Ηλικιωμενο Κουνελι?

Discussion in 'Τρωκτικά' started by ElderRabbit, May 5, 2016.

1. ElderRabbit

ElderRabbit New Member

Καλημερα!
    Εχω εδω και 5 χρονια ενα κουνελακι μεσαιου μεγεθους (οταν το πηρα ηταν κατι μηνων).
    Μεχρι τωρα εκανε ζωαρα 4 ωρες την ημερα ετρεχε στην βεραντα, ετρωγε, κοιμοτανε επινε καθαρο νερο, ετρωγε τα λαχανικα του και γενικα ολα τελεια. Αλλα τον τελευταιους δυο μηνες εδειχνε να κουραζεται. Για παραδειγμα ενω ετρεχε περα δωθε και χοροπηδουσε αρχησε να δειχνει να κουραζεται και να προτημα να αραζει με τις ωρες στον ισκιο. Αρχισε να μειωνει σημαντικα την ποσοτητα που ετρωγε και να μην πεινει πολυ νερο. Αλλα δεν φαινοταν αρρωστος. Απλα ηταν ενα κουνελακι που αρχισε να βαριετε λιγο. Τις τελευταιες δεκα ημερες αρχισε να ξαπλωνει απο το πρωι μεχρι το βραδυ και σηκωνοταν μονο οταν ηθελε να φαει. Τις τελευταιες δυο ημερες δεν σηκωνεται καθολου. Εχει χασει αρκετο βαρος, δειχνει πολυ κουρασμενος σε σημειο που πραγματικα δεν μπορει να παρει τα ποδια του. Μηπως ηρθε το τελος του? (Δεν εχει ουτε διαρροια και δεν εχει σημαδια νοσου.
  2. ElderRabbit

ElderRabbit New Member

Το κουνελι μου πεθανε σημερα το μεσημερι.
  3. marich

marich Active Member

Λυπάμαι πολυ :(
    Το κουνελι σου ειναι αυτο στο προφίλ σου?
  4. ElderRabbit

ElderRabbit New Member

Οχι. Το δικο μου ηταν πολυ πιο ομορφο.! Ευτυχως που εχω ενα σκυλο και 2 γατες που η μια εχει και γατακια αλλα δεν τα φερνει στο σπιτι γιατι φοβαται τον σκυλο για να με παρηγορησουν :)
  5. marich

marich Active Member

Πάλι καλά :)

Share This Page