Για τα καναρίνια.

Discussion in 'Τσίου - Σχετικά με τα πτηνά' started by Nikosg7, Mar 18, 2007.

1. Nikosg7

Nikosg7 New Member

2. Nikosg7

Nikosg7 New Member

3. aggeliki

aggeliki New Member

εσυ εχεις γινει master στα πτηνα ε??να ξερουμε ποιον να ρωταμε :)
  4. Nikosg7

Nikosg7 New Member

Μπα μη το λες...έχω μια σχετική εμπειρία γιατί απο πιτσιρικάς είχα παπαγαλάκια αλλά όσο ζώ μαθαίνω :)

Πάντος εαν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι με μεγάλη μου χαρά θα το κάνω!!
  5. τσιγκι

τσιγκι New Member

Σχετικα με τα πτηνα

Αν αγαπατε τα πουλακια ανοιξτε αμεσως τα κλουβια τους και απελευθερωστε τα. Αν καποιος σας εκλεινε μεσα σε ενα διαμερισμα (οχι κλουβι) και δεν σας επετρεπε να βγειτε, αναρωτηθηκατε σε ποσο χρονο θα είχατε σαλτάρει ? Μονο η ανθρωπινη αλαζονεια ειναι αυτη που επιτρεπει τον εγκλεισμο σε κλουβια των πουλιων, που οπως γνωριζετε απο τη φυση τους εχουν προορισμο να πετουν (πραγμα που προυποθετει την ελευθερια τους). Ασφαλώς, ομως, λογω του οτι συνηθιζεται, ο εγκλεισμος των πουλιων σε κλουβι προφανως θα σας μοιαζει ως φυσιολογικη πραξη, ετσι ?
  6. aggeliki

aggeliki New Member

Re: Σχετικα με τα πτηνα

συμφωνω μαζι σου,κανενα ζωο δεν ειναι για κλουβι.ενα πουλακι που το ειχαν πιασει με φακα και μου το ειχαν χαρισει,το ειχα αφησει ελευθερο.ομως τα καναρινια και γενικα τα πουλια που γεννηθηκαν στην αιχμαλωσια, αν τα αφησεις ελευθερα θα πεθανουν σιγουρα.γι αυτο ή δεν περνεις καθολου πτηνα ή αν περνεις φροντιζεις να το εχεις σε τεραστιο κλουβι ή να το αφηνεις να πεταει και μεσα στο σπιτι.
  7. christinaa

christinaa New Member

Re: Σχετικα με τα πτηνα

epidi oloi ta idia mou lene kai emena sou apantaw oti apantawkai se ekeinous. ta poulia pou gennithikan se exmalosia den epivionoun elefthera katarxas ta perisotera exoun komena ftera kai den petane i den kseroun na petane kai molis fugoun apo to klouvi ta trone oi gates, wraia eleftheria einai afti. an ta exeis se megalo klouvi kai ta prosexeis ta frontizeis ta taizeis oti mporoun na fane den exoun provlima tous kaneis tin zwi tous omorfi. to na to afiseis elefthero na trwei mia fora tin evdomada kai an na pinei nero opote vreksei einai wraio??? tha einai kai ta poulia opws oi adespotoi skuloi.
  8. Nikosg7

Nikosg7 New Member

Ola ta eidh pouliwn pou polountai sta petshop einai apo ektrofeis pou shmainei oti edw kai erketes genees zoune se klouvia opote den kseroun na zoun eley8era,den kseroun na anazhtoun trofh kai den kseroun na prostateyontai opws eipe kai h xristina prin.
    Sigoura omws ena mikro poulaki exei arketes ey8hnes kai o ka8e idiokthths einai YPOXREOMENOS na to diathrei ygies kai eythxysmeno.

Diafwnw ka8eta me thn aixmalosia eley8erwn pouliwn giayto pote kaneis sas na mhn agorazei apo thn ypai8reia agora tou sxistou opou sthnoun pagides ta pianoun kai meta ta poulane.
  9. Marianthy

Marianthy New Member

Θα μου επιτρέψετε να έχω τις αμφιβολίες μου για μερικές περιπτώσεις. Για κάποια ήδη τουλάχιστον. Καθώς και για πουλιά εισαγωγής όπως είναι οι παπαγάλοι. Χωρίς να έχω αποδείξεις ενοείται, αλλά έχω διαβάσει πολλές περιπτώσεις που εισάγουν πουλιά πιασμένα, τα οποία μάλιστα δεν την βγάζουν και κατά τη μεταφορά. Και στη συνέχεια, όσα ζήσουν, βαφτίζονται εκτροφής. Μακάρι να μην ισχύει και αν ισχύει να είναι περιορισμένες περιπτώσεις...
  10. gikkat

gikkat New Member

Distixos gia merika isxeiei, eidika gia megalous papagalous kai eidi pou theorountai "tropika"... :x
  11. christinaa

christinaa New Member

gia tous megalous papagalous den kserw. ksexorizoun ta aixmalotismena poulia apo tou ektrofeiou. ksexorizoun apo xiliometro.
    sto sxisto den kserw den exw akousei ksana kati tetoio ti einai ekei?
    ta poulia pou feroun daxtilidia einai apo ektwfeis kai grafoun ton arithmo seiras kai tin xronologia gennisis tous. kai malista oi megaloi ektrofeis tous vazoun atsalines taftotites pou travmatizoun ta poulia kai ta taleporoune polu.
  12. Nikosg7

Nikosg7 New Member

Nai,sta poulia apo ektrofeio vazoun daxtylidi sto podaraki to opoio mpainei otan einai se polly mikrh hlikia allios einai duskolo na mpei.Twra tous kodikous pou grafei epanw den kserw na tous diavazw.
    Sygkekrimena gia ta kokatil pou einai Aystralianhs proeleyshs exei apagoreythei h eksagwgh tous gia thn prostasia tous opote ayta pou pwlountai sta magazia einai ektrofhs pi8anon ellhnikhs.
    Egw ean eimoun 1000% sigouros oti ean ta afhna eley8era 8a epiviwnan kai 8a htan poio eythxismena eyxaristws na to ekana!

Xristina to sxisto einai mia perioxh opou yparxei ena terastio pazari pou mporeis na vreis oti 8eleis.Dysthxws yparxoun kai kapoioi pou poulane poulia diafwrwn eidwn se a8lies syn8hkes kai arketa apo ayta einai piasmena me pagides kai den epivionoun. Enas filos palia eixe agorasei 2 kanarinakia (oi times ekei apo oti kserw einai arketa xamhles) kai oute vdomada den evgalan!
    Makria apo aytous!!
  13. τσιγκι

τσιγκι New Member

Παιδια το οτι υπαρχουν ιδιοκτητες pets shops που πουλανε πουλια με σκοπο το κερδος τους (μη το ξεχναμε), συνεπαγεται και υποχρεωση μας να τα αγορασουμε, συμβαλλοντας ετσι στη διατηρηση αυτης της καταστασης ? Θα δεχοσαστε να γινεται εμποριο ανθρώπων ? ή αυτο σας φαίνεται αφύσικο ? Κι ομως θα μπορουσε να συμβει αν υπηρχε (ή εμφανιστει μελλοντικα) πανω στον πλανητη ενα άλλο ειδος ισχυροτερο του ανθρωπου και τον υποδουλωνε, τον εβαζε σε κλουβια ή του περνουσε λουρια στο λαιμο κλπ. Πως σας φαινεται η εικονα αυτη ? Φανταστειτε το λιγακι. Με βαση τη σημερινη κατασταση, βεβαια, ο ανθρωπος ως ισχυροτερο ειδος εχει υποδουλωσει ΟΛΑ τα άλλα ειδη που ζουν στον πλανητη και συμπεριφερεται απεναντι τους ως κυριος τους - ως αφεντικο τους. Σου λεει, ειμαι ισχυροτερος και σε κανω ο,τι θελω. Αποφασιζω εγω για τη ζωη σου. Αυτο ειναι αλαζονικη συμπεριφορα. Θα γουσταρατε να κανει καποιος το ιδιο σ΄ εσας ? Αν καποιος αναλαβει να σας ταιζει και να σας ποτιζει εστω και με ο,τι επιθυμειτε εσεις για ολη σας τη ζωη με ανταλλαγμα την εκχωρηση της ελευθεριας σας και γενικα του δικαιωματος σας να καθοριζετε εσεις οι ιδιοι τη ζωη σας, δεχεστε ? Και πως θα σας φαινοταν αν αυτο γινοταν χωρις καν να σας ρωτησει (δηλαδη αναγκαστικα) ? Πεστε μου οτι κανετε ο,τι κανετε γιατι ετσι σας αρεσει (γουσταρετε π.χ. να εχετε το πουλι στο κλουβι για να αποφασιζετε εσεις γι΄ αυτο, να κανονιζετε εσεις τη ζωη του ή για να σα κελαηδα ή για όποιο άλλο λογο τελος παντων. Μην επιχειρειτε ομως να δικαιολογησετε αυτη την επιλογη σας και με επιχειρηματα του τυπου οτι παιρνοντας ενα πουλι ουσιαστικα "σωζετε τη ζωη του" και άλλα σχετικα. Δυστυχως το μονο που κανετε ετσι ειναι αν αναπαραγετε και να διαιωνιζετε την κερδοσκοπικη κατασταση που ανεφερα παραπανω. Μα, αληθεια, πως αντεχετε εσεις να φευγετε απο το σπιτι σας, να πατε στις δουλειες σας, να επιστρεφετε, να ξαναφευγετε για τη διασκεδαση σας, να ξαναεπιστρεφετε και το πουλι σας να ειναι παντα εκει μεσα ή πισω απο τα καγκελα ? Δεν αναρρωτηθηκατε ποτε πως περνα τις ατελειωτες ωρες μεσα στο κλουβι του ? Πως νυχτωνει - ξημερωνει δεν αλλαζει τίποτα, δεν εχει να περιμενει τιποτα καινουργιο στη ζωη του. Μονο η ανια, η μονοτονια και η μοναξια του ειναι παντα εκει. Του στερειτε το πεταγμα, δηλαδη αυτο που προοριζεται να κανει απο τη γεννα του. Κι αν δεν μπορουν να πεταξουν τα πουλακια των κλουβιων, ποιος ευθυνεται γι΄ αυτο ? και εσεις τι κανετε για να μην υπαρξουν στο εξης άλλα πουλακια που δεν θα μπορουν να πεταξουν ? αγοραζετε πουλακια ?
    Προσπαθειστε να αναπτυξετε μια "άλλη" σχεση με τα πουλια. Σχεση βασισμενη στην ελευθερια, στην ισοτιμία, στην αμοιβαια εμπιστοσύνη και στην αγαπη και οχι στην ανελευθερια, στον καταναγκασμό και στην ανισότητα εις βαρος των πουλιων. Η σχεση αυτη βεβαια πρωτα απ΄όλα προυποθετει "ΟΧΙ ΠΟΥΛΙΑ ΣΤΑ ΚΛΟΥΒΙΑ". Αν ειστε "μαγκες -ισες" κερδιστε την εμπιστοσυνη και την αγαπη του πουλιου σας και καταφερετε να μενει στον ωμο σας χωρις αλυσιδες ή άλλα μεσα καταναγκασμου και να μη φευγει απο κοντα σας. Ελπιζω να μη σας κουρασα, επρεπε δυστυχως να τα γραψω αυτα για να μη ...σκασω.
  14. Nikosg7

Nikosg7 New Member

Καλησπέρα.
    Σχετικά με την ελευθερία των ανθρώπων δε νομίζω να είμαστε και εμείς τόσο ελεύθεροι αλλά το θέμα είναι πολιτικό και δεν έχει καμία σχέση με το forum οπότε καλύτερα να μην το αναλύσουμε.

Τώρα σχετικά με το θέμα μας...φιλαράκο εγώ συμφωνώ μαζί σου.Όχι μόνο τα πουλιά αλλά όλα τα ζώα θα έπρεπε να ζούνε στο φυσικό τους περιβάλλον.
    Δε θα έπρεπε να γίνεται εμπόριο ζώων,δε θα έπρεπε να υπάρχουν τσίρκο και ζωολογικοί κήποι οι σκύλοι δεν είναι για να ζούν στους 4 τοίχους όπως και οι γάτες,τα πουλιά δεν είναι για κλουβιά,τα ψάρια δεν είναι για ενυδρεία,τα χάμστερ δεν κάνουν για πλαστικά σπιτάκια κλπ κλπ.
    Ο άνθρωπος γενικότερα δε θα έπρεπε να παρεμβαίνει στη φύση.

Αυτή η κατάσταση είναι η ιδανική αλλά δυστηχώς στις μέρες μας αυτό είναι ένα τρελό τρελό όνειρο.Ο άνθρωπος βιάζει και καταστρέφει τη φύση.
    Θα πρέπει λοιπόν η κουβέντα μας να έχει ως βάση τα τωρινά και πραγματικά δεδομένα.

Όπως λοιπόν είπαμε και σε προηγούμενα post τα πουλάκια δεν έχουν ζήσει ποτέ στη φύση και δεν έχουν μάθει να επιβιώνουν.Αυτό ίσως είναι και το μόνο καλό γιατί δεν είχαν ελευθερία ετσι ώστε να αιχμαλωτιστούν και να βιώσουν την στέρηση της ελευθερίας τους.
    Αφού για να καταλάβεις αφήνω την πορτά του κλουβιού ανοιχτή για να βγούν να πετάξουν στο δωμάτιο και δεν βγαίνουν,νοιόθουν ανασφάλεια.Προσωπικά προσπαθώ να αναπτύξω μια τέτοια σχέση με το πτηνό όπως είπες πριν άμα είμαι μάγκας να το έχω κοντά μου χωρίς αλυσίδες και περιορισμούς και είπα και πριν οτι εάν κατα κάποιο τρόπο σιγουρευτώ 1000% οτι θα μπορέσει να επιβιόσει και να ζήσει ποιό ευτυχησμένα ελεύθερο εγώ θα το αφήσω!

Εγώ πιστεύω οτι κάνω καλό σε ένα πουλάκι οταν το αγοράσω απο το petshop γιατί απο ένα απλό εμπόρευμα μετατρέπεται σε ένα καλό φιλαράκο,απο ένα στενό κλουβί μαζί με άλλα πουλιά στιβαγμένο του προσφέρω ένα άνετο μεγάλο χώρο με όλα τα καλούδια και αγάπη.
    Όπως το να μαζέψεις ενα σκυλάκο απο το δρόμο είναι μια καλή πράξη.Το διαμέρισμα δεν είναι ο φυσικός χόρος για ένα σκυλί αλλα όπως είπα με τα σημερινά δεδομένα είναι καλό και για αυτόν.

Αυτή είναι η άποψη μου για το θέμα,μακάρι να ισχύσει κάποιος νόμος που να απαγορεύει το εμπόριο και τον εγκλεισμό όλων των ζώων!

Φιλικά.
  15. christinaa

christinaa New Member

tsigki an einai na to pas opws ta les kai ta skulia elefthera prepei na zoune sti fusi giati kai afta o anthrwpos ta eksimerose ta exmalotise kai ta adespota ola einai eftixismena pou zoun elefthera kai den exoun na fane na pioune nero ta patane aftokinita kai kaloi anthropoi ta klotsane kai ta gatia to idio as amolisoume ola mas ta zwa stous dromous. ma einai sovara twra afta pou les? ta skulia den einai filakismena? den ta exeis oli mera se ena spiti klismena esu pas sti douleia sou girnas ta grafeis gveneis ti volta sou to oti perneis ena louri kai ta deneis kai ta pas mexri ti gwnia ta kanei eftixismena?
    ta alefthrea poulia ti kanoun trone ligo oso vroun pinoun ligo kai kanoun kai kamia ptisi ta xtipane agiopeda me tis sfentones i kai megaloi me opla ta trone gates fidia kai oti allo peinasmeno. ta aixmalota opws les ti kanoun? trwne oso theloun pinoun oso theloun pernoun vitamines kai frouta kai oti exei efxaristisi na tous dwsei o idioktitis tous kai kanoun kai mia ptisi mikri vevea mesa sto klouvi i kai sto spiti mesa. oso gia tous anthropous an thimase upirkse kai o anthropos sklavos se alous anthropous pou upotithete oti itan anoteroi apo tous alous.
  16. Nikosg7

Nikosg7 New Member

Fantasou na amolhsoun ta fidia ta igkouana kai tis maimoudes ti exei na ginei!!!

:lol:
  17. τσιγκι

τσιγκι New Member

Η διαφορα μας ειναι οτι εσεις ειστε με την παρουσα κατασταση την οποια αν και αναγνωριζετε οτι ειναι κακη εντουτοις την ενισχυετε και την νααπαραγετε, ενω εγω θελω να την ανατρεψω και τα λογια και οι πραξεις μου κινουνται προς αυτη την κατευθυνση, σε αντιθεση με τα δικα σας λογια και πραξεις. Μη συγχετεε επισης τα πραγματα συγκρινοντας ανομοιες καταστασεις. Και μη τσαντιζεστε οταν σας λενε την αληθεια καταμουτρα.
    Το αν ειναι σοβαρα αυτα που λεω εγω ή αυτα που λες εσυ μπορει να το κρινει οποιοσδηποτε αντικειμενικος κριτης που διαθετει στοιχειωδη λογικη. Αντι να αφουγκραστεις μια αποψη και σταση ζωης διαφορετικη απο τη δικη σου (όπως κανει ο Νικος) και να αναρρωτηθεις (απλα) μηπως τυχον λες ή κανεις λαθος σε καποια πραγματα, επιμενεις και απαντας μαλιστα με θρασυτητα και με επιχειρηματα που στεκουν μονο εφοσον θεωρηθει ως δεδομενη, ως αυτη που καθοριζει τις σχεσεις μας, η λογικη του αφεντικου-ιδιοκτητη και του δουλου-αντικειμενου ιδιοκτησιας. Εσυ αυτου του ειδους τη λογικη, αυτου του ειδους τη σχεση γνωριζεις κι αυτη αποδεχεσαι. Μονο που θεωρεις ως αυτονοητο και φυσιολογικο οτι η θεση σου μεσα σ΄αυτη τη σχεση ειναι αυτη του αφεντικου. Επαναλαμβανω λοιπον το ερωτημα θα ελεγες τα ιδια αν εσυ ησουν η δουλη και εγω π.χ. το αφεντικο που θα καθοριζε τη ζωη σου ? θα απαλυνε τον πονο σου εαν σε ειχα κλεισμενη σε χρυσο κλουβι (διαμερισμα) ? Αν στα ερωτηματα αυτα απαντας ΝΑΙ τοτε εισαι σωστη σ΄αυτα που λες.
  18. christinaa

christinaa New Member

mallon den to katalaves kala ta poulia prepei na einai eleftera den sou eipa oti pianw elefthera poulia kai ta xwnw se klouvia alla ta idi poulia pou einai gennimena stin exmalosia den zoune elfthera den mporw na sto eksigisw alios apla den zoune den kseroun na epiviosoun den kseroun pou na vroun trofi kai nero poute na petaksoun den kseroun ta perisotera exoun komena ftera pws les esu na ta amolisoume elefthera einai sa na les skotoste ta. opws ena skuli to opoio einai mathimeno sto spiti kai to afiseis elefthero tha to patisei aftokinito tha einai pinasmeno mono tou ti diafora nomizeis oti exei ena adrspoto skuli apo ena adespoto kanari i opoiodipote pouli pou gennithike se exmalosia ta skulia exoun perisoteres pithanotites na zisoun. emena mou exoun figei kapia poulia e meta apo duo meres i tha ta evriska psofia i poupoula faomena kai malista to ena eixe gurisi meta po 3 meres lusasmeno stin pina kai ti dipsa eixa afisei ena klouvi anoixto mpike mesa efage ipie kai den ksana efuge tou eixa afisei tin porta epitides anoixti gia na fugei mias kai iksere na petaksi se plirofwrw 2 meres to kanari den efuge apo to klouvi mesa. nomizeis den katalavenoun otan ta prosexeis kai ta agapas?
  19. christinaa

christinaa New Member

esu ti zww exeis?
    oloi oi idioktites skulwn einai afentika kai ta zwa tous douloi etsi pou to les
    kai sou kanw ksana tin idia erwtisi ta skulia den einai filakismena sta diamerismata?
    giati einai anomia pragmata epidi einai diaforetiko zww?
    kai den thimwnw kouventa kanw esu ta pires, kai mipos na anarotitheis kai esu oti isos exei kai kapios allos exei ligo dikio. des to kai apo kamia alli skopia min eisai toso apoliti. kai apotomi.
  20. τσιγκι

τσιγκι New Member

Λογω απουσιας για επαγγελματικο ταξιδι απαντω καθυστερημενα. Η διατηρηση σκυλου και καθε ζωου σε διαμερισμα ασφαλως δεν ειναι φυσιολογικη κατασταση. Προσωπικα δεν εχω καποιο ζωο κυριως επειδη δεν εχω καταλληλο χωρο. Σε τακτικη ομως βαση ταιζω και περισυλλέγω τραυματισμενα ή αρρωστα αδεσποτα σκυλια, γατια ή ό,τι άλλο βρεθεί στο δρόμο μου, τα οποία μετα την αναρρωση τους και εφοσον δεν καταφερω να τα δωσω για υιοθεσια επαναφερω στο φυσικο περιβαλλον τους. Τα εξοδα για την αποκατασταση της υγειας τους ειναι αποκλειστικα δικα μου (δεν το γραφω για να περιαυτολογήσω αλλα γιατι θέλω να περασω την αποψη οτι δεν νοείται να το παιζει καποιος ζωοφιλος στηριζόμενος στις πλατες άλλου -ατομου, σωματείου κλπ (υπαρχουν πολλοί τέτοιοι στο ζωοφιλικο χωρο). Οσο για τα καναρινια, νομιζω οτι δεν εγινε αντιληπτη γενικα η "λογική" μου πανω στο θεμα αυτο.

Share This Page