γκριφον 12 χρονων

Discussion in 'Ρίξε Ανακοίνωση' started by vasia1988, Sep 26, 2020.

1. vasia1988

vasia1988 New Member

παιδια γεια σας.
    Θα ηθελα λιγο τις συμβουλες σας γιατι μαλλον πλεον εχω απηυδησει.....
    Εχω ενα γκριφονακι-τερριε 12 χρονων.Οταν τον πηρα ημουν πολυ μικρη και στην ουσια τον πηρα μαζι με αλλο ατομο που τελικα δν ηθελε να τον αναλαβει...Δεθηκα παρα πολυ αλλα δεν ηξερα πως να φερθω η αληθεια ειναι.Αυτος ηταν πολυ γλυκος, αλλα πολυ ατακτος, γαυγιζε συνεχεια, δεν χωνευε ποτε τα σκυλια, αλλα δεν τα θεωρουσα σοβαρα τοτε και απλα τον φωναζα αλλα τπτ παραπανω.Γενικα μεχρι τα 10 του ζουσα με συγκατοικους και περασαν παααρα πολλα ατομα που του επιβαλλοντουσαν. Ο μπαμπας μου επισης χρειαστηκε να τον κρατησει για συνολο ενα χρονο επειδη ημουν ανα διαστηματα στο εξωτερικο.Ο μπαμπας μου ηταν ο μονος που μπορουσε να του επιβληθει μιας και εμενα γενικα δν με ακουγε και τις περισσοτερες φορες ή γρυιλιζε ή κρυβοταν.Μεσα σε αυτα τα 10 χρονια που δν ηθελε σκυλια εκτος απο συγκεκριμενες περιπτωσεις , με τους ανθρωπους ηταν παρα πολυ φιλικος και τον ειχα σχεδον συνεχεια εξω μαζι μου αλλα και στο σπιτι τα πηγαινε καλα με ολους.Μεσα σε αυτα τα δεκα χρονια, ορμηξε ωστοσο σε ανθρωπους 5-6 φορες, οταν ηταν κατω απ το κρεβατι και πηγαιναν να τον βγαλουν, ή αμα ηταν δεμενος και τον μαλωναν και δυο φορες σε δυο φιλες μου που ηταν μεθυσμενες και αυτος ηταν δεμενος και τον χαιδευαν εντονα .Απο κει και περα ειχαμε μεινει μονο στα γρυλισματα.Τα τελευταια 2 χρονια μενω μονη μου και εχει αλλαξει πολυ.Δν δεχεται ατομα ευκολα μεσα στο σπιτι οπως παλιοτερα , εχει δαγκωσει πεντε φορες ατομα που τον πιεσαν , αγνωστα, και εναν γνωστο , και με δαγκωσε και μενα πριν ενα χρονο επειδη ενιωσε οτι τον πιεσα και αλλες δυο φορες πηγε να το κανει αλλα δεν το κανε τελικα.Τωρα το θεμα ειναι οτι εχουμε αλλαξει παλι μερος, και εχω αρχισει να φοβαμαι για την συμπεριφορα του και δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω απο δω και περα.Σε καποιους ανθρωπους ειναι υποδειγμα και σε αλλους οχι.Σε εμενα προσωπικα, μιας και ξερω οτι μου χει παρει τον αερα εντελως , εχουμε βρει ενα κοινο κωδικα για να μην τον ζοριζω και ειναι κ αυτος οκ απεναντι μου αλλα οπως καταλαβαινετε εχω χασει την εμπιστοσυνη μου ....Σκεφτηκα σιγουρα να του δινω καλμ φυτικα χαπακια αλλα και παλι δεν ξερω τι να περιμενω απο αυτον.Θα βοηθουσε η εκπαιδευση σε αυτην την ηλικια?Ευχαριστω εκ των προτερων!

Share This Page