Γνωρίζει κάποιος από ασθένειες νεροχελώνων?

Discussion in 'Χελωνάκια και Χελώνες' started by Chloe, Oct 6, 2008.

1. Chloe

Chloe New Member

Η μικρή μου νεροχελώνα (15 ετών) από προχθές δεν τρώει και σήμερα το πρωί σαν να έπλεε... (τις έχω σε ενυδρείο). Πλέον δεν πολυκινείτα. Τέλος πάντων είναι ζωντανή, αλλά μοιάζει σαν να να μετράει΄ώρες.
    Έχω ρωτήσει όσους κτηνιάτρους ξέρω, όμως μου απαντούν ότι δεν γνωρίζουν από νεροχελώνες.
    Αν έχει κανείς καμιά ιδέα, ευπρόσδεκτη :)
  2. aggeliki

aggeliki New Member

καλησπερα,να παρεις στην αιγινα το κεντρο περιθαλψης εκει εχει πολλες νεροχελωνες και ξερουν και καποιους ανθρωπους απο αθηνα που σου λενε να επικοινωνησεις.
    εγω εχω το τηλ της υπευθυνης εκει ,θα στο στειλω με pm.
  3. aggeliki

aggeliki New Member

επισης ειχα στειλε σε pm τα στοιχεια 2 κτηνιατρων που ασχολουνται με ερπετα στον platon,στειλε του μηνυμα ελπιζω να τα εχει κρατησει,στην εσχατη περιπτωση ρωτα σε καποιο pet shop που εχεις οσο γινεται εμπιστοσυνη...
  4. Chloe

Chloe New Member

Να σαι καλά Αγγελική μου :)
  5. aggeliki

aggeliki New Member

:) οταν εχεις νεοτερα,πες μου.
  6. Chloe

Chloe New Member

Καλημέρα
    Βρήκα γιατρό, την πήγα, της έδωσε αντιβίωση και πολλές άλλες οδηγίες και μου είπε ότι είτε πρόκειται για επίθεση της μεγάλης είτε για μύκητα. Ωστόσο η κακομοίρα έπαψε να αντιδρά. Κινήσεις σαν σπασμούς έχει μόνο πού και πού, τα μάτια κλειστά, το στόμα ανοιχτό. Αμφιβάλω αν θα συνέλθει.
  7. aggeliki

aggeliki New Member

ωχ...ελπιζω να βελτιωθει η κατασταση της,το ενυδρειο την εχεις τωρα ή ξεχωριστα?η θερμοκρασια του νερου ειναι σωστη?
  8. Chloe

Chloe New Member

Κούκλα μου πριν από λίγο το χάσαμε.
    :(
  9. aggeliki

aggeliki New Member

λυπαμαι πολυ.... :( :( :(
  10. Chloe

Chloe New Member

Να 'σαι καλά!
  11. Xotikouli

Xotikouli New Member

Ελα βρε Chloe, τώρα το είδα αυτό! Κρίμα :(

Για να τις είχες τόσα χρόνια, προφανώς τις φροντίζεις καλά. Αν πάντως θέλεις να βρεις σχετικές πληροφορίες συγκεντρωμένες, προτείνω αυτό το site: http://www.redearslider.com/index.html

Επίσης αν χρειαστείς άλλη φορά γιατρό (αχρείαστος να'ναι!), σου προτείνω αυτούς που συνεργάζονται με τον Αρχέλων, τον σύλλογο προστασίας θαλάσσιας χελώνας. Δεν μπορώ να σκεφτώ πιο κατάλληλο γιατρό για νεροχελώνα ;-)
  12. Chloe

Chloe New Member

Κι εγώ τώρα το είδα αυτό!
    Σ' ευχαριστώ Ειρήνη μου :)

Share This Page