ΙΔΑΝΙΚΟ ΒΑΡΟΣ ΜΙΝΙ ΚΟΥΝΕΛΙΟΥ

Discussion in 'Απορίες' started by DEPALMIR, Mar 10, 2010.

1. DEPALMIR

DEPALMIR New Member

Καλημερα σας
    θα ηθελα να ρωτησω οποιον ξερει, ποσο ειναι το ιδανικο βαρος για ενα μινι κουνελακι σε σχεση με την ηλικια του παντα καθως και την ιδανικη ποσοτητα τροφης που πρεπει να τρωει καθε μερα!
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων
  2. DEPALMIR

DEPALMIR New Member

Δεν ξερει καποιος απο σας να μου πει?
    η που να ψαξω?
  3. DEPALMIR

DEPALMIR New Member

Tελικα δεν ξερει ρε παιδια καποιος απο σας να μου απαντησει?
    βοηθειαααααα!!!!!!!!!
  4. mariaz

mariaz Member

Δεν ξέρω για μίνι. Αλλά το δικό μου που είναι ένα ενήλικο ημίαιμο κουνελάκι, βάρους 2 κιλών τρώει πρωί - βράδυ από 80 γραμ. ξηράς τροφής, χόρτο, που θα πρέπει να του προσφέρεις απεριόριστο (όσο πιο πολύ τρώει, τόσο καλύτερα) και 6 μεγαλούτσικα μαρουλόφυλλα. Αν το δικό σου δεν είναι ενήλικο (αν δεν έχει συμπληρώσει τους 7 μήνες), δεν θα πρέπει να τρώει φρέσκα λαχανικά.

Πάντως για να μην αγωνιάς: το κουνελάκι το βλέπεις αν είναι υπέρβαρο από το σωματάκι του. Το παχύ κουνελάκι, μπορείς να το καταλάβεις με ψηλάφιση. Από την ενηλικίωση και μετά, το βάρος του θα πρέπει να είναι λίγο - πολύ σταθερό.
  5. DEPALMIR

DEPALMIR New Member

μαρουλοφυλλα τρωει ηδη και το δικο μου,καθως και μηλαρακι!
    επισης του δινω μαιντανο και ροκα καποιες φορες!
    επισης αφθονο χορταρακι ,οσο για ξηρα τροφη δεν του δινω και πολυ, περιπου μια χουφτα τη μερα!
  6. mariaz

mariaz Member

Μια χαρά σας βρίσκω. Συνέχισε έτσι!!!!!
  7. DEPALMIR

DEPALMIR New Member

Σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου!
  8. ellh90

ellh90 New Member

Bλέπω παντού που λένε ότι τα μικρά σε ηλικία κουνέλια δεν πρέπει να τρώνε φρέσκα λαχανικά ο δικός μου είναι 4 μηνών και εδώ και 2 εβδομάδες του δίνω κανονικά και μπορώ να πω ότι τρώει με πολύ περισσότερη όρεξη πλέον
  9. DEPALMIR

DEPALMIR New Member

Και μενα απο μικρος ετρωγε και φρεσκα λαχανικα και φρουτα και αγρια χορτα(ραδικια, ζωχους) και ουδεποτε ειχε το παραμικρο προβλημα!
    σλλωστε οταν ζουν στη φυση ελευθερα τι τρωνε? ξηρα τροφη? χαχαχαχ
  10. je666

je666 New Member

μεχρι 3μισι κιλα παραπανω οχι

Share This Page