Η κουκλα μου!!

Discussion in 'Εγώ είμαι ράτσας αλλά και φάτσας' started by Sofia, Jul 6, 2007.

1. Sofia

Sofia New Member

Μπα μην το λες....δυστυχως τα περισσοτερα απο αυτα που βλεπεις ειναι αδεσποτα.Κοπαδια που σχηματιζονται κατα καιρους και μενουν ολα μαζι στο παρκο.
  2. Sofia

Sofia New Member

Στις φωτογραφιες 1 -3- 6- 8- 10- 12- 13- 15- 16 ειναι ΟΛΑ αδεσποτα και αυτα που βλεπεις στην φωτογραφια 12 το ροτβαιλερ και τα αλλα δυο ειναι καθημερινα εδω και ενα χρονο στο παρκο.
    Τα θηλυκα τα εχει στειρωσει ο Δημος,τα αρσενικα οχι
  3. aggeliki

aggeliki New Member

τουλαχιστον δειχνουν χαρουμενα και ταισμενα! :)
  4. Sofia

Sofia New Member

Nαι σχεδον ολα ετσι ειναι,αλλα το ροτβαιλερ ειναι δυστυχως πολυ θλιμενο,το παρατησαν πριν χρονισει,φορουσε πνιχντη στο λαιμο και ηταν πεντακαθαρο και καλοταισμενο και μεσα σε λιγους μηνες αν και το φροντιζουν οι γειτονες αλλαξε τελειως.
    Ποτε δεν παιζει με ενθουσιασμο και οταν το χαιδευω και με κοιταει,το βλεμμα του ειναι τελειως διαφορετικο απο οταν το ειχα πρωτοδει :cry:
  5. aggeliki

aggeliki New Member

γιατι δεν το βαζεις αγγελια για υιοθεσια,πολλοι θελουν ροτβαιλερ. μηπως εχει καποια ασθενεια(ελιχριωση-καλαζαρ) γι αυτο δειχνει πεσμενος?
  6. dora

dora New Member

καλέ, που είναι το rottweiler και δεν μπορώ να το εντοπίσω? Κρίμα η ψυχούλα, να πάρεις καμια φωτό(χοχοχο) και να το βάλουμε σε αγγελίες, ναι. Είναι κρίμα το καημένο :(
  7. aggeliki

aggeliki New Member

ειναι προς τις τελευταιες φωτο,με τον κωλο γυρισμενο,δεν φαινεται καλα.
  8. Sofia

Sofia New Member

Θα ψαξω να βρω μια καλυτερη φωτογραφια του η θα το ξαναφωτογραφισω για να το δειτε.
    Θα ηταν λετε καλυτερα να υιοθετηθει η να μεινει ετσι με την παρεα του μιας και υπαρχουν ανθρωποι που το φροντιζουν? :?
    Εγω πιστευω οτι εχει αυτη την θλιψη γιατι του λειπουν ισως οι πρωτοι ανθρωποι που εζησε μαζι τους.
  9. aggeliki

aggeliki New Member

στο δρομο κινδυνευει,το μονο σιγουρο,αν βρεις μια καλη οικογενεια θα συνδεθει μαζι τους.δεν νομιζω να του λειπουν αυτοι αλλα μια οικογενεια για να δεθει.!
  10. Sofia

Sofia New Member

και μια φωτογραφια του ροτβαιλερ που φαινεται καλυτερα..

11. Marin

Marin Administrator

Πολύ ωραίες φωτογραφίες!!

Για το ροτβαιλερ, μπορει οντως να φυγει ευκολα, αλλα μπορεις και να το ταιζεις εκει γιατι δειχνει αδυνατο πολυ. Ισως βεβαια εχει ερλιχιωση ο καημενος.

Αλλα να σας πω την αληθεια, εχθες που πηγα στο αλσος Περιστεριου και ειδα τι ωραια που ζουν τα ζωα εκει, γιατι να τα παιρνουμε ολα απο εκει που ζουν ελευθερα και ωραια και να τα πηγαινουμε σε σπιτια που μπορει να νιωθουν μοναξια στη τελικη...?

Μαρίνα
  12. Sofia

Sofia New Member

Φαγητο εχουν συνεχεια και εγω αλλα και αλλοι τους πηγαινουμε,αλλα και οι γειτονες τους εχουν μεγαλα μπωλ με νερο και φαγητο εξω απο τα σπιτια τους και στην εισοδο του παρκου.
    Ειναι μικροσωμος με αρκετα στενο θωρακα δεν ειναι το "τυπικο"ροτβαιλερ,αλλα θα επρεπε να παρει λιγο βαρος γιατι οντως ειναι αδυνατος.
  13. Sofia

Sofia New Member

Πριν απο χρονια ειχαμε βρει δυο αδελφακια θηλυκο,αρσενικο,περιπου 5 μηνων,ετρεχαν μεσα στους δρομους με μεγαλο κινδυνο να τα χτυπησει αυτοκινητο,καταφεραμε να πιασουμε το θηλυκο αλλα το αρσενικο δεν ερχοταν κοντα.

Πηραμε το θηλυκο σπιτι με σκοπο να προσπαθησουμε για το αρσενικο μολις το βρουμε μονο του,αλλα το θηλυκο φαινοταν οτι του ελειπε το αδελφακι του,μετα απο τρεις μερες μας το εσκασε στην βολτα προφανως ψαχνοντας για το αδελφακι του και ψαχνοντας εμεις να το βρουμε ξανα,το βρηκαμε σκοτωμενο στην λεωφορο :cry:

Στεναχωρεθηκα οχι μονο για τον θανατο του αλλα γιατι καταλαβα οτι το προκαλεσαμε εμεις με το να τα χωρισουμε.
    Πιστευω οτι ψαχνοντας το αδελφακι του ηταν σε πανικο και δεν ειδε τα αυτοκινητα,σιγουρα θα ηταν καλυτερα να μην το ειχαμε παρει ποτε στο σπιτι :cry:
  14. Marin

Marin Administrator

Και εγώ έχω πάθει κάτι αντίστοιχο, γιαυτό μερικές φορές αναρωτιέμαι αν το ζώο ζει καλύτερα εκεί που είναι και παιρνοντας το απο εκει μηπως του κανω κακο...
  15. dora

dora New Member

Πολύ λυπηρή αυτή η ιστορία.:( Μερικές φορές είναι πραγματικά περίεργη η θέση μας. Αλλά πάντα έχουμε τις πιο αγνές προθέσεις..Κι εγώ ένιωσα πάρα πολύ άσχημα όταν είχαμε πάρει 2 σκυλάκια και μετά τα χάσαμε και βρήκαμε μόνο το ένα(το άλλο ακόμα αγνοείται) αλλά πιστεύω ότι κάναμε το "σωστό". Μπορεί στο δρόμο να ζουν όμορφα κι ωραία κάποια αλλά για πόσο? Εδώ υπάρχουν ιδιοκτήτες που βασανίζουν τα ζώα τους, φανταστείτε αυτοί που τα βλέπουν ως παράσιτα και σκουπίδια. Όταν βλέπω κάποιους να τρομοκρατούν χωρίς λόγο ή ακόμα και να κάνουν κακό σε άστεγα ζώα, εκεί λέω πως καλύτερα σε σπίτι με μία περιορισμένη ελευθερία παρά στο δρόμο, στο έλεος του καθενός...
  16. joan

joan New Member

Σοφία δεν νομίζω πως το ροτβαιλερ είνα θλιμμένο επειδή του λείπουν τα αφεντικά του. Ειδικά αν έχει περάσει πολύ καιρός. Αν περνάει καλά στο πάρκο δεν υπάρχει λόγος να είναι θλιμμένο. Τα σκυλιά δεν έχουν τη μνήμη των ανθρώπων. Μήπως είναι αρρωστούλη και μήπως γι αυτό το παρατήσαν? Αν μπορείς να το πας στο γιατρό θα βοηθούσε.
  17. Sofia

Sofia New Member

Στο λουρακι που φοραει εχει κρεμασμενη πλακετα για τα εμβολια,σιγουρα το εχει δει γιατρος,ισως να κανει θεραπεια.Του εχουνε και ασπρο λουρι για τα τσιμπουρια-ψυλλους
  18. fwteinh

fwteinh New Member

παντως ναι μεν μπορει το περιβαλλον να ειναι για καποια αδεσποτα καλυτερο εξω ειναι ομως και καποια που περισσοτερο τους ενδιαφερει να ειναι κοντα σε καποιον που τα αγαπαει, εστω και αν ο χωρος ειναι περιορισμενος και δεν εχουν αλλα σκυλακια.ισως ειναι θεμα χαρακτηρα
  19. loush

loush New Member

auto to parko einai sto mparoutadiko?
  20. Sofia

Sofia New Member

Tι ειναι το μπαρουταδικο?Το παρκο ειναι στον Αλιμο

Share This Page