Ηλικιωμενο κουνελι?

Discussion in 'Κουνέλια ακατάλληλα για στιφάδο' started by ElderRabbit, May 5, 2016.

1. ElderRabbit

ElderRabbit New Member

Καλημερα!
    Εχω εδω και 5 χρονια ενα κουνελακι μεσαιου μεγεθους (οταν το πηρα ηταν κατι μηνων).
    Μεχρι τωρα εκανε ζωαρα 4 ωρες την ημερα ετρεχε στην βεραντα, ετρωγε, κοιμοτανε επινε καθαρο νερο, ετρωγε τα λαχανικα του και γενικα ολα τελεια. Αλλα τον τελευταιους δυο μηνες εδειχνε να κουραζεται. Για παραδειγμα ενω ετρεχε περα δωθε και χοροπηδουσε αρχησε να δειχνει να κουραζεται και να προτημα να αραζει με τις ωρες στον ισκιο. Αρχισε να μειωνει σημαντικα την ποσοτητα που ετρωγε και να μην πεινει πολυ νερο. Αλλα δεν φαινοταν αρρωστος. Απλα ηταν ενα κουνελακι που αρχισε να βαριετε λιγο. Τις τελευταιες δεκα ημερες αρχισε να ξαπλωνει απο το πρωι μεχρι το βραδυ και σηκωνοταν μονο οταν ηθελε να φαει. Τις τελευταιες δυο ημερες δεν σηκωνεται καθολου. Εχει χασει αρκετο βαρος, δειχνει πολυ κουρασμενος σε σημειο που πραγματικα δεν μπορει να παρει τα ποδια του. Μηπως ηρθε το τελος του? (Δεν εχει ουτε διαρροια και δεν εχει σημαδια νοσου.
  2. marich

marich Active Member

Θα σε στεναχωρήσω ομως όπου να ναι ετοιμάσου να το ......
    Τα κουνελια συνήθως ζουν 5 με 7 χρονια
  3. kouneli.net

kouneli.net Member

Δεν θα συμφωνήσω αν και συμβαίνει συχνά να ζουν τόσο λόγω κακής φροντίδας. Τα κουνέλια με τη σωστή φροντίδα ανάλογα με την ηλικία τους, ζουν μέχρι και 14 χρόνια! Αλλά όσο μεγαλώνουν θέλουν την κατάλληλη τροφή για υπερήλικα κουνέλια και ιδιαίτερες συνθήκες διαβίωσης.
  4. marich

marich Active Member

Εγω έχω διαβάσει διαφορά άρθρα το ενα λέει έως 14 χρονια και το άλλο έως 7 ομως ολα τα άρθρα λενε μπούρδες γιατί ενα κουνελι μπορει να ζήσει πχ 17 χρονια η και παραπανω
  5. kouneli.net

kouneli.net Member

Ουσιαστικά πάει αναλόγως το κουνέλι. Συνήθως 5-10 χρόνια αλλά όταν λέμε τόσο με τόσο, αυτό σημαίνει ότι η ηλικία που πεθαίνουν ποικίλλει. Έχω δει κουνέλια 14 χρονών και κουνέλια 10 και κάποια άλλα που πεθαίνουν στα 5 χρόνια όπως λες. Πραγματικά αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Συμφωνώ στο ότι δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά αλλά 17 χρονών μου φαίνεται υπερβολικό! Μακάρι να ισχύει αυτό.. Δεν μπορώ να φανταστώ τη μέρα που θα φύγει το δικό μας..
    marich likes this.
  6. lara 28.2.14!

lara 28.2.14! Active Member

το κουνέλι σου πρπει να ειναι αρρωστο. δεν νομιζω οτι φτανει το τελος του επειδη εχει μια πολυ καλη ιδιοκτητρια που το φροντιζει ετσι; ωραια. πηγενε το σε εναν κτηνιατρο και ενημερωσε μας
  7. marich

marich Active Member

Το κουνελι του της πέθανε το έγραψε στο άλλο του θέμα
  8. lara 28.2.14!

lara 28.2.14! Active Member

:(:(:(:(συλιπητιρια

Share This Page