Help χελωνα (τι ισχυει τελικα?)

Discussion in 'Χελωνάκια και Χελώνες' started by rubby, Sep 19, 2010.

1. rubby

rubby New Member

Παιδια εχω ενα (..) προβληματακι με την χελωνιτσα μου. ενω μεχρι τωρα εκανε σαν τρελη οταν με εβλεπε και με ακολουθουσε, ετρωγε απο το χερι μου, τωρα τελευταια ειναι πεσμενη. αφηστε δε που φοβαμαι μηπως επαθε κατι, κολιμπαει στραβα, μηπως τραβματισε το χερακι της?τι να κανω?

οσο για τις τρωφες και το περιβαλλον της δεν ξερω τι να πιστεψω,
    αλλα γραφετε εδω , αλλα σε γερμανικα φορουμ και αλλα σε αγγλικα.
    τελικα μαρουλι κανει να τρωνε?(δεν της εχω δωσει ποτε)μου εχουνε πει οτι
    μπορει να της προκαλεσει δυσκοιλια και να πεθανει.
    οσο για τον χωρο της ειναι ενα απλο ενιδριακι απο πετ σοπ περιπου με
    4,5 λιτρα νερο με ενα νησακι, και επειδη διαβασα τα περισσοτερα οσα
    γραψατε προηγουμενος και να μην μπαινετε ξανα σε κοπο,
    τι πρεπει να της αγορασω? μηπως "επεσε" επειδη μπαινει χειμωνας?
    νωρις δεν ειναι για ναρκη?
    βοηθηστε με, ευχαριστω εκ των προτερων
  2. Irmakias

Irmakias New Member

Νωρισ ειναι για να εχει πεσει σε χημερια 8α ηταν ευκολο να βαλει μια φοτο απο το ενυδρειακι σου?
  3. rubby

rubby New Member

nai 9a frontisw aurio na to kanw.
    estw oti ftiaxneis ena megalo enidrio, o patos ti prepei na
    exei? xoma? i petradakia? giati mou eixan pei kalutera
    na min exei tipota giati mporei na pligw9ei, alla opws
    vlepw, polu swsta anaferete oti den pliroforoune swsta
  4. Irmakias

Irmakias New Member

Εγω στην δικια μου κατω τισ εχω παρει βοσταλακι λεπτο απο τα πετ σοπο και ειναι μια χαρα!
  5. rubby

rubby New Member

paidia den kserw ti na kanw, twra ton eixa sto mpalkoni kai liazotane,
    eixe kai skia kai ebgale kati entona aspradia panw apo ta matia,
    tou ta ka9arisa (exoume idieteri sxesi, vlepoume mazi tileorasi, kobei boltes kamia fora mesa sto spiti,) kai epidi den me fobate ka9olou me afise kai
    ta ka9arisa xwris na mazepsei to kefali tou.
    to apogeuma 9a balw fotografies opws mou zitises, gia na deis
    kai ta matia alla kai to enidriaki tou.
    to nero tou apo tous sta9erous 26 ba9mous pige stous 30,
    bebaia mporei na eu8inete to gegonos oti to 9ermometro to
    xtipaei apeu9eias o ilios
  6. Irmakias

Irmakias New Member

Σευχαριστω για τισ φωτογραφιεσ δεν ξερω ανυσυχω λιγο με αυτο π μ ειπεσ αλλα χερομαι που σε εμπιστευται τοσο εμαν μια χελωνιτσα μου τισ ειχαν πριστει τα ματια και δεν μπορουσε να τα ανοιξει και ειχε πολλα ασπρα τη πιγα στο πετσ σοπο και μου εδωσε ενα φαρμακο που τισ το εβαζα με μια μπατονετα στο ματακι τησ..Ελπιζω να πανε ολα καλα
  7. Γεια χαρά κι από μένα!
    Μερικές γρήγορες απαντήσεις στα ως τώρα ερωτήματα και συζητάμε και ό,τι άλλο προκύψει:
    Για τα πρησμένα ματάκια, δεν πιστεύω ότι φταίει η θερμοκρασία. Η κανονική θερμοκρασία νερού είναι γύρω στους 23 βαθμούς, αλλά όταν λιαζεται μπορεί να φτάνει τους 30 εφόσον έχει και σκια (θεωρητικά πρέπει να έχει διαθέσιμες και τις δυο θερμοκρασίες, αλλά αυτό το πετυχαίνεις μόνο με ενυδρείο που ζεσταίνεις στη μια μεριά με λάμπα). Μάλλον φταίει αβιταμίνωση από διατροφή ή έλλειψη ακτινοβολίας. Αν λες ότι λιάζεται στο μπαλκόνι, έχει ακτινοβολία οπότε μήπως φταίει η διατροφή; Τι την ταΐζεις; Για τα μάτια της πάντως, όπως σωστά είπε ο irmakias, υπάρχει φάρμακο που βρίσκεις στα πετ σοπ, όπως και βιταμίνη που ρίχνεις στο νερό.
    Για το μαρούλι: το πρόβλημά του είναι ότι έχει σχεδόν ανύπαρκτη διατροφική αξία κι αυτό το κάνει πολύ μέτριο ως κακό ως λιχουδιά και τελείως ακατάλληλο ως βασική τροφή (όχι μόνο για τις χελώνες, αλλά γενικά για τα φυτοφάγα και παμφάγα ερπετά.) Αν θελεις να της δίνεις κάποιο λαχανικό, προτίμησε το ραδίκι ή το σέσκουλο, κι αυτά όχι μόνα τους. Οι χελώνες πρέπει να έχουν μια διατροφή που αποτελείται από τρόφιμα και φυτικής και ζωικής προέλευσης. Τα μωράκια (κάτω από 1-2 χρόνων) είναι περισσότερο σαρκοφάγα, οπότε πρέπει να τρώνε λιγότερα λαχανικά και περισσότερα θαλασσινά. Μπορώ να σου δώσω κι άλλες οδηγίες, αν και μια καλής ποιότητας τροφή σε στικς ή συνδυασμός από γαριδούλες, λίγο ψάρι και λίγα λαχανικά δεν είναι κακή προσωρινή λύση στην περίπτωση που δεν έχεις πολύ χρόνο να της προετοιμάζεις το φαγητό.
    Για το χαλίκι: Σε πολλά σάιτ του εξωτερικού αναφέρεται ότι αν βάλεις πετραδάκια πρέπει να είναι μεγαλύτερα από το στόμα της, για να μην τα καταπιεί. Επίσης όχι πολύ μεγάλες πέτρες με απότομες πλευρές, για να μην πέσει και σπάσει κανένα καβούκι. Κάποιοι γνωστοί μου έχουν βάλει χαλικάκι και λένε ότι δεν το τρώει, αλλά στον δικό μου δεν έχω βάλει τίποτα καλού κακού. Η απόφαση δική σου.
    Κάτι τελευταίο: υπάρχει αρκετή συζήτηση πάνω στο θέμα, ωστόσο η δική μου γνώμη είναι πως καλό είναι να μην πέσει σε νάρκη η χελώνα σου αν είναι μικρή σε ηλικία. Με ένα θερμοστάτη στο ενυδρειάκι της (ένας φτηνός δεν κάνει πάνω από 10-15 ευρώ) θα μπορέσεις να κρατήσεις τη θερμοκρασία σταθερή. Ο κύριος λόγος που έχω αυτή τη γνώμη είναι πως στην Ελλάδα και σε εσωτερικό χώρο, υπάρχει ένα αρκετά μεγάλο φθινοπωρινό διάστημα που η θερμοκρασία είναι πολύ χαμηλή για να φάνε και ταυτόχρονα πολύ υψηλή για να κοιμηθούν, κι αυτό τις κάνει να αρρωσταίνουν.
    Αυτά! Περαστικά και συζητάμε ό,τι άλλο σε απασχολεί.
  8. Irmakias

Irmakias New Member

ΑΑΑΑ τωρα που ειναι χειμωνασ αν δεν εχεισ 8ερμοστατη μπορεισ να την βαλει στο δωματιο σου αν εχεισ καλοριφερε οχι πολλι κοντα δεν πρεπ ινα πεσει σε καμια περπτωση σε χημερεια γιατι υπαρχει περιπτωση να μην σου ξαναξυπνισει!

Share This Page