Γάτα με γατάκια - στείρωση

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by Marianthy, Sep 19, 2007.

1. Marianthy

Marianthy New Member

Καλημέρα... τι καλημέρα... που όταν έφευγα πρωί πρωί αντίκρισα ένα γατάκι χτυπημένο από αυτοκίνητο έξω από το σπίτι μου. Αυτά τα γατάκια ήρθαν χτες με τη μαμά τους στον κήπο. Είναι άγρια δυστυχώς οπότε δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορούσαμε να τους βρούμε οικογένειες... Δεν πιάνονται. Χτες ήταν 5... σήμερα είναι 4 και βλέπουμε...

Αυτό που με απασχολούσε είναι αν μείνουν στον κήπο (γιατί σήμερα δεν είναι) μπορούμε να κανονίσουμε στείρωση για τη μαμά τους? Τα μικρά τα υπολογίζω γύρω στους 2-3 μήνες. Μαρίνα τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις? Η μαμά δεν είναι τόσο άγρια, με αφήνει να την πλησιάσω αλλά σίγουρα δεν θα με αφήσει να την βάλω σε κλουβί...

Ελπίζω να βγαίνει νόημα από αυτά που γράφω γιατί δεν έχω ψυχραιμία αυτή τη στιγμή... :cry:
  2. Marianthy

Marianthy New Member

Τελικά τα γατάκια είναι πάλι 5... Υπάρχουν δύο ολόιδια κανελιά που δεν είχαν ξαναεμφανιστεί ποτέ μαζί... Η καημενούλα είχε γεννήσει 6... Ζόρικη κατάσταση είναι και μικροκαμωμένη κατά τη γνώμη μου. Αρχίζω επιχείρηση εξημέρωσης των μικρών μπας και δοθούν.

Μαρίναααα!! :-D Θέλω συμβουλές για το πώς θα μαζέψουμε τη μαμά για στείρωση. Δεν είναι και εύκολη.
  3. Marin

Marin Administrator

Άγρια δε παίρνουμε, γιατί δε μπορούμε να τα βοηθήσουμε, ακόμα και σε κλούβες να τα βάλουμε κάνουν σαν υστερικά. Πόσο είναι σε ηλικία? Μονο αν ειναι παρα πολυ μικρα μπορω να πιστεψω οτι θα αλλαξουν χαρακτηρα, αλλιως θα τα κανουμε πολυ δυστυχισμενα.

Στειρωση μπορουμε να κανουμε ναι.

Μαρινα
  4. Marianthy

Marianthy New Member

Τα γατάκια τα κόβω για 2 μηνών περίπου. Δεν σας τα έδινα και να τα θέλατε όπως είναι! :-D Αν καταφέρω και τα πείσω οτι δεν δαγκώνω (το έχω ξανακάνει:razz: ), θα το δούμε στο μέλλον...

Αυτό που θέλω βοήθεια είναι για τη μάνα και τη στείρωση. Η οποία πλησιάζει μόνο εμένα προς το παρόν, αλλά σίγουρα δεν θα της αρέσει να την βάλω σε κλουβί, θα φέρει πολλές αντιστάσεις... Τι κάνετε σε αυτές τις περιπτώσεις? Πόσες μέρες θα λείπει? Γιατί φοβάμαι και οτι αν την χάσουν τα πιτσιρίκια θα σκορπίσουν στο δρόμο και θα θρηνήσουμε κι άλλα θύματα...

Και αφού πρόκειται για αδέσποτη ενήλικη γάτα την αφήνουμε υποθέτω στο χώρο της ξανά? Sorry που τα ρωτάω όλα μαζί αλλά δεν ξέρω τη διαδικασία. :)
  5. Marin

Marin Administrator

Ναι πισω την φερνουμε. Μπορει να λειψει και μιση μερα και μετα να την κρατησεις στο κηπο σου σε κλουβα μεχρι να κανει την αντιβιωση της που ειναι περιπου 10 μερες. Συνηθως μας λενε 5-6 μερες να τις κραταμε, αλλα εμεις τις κραταμε καμια 10αρια μερες μετα τη στειρωση για σιγουρια.

Μαρινα
  6. Marianthy

Marianthy New Member

Μάλιστα... Ερωτήσεις:

1) 10 μέρες σε κλούβα?? :oops: Ημιάγριο γατί? Και να δέχεται να της δίνω και αντιβίωση? Θα μας φάει.. :( Και τα γατιά της στον απέναντι κήπο... Μήπως πρέπει να περιμένουμε να απεξαρτοποιηθούν αυτά?

2) Δεν χρειάζεται μεγάλη κλούβα αν τελικά μείνει 10 μέρες? Έχω μόνο κλουβί μεταφοράς...
  7. Marin

Marin Administrator

Δε θα σας φαει ρε, μπορω να σου δωσω εγω κλουβα με τη δεσμευση να μου τη φερεις πισω. :) (το λεω γιατι εχουμε μεγαλη ελλειψη).

Μαρινα
  8. Marianthy

Marianthy New Member

Εννοείται αυτό!!!

Λες να μην την άφηνα ξανά με τα μωρά της στον απέναντι κήπο που μένουν και πάω και τους βάζω φαί? Και σε αυτή να της δίνω την αντιβίωση με κονσέρβα? Έτσι την έδινα και στα δικά μου. (Όλες αυτές τις μέρες βλέπω να είναι μόνιμα στον απένατι κήπο.)

Τα σκέφτομαι όλα αυτά γιατί με αυτήν στον κήπο σε κλούβα, τα μικρά θα περάσουν το δρόμο για να έρθουν στη μαμά...
  9. aggeliki

aggeliki New Member

οχι μαριανθη,δεν κανει πρεπει να περασουν καποιες μερες,θα ανοιξουν τα ραμματα ,θα μολυνθει και θα εχεις αλλα τρεξιματα.
  10. Marianthy

Marianthy New Member

:cry: Ανησυχώ για τα μικρά γμτ... Και η δικιά μου στον κήπο τα χτυπάει άσχημα, να πεις οτι θα έρθουν σε μένα και όλα οκ... Μετά τα κυνηγάει και πετάγονται στο δρόμο...

Όταν είχα στειρώσει τη δικιά μου ήταν ελεύθερη την επόμενη μέρα στον κήπο και χοροπήδαγε... Γιατί αυτή να θέλει περισσότερη ακινησία?

Αν δεν είχε τα μωρά της αλλού δεν θα το σκεφτόμουν καθόλου... Θα την άφηνα στην κλούβα και ας οριόταν η δικιά μου απέξω...
  11. Marianthy

Marianthy New Member

Βλέπω να κανονίζουμε για τη στείρωση σε δύο εβδομάδες, να αδειάσει ο κήπος από σκαλωσιές και εργάτες να είναι πιο ήρεμα τα πράγματα. Να έχουν ωριμάσει και λίγο ακόμα τα μικρά μήπως είναι καλύτερα.:-D

Μαρίνα θα σε πάρω και τηλ μέχρι τότε να τα πούμε. Σου έχω στείλει και pm. :)
  12. Marianthy

Marianthy New Member

Είμαι πολύ χαρούμενη γιατί το ένα από τα γατάκια όταν ήταν πλάτη κατάφερα να το χαιδέψω και να του αρέσει!!! Αν και όταν γύρισε και είδε οτι είμαι εγώ με κοίταγε με απορία! Νομίζω οτι έγινε η αρχή με το πρώτο, δεν έχω ακόμα μεγάλες προσδοκίες βέβαια... Είναι και άσπρο με ΡΟΖ!!! :lol:

Τουλάχιστον έχουν καταλάβει οτι είμαι αυτή που φέρνει το φαί...

Χαζοχαρούμενη ε? :-D
  13. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Εντελώς!!!
    Πάντως έγινε το πρώτο βήμα!
  14. aggeliki

aggeliki New Member

σε λιγο καιρο,ολα θα τρεχουν απο πισω σου! :-D
  15. dora

dora New Member

Αχ τέλειααα!! :-D :-D Πολύ μ αρέσουν αυτά τα σκηνικά.. :) :)
  16. Marianthy

Marianthy New Member

Ναι! Είναι η φάση "σε φοβάμαι αλλά είμαι και λίγο περίεργο να σε γνωρίσω". Σήμερα το πρωί τους πήγα φαί και με υποδέχτηκαν τα δύο με αυτή την αγουροξυπνημένη φατσούλα! Τα υπόλοιπα μάλλον δεν ξύπνησαν. Το κάνουν συχνά αυτό οπότε δεν ανησυχώ, συνήθως το απόγευμα τα ξαναβλέπω όλα μαζί.

Το ροζ όταν το ακουμπάω με κοιτάει με απορία, αλλά όταν το χαιδεύω όταν τρώει πριν με δει βάζει μπρος το μηχανάκι! χουρ χουρ! :-D

Αγγελική μακάρι γιατί άγρια δεν τα παίρνει κανείς! Μακάρι να καταλάβουν το συμφέρον τους! :D
  17. dora

dora New Member

Έλα βρε, θα εξημερωθούν νομίζω. Είναι μικρά οπότε θα συνηθίσουνε, δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς..
  18. Marianthy

Marianthy New Member

Είπα δε θα αγχωθώ και ότι γίνει. Το μόνο που με στεναχωρεί είναι οτι όσες φορές προσπαθίσανε να έρθουν στον κήπο μας, η δικιά μου τα κυνηγάει άσχημα και αυτά φεύγουν τρομαγμένα και φυσικά πετάγονται στο δρόμο... Είναι στενάκι χωρίς πολύ κίνηση, παρόλα αυτά ήδη χάθηκε ένα από αυτοκίνητο...

Γι'αυτό και τους πάω φαί στον απέναντι κήπο πια μήπως και δεν με ακολουθούν... Και λέω εγώ.. Αφού κατά βάθος με θέλουν, γιατί δεν μου κάθονται!!!!! :-D
  19. dora

dora New Member

Κι εγώ προβληματίζομαι γι'αυτό (όχι μόνο σ'αυτό το επίπεδο... :-D )
    Αλλά από τη στιγμή που τα κυνηγάει η δικιά σου, καλύτερα να μείνουν απέναντι και να μεταναστεύεις εσύ..Κακιασμένο το γατί σου..γκρρρρ.... :-D
  20. Marianthy

Marianthy New Member

:lol: Αυτό μπορούμε να το συζητήσουμε στις κατινιές! :lol: :lol:

Η γάτα μου είναι πολύ κακιασμένη!!! Ιδέα δεν έχεις!!! Για να καταλάβετε, της βάζω πρώτα φαί σε εμάς για να πάω μετά στα μωρά και στη μαμά. Και παρατάει το φαί της, έρχεται απέναντι και κανα δυό φορές που δεν την έχω προλάβει ή λέω "συνήθισε δεν πιστεύω να κάνει κάτι" πηδάει πάνω στη μάντρα και πλακώνει στο ξύλο τη μαμά τους... Και η καημένη αυτή είναι τόσο μαζεμένη!

Προσπαθώ να μην την κάνω να ζηλεύει, αλλά με τις γάτες δεν βγάζεις άκρη εύκολα... Είναι να μη με δει να τη χαιδεύω...

Share This Page