησα και μια θηλυκη που ειχα βρει στη μεση του δρομου... Απο τη στιγμη που βρεθηκαν στον ιδιο χωρο το μονο που εκαναν ολη μερα ειναι να ζευγαρώνουν!!! Το αποτελεσμα φυσικα ήταν να ανακαλυψω σημερα στον κηπο μου 6 αξιολατρευτα χελωνακια!! Δεν ειναι μεγαλυτερα από 4 εκατοστα και το κελυφος τους ειναι ακομα μαλακο απο κατω. Επειδη φοβηθηκα τις γατες που κυκλοφορουν στη γειτονια τα εβαλα σε ενα μεγαλο καφασι με πανια και ξερα φυλλα απο τον κηπο. Τους εκοψα και ενα φυλλο μαρουλι σε μικρα κομματακια και το εφαγαν με μεγαλη ορεξη.

Τι μου προτεινετε να κανω απο εδω και περα? Τι πρεπει να τα ταιζω? Να τους βαλω νερο? Εχω τοσες αποριες... Και ερχεται και χειμωνας. Θα πεσουν κανονικα σε χειμερια ναρκη?

Οποιος μπορει ας με βοηθησει. Δεν θελω να τα χασω επειδη δεν εκανα κατι σωστα.

Χιλια ευχαριστω εκ των προτερων!

Attached Files:

2. OLGA_MAU

OLGA_MAU New Member

somebody help...!?!?

Σημερα που ειναι πιο κρυος ο καιρος και δεν εχει ηλιο, τα χελωνακια μου ειναι πολυ υποτονικα και δεν εχουν αγγιξει το καροτο που τους εβαλα. Καταλαβαινω οτι φταιει ο καιρος, αλλα αν πεσουν σε χειμερια ναρκη ενω ειναι τοσο μικρα και χωρις να εχουν φαει καλα, θα καταφερουν να επιβιωσουν? Δεν ξερω ποσο ανθεκτικα ειναι.
    Σκεφτηκα να τα παρω και μεσα στο σπιτι, αλλα πιστευω οτι το ιδανικοτερο ειναι το φυσικο τους περιβαλλον. Απλα ανησυχω επειδη ειναι πολυ μικρα...

Πειτε μου σας παρακαλω τη γνωμη σας :confused5:
  3. Axel

Axel New Member

Καλησπέρα! Είχα και γω το ίδιο θέμα πριν από αρκετά χρόνια. Βέβαια τότε ήταν καλοκαίρι και δεν υπήρχε ο κίνδυνος της χειμερίας νάρκης. Εγώ πάντως μικρός τότε φοβόμουν μην οι γάτες που είχα σκοτώσουν τα χελωνάκια και τα έβαλα σε ένα κιβώτιο και τελικά δεν επιβίωσε κανένα... Οπότε θα σε συμβούλευα να τα αφήσεις εκεί που γεννήθηκαν και ας ευχηθούμε να έχουν καλύτερη κατάληξη...
  4. Irmakias

Irmakias New Member

Kαι εγω συμφωνω με τον Αλεξ.

Share This Page