γύρω γύρω όλοι

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by alucard, Jan 29, 2011.

1. alucard

alucard Member

εδώ και λίγες μέρες το κουνελίνι μου το γλυκό κάθε φορά που είμαι όρθια αρχίζει και τρέχει γύρω γύρω από τα πόδια μου :) και το ίδιο κάνει και όταν κάθομαι στο κρεββάτι μου στην αρχή από την μία μεριά και μετά από λίγο και ανάποδα (μάλλον να ξεζαλιστεί :) ) έχει πολύ γέλιο αλλά δεν ξέρω γιατί το κάνει... το έχει κάνει σε κανέναν σας το κουνελάκι σας?:eek:ut:
  2. eleos2

eleos2 New Member

μου το κανει και μενα η δικια μου και μια φορα κυνηγούσε το χερι μου γυρω γύρω, απο χαρα πρέπει να το κανουν
  3. Φοιβος&Me

Φοιβος&Me New Member

ειναι ο κυκλος της αγαπης :)
  4. mariaz

mariaz Member

Ακριβώς. Έτσι κάνουν όταν έχουν αποκτήσει εμπιστοσύνη. Πρόσεχε μόνο μην το .... πατήσεις χιχιχιχι

Εγώ κοντεύω να σκοτωθώ με τη δικιά μου!!!!!
  5. Irmakias

Irmakias New Member

Και εγω με τον προηγουμενο μου κουνελο τον ΑΡΗ εκανε γυρουσ μολίσ με εβλεπε.
  6. alucard

alucard Member

:) μου έκανε και αυτό με το χέρι μου χθες το βράδυ όπως είπες και εσύ eleos2 :) χαίρομαι που απέκτησε εμπιστοσύνη... αυτό άρχισε να το κάνει αφού έκατσα στο πάτωμα μερικές φορές για να είμαι στο ύψος του να μη φοβάται και άρχισε από τότε να παίζει μαζί μου :)
  7. alucard

alucard Member

δόξα το θεό mariaz μου δεν το έχω πατήσει και ελπίζω να μην γίνει ποτέ χιχιχιχιχιχιχιχι. έμαθε να ανεβαίνει και στο κρεββάτι μόνος του :) βεβαία χρησιμοποιεί το τουνελάκι που του έφτιαξα για βοήθεια αλλά κάποια στιγμή θα το κάνει και μοναχούλι του :) το μόνο θεματάκι που έχω μαζί του είναι οτι δεν του αρέσουν οι λιχουδιές(αυτές του εμπορίου πχ ριζόμπαλες, στίκ με βιταμίνες, ούτε η πετρούλα για τα δοντάκια του του αρέσει, την έχει δαγκώσει πολύ λίγες φορές)...:confused5:
    αυτό με τον κύκλο της αγάπης μου άρεσε :thumbsup:
    Last edited: Jan 30, 2011
  8. mariaz

mariaz Member

alucard, ευτυχώς που δεν του αρέσουν οι λιχουδιές. Δεν είναι καθόλου υγιεινές. Καλύτερα να περιοριζόμαστε σε μια καλή ξηρά τροφή, ξερό χόρτο και φρέσκα λαχανικά, για να έχουμε ήσυχο το κεφάλι μας κι αυτά ήσυχο το ... εντεράκι τους :)
  9. alucard

alucard Member

οπότε άθελά του κάνει κάλο στον εαυτό του :) πάντως διάβασα κάπου ότι κάνει καλό ο δυόσμος και μπορεί να τον τρώει και του δίνω λίγο που και που γιατί έχω φρέσκο στο μπαλκόνι μου και το λατρεύει :) αλλά επειδή είναι ακόμα 3-4 μηνών δεν του δίνω πολλά λαχανικά και φρούτα γιατί δεν θέλω να του προκαλέσουν διάρροια... ευχαριστώ πολύ για την απάντηση mariaz μου...
  10. mariaz

mariaz Member

Ax, όχι φρέσκα λαχανικά ακόμη. Είναι πολύ μωρούλι!!!!!!! Μετά τον 6ο μήνα ας φάει όοοοοοσο δυόσμο θέλει. Τώρα από χορταρικά μόνο ξερό χόρτο.

Ααααα!!! το λιχούδικο μωρό :)
  11. alucard

alucard Member

πάω στοίχημα ότι όταν μεγαλώσει αν τον αφήσω στο μπαλκόνι με την γλάστρα του δυόσμου θα μου την εξαφανίσει στο λεπτό το γλυκό μου... :) σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου mariaz μου!!!!!!!!!!!!
  12. eleos2

eleos2 New Member

δεν θα ειναι μόνο ο δυόσμος που θα σου εξαφανίσει :smilewinkgrin:
  13. alucard

alucard Member

αυτό είναι το μόνο σίγουρο eleos2 :) ας φάει και όλο το μπαλκόνι αν θέλει, φυτά είναι θα τα ξαναφυτέψω αρκεί να είναι καλά το μικρό μου και να μην τον πειράξει κάτι... :) πάντως ο δυόσμος το πολύ να μείνει 3' όρθιος :rofl:
  14. eleos2

eleos2 New Member

εξαρτάται απο το μέγεθος της γλάστρας.... :drool5:
  15. Musu

Musu New Member

ρε παιδιά εγω το δικό μου το έχω εδώ και δυο μήνες αλλά δεν παίζει και τόσο πολύ μαζί μου.Εξακολουθεί να φοβάται αν και πλέον σκαρφαλώνει πάνω μου και σκύβει το κεφαλάκι του για να το χαιδέψω κτλ,αλλά και πάλι τρέχει να κρυφτεί,κι ούτε με γλύφει όπως έκανε το παλιό μου κουνελάκι,ούτε παίζουμε ούτε τίποτα...Πως να το κάνω να μ' αγαπήσει και να παίζει μαζί μου; Αυτό έστω και να το κοιτάω ώρες ώρες την κάνει.Κάθομαι στο πάτωμα και τότε έρχεται και σκαρφαλώνει πάνω μου αλλά μέχρι εκεί.
  16. alucard

alucard Member

και εγώ για να τα καταφέρω να με αγαπήσει και να νοιώσει άνετα μου πήρε λίγο χρόνο... στην αρχή δεν ήθελε ούτε στο κλουβάκι του να το χαϊδεύω μετά σιγά σιγά άρχισε να με αφήνει και ειδικά όταν τον τάιζα. όταν ήθελα να τον βγάλω έξω του άφηνα το πορτάκι του κλουβιού ανοιχτό για να βγει όταν θελήσει αυτό, στην αρχή έπρεπε να τον κυνηγάω για να τον ξαναβάλω μέσα αλλά τώρα έχει μάθει και μπαίνει μόνος του μέσα αλλά και πάλι υπάρχουν μέρες που το θέλει το κυνηγητάκι του :) επίσης του πήρα ένα τουνελάκι από το ικέα και έχει μάθει ότι κάθε φορά που το ανοίγω θα βγει έξω και κάθεται μπροστά στο πορτάκι του και περιμένει... και αργότερα άρχισε να ανεβαίνει πάνω στο τούνελ και από το τούνελ πάνω στο κρεββάτι... είχα βρεί ένα thread που έλεγε για παιχνιδάκια για κουνέλια http://www.pets.gr/forum/showthread.php?t=7401 και από κει βρήκα την ιδέα για το τούνελ. γενικά ασχολιόμουν και έπαιζα πολύ μαζί του μέχρι να με συνηθίσει... :hurray:

eleos2 όσο για την γλάστρα δεν νομίζω ότι θα τον σταματήσει το μέγεθος σε κάτι :) τα φύλλα τα καταπίνει αμάσητα :smilielol5:
    Last edited: Feb 3, 2011
  17. kate9

kate9 Member

Musu, Τα κουνέλια είναι πολύ θύματα στην ψυχολογία. Θέλουν πολύ χρόνο για να ξεθαρρέψουν με το αφεντικό τους. Εγώ αφού απελπίστηκα εντελώς το άφησα στην ελευθερία του και μόνο το φροντίζω στην καθαριότητα και το φαί του. Τώρα έχει αρχίσει να χαλαρώνει κάπως μετά από ενάμιση χρόνο συγκατοίκηση! Αλλά δεν είναι όλα τα κουνέλια το ίδιο προσεγγίσιμα, ο δικός μου θέλει να κρατάει αποσταση ασφαλείας και δε γουστάρει τα χαιδέματα και τις αγκαλιές καθόλου. Και το τούνελ που του αγόρασα το βλέπει με καχυποψία ακόμη, το επόμενο καλοκαίρι πάλι βλέπουμε!!
  18. alucard

alucard Member

κοίτα το δικό μου σίγουρα δεν είναι έτσι σκέψου είναι 2-3 μηνών και με έχει μάθει έρχεται από μόνο του κοντά μου και έχει αρχίσει και με ακούει όταν του λέω κάτι.. τώρα ή εγώ έπεσα στην περίπτωση ή εσύ... :) δεν παύει όμως να θέλει πολύ προσπάθεια για να μην σε φοβάται... όσο για το τούνελ όχι μόνο δεν το βλέπει με καχυποψία και το λατρεύει έχει συνδυάσει ότι όταν το ανοίγω θα βγει έξω...
  19. Musu

Musu New Member

Κάτι πάει να γίνει,κάτι πάει να γίνει...Κι εγώ του αφήνω το πορτάκι ανοιχτό και βγαίνει όποτε θέλει...όταν είμαστε οι 2 μας στο σπίτι συνήθως τριγυρνάει παντού και που και που κρύβεται,αλλά όταν είναι κόσμος,χώνεται κάτω από τον καναπέ και μην τον είδατε! :p
    Τον τελευταίο καιρό έχει μάθει κι όταν ακούει τον θόρυβο από τη σακούλα με τη τροφή του κάνει σαν τρελό και γατζώνεται από το κλουβί και περιμένει το φαγητό του,το ίδιο κι όταν πάω να του βάλω χόρτο.έχει πολύ πλάκα.Επίσης του έχω στο καναπέ κάτι αρκουδάκια και τη καταβρίσκει μασουλώντας τα!Βέβαια μασουλάει και τον καναπέ και γρρρρρ!!! Ακόμα βέβαια τρέχει να κρυφτεί ορισμένες φορές όταν με βλέπει αλλά νταξει,αρκετές φορές με αφήνει να το πλησιάσω.Κάνει και κάτι τώρα τελευταία που έχει πολύ πλάκα.όταν καθόμαστε μαζί στο καναπέ πάει κοντά στο χέρι μου και το σπρώχνει και βάζει το κεφάλι του από κάτω για να το χαιδέψω!χεχε!Νταξει έχουμε βέβαια το πρόβλημα του κυνηγητού γιατί εαν χωθεί κάτω από τον καναπέ δεν βγαίνει με τίποτα,αλλά μια δυο φορές τις τελευταίες μέρες έχει μπει μόνος του μέσα!Κάτι γίνεται και με την τουαλέτα αν και τα κάνει που και που κι απέξω,τον καναπέ μου τον έχει μαγαρίσει.Αυτό για το τούνελ θα το κοιτάξω κι εγώ,πιστεύω ότι θα του αρέσει!:)
    Απλά μου χε πει ένας φίλος μου ότι το δικό του κουνελάκι τον ακολουθούσε συνέχεια από πίσω κτλ!Ελπίζω να το καταφέρουμε κι εμείς αυτο!
  20. alucard

alucard Member

θα τα καταφέρεις... :) και εμένα το κάνει αυτό με το φαγητό όταν ακούει την σακούλα κάνει σαν σκυλάκι :) για την τουαλετίτσα θέλει αρκετή δουλειά για να μάθει, όταν τα κάνει απ' έξω δεν πρέπει να του φωνάζεις γιατί δεν θα καταλάβει τι το κακό έκανε πρέπει να κάνεις λες και δεν έγινε, όσο για μέσα στο κλουβάκι του αυτό που κάνω είναι όταν δεν κάνει κακάκια στην τουαλετίτσα του αλλά έξω τα μαζεύω και του τα βάζω μέσα μέχρι να μάθει να τα κάνει αποκλειστικά εκεί... και μπορώ να πω ότι βρισκόμαστε σε πολύ καλό δρόμο!!!! το τούνελ στο ικεα είναι απίστευτα φθηνό και είναι 1,5 μέτρο και μπορείς να πάρεις 2-3 και να του φτιάξεις ένα πολύ ωραίο τουνελάκι!!!! ο δικός μου έχει έρωτα με την κουρτίνα μου την μασουλάει λες και είναι μακαρόνια... και έχει μάθει όταν του λέω έλα πάνω στο κρεββάτι να πηδάει και να έρχεται :) έχει πολύ πλάκα!!!!!!!

Share This Page