Γάτος: Στείρωση ή όχι?

Discussion in 'Στείρωση Κατοικιδίων' started by antigone, Jun 23, 2008.

1. antigone

antigone New Member

αν υπαρχει παρομοιο θεμα συγνωμη αλλα ειναι επιγων!
    ο γατοσ μου ειναι ηδη πανω απο 2 ετων και επειδη δεν μενει μεσα στο σπιτι εξω μπορει να <<γονιμοποιει>> οποτε του΄ρθει!
    και επειδη η γειτονια μου και η γυρω γειτονιεσ εχουν γεμισει γατακια προφανοσ απο τον δικο μου(διοτι στισ γυρω γειτονιεσ μονο θηλυκεσ γατεσ υπαρχουν) σκεφτηκα κριμα τα γατακια να πεθαινουν απο πεινα(αφηνω λιγο φαγητο αλλα με τοσεσ γατεσ που να προλαβω)και το ειπα στουσ γονεισ μου
    και πηγαμε σε ενα κτηνιατρο να ρωτησουμε τι να κανουμε αυτοσ μασ ειπε να τον στειρωσουμε οπωσ εκανε και στον δικο του γατο αλλα το λυπαμε το ζωο θα χασει την <<ελευθερια>> του βεβαια μασ ειπε ακομη οτι στα τρια του χρονια μπορει να φυγει απο το σπιτι και να περναει μονο για να φαει!!!!!
    λυπηθηκα πολυ!τι να κανω??? να τον στειρωσω ή να μην τον στειρωσω? <<να ζει κανεισ ή να μην ζει?>>

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ!!!
  2. Dralion

Dralion New Member

Re: ο γατοσ μου στειρωση ναι ή οχι

Να τον στειρωσεις. Θα κανεις καλο και σ' εκεινον και σε ολα τα υπολοιπα ζωα της γειτονιας σου.

Τα πλεονεκτηματα της στειρωσης τα εχουμε αναλυσει με καθε λεπτομερεια σε παλιοτερες ενοτητες. Με ενα απλο ψαξιμο εδω στο φορουμ θα βρεις ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι.

Τα περι "ελευθεριας" ειναι ενα κλισεδακι που δεν ισχυει. Ο στειρωμενος γατος θα ζει πολυ καλυτερα απο τον αστειρωτο.
  3. Niva2gr

Niva2gr Moderator

Δεν υπάρχει δίλημμα! Γιατί να γεννιούνται εξ΄ορισμού δυστυχισμένα γατάκια επειδή ο γάτος σου είναι "ελεύθερος"; Άσε που και αυτός θα νιώθει πολύ καλύτερα στειρωμένος γιατί δεν θα του γολώνει κάθε τρείς και λίγο το μάτι για γατούλα!
  4. dora

dora New Member

Χαχα!
    Φυσικά και να τον στειρώσεις.
    Για πολλούς λόγους που έχουμε αναφέρει πολλές φορές!
    Τίποτα δεν πρόκειται να χάσει με την στείρωση εκτός από αυτά που πρέπει! :idea:
  5. Re: ο γατοσ μου στειρωση ναι ή οχι

Σωστο ! θα συνεχισει με τις θηλικες ................ αλλα δεν θα κανει παιδακια πολυ απλο ! και καλο θα κανεις στον τιγρη :)

( για να μην απορισετε πως ξερω το ονομα του γατου η αντιγονη ειναι κολλιτη μου απο το προνιπιο ) :butthead: :finga: :p :p :p :p :p :-D :-D :D :D :D
  6. Dimitra94

Dimitra94 New Member

Φυσικα και να τον στειρωσεις!!!!Θα κανεις ενα πολυ μεγαλο καλο και για αυτον αλλα και για τις γυρω γατες και δεν θα υπαρχει κινδυνος να πεθανουν ή να γεννηθουν επιπλεον ψυχουλες..!!!
    Περιμενουμε νεα σου!!!
  7. gikkat

gikkat New Member

Τον δικό μου γάτο απ' όταν στειρώθηκε τον βλέπουμε πολύ συχνότερα σε σχέση με πριν. Που τον χάνεις, που τον βρίσκεις ξάπλα είναι στην πόρτα μας σε αντίθεση με τον πρώτο καιρό που ήταν σουρτούκος! Επιπλέον, είναι πολύ πιο υγιής και χωρίς γρατζουνιές κλπ. από μάχες! Τα περί ελευθερίας δεν υπάρχουν απλά!

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ να τον στειρώσεις!
  8. antigone

antigone New Member

ευχαριστω πολυ!!!
    μεσα στην εβδομαδα θα τον στειρωσουμε αλλα εχω ακουσει πολλα, θα ειναι λιγο στον κοσμο του για λιγεσ ωρεσ εε?
    αλλα επιτελουσ θα σταματησει να μου ερχεται χαρακομενοσ

τα λεμε σε καμια βδομαδα για νεα για τον γατουλη μου
  9. αντε καλη στειροση !!

και να τον προσεχεις τον βαφτισιμιο μου! ε?
  10. Dimitra94

Dimitra94 New Member

Ε ναι για καποιες ωρες(μπορει και καμια μερα)να ειναι λιγο ζαβλακωμενος απο την ναρκωση αλλα θα γινει μια χαρα!!
  11. antigone

antigone New Member

ενταξει,αφου μονο για περιπου μια μερα εεε που θα παει θα το αντεξω!

Share This Page