Γεννήσαμε και πάμε για στείρωση

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by kokacy10, Jun 21, 2007.

1. kokacy10

kokacy10 New Member

I mia apo tis 2 gatules mu gennise edo kai 2 vdomades 4 gatakia . Ta gatakia afta ta gennise sti defteri tis genna (ta prota tis ta skotosan) kai skeftikame sovara tin periptosi na tin stirosume pote peripu epitrepete na ti stirosume?
  2. Marin

Marin Administrator

Re: Gennisame kai pame gia stirosi

Μόλις τα γατάκια γίνουν 30 ημερών μπορεί να στειρωθεί γιατί θα έχει γάλα για τουλάχιστον 20 ημέρες μετά τη στείρωση οπότε θα προλάβουν να απογαλακτιστούν. Μπορείς να το κάνεις και μόλις φτάσουν 3 μηνών αλλά όχι αργότερα.

Μαρίνα
  3. kokacy10

kokacy10 New Member

Thank you. Marina to oti to stithos tis einai kapos "pesmeno" einai logo tu thilasmu?
  4. ROTTIE

ROTTIE New Member

Re: Gennisame kai pame gia stirosi

Με συγχωρείς kokacy10, τι ακριβώς εννοείς με αυτό:

Γιατί μετά από την πρώτη γέννα της γάτας σου δε στείρωσες το ζώο?
    Τα γατάκια που γεννήθηκαν τι σκοπεύεις να τα κάνεις?

Ρωτάς πότε επιτρέπεται να στειρώσεις τη γάτα.
    Γιατί δεν ρωτάς καλύτερα αν επιτρέπεται να ζευγαρώνει και να αναπαράγεται ανεξέλεγκτα?
  5. kokacy10

kokacy10 New Member

Den thelo na ksanaksekinisei enas mikro kavgas pu egine prin alla tha su apantiso. Ti gata afti den ti stirosa arxika prin gennisei giati den iksera sxedon tipota gia ti stirosei. I gata emeine egkios kai gennise 4 gatakia. Enas adespotos omos ta skotose otan itan 3-4 imeron kai i gata niaurize kai anazituse ta gatakia tis gia mia vdomada(mporei kai parapano) etsi apofasisa na tin afiso na gennisei alli mia fora kai meta na ti stiroso giati ti lipithika. Oson afora ta gatakia tha ta stirosume kai tha ta dosume. To 1 tha to kratisume ta 2 tha ta dosume se mia nosokoma pu dulevei mazi me to patera mu kai to allo to theli enas simmathitis mu.
  6. ROTTIE

ROTTIE New Member

Βλέπεις τελικά πως είναι πολύ σημαντικό πριν να αποκτήσουμε οποιοδήποτε κατοικίδιο, να έχουμε διαβάσει και να έχουμε ενημερωθεί σχετικά με το ζώο που επιλέγουμε να γίνει μέλος της οικογένειας μας?

Τι σημαίνει «τη λυπήθηκα?» Δεν συμβουλεύτηκες κτηνίατρο?
    Απ’ ότι διάβασα ΚΑΙ η άλλη σου γάτα είναι και αυτή έγκυος…

Πως θα χαρακτήριζες ΕΣΥ αυτή σου την συμπεριφορά και αντιμετώπιση απέναντι στα ζώα που ισχυρίζεσαι πως αγαπάς και φροντίζεις?

Θα μπορούσα να σε βοηθήσω, αλλά δεν νομίζω πως δικαιούμαι να προβώ σε χαρακτηρισμούς...
  7. kokacy10

kokacy10 New Member

Signomi pu imun mikro paidi otan pira ti gata mu kai den eixe kanena anthropo na me simvulepsei. Ego prin apo ligo kairo se afto to forum ematha ti simenei kai se ti ofelei i stirosi kai den nomizo oti kai alli den vrethikan sti thesi mu an akuges to katikidio su na "kleei" kai na psaxnei apegnosmena ta mikra tu ti tha ekanes? tha to afines mexri na tu perasi Ego omos tin afisa na zevgarosei afu tha itan i defteri fora kai pragmatika den metaniono pu tin afisa na zevgarosei omos tora thelo na tin stiroso kai eilikrina den vrisko provlima se olo afto pu egine.
  8. ROTTIE

ROTTIE New Member

Εάν ήσουν μικρό παιδί και δεν γνώριζες, έπρεπε οι κηδεμόνες σου (που όφειλαν να γνωρίζουν) να ασχοληθούν ΥΠΕΥΘΥΝΑ με την φροντίδα των ζώων.
    Σε αντίθετη περίπτωση, θα ήταν προτιμότερο να σου έπαιρναν ένα λούτρινο για να παίζεις.

ΟΙ ΖΩΕΣ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ!
  9. *Alondra*

*Alondra* New Member

ROTTIE

H steirwsh einai mia swsth energeia alla den einai deadedomenh katholou,toulaxiston sthn eparxeia...

Sto lew egw pou proxtes steirwsa ton skylako mou kai epesan oloi apanw mou na me fane,legontas mou pws ekana eglhma kai kalytera na ton afhna adespoto... Kai milame gia an8rwpous pou einai pragmatika filozwoi.. Apla den einai enhmerwmenoi. (pou se ayto pisteyw ftaine kathara oi kthniatroi! Ligoi sou lene na steirwseis to zwo!).

Anamesa se aytous kai o pateras mou... exei dwsei dika tou xrhmata gia na kanei mhnhseis se an8rwpous pou kakopoiousan zwa... Gia na ksekinhsei dikes pou polles fores iksere pws einai xamenes... To oti den einai enhmerwmenos swsta gia thn steirwsh,den ton kanei ligotero ypethino h filozwo!

Ayto pou thelw na pw einai pws kathgoroume memonomena an8rwpous oi opoioi AGAPANE ta zwa tous kai tha ta steirwnan an ikseran pws h steirwsh kanei kai alla pragmata ektos apo na apokleiei to endexomeno mias gennas!
  10. ROTTIE

ROTTIE New Member

Η kokacy10 δεν ευθύνεται διότι ήταν «mikro paidi»...

Η μαμά της kokacy10 δεν ευθύνεται διότι «den einai enhmerwmenh»...

Και ποιος ευθύνεται τελικά? :roll:

Η γάτα που τους βγήκε ανήθικη και αλανιάρα! :idea:

ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ??? :evil: :evil: :evil:

Αμάν ρε παιδιά! Καθόμαστε και διαπραγματευόμαστε τα αυτονόητα!
    ΕΛΕΟΣ!!! :(
  11. kokacy10

kokacy10 New Member

Anti na ta vazeis mazi mu varta me allus pu skotonun kai kakometaxirizontai ta zoa. Ego tulaxiston ematha gia ti stirosi kai tha stiroso to zoo mu giati den me afinis isixo lipon kai na frontiseis na enimeroseis tous animerotus gia ti stirosi? Den imai ute o protos ute o telefteos pu pernei zoo xoris na kserei polla. Omos tulaxiston frontiza na mi lipsi tipota stus gatus mu eno kapioi alli tus pernun kai tus kakometaxirizontai.Ksanaskepsu lipon afta pu les gia mena
  12. ROTTIE

ROTTIE New Member

Το μη χείρον βέλτιστο!!! :smt018

Μπράβο μικρέ! :smt009
  13. Strayshelp

Strayshelp New Member

απ

Ας βλέπουμε και το θετικό της υπόθεσης:ότι το παιδί ενδιαφέρεται να τα στειρώσει τώρα,αφού έμαθε..κ ας μην τους πιάνουμε όλους από τα μούτρα..

Κλειάννα

14. ROTTIE

ROTTIE New Member

Το παιδί δεν ευθύνεται αγαπητή Κλειάννα, έχεις δίκιο…
    Ευθύνονται όμως οι γονείς του!

Δεν μπορούμε από τη μία, να καταδικάζουμε τον ανεύθυνο ιδιοκτήτη του σαρ-πει που φρόντιζε η RINIO τόσο καιρό και από την άλλη να δίνουμε δίκιο στο παιδί και τους κηδεμόνες του, προβάλλοντας ως δικαιολογία την ηλικία ή την έλλειψη γνώσεων!

Καλό είναι να υπάρχει αμεροληψία και να διατηρούμε μια σταθερή στάση απέναντι σε περιστατικά ανεύθυνης ιδιοκτησίας. Μόνο έτσι θα καταφέρουμε να διορθώσουμε τα κακώς κείμενα (όσο γίνεται τουλάχιστον), ο καθένας από το δικό του μετερίζι.

Μην ξεχνάς ότι η μια γάτα έχει γεννήσει ήδη δυο φορές και η δεύτερη (αυτή που το παιδί ισχυρίζονταν ότι πρήστηκε από φόλα (???!!!) είναι επίσης έγκυος! :smt119 :? :evil: :(

Λυπάμαι που είμαι απόλυτη, αλλά το θέαμα τόσων αδέσποτων ζώων στους δρόμους με εξοργίζει και αν κάποιος ευθύνεται για αυτό το χάλι, σίγουρα δεν είναι τα ζώα!

Πάντως μικρός , μικρός ο πιτσιρίκος, αλλά έχει μια γλώσσα ΝΑ! Το χρυσούλη μου…
  15. Leon

Leon New Member

Οι γονείς φταίνε αν ξέρουν.... αν δεν ξέρουν δε φταίνε....

Πολύ επιθετικότητα για πράγματα που συμβαίνουν στη ζωή και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ τόσο τραγικά γιατί ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΖΩΑ!

Ελπίζω να εξοργίζεσαι το ίδιο και με τα παιδιά στα φανάρια και να τους πηγαίνεις κανένα πιάτο φαγητό την ώρα της δουλειάς τους.

Εγώ στη θέση του kokacy10, δε θα ξαναέγραφα στο φόρουμ, αν είναι να με αντιμετωπίζουν έτσι και θα έκανα ότι με φωτίσει η Παναγία....
  16. pretts

pretts New Member

Με τον kokacy10 είχε γίνει τσακωμός όταν πρωτοήρθε στο forum. Προς τιμή του,το παιδί έκατσε στο forum,ενημερώθηκε κ σκοπεύει απότι φαίνεται να διορθώσει τα κακώς κείμενα. Κανείς μας δε γεννήθηκε γνωρίζοντας τα πάντα,πόσο δε σε χώρες που δε φημίζονται για τη ζωοφιλική παιδεία τους. Επίσης για τη γλώσσα ΝΑ! που λες ότι έχει,θα διαφωνήσω. Έγινε μια τρομερή επίθεση (δικαιολογημενη-αδικαιολόγητη δευτερεύον) και απάντησε ψύχραιμα.
    Εν πάσει ,θεωρώ μεγάλο λάθος να αποπαίρνουμε έτσι παιδιά που ενημερώνονται και προσπαθούν ώστε να αποτρέψουν ίσως μελλοντικά τη διαιώνιση αυτής της κατάστασης.
  17. Marianthy

Marianthy New Member

Συμφωνώ με την pretts. Και έχω παραδεχτεί πολλές φορές πως κάποτε είχα ένα σωρό γάτες που τάιζα και γεννούσαν και ποτέ δεν μου είχε περάσει από το μυαλό να κάνω κάτι παραπάνω όχι γιατί δεν με ένοιαζε αλλά γιατί δεν είχε τύχει να ακούσω κάτι διαφορετικό. Και παρότι οι γονείς μου είναι πολύ θετικοί με τα ζώα ούτε αυτοί το είχαν ψάξει.

Κι όμως τώρα έχω αλλάξει απόψεις και ενημερώνομαι και οι πράξεις μου διαφέρουν πολύ από τότε. Όλοι κάπως ξεκινάμε και στην πορεία βελτιωνόμαστε, κάτι που ο kokacy έχει δείξει διάθεση να κάνει τώρα. Αυτό έχω καταλάβει τουλάχιστον.
  18. *Alondra*

*Alondra* New Member

akribws Marianthy:)

kai genika den einai omorfo na eimaste epithetikoi kai ageneis me atoma pou den kseroume kai den syzhtame face to face...
  19. aggeliki

aggeliki New Member

εγω θελω να συγχαρω τον kokacy10,που ενημερωθηκε και καταλαβε πιο ειναι το καλυτερο για τα ζωακια του και θα τα στειρωσει,και εγω μικρη δεν ειχα ιδεα τι θα πει στειρωση,αν και ποτε δεν ζευγαρωσα ζωακι.μπραβο kokacy10!
  20. joan

joan New Member

Leon, πίστεψε με τα ζώα είναι πολλές φορές πολύ ανώτερα όντα από το "ανθρώπινο ζώα". Όσο για τα παιδιά στα φανάρια, υποθέτω ότι τους πας εσύ κανένα πιάτο φαγητό.

Αυτή η καραμέλα πια "γιατί δεν ασχολείσαι με τα παιδάκια από το να σώζεις ζώα" που ακούω πολύ συχνά έχει καταντήσει αηδία. Θα ήμουν πολύ ευτυχισμένη αν όσοι το λένε το κάνουν κιόλας, βοηθάνε δηλ. κανένα παιδάκι.

Share This Page