Άγριο κοκόνι. Παρακαλώ βοήθεια.

Discussion in 'Ρίξε Ανακοίνωση' started by Foivos, Sep 21, 2016.

1. Foivos

Foivos New Member

Καλησπέρα σας.

Λοιπόν θα ξεκινήσω με μια περίληψη όσο μπορώ...! Να ακούσω γνώμες και λύσεις...

Η μητέρα μου βρήκε ένα αδέσποτο κουτάβι (κοκόνι) πριν 6-7 χρόνια. Το λυπήθηκε τη παροτρύναμε με τον αδερφό μου και το κράτησε(σε καλή κατάσταση υγείας η μητέρα μου τότε). Ενώ ήταν μικρό ήταν όλα καλά ήρεμο και παιχνιδιάρικο. Η μητέρα μου στο νησί το οποίο διέμενε με τον αδερφό μου κ εμένα στην αρχή, το σκυλί δεν το είχε δεμένο όσο μεγάλωνε με συνέπεια να τριγυρίζει! Ήταν σε μέρος ήσυχο και δεν ήθελε να το εγκλωβίσει (χωρίς δρόμους κ.λπ).

Εγώ γύρισα Αθήνα όταν ήταν 5 μηνών περίπου. Ακριβώς απέναντι από το σπίτι είχε κάτι μετανάστες σε ένα παλίο ξενοδοχείο που στεγάζονταν οι οποιοί το κακόποιησαν μερικές φορές δέρνοντας το... Αργώντας η μητέρα μου να το καταλάβει το σκυλί είχε αγριέψει...

Όταν λοιπόν γύρισα μετά από 1 χρόνο να τη δω το σκυλί δεν έπαιρνε χαμπάρι...! Όταν πήγαινες διστάκτικα με το χέρι να το χαιδέψεις γρύλιζε και άμα πήγαινες κεφάλι στην έριχνε από το πουθενά....
    Αφού είδα κ απόειδα πήρα προφυλάξεις κ δε το ξανά πλησίασα. Όσο το μαλώνεις ακόμα και μέχρι σήμερα τόσο πιο πολύ αγριεύει και γίνεται χαμός.... Μόνο με τη μητέρα μπορείς να πεις ότι τα πάει ψιλοκαλά...
    παρεμπιπτόντω αυτή τη στιγμή είναι στο νοσοκομείο η μητέρα μου και τον βγάζω εγώ βόλτα. Το θέμα είναι ότι βγήκε το λουρί του σήμερα κάπως στη βόλτα.... και δε μπορώ να το βάλω στο λαιμό του....! Μου επιτέθηκε 2 φορές (πάλι καλά με ακολούθησε σπίτι και τον έχω στο μπαλκόνι)

Λοιπόν το δια ταύτα είναι ότι η μητέρα μου δεν είναι πλέον σε κατάσταση να το προσέξει λόγο σοβαρών προβλημάτων υγείας, εγώ και ο αδερφός μου δεν θέλουμε και δε μπορούμε να τον κρατήσουμε...! Δε μας ακούει ούτε κατά διάνοια...!

Αρχικά δεν θέλω να έχω ένα σκυλί βασικά (ενώ τα αγαπώ) αυτή τη περίοδο και πόσο μάλλον ένα τέτοιο σκυλί...
    Πιστέυω ότι απαιτείται φροντίδα και χρόνο που δε διαθέτουμε.

Ποιές λύσεις έχω;
    Ποιές ενέργειες μπορώ να κάνω; (χωρίς θανάτωση και να το πετάξω στο δρόμο εννοείται)
  2. marich

marich Active Member

Προσπάθησε να το πλησιάσεις δηλαδή στην αρχή να κάθεσαι κοντά του και αργότερα να του δίνεις να μυρίζει το χέρι σου !
  3. Marilia L.

Marilia L. New Member

ελπίζω να βρέθηκε άκρη και να μην το παράτησες το κακόμοιρο το κοκονάκι, μακάρι να είχα μπει νωρίτερα να σε βοηθούσα @Foivos αν το δεις πες μας τι απέγινε.

Share This Page