Καινουργιο κουνελακι-ερωτησεις

Discussion in 'Τρωκτικά' started by kounelenia, Feb 26, 2016.

1. kounelenia

kounelenia New Member

Αποκτησα χθες ενα κουνελακι lionhead. Ειναι αρσενικο και υγιεστατο απο οτι μου ειπε ο κτηνιατρος που το πηγα.
    Παροτι μου ειπε ο γιατρος οτι ενδεχεται κανα δυο μερες να μην φαει απο το στρες της αλλαγης περιβαλλοντος, ,προσαρμοστηκε πολυ γρηγορα και τρωει κανονικοτατα. Η μονη μου ανησυχια εινια οτι δεν ειμαι σιγουρη οτι εχει βρει την ποτιστρα. Ειναι η εξωτερικη κλασσικη με την μπιλια. Μου ειχε πει ο γιατρος οτι πινει πολυ νερο αλλα δεν μου φαινεται να πινει τοσο πολυ. Χθες σαν να πηγε να πιει αλλα δεν ειμαι σιγουρη τι εκανα γιατι μολις το πλησιασω τραβιεται.
    Επισης εχω προσεξει οτι 2-3 φορες εχει ξυθει. Υπαρχει περιπτωση να εχει ψυλλους η κατι αλλο και να μην το ειδε ο γιατρος η ειναι φυσιολογικο να το κανει που και που ?
    Επισης σχετικα με την δραστηριοτητα εκτος κλουβιου που πρεπει να εχει καθε μερα, το χτενισμα κλπ τωρα που ειναι αρχη και δεν με εχει μαθει μηπως ειναι καλυτερο να το αφησω λιγο στο κλουβακι (2-3 μερες) χωρις να το πειραξω μεχρι να με συνηθισει λιγο?
  2. marich

marich Active Member

1 βάλε ενα μπολάκι με νερο αν δεν πίνει καθόλου
    2αποκλειεται να εχει ψύλλους
    3 κάνε οτι θέλεις μα και τα δυο σωστά ειναι !
  3. kounelenia

kounelenia New Member

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Εχω και μερικες ακόμα αποριες.
    Καταρχην ποση τροφη να του βαζω? ξηρα τροφη εννοω. μια χουφτα φτανει ? επισης σχετικα με το ροκανιδι.. να το απλωνω σε ολο το κλουβι η μονο εκει που κανει κακακια του ??
  4. marich

marich Active Member

Ναι μια χούφτα φτάνει επίσης το ροκανίδι θα το απλώνεις μόνο στην γωνία που κατουράει !
  5. irina

irina Member

kounelenia καλησπερα!!!το καλυτερο που εχεις να κανεις για τα κακακια του και τα ουρα του ειναι να πας σε ενα petshop και να ζητησεις γιογιο για κουνελακια..ειναι φτηνο..θα βαλεις μεσα πελετ (αυτο που χρησιμοποιουν για σομπες) υπαρχει σε καταστηματα που πουλανε πελετ για σομπες,ή οπου πουλανε ζωοτροφες αλλα και στα πρακτικερ..θα ζητησεις το πιο φτηνο θα τους πεις οτι το θελεις για ζωακι οποτε να μην εχει χημικα..εγω σκεψου παιρνω 4 ευρω το 17κιλο τσουβαλι..και θα γεμιζεις το γιογιο με μια χουφτα και αφου ειναι και μικρο ακομα το κουνελακι σου θα μαθει εκει να τα κανει μονο..ιδιως τα ουρα του...εγω ετσι εχω κανει με τον δικο μου γιατι το πριονιδι κολλουσε στη γουνιτσα του και το σπιτι καθε μερα γινοταν χαλια!
    marich likes this.

Share This Page