Γεννάμε;!!; Χρειάζομαι βοήθεια...!!!

Discussion in 'Χάμστερ' started by Panos Mess, Feb 5, 2017.

1. Panos Mess

Panos Mess New Member

Καλημέρα σε όλα τα μέλη της ομάδας! Είμαι ο Παναγιώτης και έχω 2 υπέροχα μικρά πλασματάκια... Την Ellie και τον Alex.Ειναι ρωσικά (από εκείνα με την γραμμουλα στην πλάτη το ένα άσπρο και το άλλο λίγο σκούρο).Τα πήρα αρχές Δεκεμβρίου λόγω απώλειας της προηγούμενης 3 ετών χάμστερ ίνας μου. Η μικρούλα μου φενεται να φούσκωσε λίγο... τα έχω σε 2 όροφο σπιτάκι και δν ξέρω ποτέ περίπου και αν θα γεννήσει και περίπου διάβασα τι πρέπει να κάνω αλλά όχι ακριβώς.. Τους έχω ροκανιδακι μέσα τους έβαλα και λίγα χαρτάκια να τα κάνουν ότι καταλαβαίνουν αλλά τωρα θέλω να καθαρισω το κλουβί για να είναι σε καθαρό αλλά διάβασα ότι δν κάνει αλλά έλεγε αφού γεννήσει όχι πριν. Να το καθαρίσω ή όχι;;;;; Και επίσης διάβασα ότι αφού ή πριν γεννήσει καλό είναι να βγάλω τον αρσενικό από μέσα αλλά διάβασα ότι υπάρχει περίπτωση κατάθλιψης! Ένα κτηνίατρο που ρώτησα μ είπε καλό είναι να τα χωρίσω αλλά για να αποφύγω την κατάθλιψη να βάλω πολύ κοντά τα δυο κλουβιά για να βλέπονται...! Θέλω γρήγορα την γνώμη σας πάνω στο θέμα πριν γίνει κανα απρόοπτο και τρέχουμε!!!!!!
    Ευχαριστώ πολυ ☺️
  2. marich

marich Active Member

Συμφωνω με τον κτηνιατρο επισησ δεν νομιζω πωσ θα τα πειραζε αν καθαρισεισ το κλουβι πριν την γεννα

Share This Page