Και ηρθε η πρώτη φορα να μεινει μονη στο σπίτι..

Discussion in 'Απορίες' started by dante302, Jan 4, 2010.

1. dante302

dante302 New Member

Καλησπέρα όπως σας εχω πει και σε αλλο ποστ εχω μι σκυλιτσα μαλτεζουλα εως τώρα δεν βγαίναμε βόλτες μεχρι να κανει τα εμβόλια τωρα δειλα δειλα ξεκινήσαμεεεεε... το πρόβλημα ειναι το εξης εχω παντα διαφορετικά ωραρια με την γυναίκα μου εκτος απο 5 μερες το μηνα που δουλευουμε και οι 2 ιδιες ωρες.
    Το σκυλάκι το έχουμε 2 μήνες και ειναι 4μηνων εως τωρα λιγο οι αδεις λιγο απο δω λιγο ερχοταν καποιος για λιγες ωρες οταν λειπαμε εμεις δεν εχει μεινει πανω απο 20λεπτο μονη της απο αυριο ομως πρεπει να μενει.... δεν φοβαμαι τις ακαθαρσιες μιας και απο την πρωτη μερα εχει επειλεξει την πανα της και τπτ αλλο για αυτο φοβαμαι ομως το γαυγισμα που ακουγεται σε ολο το κτηριο και τις ζημιες.... θα μου πειτε crate της εχω παρει το μισει απιστευτα παρολο που ακολουθησα ολες τις συμβουλες που εχω διαβασει..θα μου πειτε DAP δεν καταλαβαινει απο αυτα χεχεχε!!! τι κανουμε λοιπον τωρα!! υπαρχει η δυναντότητα περιορισμού σε ενα δωματιο του σπιτιου με ασφαλεια αλλα αυτο θα κανει καλο η θα κανει χειροτερα τα πραγματα.... ??
  2. Antigoni87

Antigoni87 New Member

Καλησπέρα και συγγνώμη για την καθυστέρηση! Σίγουρα έχετε βρει λύση ήδη!
    Όταν ένα μικρό σκυλάκι χρειαστεί να μείνει μόνο του, κλαίει όπως θα έκλαιγε ένα μωρό. Αλλά αν "υπακούμε" και μένει πάντα κάποιος για να το ηρεμεί, θα μεγαλώσει και δε θα μπορείτε να το κουνήσετε ρούπι! Το έχω δει να συμβαίνει, και οι άνθρωποι ορίζονται από το σκυλάκι τους και δε μπορούν να κάνουν τίποτα χωρίς αυτό γιατί σταματάει να τρώει και να πίνει. Οπότε βασικό να μην κακομάθει από μωρό!!Το θέμα είναι να καταλάβει ότι όποτε φεύγετε, ξαναγυρίζετε, κι αυτό είναι καθαρά θέμα συνήθειας.
    Όταν ο Ιντεφίξ μου ήταν νεοφερμένος στο σπίτι, εγώ και η αδερφή μου είχαμε σχολείο και οι γονείς δούλευαν, άρα ο μικρός έπρεπε να μείνει σπίτι 8-2 κάθε πρωί! Το πρώτο πρωί (δε θυμάμαι και καλά, πάνε 9 χρόνια!) φύγαμε και τον ακούγαμε να κλαίει. Το ίδιο για λίγες μέρες. Απλώς όταν επιστρέφαμε έπαιρνε λιχουδιά και "μπράβο" που ήταν καλός κι έβγαινε αμέσως βόλτα. Δεν πήρε πάνω από 2 βδομάδες, και πια μας περίμενε στην πόρτα χαρούμενος. Ήξερε ότι πάντα θα γυρνούσαμε! Ε, και το μικρό σας μεγαλώνοντας και αφού αποκτήσει εμπιστοσύνη, δε θα έχει πρόβλημα να μένει και άσχετες ώρες μόνο του, σίγουρο αυτό. Είναι αρχή ακόμη.
    Προτείνω να το έχετε σε ένα μόνο δωμάτιο, κι όχι σε όλο το σπίτι ελεύθερο. Εμείς τον είχαμε στην κουζίνα με κρεβατάκι, κουβέρτα, παιχνίδια, τροφή, νερό, τα πάντα. Έτσι, επειδή ως μωρό "τα έκανε" άθελά του παντού, δε λέρωνε όλο το σπίτι και ήταν ασφαλής.
    Αρκεί ο χώρος να μην είναι κρύος τώρα χειμώνα ή ζεστός το καλοκαίρι, να έχει οπωσδήποτε πράγματα να ασχοληθεί και εννοείται τροφή-νερό!
    Τελικά πώς πήγε, συνήθισε το μικρό;
  3. dante302

dante302 New Member

Δυστηχως ακομα δεν εχουμε καταφερι και πολλα!!! καθημερινα την αφηνω μονη της για για τουλαχιστον 2 ωρες σε δωματιο το οποιο μπορω να παρακολουθω με απομακρισμενη camera σηκωνει ολο τον κοσμο!!! ακουθησα ακριβως την δικη σου τεχνικη γυρνοντας λιχουδια βολτα παιχνιδι αλλα τπτ συνεχιζουμε οταν φευγουμε μας ακουει ολοι η γειτονια για οση ωρα λειπουμε!!! δε οταν γυρναμε μπορει να εχουμε λειψει 10 λεπτα και κανει σαν τρελο λες και λειπουμε 10 μερες!!!! δεν ξερω τι να κανω βοηθεστε με με τις συμβουλες σας εχω αρχισει ηδη να δεχομαι παρατηρησεις απο γειτονες!!!!
  4. Antigoni87

Antigoni87 New Member

Δεν ηρεμεί το μικρούλι ,ε; Είναι μικρό ακόμη, πιστεύω ότι σίγουρα θα διορθωθεί αυτό, όταν συνηθίσει να μένει μόνη της. Όλοι οι σκύλοι μαθαίνουν να μένουν μόνοι αν τους αφήσεις. Αν τώρα στην αρχή "υπακούτε" στην ανάγκη της να μη μένει μόνη, στο μέλλον δε θα έχετε ζωή γιατί θα σας ορίζει! Θα μάθει ότι το συνεχές κλάμα θα σας φέρνει πίσω! Έτσι πάντα θα κλαίει. Οπότε αν αρχίζει το κλάμα δεν πρέπει κατά τη γνώμη μου να γυρίζετε για να την καθησυχάζετε, έτσι θα συνδυάσει ότι το κλάμα της δίνει αυτό που ζητάει.
    Τώρα, όσο για κάποια πιο σοβαρή λύση, αν δείτε ότι με την υπομονή η κατάσταση δεν αλλάζει και σας δημιουργεί προβλήματα με τους γείτονες, ένας εκπαιδευτής σκύλων σίγουρα μπορεί να σας δώσει σωστές συμβουλές! Δεν ξέρω το κόστος, ελπίζω να μην είναι μεγάλο, αλλά θεωρώ ότι έτσι θα γίνετε πολύ γρήγορα και εύκολα μια ήρεμη, ευτυχισμένη οικογένεια με το σκυλάκι σας! :)
    Δηλαδή κλαίει όλη την ώρα, ακόμη κι αν λείπετε 5 ώρες; Δεν κουράζεται, δεν παίζει, δεν κοιμάται; Τι την δείχνει η κάμερα να κάνει;
    Υγ. όταν γυρνάτε έστω και μετά από δέκα λεπτά είναι φυσιολογικό να κάνει σαν τρελή από χαρά! Ο δικός μου κατουριόταν απάνω του όταν γυρνούσα από το σχολείο θυμάμαι!! Μέχρι 2 χρονών κυριολεκτικά του έφευγαν τσισάκια απ' τη χαρά, και μέχρι σήμερα, ακόμη κι όταν πάω σούπερ μάρκετ και γυρίσω, ενώ είναι 9 ετών, χαίρεται υπερβολικά. Όταν κάνει να δει πχ το μπαμπά μου πολύ καιρό (λείπει συχνά ο μπαμπάς μου ταξίδια), χάνει τη μιλιά του για κάποια λεπτά απ' τη χαρά, δε βγάζει ήχο, και μετά κλαίει και χοροπηδάει ένα τέταρτο. Οπότε αυτό δεν είναι περίεργο που σας κάνει η μικρή!
    Προσπαθήστε λίγο ακόμη να την αφήνετε να συνηθίσει, είναι νωρίς. Αλλά μια ερώτηση σε εκπαιδευτή μπορεί να είναι συμφέρουσα λύση, σε σχέση με το πρόβλημα που θα λυθεί!
  5. dante302

dante302 New Member

Ποτε δεν γυρναμε πισω οταν κλαιει εννοειτε!!! κλαιει για αρκετη ωρα μετα κοιμαται λιγο εκει που κοιμαται πεταγεται σαν να ακουει θορυβο και παλι απο την αρχη φωνες και κλαματα!!!και μετα παλι υπνο!!! δεν ακουμπαει φαγητο και νερο οσο λειπουμε και ουτε κανει την αναγκη της κρατιεται και βεβαια μολις μας δει γινεται μαχη δεν ξερει τι να πρωτοκανει κλαιει χοροπηδαει δαγκωνει κανει σβουρες παει στην πανα της τα κανει εκει και μετα συνεχιζει και κανει σαν τρελο για κανα τεταρτο!!! αλλα αυτο με το κλαμα δεν αντεχεται ουτε απο τουσ γειτονες ουτε απο εμενα που την βλεπω να κλαιει!!! δυστιχως η μονη λυση ειναι η υπομονη!! τα παιχνιδια της οσο λειπουμε ουτε καν τα κουμπαει μπορει να τα χωσει ολα κατω απο τον καναπε και μολις γυρισουμε παει και τα ξετρυπωνει καιμας τα φερνει για να παιξουμε!! εγω κανω υπομονη οι γειτονες δεν ξερω για ποσο ακομα θα κανουν η θα αρχησουν οι μυνησεις να πεφτουν βροχη!! ανκαι οι ωρες που λειπουμε ειναι σχετικα στα επιτρεπτα ορια δλδ οταν τυχει να λειπουμε και οι δυο στις 3 το μεσημερι ειμαστε σπιτι!!! Υπομονη λοιπον!!!

Share This Page