glucantime ή milteforan?

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by byron, Jul 20, 2010.

1. byron

byron New Member

Γειά σας! Πήγα το σκύλο μου για εξετάσεις καλαζάρ στον κτηνίατρο επειδή έχει πιτυρίδα και περιμένω να βγουν τα αποτελέσματα σε δυο μέρες. Αν βγει θετικός, είναι καλύτερα να ακολουθήσει αγωγή με glucantime + zylapur ή milteforan + zylapur?

Ο κτηνίατρος μου είπε ότι το milteforan δεν κάνει τίποτα γιατί είναι παρασιτοστατικό και όχι παρασιτοκτόνο. Ωστόσο σύμφωνα με την εταιρία που το παρασκευάζει και τον Δρ Χαραλαμπίδη του ΑΠΘ το milteforan είναι παρασιτοκτόνο και μπορεί να αντικαταστήσει το glucantime έχοντας το πλεονέκτημα του ότι δεν παρουσιάζει νεφρο- και ηπατοτοξικότητα.

Σύμφωνα με τις κλινικές μελέτες που αναφέρονται στο προσπέκτους της εταιρίας και τα δύο φάρμακα φαίνεται να είναι το ίδιο αποτελεσματικά, αν και το milteforan δεν έχει δοκιμαστεί τόσο εκτεταμένα όσο το glucantime.

Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Προσωπικά σκέφτομαι να δοκιμάσουμε το milteforan και αν δεν έχει αποτέλεσμα η αγωγή να πάμε στο glucantime.
  2. platon

platon Σκύλος

Αρχικά να δεις σε τι κατάσταση είναι τα νεφρά του.
    Η θεραπεία με το milteforan από την δικιά μου εμπειρία έχει πάνω από 90% επιτυχία, 2,5-3 χρόνια τώρα που το έχω δει σε κάμποσα σκυλιά, σε αντίθεση με το glucantine που δεν είχε τόσο καλά αποτελέσματα και χαλούσε και τα νεφρά. Το ότι το glucantine δεν είχε και πολύ καλά αποτελέσματα, μπορεί να ωφείλετε και στη μη σωστή χρήση του από τον ιδιοκτήτη. Έπρεπε κάποιος να κάνει 2 αμπούλες την ημέρα, έκανε 2 παρά, το μισό χύνονταν απ'έξω, μετά από κάποιες ημέρες διαμαρτύρονταν και ο σκύλος και γενικά ήταν μία δύσκολη κατάσταση για τον ιδιοκτήτη οπότε μπορεί και να μην έκανε ο ίδιος σωστά την θεραπεία.

Η γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις το σχήμα με το milteforan. Είναι σύγχρονο φάρμακο, εύκολο στην χρήση και μέχρι τώρα τουλάχιστον, έχει πολύ μεγάλο ποσοστό επιτυχίας.

Αν δεν εμπιστεύεσαι τον κτηνίατρο σου, να πάρεις τις εξετάσεις στο χέρι και να ακούσεις και μια 2η άποψη.
    Καλό είναι να μην ακούμε τι γράφει ο κόσμος στα forums, για το πιο είναι καλό φάρμακο και πιο όχι αλλά να εμπιστευόμαστε τον ειδικό. :)
  3. byron

byron New Member

Σε ευχαριστώ Πλάτωνα. Το πρόβλημα είναι ότι οι ειδικοί δεν βρίσκονται εύκολα γι' αυτό ήθελα τη γνώμη όσων έχουν εμπειρία από τα σκυλιά τους. Τώρα έχουμε κι άλλο πρόβλημα. Του έκανε εμβόλιο στο πίσω πόδι και κουτσάθηκε. Δεν μπορεί να το πατήσει καθόλου. Μακάρι να είναι περαστικό...
  4. Irmakias

Irmakias New Member

Περαστικα στον μικρουλι!
  5. platon

platon Σκύλος

Δεν είναι τίποτα, θα του περάσει σε λίγες ημέρες... προφανώς χτύπησε κάποιο νεύρο.
    Εμβόλιο έκανε ή κάποια άλλα ένεση ?

Πια περιοχή είσαι ?

Θα έλεγα να μην αγχώνεσαι και ψάχνεις θεραπεία χωρίς να έχουν βγει τα αποτελέσματα. Δεν είναι απαραίτητο ότι η πιτυρίδα είναι leishmania
  6. byron

byron New Member

Πλάτωνα ήδη είναι καλύτερα αλλά με κοψοχόλιασε! Ο γιατρός του έκανε εμβόλιο. Το πόδι ήταν πιο βολική περιοχή γιατί μόλις δει σύριγγα χτυπιέται. Τον κρατούσαμε τρία άτομα να φανταστείς! Η περιοχή που μένω είναι κέντρο Αθήνας.

Ιρμάκια ευχαριστώ.
  7. aristea

aristea Active Member

Το glucantime ειναι βαρια θεραπεια και συνίσταται μονο σε πολυ υψηλο τιτλο λεισμανιας
    κάθε 15 μερες πρεπει το ζωο να κανει εξεταση νεφρα, συκώτι κατα τη διαρκεια της θεραπείας
    ωστοσο δεν αποκλειεται το ενδεχομενο να του προκαλεσει ζημια στο μελλον

Συμφωνώ με τον Πλάτωνα
    το μιλτεφοραν ειναι πιο ηπιο και αποτελεσματικο απλά ριχνει τον τιτλο πιο αργά απο οτι το glucantime

Απορώ με την κρίση του κτηνιάτρου
    σκεφτομαι μήπως αποσκοπει στο κερδος απο το glucantime και ειπε κατι τετοιο

Υπαρχουν αρκετοι και καλοι κτηνιατροι στην Αθήνα με ειδικευση στη θεραπεία καλαζαρ
    Σε τετοιες περιπτώσεις πέρνουμε και δευτερη γνώμη
    Last edited: Jul 20, 2010
  8. byron

byron New Member

Αριστέα μάλλον δεν είναι ενημερωμένος επειδή το milteforan είναι καινούριο φάρμακο. Αν ξέρεις εσύ ή κάποιος άλλος κάποιον εξειδικευμένο κτηνίατρο στείλτε μου τα στοιχεία του με pm να πάρω μια δεύτερη γνώμη.
  9. aristea

aristea Active Member

Βγήκαν τα αποτελεσματα των εξετάσεων?
  10. Irmakias

Irmakias New Member

Δεν κανει τιποτα!
  11. byron

byron New Member

Αρνητικό το τεστ καλαζάρ. Περιμένω τα αποτελέσματα των βιοχημικών.
  12. Irmakias

Irmakias New Member

Ολα καλα μεχρι στιγμησ ευτηχωσ!
  13. byron

byron New Member

Άσχημα νέα. :( Οι εξετάσεις έδειξαν πρόβλημα στα νεφρά. Συγκεκριμένα (γράφω όσες τιμές είναι ανεβασμένες) κρεατινίνη 1,44 με όριο 1,40, ουρία 80,21 με όριο 68,50, πρωτεϊνες ολικές 8,49 με όριο 7,60, SGOT/AST 107,95 με όριο 66, φώσφορος ανόργανος 12,65 με όριο 6,20.

Ο γιατρός διέγνωσε αρχόμενη νεφροπάθεια και μου έδωσε ένα δείγμα τροφής Hills k/d από την οποία έφαγε ελάχιστη το βράδυ και το πρωί έπαθε διάρροια με βλέννα. :(

Προς το παρόν, λόγω της διάρροιας, μου είπε να του δίνω ότι του έδινα και πριν (κρέας με ρύζι) αλλά να περιορίσω την ποσότητα του κρέατος. Όταν γυρίσει από τις διακοπές του μου είπε ότι θα πρέπει να του κάνουμε ειδική δίαιτα και να επαναλάβουμε τις εξετάσεις αίματος.

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.
  14. Irmakias

Irmakias New Member

Πο,πο περαστικα του ελπιζω να πανε ολα καλα.
  15. aristea

aristea Active Member

H βλέννα μπορει να ειναι σκουλήκια
    ποτε του εκανες αποπαρασύτωση τελευταία φορά?

Η διαρροια δικαιολογείται λογω αποτομης αλλαγης τροφής
    μολις σταματήσει κανε μιξη της τροφής που του δινεις με την ξηρά
    για μια βδομαδα η ποσοτητα της ξηράς θα ειναι μικροτερη και θα αυξάνει σιγα σιγά.

Οι ειδικες τροφες της Hills ειναι ιδανικες για τετοιες περιπτωσεις
    Θα πρεπει να του την δώσεις για κανα μήνα και μετά να γινει επανάληψη των εξετάσεων.

ποσο χρονών ειναι το σκυλάκι σου?

Μην στεναχωριέσαι. Εφοσον το προβλημα ειναι στην αρχή θα το αντιμετωπισετε.
  16. byron

byron New Member

"ποτε του εκανες αποπαρασύτωση τελευταία φορά?"

Πριν ένα μήνα. Πιθανότατα η τροφή ήταν χαλασμένη και γι' αυτό τον πείραξε -- μύριζε σαν ρέγγα παστή. Ο σκύλος μου είναι 6 χρονών.
  17. byron

byron New Member

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Τα αποτελέσματα των αιματολογικών έγραφαν αιμόλυση, η οποία μου είπε ο κτηνίατρος ότι δημιουργήθηκε λόγω της πίεσης του αίματος κατά την αιμοληψία. Μπορεί η αιμόλυση να επηρεάσει τις τιμές των αιματολογικών παραμέτρων;
  18. platon

platon Σκύλος

Συνήθως δεν δίνει τιμή σε συγκεκριμένη παράμετρο...

Μήπως να κοιτάξεις και κανέναν άλλο κτηνίατρο ? Έχω την εντύπωση ότι δεν είναι πολύ σίγουρος για αυτά που σου λέει....
  19. byron

byron New Member

Γράφει "αιμόλυση++" το χαρτί του εργαστηρίου στα σχόλια.

Αν γνωρίζεις κάποιον κτηνίατρο από τον οποίο θα μπορούσα να πάρω μια δεύτερη γνώμη, στείλε μου τα στοιχεία του με pm. Κάνα - δυο που ξέρω στη γειτονιά δεν είναι καλύτεροι από αυτόν που πηγαίνω.
  20. platon

platon Σκύλος

Σε πια περιοχή είσαι ?

Share This Page