Η αποψη των "επαγγελματιων" οικολογων

Discussion in 'Γιατί χορτοφαγία?' started by Dralion, Feb 19, 2009.

1. Dralion

Dralion New Member

Το παρακατω λινκ που δινω δημοσιευεται στην ιστοσελιδα της Οικολογικης Κινησης Θεσσαλονικης.
    Μιας οικολογικης οργανωσης, που δρα απο το 1982.
    Γνωριζω προσωπικα μερικα μελη της οργανωσης και μπορω να διαβεβαιωσω οτι προκειται για επιστημονες με διδακτορικα στην Βιολογια και σε συγγενεις επιστημες που εχουν σχεση με το Περιβαλλον.
    Θελω να πω, οι ανθρωποι δεν δημοσιευουν οτι λαχει και οτι ειναι αρεστο.
    Οτι δημοσιευουν εχει στερεο επιστημονικο υποβαθρο.

Το λινκ πιο κατω τεκμηριωνει (για αλλη μια φορα) αυτο που εχω γραψει εδω στο φορουμ απο τοτε που δημιουργηθηκε αυτη η ενοτητα της χορτοφαγιας: οτι η κτηνοτροφια βλαπτει το περιβαλλον.
    Οχι μονο το βλαπτει, αλλα το βλαπτει περισσοτερο απο την βιομηχανικη παραγωγη. Δηλαδη ολον μας τον τεχνικο πολιτισμο, χωρις τον οποιο δεν μπορουμε να ζησουμε.

Εδω το λινκ (σορρυ, σας εβγαλα την ψυχη μεχρι να το δωσω ;-) )
  2. Δάφνη

Δάφνη New Member

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο Dralion. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να σταθεί ως επιχείρημα για την προώθηση της χορτοφαγίας. Πολύ απλά διότι δεν είναι η "κρεατοφαγία" που βλάπτει το περιβάλλον, αλλά η αλόγιστη κτηνοτροφική (όπως και κάθε άλλη) παραγωγή. Στον σημερινό κόσμο όλα πρέπει να παράγονται σε τεράστιες ποσότητες, αφού η ζήτηση και η κατανάλωση είναι επίσης υπερβολικές.
    Αν λοιπόν μειωθεί η ζήτηση και η κατανάλωση κρέατος, χωρίς φυσικά την υποχρέωση να αντικατασταθεί πλήρως από την κατανάλωση φυτικών προϊόντων, τότε συνεπώς θα μειωθούν και οι ρύποι. Όπως λέει και στο άρθρο, κάποτε οι άνθρωποι έτρωγαν κρέας μια φορά τη βδομάδα (μην πω μια φορά το μήνα) και τώρα τρώνε κάθε μέρα. Αν διορθωθεί αυτή η υπερβολή τότε θα είμαστε σε καλό δρόμο.
    Εγώ προσωπικά έχω καταφέρει να τρώω ελάχιστο κρέας διότι έχω κόψει το κρέας που προέρχεται από μεγάλες κτηνοτροφικές μονάδες και παίρνω κρέας από γνωστούς που έχουν φάρμες σε κεντρική και βόρρεια Ελλάδα.
  3. Dralion

Dralion New Member

Δαφνη, πολυ σωστα.
    Αν μειωναμε την καταναλωση κρεατος στα επιπεδα των παππουδων μας, εγω θα ημουν ευχαριστημενος.
    Τουλαχιστον σαν πρωτο βημα. Ειναι πολυ θετικο αυτο που κανεις εσυ.

Ενα μεγαλο μερος της οδυνης που προξενουμε στα ζωα ειναι οτι προσπαθουμε με ελαχιστο κοστος να παραγουμε οσο περισσοτερο κρεας γινεται. Αν η καταναλωση μειωθει δραστικα, τα ζωα που θα σκοτωνονται θα εχουν καλυτερες συνθηκες ζωης. Επισης, το κερδος σημερα βασιζεται στην ποσοτητα (γι' αυτο ολες οι εταιρειες θελουν να μεγαλωνουν συνεχως). Μειωμενη ποσοτητα σημαινει μειωμενο κερδος. Αυτο με την σειρα του σημαινει λιγοτερους που θα θελουν να γινουν κτηνοτροφοι. ΟΚ, δεν ειναι το ιδανικο. Αλλα συμβιβαζομαι και με κατι λιγοτερο απο το ιδανικο.

Σε ολη αυτην την επιχειρηματολογια υπαρχει και κατι αλλο σημαντικο. Παμπολλες φορες οι κρεατοφαγοι κρυβονται πισω απο το δαχτυλο τους, δημιουργωντας ψευτικα αλλοθι. Οταν δηλαδη μιλαω υπερ της χορτοφαγιας και των θετικων επιπτωσεων στην υγεια, μου απαντανε: "η πιο υγειεινη απ' ολες ειναι η μεσογειακη διατροφη, που περιεχει κρεας". Αυτο οντως ειναι σωστο, δεν εχω να αντικρουσω τιποτα.
    Μετα απο αυτο, και αφου εχουν "αποδειξει" οτι το κρεας κανει καλο στην υγεια (ετσι νομιζουν), χρησιμοποιουν το αλλοθι της μεσογειακης διατροφης για να καταναλωσουν 100 κιλα κρεας/χρονο. Και "ξεχνανε" οτι η μεσογειακη διατροφη περιεχει το πολυ 12-15 κιλα κρεας / χρονο.

Οπως βλεπεις, η ποσοτητα παιζει μεγαλο ρολο. Και στα επιχειρηματα εκτος των αλλων.

Σημειωση για να ακριβολογουμε: η επισημη στατιστικη δειχνει για την Ελλαδα καταναλωση 88 κιλα κρεας/χρονο (με ανοδικη ταση). Αλλα η επισημη στατιστικη περιλαμβανει τις αρρωστες γιαγιαδες και τα νεογεννητα. Αν αφαιρεσουμε μερικες ομαδες πληθυσμου, βλεπουμε οτι ο τυπικος μεσος ενηλικας ελληνας τρωει κατα μεσο ορο 100 κιλα περιπου.

Υ.Γ. Προλαβαινω μια αλλη ερωτηση: "αφου παραδεχεσαι οτι η μεσογειακη διατροφη με τα 12 κιλα κρεας /χρονο ειναι η πιο υγειεινη, γιατι εισαι 100% χορτοφαγος; ".
    Απαντηση νο. 1: τα 12 κιλα κρεατος μπορω πολυ ευκολα να τα αναπληρωσω με λαχανικα. Το "τιμημα" που πληρωνω ειναι οτι προσεχω την διατροφη μου και δεν καταπινω οτι βρεθει στο διαβα μου.
    Απαντηση νο. 2: εκτος απο την υγεια, υπαρχει και η ηθικη. ;-)
  4. sakura

sakura New Member

τα βοειδη παραγουν μεθανειο, αν τρως κοτοπουλο, ψαρι ή χοιρινο, η παραγωγη μεθανειου ειναι σχεδον ανυπαρκτη. Θα συμφωνησω με την Δαφνη, οτι η υπερπαραγωγη ειναι η αιτια. Ινδιες, κινα και βραζιλια ειναι οι μεγαλυτεροι παραγωγοι στον κοσμο βοδινου κρεατος. Τι πληθυσμο εχουν τα 2 πρωτα κρατη;
    Αντι να κοιταξουν τις εκπομπες αεριων του θερμοκηπιου απο αλλες ανθρωπινες δραστηριοτητες (βιομηχανια, αυτοκινητα) ενοχοποιουν τα ζωα. Παλια στην αμερικη ζουσαν τεραστια κοπαδια βισωνα. Μιλαμε για εκατομμυρια, οχι 1-2 ζωα. Το ιδιο και στην Ευρωπη. Το ιδιο και ο πληθυσμος των μυρηκαστικων στις αλλες ηπειρους ηταν αυξημενος. Και αυτα παρηγαγαν μεθανειο. Αλλα πριν ερθει ο ανθρωπος δεν υπηρχε το φαινομενο του θερμοκηπιου. Τα ζωα εκτρεφονται εδω και χιλιαδες χρονια, το προβλημα ομως εχει παρουσιαστει τωρα.
    Επισης οπως εχω ξαναπει, η καλλιεργια ριζιου παραγει πολυ μεθανειο. Αν ολοι οι κρεατοφαγοι αρχισουν να τρωνε ρυζι, το προβλημα δεν θα παραμεινει το ιδιο; Για ακομα μια φορα αναφερουν μονο τα ζωα και οχι το ρυζι (οπως και στην περιπτωση στο περιοδικο macleans, που το graph το εκοψαν στις αγελαδες και δεν το συνεχισαν στα rice paddies & wetlands).
    Τι λενε οι χορτοφαγοι για την καταστροφη δασων που γινονται καλλιεργειες;
    Εισαι χορτοφαγος, μπραβο σου, αυτο που με εκνευριζει ειναι που προωθειτε την χορτοφαγια κατηγορωντας τους μη χορτοφαγους. Και στην τελικη εισαι δεν εισαι χορτοφαγος το ιδιο πραγμα ειναι, θα χρησιμοποιησεις κατι δερματινο, θα λουστεις με σαμπουαν που εχει δοκιμαστει σε ζωα, θα παρεις το φαρμακο σου που επισης εχει δοκιμαστει σε ζωα, κτλ.
    Αλλωστε δεν μπορεις να βγεις απο την τροφικη αλυσιδα. Για μενα ειτε φας κρεας ειτε φασολια ειναι το ιδιο και το αυτο. Και τα 2 ειναι οργανισμοι στα ματια μου.

Εγω λεω να σταματησουμε να αναπνεουμε, ξερεις ποσο CO2 παραγουμε οταν εκπνεουμε; Πολλαπλασιασε το με τον πληθυσμο της γης και θα σου βγει ενα αστρονομικο νουμερο.

Περα απο την πλακα, το προβλημα δεν ειναι στα ποσα αερια παραγουν τα ζωα (τα αγρια ζωα αντικαταστηθηκαν απο αγελαδες κτλ) αλλα στα καυσιμα που χρησιμοποιουμε. Ολα αυτα τα καυσιμα ειναι 'κλειδωμενα' στο εδαφος και εμεις τα καιμε. Αυτα δεν προκειται να επιστρεψουν στο εδαφος. Αλλα δεν συμφερει να σταματησουμε την χρηση τους. Πιο βολικο ειναι να πουν να σταματησουμε να τρωμε κρεας. Για την καταστροφη τεραστιων δασικων εκτασεων που απελευθερωνονται τεραστιες ποσοτητες CO2 δεν γινεται λογος, ουτε φυσικα γινεται λογος για αναδασωσεις.
  5. aristea

aristea Active Member

@sakura κατι λαθος εχεις αντιληφθει ή για καποιος λογους που εγω μαλλον δεν καταλαβαίνω γίνεσαι αρνητική.
    Δεν κατηγορούμε τους μη χορτοφάγους και φυσικά δεν μπορουμε να ξεφύγουμε τελείως απο την τροφική αλυσίδα.

Αυτό που υποστηρίζουμε είναι οτι
    α)βοηθάμε το περιβάλλον μειώνοντας την κατανάλωση κρεατος.
    Είτε θέλεις να το δεχτείς ειτε οχι ειναι μια πραγματικότητα βασισμένη σε επιστημονικά στοιχεία.Αυτο μπορουμε να το κανουμε ολοι, δεν μπορουμε ομως να σταματήσουμε να αναπνεουμε.
    Αν καποιος δεν θελει ή δεν μπορει φυσικά ειναι δικαίωμα του, μην στρογγυλευουμε ομως τις γωνίες προσπαθώντας να στηρίξουμε τα επιχειρήματα μας.
    Δεν είναι το ίδιο μειώνω /σταματάω το κρεας με το δεν αναπνέω δεν ξαναοδηγώ ποτε, κλεινω τις βιομηχανίες, τρωω φασόλια.

β)Προκαλω λιγότερο πόνο. Σε αυτο το θεματάκι δεν λες κάτι?
    Θα χρησιμοποιήσεις κάτι δερμάτινο, συμφωνοι. Το ιδιο ειναι ΕΝΑ και το ιδιο ειναι φουστα,μπλούζα μποτα τσάντα,ζώνη και ουτω καθεξής?
    Στην αγορά διατίθενται τα πάντα. Είναι δική μας επιλογη η προελευση του προιόντος και κατά συνεπεια το μεγεθος του πόνου που προκαλούμε.
    Εχω φίλες που δεν ειναι χορτοφάγοι. Δεν φοράνε δερμάτινα, αγοράζουν πάνινες τσάντες και προσεχουν τι καλλυντικά θα αγοράσουν. Δεν είναι ανέφικτα αυτά τα πράγματα.

Εχεις γνωρίσει χοτοφάγους? Σε ρωτάω γιατι απο αυτά που γράφεις μου δίνεις την εντύπωση οτι ειμαστε αλλο είδος. Μέρος αυτου του κόσμου είμαστε και εμεις ξέρεις και ζούμε με τους κρεατοφάγους.
    Εχουμε εναν διαφορετικο τροπο ζωής αλλα πραγματικό οπως και ο δικος σου.

Last but not least για την ώρα. :-D
    Προσπαθεις να δημιουργήσεις ένα κλιμα αντιπαράθεσης ή λαθος κατάλαβα?
    Θα επαναλαβω κατι που εγραψε και ο Dralion.
    Δεν είπα σε κανέναν οτι κακώς τρώει κρεας, ο καθενας οτι θελει κάνει.
    Απλά δεν θέλω να μου λενε και μένα κακώς δεν τρώω οπως κάνεις εσύ έστω και εμεσα. Σε αυτη την περίπτωση θα υπερασπιστώ την αποψή μου και αν αυτο εσένα σε εκνευρίζει, μην το προκαλεις.

Αποψεις ανταλλάσουμε δεν κανουμε κανεναν διαγωνισμό.
  6. Dralion

Dralion New Member

sakura, επαναλαμβανεις πραγματα που εχουμε ξαναπει και εχουμε ξανααπαντησει.
    Πηγαινε αν θελεις στο "απολυτη χορτοφαγικη διατροφη" που εχω γραψει ολοκληρα κατεβατα ειδικα για σενα.
    Να μην τα ξαναγραφω.

Στην πρωτες 2 γραμμες και μονο κανεις 2 χοντρα λαθη.
    Λαθος 1ο: στο κοτοπουλο και στο χοιρινο η παραγωγη μεθανιου (και διοξειδιου) ειναι τεραστια.
    Λαθος 2ο: ΟΙ Ινδιες δεν ειναι οι μεγαλυτεροι παραγωγοι βοδινου κρεατος. Για τους ινδους η αγελαδα ειναι ιερο ζωο και δεν την τρωνε.

Το μονο για το οποιο εχεις δικιο ειναι το ρυζι. Ειναι μια επιστημονικη μελετη που εφερες στο αλλο ποστ. Εχω εκφρασει την απορια μου, πως ειναι δυνατον η καλλιεργεια του ρυζιου να παραγει τοσο μεθανιο. Δεν ειναι λογικο, αλλα σου αναγνωριζω οτι τουλαχιστον εφερες καποια στοιχεια.

Απο εκει με μετα, το θρεπτικο δυναμικο μιας εκτασης 15πλασιαζεται αν καλλιεργεις ρυζι σε σχεση με την κτηνοτροφια. Δηλαδη απο τον ιδιο αριθμο στρεμματων ενος χωραφιου μπορεις να θρεψεις 15 ανθρωπους αν καλλιεργησεις ρυζι και μονο 1 ανθρωπο αν βαλεις βοοειδη. Οπως καταλαβαινεις, αν γινουμε ολοι χορτοφαγοι, η ποσοτητα του μεθανιου θα μειωθει στο 15πλασιο - θα εχουμε δηλαδη μειωση κατα 93% περιπου. Αυτο εγω το θεωρω σημαντικη ποσοστητα. Και να φανταστεις, οτι ισχυει για την περιπτωση που θα τρωμε ολοι ρυζι σ' αυτον τον πλανητη. Φαντασου οτι τα 2/3 δεν θα τρωνε ρυζι αλλα δημητριακα και λαχανικα που παραγουν μηδενικο μεθανιο. Δηλαδη, αν γινουμε χορτοφαγοι τα αερια του θερμοκηπιου απο ανθρωπογενεις παραγοντες θα μειωθουν κατα 95%-98%. ΟΚ, και τα ηφαιστεια παραγουν μεθανιο και διοξειδιο, αλλα δεν μπορουμε να σβησουμε τα ηφαιστεια. Ασχολιομαστε με πραγματα που μπορουμε να αλλαξουμε.

Το γραφεις, σου απανταω, το ξαναγραφεις, σου απανταω, το ξαναγραφεις, σου απανταω.
    Σε δουλεια να βρισκομαστε δηλαδη. Διαβαζεις αυτα που σου απανταω η τα γραφω αδικα;
    Δεν χρησιμοποιω τιποτα δερματινο, δεν χρησιμοποιω τιποτα που να εχει δοκιμαστει πανω σε ζωα, δεν χρησιμοποιω τιποτα που απαιτει τον θανατο ενος ζωου στην κατασκευη του. Τιποτα, ντιπ, ναδα, νιετ, πως το λενε;
    Αν κατι απαιτει τον θανατο ενος ζωου για να φτιαχτει, δεν το αγοραζω, δεν το αγγιζω, δεν το χρησιμοποιω.
    Να το βαλω σε μεγαλα-μεγαλα γραμματα πανω στην επικεφαλιδα του φορουμ, μηπως και το θυμηθεις την επομενη φορα;

Εχεις μεγαλο δικιο με τις καταστροφες των δασων. Οντως καταστρεφονται γιγαντιαιες εκτασεις τροπικου δασους, καταστρεφοντας δραματικα το κλιμα της Γης.

Σου εχει ξεφυγει μια μικρη λεπτομερεια. Τα δαση καταστρεφονται για να γινουν ειτε βοσκοτοπια ειναι για την καλλιεργεια ζωοτροφων. Δεν υπαρχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ στρεμμα δασους που εχει καταστραφει για να γινει λαχανοκηπος η περιβολι. Η κτηνοτροφια καταστρεφει τα δαση.

Τα νουμερακια ειναι πολυ απλα.
    Η κτηνοτροφια παραγει τοσο διοξειδιο οσο ολοκληρη η ανθρωπινη αυτοκινηση.
    Αν θελουμε να μειωσουμε το διοξειδιο, εχουμε 2 επιλογες.
    --- Ειτε σταματαμε την κτηνοτροφια,
    --- Ειτε καταργουμε αυτοκινητα, πλοια, αεροπλανα και τα αντικαθιστουμε με αραμπαδες.
    Εγω ειμαι υπερ της πρωτης επιλογης. Εσυ;
  7. sakura

sakura New Member

δεν προσπαθω να δημιουργησω κλιμα αντιπαραθεσης. Απλα εχει καταντησει σπαστικο να ακους οτι αποκλειστικα εσυ ευθυνεσαι για την καταστροφη του πλανητη...επειδη τρως κρεας. Κανενας ομως δεν ενοχοποιει το ρυζι. Να λεμε καποια πραγματα, αλλα να μη λεμε και μισες αληθειες. Βλεπεις τον Dralion να ανοιγει καινουριο θεμα καθε τρεις και λιγο και να σου λεει οτι φταις που τρως κρεας παρουσιαζοντας τους χορτοφαγους ως ανθρωπους καποιας φυλης της ζουγκλας που δεν συμβαλλουν καθολου στα greenhouse gases.
    Εχω 2 φιλες χορτοφαγους αλλα δεν μου λενε και οτι καταστρεφω το περιβαλλον. Εχουν γινει χορτοφαγοι για ηθικους λογους, επειδη δεν θελουν να υποφερουν τα ζωα. Δεν εχω κατι με αυτο. Αντιθετως, χαιρομαι που το βλεπουν ετσι.
    Εννοειται πως ειμαι υπερ στην μειωση καταναλωσης κρεατος και κανω οτι μπορω για το περιβαλλον (δεν τρωω καθολου γαριδες, χρησιμοποιω πανινες τσαντες για τα ψωνια αντι για πλαστικες σακουλες, δεν χρησιμοποιω αυτοκινητο, κλεινω τα φωτα οταν δεν χρειαζονται, ανακυκλωνω τα παντα κτλ).
    Οσο για την ηθικη πλευρα, ακομα και ο χορτοφαγος σκοτωνει ζωα χωρις να το ξερει. Με την καλλιεργεια (οργωμα, λιπασματα, εντομοκτονα) σκοτωνονται πολλα ζωα (ποντικια, χελωνες, φιδια, σκατζοχοιροι, κα) και παρα πολλα εντομα. Αλλα ενταξει, δεν γινεται να τρωμε και πετρες!
    Οσο για το περιβαλλον οτι και να πουμε οτι και να κανουμε ειμαστε ΟΛΟΙ ενοχοι με τον ενα ή τον αλλο τροπο. Δεν ειναι μονο τα αερια του θερμοκηπιου αλλα και τα αποβλητα μας. Δεν θελω να επεκταθω στο τι γινεται με την μολυνση γιατι ειναι μεγαααααααααααλο θεμα.
  8. sakura

sakura New Member

Οι επιλογες δεν ειναι μονο 2. Μπορουμε να μειωσουμε και το ενα και το αλλο. Το κακο ειναι οτι με τα ορυκτα καυσιμα απελευθερωνουμε παγιδευεμενο ανθρακα. Με τα ζωα ανακυκλωνουμε ανθρακα. Επισης αν ειχαμε περισσοτερα δαση το CO2 θα πηγαινε εκει, αλλα δυστυχως εχουμε φροντισει να τα καταστρεψουμε και αυτα.
  9. aristea

aristea Active Member

@sakura τα θέματα τα είχα ανοίξει εγω :-D και εσύ αρχισες να τα αμφισβητείς.
    Ο Dralion με τα καινούργια θέματα που ανεβάζει πληροφορεί και τεκμηριώνει περισσοτερο κάποια ζητήματα. Που ειναι το κακο σε αυτο?
    Δεν σε εμποδίζει κανενας να κανεις και εσυ το ίδιο. :)
    Είναι απο τους ελάχιστους σε αυτο το φορουμ που παρουσιάζει στοιχεία και επιστημονικες ερευνες για παρα πολλά θέματα και εκτος χορτοφαγίας. Ψαξε λίγο τις ενότητες και θα καταλαβεις τι εννοώ. ;-)
    Ε, δεν θα του ζητησουμε και το λόγο κιολας! (@Dralion, αυριο με τον κηδεμόνα σου :smt079 )

Λάθος το εχεις καταλάβει. Συμβάλλουν λι-γο-τε-ρο!!!!!!!! Αρνείσαι να δεχτείς οτι ειναι διαφορετικες οι συνεπειες στο περιβαλλον και στα ζώα απο τον τρόπο ζωής ενος χορτοφάγου και διαφορετικες ενος κρεατοφάγου.

Θα το θέσω διαφορετικά. Δεν τρώω κρεας ουτε ψάρια, κανεναν ζωντανό πλάσμα ;-) Τρώω γαλακτοκομικά καμιά φορά βιολογικης προέλευσης. Στο σπίτι μου επίσης οταν τρώνε κρεας είναι συνήθως βιολογικης εκτροφής.
    Γενικότερα χρησιμοποιώ βιολογικά προιόντα.
    Οσον αφορά το ντύσιμο μου,είμαι εντελώς άκυρη με τα γυναικεία πρότυπα που μας βομβαρδίζουν
    και μ' αρέσει :D :D :D
    Επισης αποφευγω οσο μπορώ να οδηγώ. Και μια σειρά πραγματα αλλά θα ξημερώσουμε αμα τα γραψω.

Πως αυτος ο τρόπος ζωής εχει τις ίδιες επιπτώσεις στο περιβάλλον ακόμα και με εκείνον που καταναλώνει εστω μία φορά την εβδομάδα κρέας?
  10. Dralion

Dralion New Member

sakura, εισαι καλοπροαιρετο και λογικο ατομο τελικα. Και μπορει στην αρχη να λες μερικα αστηρικτα πραγματα, αλλα αν σε αμφισβητησουν καθεσαι και τα ψαχνεις και φερνεις στοιχεια. Ειναι καλο αυτο, ετσι μαθαινουμε ολοι.

Απο εδω και περα θα διαβαζω απο το 2ο σου σχολιο και μετα ;-) Το πρωτο σου ειναι λιγακι αυθαιρετο καθε φορα.
    Σημερα επρεπε να ειμαι ηδη πανω στο πλοιο, αφιερωνω λοιπον ελαχιστο χρονο για να σου απαντησω στα γρηγορα. Θα τα ξαναπουμε (αν θελεις) απο την Τριτη.

Αλλο πραγμα "διατηρουν αγελαδες", αλλο πραγμα οτι "η Ινδια ειναι ο μεγαλυτερος παραγωγος βοδινου κρεατος" που ειχες πει στο πρωτο σχολιο. Το πρωτο σου σχολιο ηταν λαθος, γιατι ο "παραγωγος κρεατος" πρεπει να σφαζει διαρκως τα ζωα του και να ανατρεφει καινουργια. Οι ινδοι δεν το κανουν αυτο λογω θρησκειας. Οι ινδοι διατηρουν αγελαδες και τις αφηνουν να πεθανουν απο βαθια γηρατεια. Αυτο δεν ειναι κτηνοτροφια.

Το μεγαλυτερο λογικο λαθος που κανεις ειναι αυτο εδω. Αν ολοι οι ανθρωποι γινουν χορτοφαγοι, οι καλλιεργειες θα μειωθουν. Και μαλιστα θα μπορουμε με ενα κλασμα των σημερινων καλλιεργειων (δηλαδη ενα κλασμα των φυτοφραμακων, λιπασματων κλπ. ) να χορτασουμε ολον τον κοσμο.
    Η κτηνοτροφια απαιτει μια πολλαπλη σπαταλη εδαφους και φυσικων πορων. Πρωτον απαιτει τεραστιες εκτασεις για βοσκοτοπια. Αν γινουμε χορτοφαγοι, αυτες οι εκτασεις θα ελευθερωθουν. Δευτερον, τα ζωα χρειαζονται ζωοτροφες, που πρεπει να καλλιεργηθουν. Που σημαινει κι αλλες εκτασεις κατειλημμενες.
    Τριτον, για να παραγουμε 1 κιλο χοιρινου κρεατος, χρειαζομαστε 12 κιλα σιτηρα.
    Με ενα κιλο χοιρινο χορταινουν 6 ανθρωποι, με 12 κιλα σιτηρα χορταινουν 40 ανθρωποι. Δηλαδη αυξανεται η "παραγωγικοτητα" της καθε εκτασης, αφου απο το ιδιο χωραφι μπορεις να θρεψεις 7 φορες περισσοτερους ανθρωπους.
    Εχουμε δηλαδη ενα τριπλο μειονεκτημα της κτηνοτροφιας (εκτασεις για ζωα, εκτασεις για ζωοτροφες, 7πλασια παραγωγικοτητα ανα στρεμμα).

Με την κτηνοτροφια εχουμε διπλη επιβαρυνση σε φαρμακα και λιπασματα. Πρωτον λιπαινουμε / ραντιζουμε τις ζωοτροφες, δευτερον "χωνουμε" και στα ζωα καμποσα αντιβιοτικα, ορμονες κλπ. Συμφωνοι, και τις δικες μας τις τροφες μπορουμε να τις ραντισουμε. Αλλα ΠΟΛΥ λιγοτερο απο τις ζωοτροφες.

Μιας και σου αρεσει να ψαχνεις, ψαξε τα ορια των διαφορων χημικων λιπασματων που επιτρεπονται στην ΕΕ. Θα δεις οτι αν μια καλλιεργεια προοριζεται για ζωοτροφη, επιτρεπεται να ραντιστει με διπλασια ποσοτητα φυτοφαρμακων.
    Το καλαμποκι π.χ. ειναι ενα πολυ ωραιο παραδειγμα, γιατι υπαρχει η ποικιλια για τα ζωα και η ποικιλια που προοριζεται για τους ανθρωπους. Η "ανθρωπινη" ποκιλια εχει τα μισα ορια σε επιτρεπομενα χημικα απο την "ζωικη".
    Για να το πουμε αλλιως: η καλλιεργεια ζωοτροφων διπλασιαζει την επιβαρυνση με χημικα.

Οχι, δεν παιρνω παυσιπονα. Ουτε βιταμινες. Ουτε ορμονες. Ιδιως απο ορμονες ειμαι τιγκα ;-) δεν χρειαζομαι αλλες.

Αλλα και να επαιρνα, υπαρχει ενα θεμα μεγεθων. Αν θελεις, ξαναδιαβασε παρακαλω την απαντηση που δινω στην Δαφνη πιο πανω. Για να παραχθει ενα καινουργιο φαρμακο σκοτωνονται απο 50 εως 800 πειρματοζωα. Το μαρτυριο αυτων των ζωων διαμοιραζεται στα δισ-εκατομμυρια χαπια που θα περιεχουν αυτο το φαρμακο.
    Το θεωρεις εσυ αυτο επαρκες αλλοθι για να καταναλωνεις 120 κιλα κρεας καθε χρονο;

Η ολη κουβεντα ξεκινησε απο την μειωση στην καταναλωση κρεατος. Σαν ενα πρωτο βημα στην σωστη κατευθυνση. Ας ενδιαφερθουμε πρωτα για κατι δισ-εκατομμυρια ζωων που σφαζουμε για το φαγητο μας. Οταν τα γλυτωσουμε αυτα, μπορουμε και να ασχοληθουμε και με τς 100δες χιλιαδες των πειραματοζωων.

Ειπαμε, το μεγεθος παιζει μεγαλο ρολο ;-) Αλλο να σκοτωνεις ενα ζωο και αλλο το να σκοτωνεις χιλιαδες.

Παντως, αν θελουμε να ειμαστε απολυτοι, δεν εχω προβλημα. Ειμαι εδω και 10ετιες φανατικος εχθρος των πειραματων πανω σε ζωα. Ειπα ομως να μην ειμαι απολυτος σημερα. Εξεταζω τα σχετικα νουμερα, την μειωση. Οχι την απολυτη καταργηση.

Καλο Σ/Κ σε ολους, παω θαλασσινο ταξιδι τωρα.
  11. aristea

aristea Active Member

Σύμφωνα με την Αμερικανική οργάνωση για την περιβαντολλογική άμυνα, αν όλοι οι κάτοικοι των ΗΠΑ απείχαν από το κρέας για μία μόνο μέρα, η χώρα θα εξοικονομούσε:

3,6 τρισεκατομμύρια λίτρα νερού
    1,25 δις. κιλά ζωοτροφών
    252 εκατ. λύτρα βενζίνης
    15 τόνους αντιβιωτικά

Ερευνητές του Πανεπιστημίου του Σικάγο ανακάλυψαν ότι αλλάζοντας τη δίαιτα μας σε χορτοφαγική είμαστε πιο αποτελεσματικοί στη μάχη κατά της υπερθέρμανσης από ότι αν αλλάζαμε το συμβατικό μας αυτοκίνητο σε υβριδικό!

Πηγή: ECO news, Σκάι Νέα 17/04/09

Share This Page