Η εβδομάδα των παθών για το γάτο μου, αναζητώ συμβουλές.

Discussion in 'Εδώ ζαλίζουμε τους κτηνιατρους...' started by monami, Apr 25, 2008.

1. monami

monami New Member

Γειά σας, ανακάλυψα το forum εδώ και κάποιες εβδομάδες και αυτή είναι η πρώτη φορά που γράφω.

Είναι μεγάλη παρασκευή πρωί, έρχεται Πάσχα και νιώθω ότι χάνονται οι όποιες δυνατότητες έχω για να βοηθήσω το γάτο μου. Γράφω αυτό το post, μήπως κάποιος μπορεί να με συμβουλέψει. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ο γατούλης είναι 7 χρονών, αστείρωτος και ζεί αποκλειστικά μέσα στο σπίτι. Την προηγούμενη εβδομάδα άρχισε να παρουσιάζει ανήσυχη συμπεριφορά και δυσκολία στην ούρηση, οπότε συμβουλεύτηκα τον κτηνίατρο και ανακάλυψα τον κόσμο της νόσου του κατώτερου ουροποιητικού της γάτας. Λόγω αποτυχημένων προσπαθειών να διαλύσουμε τους κρυστάλλους-ουρόλιθους με ειδική δίαιτα και αγωγή, ο γάτος αναγκάστηκε να φορέσει καθετήρα, ο οποίος μπήκε δύσκολα λόγω φραγμένης οδού. Το μόνο ευχάριστο ήταν ότι η ανάλυση δεν έδειξε πρόβλημα στους νεφρούς. Ο καθετήρας έμεινε για 2 μέρες (ο γάτος κατάφερε και έβγαλε μόνος του τον καθετήρα χθες, τη μεγάλη πέμπτη). Στο διάστημα αυτό υπέφερε όπως είναι φυσικό, αλλά κατάφερε να ουρήσει, μαζί και αρκετούς ουρόλίθους. Ο κτηνίατρος με ενημέρωσε ότι δεν πειράζει που ο γάτος έβγαλε νωρίτερα τον καθετήρα (θα τον βγάζαμε το απόγευμα της ίδιας ημέρας), ότι η δίοδος έχει πια ανοίξει και για τις αμέσως επόμενες ημέρες δεν αναμένεται πρόβλημα στην ούρηση.

Όμως τώρα, μια ημέρα μετά, ενώ άρχισε να συνέρχεται, να ψιλοτρώει και να ψιλοπίνει νερό, ακόμα δεν έχει καταφέρει να ουρήσει κανονικά. Τρέχει κάθε λίγο και λιγάκι, όπως και πρίν τον καθετήρα, προσπαθεί για ώρα και χωρίς σταγόνα ούρων (με το ζόρι 1-2 σταγόνες), απομακρύνεται με ουρλιαχτά πόνου. Το άγχος μου είναι γύρω από το τι πρέπει να κάνω αν εξακολουθήσει αυτή η κατάσταση και δεν ουρήσει σήμερα, αύριο, την κυριακή και δευτέρα του πάσχα, που τα ιατρεία είναι κλειστά.
  2. aggeliki

aggeliki New Member

θα σου ελεγα να παρεις μια δευτερη γνωμη,αν εισαι κοντα στο φαληρο ξερω εναν πολυ καλο κτηνιατρο και πολυ εμπιστοσυνης,αν σε ενδιαφερει πες μου να σου στειλω τα στοιχεια του!πρεπει να προσεχεις παντως γιατι αν δεν ουρησει καθολου σε ενα 12ωρο θα πεθανει!
  3. veroniki

veroniki New Member

Αν δε βρεις κτηνίατρο και αν έχεις το κουράγιο και την ψυχραιμία ή βρεις τον κτηνίατρο στο τηλέφωνο ή και δεν τον βρεις αλλά είσαι απελπισμένη και ο γάτος θα πεθάνει αν δεν ουρήσει κάνε μόνη σου καθετηριασμό.Φαντάζομαι ότι θα γίνεται όπως και στους ανθρώπους.Αν θυμάσαι ή ρώτα τον κτηνίατρο αν έβαλε καθετήρα που βάζουν στους ανθρώπους ή ειδικό καθετήρα.Αυτό που ξέρω είναι ότι από το να πεθάνει αξίζει η προσπάθεια.Πάρε έναν καθετήρα το μικρότερο νούμερο και μια αλοιφή ξυλοκαϊνη,βάλε στον καθετήρα απέξω λίγη ξυλοκαϊνη για να μην πονάει και να γλυστράει πιο εύκολα και σιγά σιγά βάλε τον καθετήρα.Σταματάς μόλις δεις να βγαίνουν τα ούρα.Αυτό είναι για καθετηριασμό με την έννοια αν το πετύχεις σε λίγο ο καθετήρας θα βγει μόνος του εκτός αν με φυσιολογικό ορό κλείσεις τη φούσκα που έχει για να παραμείνει μέσα.
    Η καλύτερη περίπτωση είναι να ρωτήσεις τον κτηνίατρο να σου πει πώς έκανε τον καθετηριασμό και να μάθεις.Η περίπτωση να προσπαθήσεις μόνη σου είναι η απελπισία μήπως ο γατούλης πεθάνει.
  4. monami

monami New Member

Σας ευχαριστώ!

Μίλησα με τον κτηνίατρο Αγγελική, βρήκα κι άλλους και τον βοηθάμε, δεν θα άντεχε μέχρι την Τρίτη. Θα σας γράψω τη συνέχεια μόλις μπορέσω.

Καλή ανάσταση...
  5. aggeliki

aggeliki New Member

ελπιζω ολα να πανε καλα,ειναι σε καλα χερια σιγουρα! :D
  6. monami

monami New Member

Γειά σας. Πέρασε καιρός και ήταν δύσκολος. Νιώθω ότι έχω φτάσει στα όρια της αντοχής μου. Εν συντομία...

Μετά από 2 καθετηριασμούς, ο γατούλης μας εγχειρίστηκε την Κυριακή του Πάσχα στο πέος του, το οποίο και ακρωτηριάστηκε για να δημιουργηθεί μια φαρδύτερη δίοδος για τα ούρα. Μετεγχειρητικά πήγε καλά, όμως καθώς ανάρρωνε στο νοσοκομείο, κόλλησε ρινοτραχείτιδα από κάποιο άλλο γατάκι. Αυτό του προκάλεσε σάλια, εμετούς, συνάχι και παντελή έλλειψη όρεξης για περίπου 10 μέρες. Όταν άρχισε να συνέρχεται κι απ' αυτό, ανακαλύψαμε ότι είχε δυσκοίλια και αργότερα διαπιστώσαμε ότι τα κακά του δεν έβγαιναν. Τώρα ο γιατρός μας δηλώνει ότι η πιό πιθανή αιτία είναι μια μορφή πρόπτωσης του απευθυσμένου, παρενέργεια του ακρωτηριασμού του πέους, δηλ. - όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ - μια μερική αποκόλληση του παχέως εντέρου, η οποία μπορεί να αποκατασταθεί με εγχείρηση.

Ο καημένος ο γάτος έχει χάσει το 1/3 του βάρους του, αλλά πεινάει και τρώει με τρομερή όρεξη. Επειδή όμως δεν μπορεί να ενεργηθεί, τα κακά του μαζεύονται στην κοιλιά του και έχουμε αναγκαστεί να τον πάμε στο νοσοκομείο 2 φορές για να του τα "βγάλουν". Σύμφωνα με το γιατρό, θα περιμένουμε να πάρει λίγο πάνω του για να κάνουμε κι αυτήν την εγχείρηση.

Αν κάποιος απ' τους γιατρούς που διαβάζουν αυτό το forum έχει κάποια ιδέα για το αν θα μπορούσαμε να κάνουμε κάτι άλλο, παρακαλώ πολύ να την μοιραστεί μαζί μας.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.
  7. zusje

zusje New Member

Συγνώμη αλλά...ο γιατρός λέει ότι το πιο πιθανό είναι αυτό;Ακτινογραφίες κοιλίας έβγαλε;Υπέρηχο;Έτσι θα το ανοίξει το γατί από προαίσθημα;Όταν παρουσίασε το πρόβλημα με την ουρήθρα,ακτινογραφίες βγήκαν;Αν είχε τόσους πολλούς λίθους(που σημαίνει ότι είχε και στην ουροδόχο) και τόσο μεγάλους γιατί δεν έγινε αφαίρεση τους με εγχείρηση;Λίγο περίεργα μου ακούγονται όλα...επίσης ένα ζώο με τόσο σοβαρό πρόβλημα το κρατάς στο ιατρείο με ορούς για παρακολούθηση γιατί δεν είναι παίξε γέλασε αν θα μπορέσει το γατί να ουρήσει...Εμβολιασμένος δεν ήταν ο γάτος;Πρόπτωση απευθυσμένου σημαίνει ότι έχει πέσει το τελικό κομμάτι του εντέρου έξω από τον πρωκτό και άρα θα το βλέπατε.Μήπως εννοείς καμμία περινεική κήλη;Δε ξέρω τι να πω...περίεργα μου φαίνονται όλα αυτά...το ζώο παίρνει ορούς για ενυδάτωση;Εξετάσεις αίματος κλπ έχουν γίνει(μήπως από τη λιθίαση προκλήθηκε πρόβλημα στα νεφρά);Δε ξέρω τι άλλο μπορείτε να κάνετεή όπως ο υπέρηχος).Δε ξέρω τι να σε συμβουλέψω...πραγματικά...,πάντως είναι σημαντικό να γίνουν κάποια πράγματα(εξετάσεις αίματος,γεν αίματος και βιοχημικές,ακτινογραφίες κοιλίας,πιθανόν κάποια πιο ειδική όπως ο υπέρηχος κοιλίας).Δε ξέρω,περίεργη ιστορία μου ακούγεται(πχ περίεργο μου φαίνεται κ το ότι ο γάτος σου κόλλησε ασθένεια μέσα στο νοσηλευτήριο).Δε καταλαβαίνω και ποιά είναι η ερώτηση σου,δλδ δε μας λες ακριβώς τι έχει ο γάτος...αν είναι πρόπτωση γίνεται προσπάθεια να αποκατασταθεί(μη χειρουργικά πρώτα) και μόνο εαν συνεχώς ξανασυμβαίνει κάνεις επέμβαση ή αν το τμήμα έξω από τον πρωκτό έχει νεκρωθεί ή έχει εκτεταμένες πληγές κλπ.Αν είναι κήλη(αυτό το λέω γιατί λες κάτι για αποκόλληση εντέρου) πάλι χειρουργικά αποκαθίσταται...Αν ρωτάς πως να τον βοηθήσεις να βγάζει τα κόπρανα,απ' τη στιγμή που δε το κάνει από μόνος του πρέπει αν γίνεται με το δάχτυλο και σχετικά συχνα ώστε να μη γίνουν κοπρόλιθοι και αφαιρούνται ακόμα πιο δύσκολα...τι να σου πω δε ξέρω...
  8. monami

monami New Member

Ναι, βέβαια και νοσηλεύτηκε ο γάτος μετά την εγχείρηση, κι αργότερα πάλι με ορό, αφού δεν έτρωγε για όλο το διάστημα που είχε την ίωση. Τελευταία φορά τον κρατήσανε πριν από 3 μέρες, όταν αφαιρέθηκαν τα ράμματα της εγχείρησης. Σε όλο διάστημα της νοσηλείας έγιναν 4 ακτινογραφίες, 2 τουλάχιστο υπέρηχοι (ήμουν μπροστά) και 3 εξετάσεις αίματος.

Δεν είχα προηγούμενη εμπειρία με πρόπτωση απευθυσμένου, ούτε κανείς από τους γύρω μου, και μας είναι δύσκολο να κατανοήσουμε αν αυτό που βλέπουμε δηλώνει κάτι τέτοιο. Πάντως δεν κρέμεται κάτι έξω, η διαφορά που παρατηρούμε είναι ότι ο πρωκτός μοιάζει να έχει διευρυνθεί και υπάρχει ένα έντονο φούσκωμα λόγω των συγκεντρωμένων κοπράνων.

Αύριο το πρωί έχω ραντεβού με έναν άλλο γιατρό, θα προσπαθήσω να καταλάβω καλύτερα.

Share This Page