Γεννήσαμε και πάμε για στείρωση

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by kokacy10, Jun 21, 2007.

1. ROTTIE

ROTTIE New Member

Σε ποιο σημείο ήμουν αγενής βρε παιδιά? Υπάρχει κάποιο σημείο στα γραφόμενα μου στο οποίο έχετε ένσταση? :?

Από την άλλη κακώς το συζητάμε, διότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ τα αυτονόητα δεν είναι αυτονόητα για όλους… :cry:

Λοιπόν για να λήξει η σηζήτηση θα συμβωνήσω με την aggeliki, που συμφωνεί με την *Alondra*, που συμφωνεί με την Marianthy, που συμφωνεί με την pretts, που συμφωνεί με τον Leon!!!
    Μπράβο και από μένα kokacy10! 8)
  2. Vivi

Vivi New Member

το σημαντικό είναι ότι η στείρωση θα γίνει και γιαυτή τη γατούλα και το παιδί θα μπορεί να έχει άποψη πάνω στο θέμα πλέον και να επιρεάσει και άλλους στη συνέχεια .. μακάρι να ανταποκρινόντουσαν όλοι έτσι στα θέματα που μας καίνε..

και νομίζω ότι με το να κάνουμε επίθεση σε κάποιον με τέτοιο τρόπο αντί να προσπαθούμε να τον ενημερώσουμε και να τον βάλουμε στην διαδικασία να σκέφτεται σωστά, το μόνο που θα πετύχουμε είναι να τον απομακρύνουμε.. ..και δεν πρέπει να γίνει αυτό, γιατί όλοι μαθαίνουμε διαρκώς εδώ μέσα..
  3. aggeliki

aggeliki New Member

οχι,με τον leon δεν συμφωνω εγω rottie.
  4. ROTTIE

ROTTIE New Member

Α να μην ξεχάσω να σας θυμίσω πως και η άλλη γάτα του αγαπημένου μας και παραδείγματος προς μίμηση kokacy10, είναι έγκυος!
    Το πρήξιμο (Δόξα τω Θεώ) δεν προέρχεται από αλλεργικό σοκ!
    Θα…ξαναγεννήσουμε για να καταλήξουμε ΕΔΩ:
    http://pets.gr/phpBB/viewtopic.php?p=13952#13952

Οπότε θα συμφωνήσω και με τη Vivi…
  5. aggeliki

aggeliki New Member

rottie,οταν ο kokacy10 ειχε αναφερθει στις γατες του και τις εγκυμοσυνες,ολοι του ειπαμε αυτα που ειπες και εσυ,αλλα εδειχνε να μην καταλαβαινει,ειχα και εγω πειραχθει με την συμπεριφορα του,αλλα αφου τωρα αρχισε να συνειδητοποιει πιο ειναι το σωστο και θα κανει την αρχη,οφειλω να του πω ενα μπραβο.
  6. matilda

matilda New Member

Τα λάθη είναι ένα αναπόφευκτο μέρος της διαδικάσιας της μάθησης.

Όλοι κάναμε, κάνουμε και θα ξανακάνουμε.

Το θέμα είναι να τα αναγνωρίζουμε και να προχωράμε παρακάτω.

Εφόσον ο kokacy κάνει κάτι τέτοιο εγώ είμαι μαζί του.
  7. ROTTIE

ROTTIE New Member

Τα λάθη ποια είναι βρε παιδιά? Οι ζωές αθώων ζώων?

Αναρωτιέμαι πολλές φορές ΠΟΣΑ ζώα θα πρέπει να καταλήξουν στο δρόμο, να φολιαστούν, να κακοποιηθούν, να βασανιστούν, να πεινάσουν, να διψάσουν, να αρρωστήσουν και τέλος να ψοφήσουν, για να μάθουμε εμείς από τα λάθη μας…
  8. Marin

Marin Administrator

Προσωπικά συμφωνώ μαζί σου ROTTIE, αλλά επειδή έχουμε σκοτωθεί με kokacy σε άλλο topic, δεν έχει νόημα να το συζητάω πλέον... απλά κάτι είναι και το ότι αποφάσισε να τη στειρώσει γιατί αν διάβαζες τι μας εγραφε πριν λιγες μερες, θα τραβαγες τα μαλλια σου.

Μαρινα
  9. aggeliki

aggeliki New Member

ακριβως. :)
  10. Leon

Leon New Member

Εγώ αυτό που λέω είναι ότι όταν κάποιος είναι καλοπροαίρετος και τον κράζεις, αντί να του τα πεις ψύχραιμα, είναι πάρα πολύ πιθανό να μην έχεις αποτελέσματα. Αν θέλετε καταλαβαίνετε, αν όχι, no problem....

Κι αν θέλετε, ακόμα κι αν έγινε ότι έγινε, να είστε σίγουροι ότι στο μέρος που ζει ο kokacy10 είναι πολύ πιο οργανωμένοι για να υποστηρίξουν τα ζώα, από το ελληνικό χάος.

Αν μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοείς, joan, ότι τα ζώα είναι πολύ ανώτερα όντα (μερικές φορές) από τους ανθρώπους...

Είπα εγώ ότι βοηθάω τα παιδάκια και δεν το κατάλαβα; Απλά, δεν μπορώ να βλέπω άτομα να είναι υπερευαίσθητα με τα ζώα, μόνο...

Όλα πάνε αλυσίδα: αν βοηθάς τους ανθρώπους και αυτοί οι άνθρωποι, περνούν καλά, τότε θα βοηθούν και τα ζώα.
  11. Marin

Marin Administrator

Οργανωμένοι είναι αλλά θυμάμαι ότι με φόλες έχει προβλήματα, άρα δεν είναι και ιδιαίτερα οργανωμενοι... Και τι να κάνει το κράτος όταν έχει άτομα που λενε οτι θελουν η γατα να γενναει και τα κρατανε αλλα τα σκοτωνουν οι αρσενικοι ή τα αυτοκινητα και οι αρρωστιες. Μόνο με μαγικα βγαζεις ακρη σε τετοιες περιπτωσεις.

Γνώμη μου πάντως είναι στο θέμα του κραξίματος, ότι τα λάθη στη σημερινή Ελλάδα, πρέπει να κράζονται γιατί έτσι ο αλλος καταλαβαινει το λαθος του και θυμαται οτι "αυτο ειναι το σωστο", διαφορετικα αποκταει και αποψη ζωοφιλικη σχετικά με το γιατι αφηνει το ζωο του να γενναει και προτρεπει αλλους να το κανουν επισης.

Αρα προτεινω "ντου απο παντου" σε οσους βαζουν τα ζωα τους να γεννουν ανεξελεγκτα, στην περιπτωση που δε καταλαβαινουν... Γιατι απλά "δε μας παιρνει για αλλα λαθη" οπως το ειπε η ROTTIE.

Μαρίνα
  12. Marianthy

Marianthy New Member

Ωχ, αγριέψαν τα πράγματα! Καλά που είχα αλλάξει στάση πριν γνωριστούμε και με βρήκατε έτοιμη!! :-D

Σοβαρά τώρα, κι εγώ όσο σκέφτομαι πόσα θα είχαν αποφευχθεί αν ήξερα κάποια πράγματα παλαιότερα τρελαίνομαι. Αλλά έτσι ήταν τα πράγματα και αυτό δεν αλλάζει. Γεννήθηκε κανείς βρε παιδιά ξέροντας για την στείρωση για να λυθεί το πρόβλημα?
  13. Marin

Marin Administrator

Οχι κανεις δεν γεννηθηκε χωρις να κανει λαθη... Και εγω εβαλα καποτε τη σκυλα μου να γεννησει γιατι μου το πε ο κτηνιατρος, αλλα αυτο ηταν πριν 13 χρονια και τοτε πραγματικα δεν υπηρχε η ενημερωση που υπαρχει τωρα...

Και παλι ειμαι καλη και λεω οτι αντε και το εκανες μια, αλλα οχι και να το υποστηριζεις σαν σωστη σταση ζωοφιλιας.
  14. Leon

Leon New Member

Μαρίνα, το ότι υπάρχουν "στόκοι" που ρίχνουν φόλες αντί να τις τρώνε, δε δείχνει ότι είναι ανοργάνωτοι.

Όταν τα περισσότερα κατοικίδια στην Κύπρο, έχουν τσιπάκι και είναι καταγεγραμμένα και μπορεί να τύχει να σου κάνει έλεγχο αστυνομικός αν έχεις χαρτιά, κι εδώ το 2007, άτομα που την ψάχνουν με τα κατοικίδια, το μόνο που έχουν είναι ένα λουράκι με το κινητό τους στο ζώο, δείχνει ότι είμαστε πολλά έτη φωτός πίσω για να κριτικάρουμε τους Κύπριους φίλους.

Καταλαβαίνω την τακτική του κραξίματος, αν και διαφωνώ.

Αναμένω το reply του kokacy10, ο οποίος ελπίζω να μην την έκανε...
  15. ROTTIE

ROTTIE New Member

Παιδιά, ούτε τα σκυλιά, ούτε τα γατιά, ούτε τα παπαγαλάκια είναι είδη προς εξαφάνιση!
    Δεν μας επιβάλει κανένας να υιοθετήσουμε ένα κατοικίδιο με το ζόρι!

Εάν όμως αποφασίσουμε να το κάνουμε οφείλουμε να έχουμε διαβάσει και ενημερωθεί σχετικά με αυτό. Εάν αποφασίσουμε να αναλάβουμε την φροντίδα ενός ζώου, πρέπει να το κάνουμε σωστά και υπεύθυνα.

Εάν δεν μπορούμε να αντεπεξέλθουμε στη φροντίδα τους, ας μην τα παίρνουμε!
    Δεν έχουμε δικαίωμα να το μετανιώσουμε εκ των υστέρων και να το να το χαρακτηρίσουμε «λάθος»!

Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια για να παίζουνε τα πιτσιρίκια, δεν είναι η προέκταση του εαυτού μας, δεν είναι το μέσο για να καλύψουμε την κενότητα της ψυχής μας και προπάντων δεν είναι η αξία της ζωής τους υποδιαίστερη της δικής μας!

Ας σταματήσουμε να είμαστε αλαζόνες και ας καταλάβουμε πως δεν είμαστε θεοί για να αποφασίζουμε κατά το δοκούν για τις ζωές των άλλων πλασμάτων που μοιράζονται μαζί μας αυτόν τον πλανήτη!

Εάν ο kokacy10, δεν συμφωνεί με τα παραπάνω και αποφάσισε να «την κάνει», διότι δεν ανέχεται κριτική, ας με συγχωρέσετε, αλλά θα είμαι η πρώτη που θα του κουνήσει το μαντήλι… 8)
  16. joan

joan New Member

Σου απαντάω λοιπόν Leon. Τα ζώα δεν έχουν ίχνος κακίας, βαρβαρότητας σαδισμού και ότι άλλο συνεπάγεται με αυτά. Ενώ οι άνθρωποι τα έχουν όλα αυτά και όχι μόνο ως προς τα ζώα. Όχι όλοι βέβαια. Χωρίς να κάτσω να στο αναλύσω αυτό που είπα νομίζω ότι απάντησα στην ερώτησή σου.

Καλό είναι να είσαι υπερευαίσθητος παρά αδιάφορος. Γενικά μιλάω.

Και όσο με το συγκεκριμένο θέμα γιατί η αλήθεια είναι ότι ξέφυγα λιγάκι, τα λάθη γίνονται για να μαθαίνουμε όχι να τα επαναλαμβάνουμε. Κι εγώ έκανα λάθος και άφησα τη σκύλίτσα μου να μείνει έγκυος πριν 3 χρόνια και το πλήρωσα ακριβά. Μάλλον όχι εγώ, τα κουτάβια της. Εγώ καλά να πάθω και ασ'το έχω τύψεις για μια ζωή, αυτά όμως δεν φταίγανε. Ας είμαστε λιγάκι υπεύθυνοι λοιπόν. Δεν δικαιολογούνται τα λαθη δεύτερη φορά όταν μάλιστα μιλάμε για ζωές άλλων πλασμάτων. Η υπευθυνότητα δεν βλάπτει.
  17. matilda

matilda New Member

Όταν μίλησα για λάθη που θα ξανακάνουμε είναι νομίζω κατανοητό ότι δεν μιλούσα για τα ίδια λάθη.

Συμφωνώ με το περιεχόμενο των περισσοτέρων μυνημάτων αλλά όχι και με το ύφος. Το κράξιμο όταν ο άλλος δεν καταλαβαίνει είναι οκ. Αλλά όταν δείχνει να το σκέπτεται και να αλλάζει γνώμη??

Διαφορετικά το νόημα έχουν αυτά που γράφονται εδω μέσα, αν όχι για να αλλάξει η άποψη ή η παραπληροφόρηση κάποιων??

Και τέλος αν κουνάμε τόσο εύκολα το μαντήλι σε όποιον δείχνει διάθεση να αλλάξει τελικά κάταφέρνουμε κάτι??
  18. Marianthy

Marianthy New Member

Προσωπικά κατάλαβα οτι ο kokacy έχει αντιλειφθεί το νόημα της στείρωσης πια. Και επειδή είναι παιδί θα μπορούσαμε να του εξηγήσουμε πως όταν η γάτα κλαίει και ψάχνει τα γατάκια της, δεν θα καταλάβει οτι με το να ξαναγεννήσει θα νιώσει καλύτερα γι'αυτά που έχασε. Θέλω να πιστεύω πως όλα αυτά τα κατάλαβε. Σε αυτή την περίπτωση λοιπόν δεν έχει κάνει ένα καλό βήμα?

Και επίσης πιστεύω πως αφού αποφάσισε να την στειρώσει θα ακολουθήσουν και οι άλλες από τη στιγμή που δεν μπορεί να προστατέψει τα γατάκια από τον κάθε κίνδυνο όπως είναι οι σκύλοι που σκοτώσανε τα προηγούμενα. Με αυτή τη λογική υποθέτω πως δεν θα ξανακάνει τα ίδια λάθη. Αν έχω καταλάβει λάθος θα μας το πει ο ίδιος.
  19. ROTTIE

ROTTIE New Member

Θα καταφέρναμε να κάνουμε μια άλλους είδους εποικοδομητική συζήτηση που να έχει περισσότερη ουσία και όχι να πασχίζουμε για να δώσουμε στον kokacy10 να καταλάβει τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ εδώ και 3 ημέρες! :evil:

Αγαπητέ leon,
    ποια είναι η διαφορά ενός κάφρου που πετάει φόλες και ενός εκκολαπτόμενου κάφρου (λόγω ηλικίας) που εξακολουθεί να κάνει (πεισματικά)τα ΙΔΙΑ λάθη?
    Υπάρχει διαβάθμιση στην καφρίλα όταν πρόκειται για ψυχές ζώων?
  20. gikkat

gikkat New Member

Κατ' αρχήν θα ξεκινήσω λέγοντας ότι το διακριτικό "KID" έχει μπει για να προσέχουμε πως εκφραζόμαστε όταν απαντάμε σε παιδιά ηλικίας κάτω των 15 ετών.

Rottie σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τα λεγόμενά σου, διαφωνώ όμως με τον τρόπο που τα διατυπώνεις (δεν λέω να "χαϊδεύουμε" αυτούς που δεν γνωρίζουν γενικά - άλλωστε κι εγλω δεν φημίζομαι για την ευγένειά μου σε τέτοια θέματα, διαφωνώ με τον τρόπο σου στο συγκεκριμένο άτομο).

Στα πρώτα posts του kocacy ήμουν από τους πρώτους που τον ειρωνεύτηκαν, τον έκραξαν κλπ. Δεν μπορώ όμως να μην αναγνωρίσω το ότι αυτό το παιδί αντί να φύγει από μια παρέα 15 μανταχαλάδων που του την "έπεφταν" κρίνοντάς τον επειδή κανείς μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν του είχε αναλύσει την έννοια της στείρωσης, έκατσε, άκουσε, ρώτησε, έμαθε...

Στην τελική δεν είναι ο ίδιος υπεύθυνος αν οι γονείς και οι οικίοι του δεν είναι ενημερωμένοι για τέτοια θέματα!!! Αντί λοιπόν να καταλήγουμε να τα "ρίχνουμε" στους γονείς του ή στους οικίους του θεωρώ ότι θα ήταν πολύ καλύτερο να αναγνωρίσουμε στο φίλο μας κάποια θετικά βήματα που έκανε... Άλλωστε με τον kocacy μιλάμε, με εκείνον λογομαχούμε και όχι με τους γονείς του!!!

Τέλος θα ήθελα να αναφερθώ σε μέρος του τελευταίου post της φίλης Rottie, το οποίο βρίσκω εκτός από άδικο και παντελώς άκυρο...
    Στην περίπτωση του kocacy η έννοια κάφρος δεν ισχύει αφού παρά το νεαρό της ηλικίας του έδειξε ανωτερότητα που λίγοι ενήλικοι θα έδειχναν, καθώς αναγνώρισε το λάθος του και κάνει κάτι γι' αυτό χωρίς πείσμα...

Φιλικά,
    Κατερίνα

ps. by the way ο kocacy είμαι σίγουρη ότι δεν την έκανε, απλά δεν μπαίνει τέτοιες ώρες :wink: (κόβω κίνηση αφού είμαι ολιμερίς online)

Share This Page